Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

ευχαριστώ παιδιά :)

αν και δηλώνω ευχαριστημένη από τη foxhound τρώγομαι για δοκιμές,οπότε θα περάσω του m3ddog...

πάντως ότι άλλο έχω δοκιμάσει,τι liquid,τι pac-man κλπ είναι πολύ buggy οπότε έχω επιστρέψει στα πιο "μαμά" (λέμε τώρα) και πειραματίζομαι..

είμαι περίεργη να δω,αν θα σταθεροποιηθώ κάπου :p

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ παιδιά :)

αν και δηλώνω ευχαριστημένη από τη foxhound τρώγομαι για δοκιμές,οπότε θα περάσω του m3ddog...

πάντως ότι άλλο έχω δοκιμάσει,τι liquid,τι pac-man κλπ είναι πολύ buggy οπότε έχω επιστρέψει στα πιο "μαμά" (λέμε τώρα) και πειραματίζομαι..

είμαι περίεργη να δω,αν θα σταθεροποιηθώ κάπου :p

 

 

ομοιοπαθής κι εγώ :p δεν σταθεροποιούμαι με τίποτα λέμε, η πιο μακρόβια ρομ που έμεινε στο κινητό ήταν η ωμέγα 10 ολόκληρες μέρες :lol:

 

Για την ώρα είμαι με την foxhound και το θέμα του alexanter και πάει σφαίρα το κινητό (μέχρι να βγει κάτι άλλο που θα με μπριζώσει :lol: )

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

ομοιοπαθής κι εγώ :p δεν σταθεροποιούμαι με τίποτα λέμε, η πιο μακρόβια ρομ που έμεινε στο κινητό ήταν η ωμέγα 10 ολόκληρες μέρες :lol:

 

Για την ώρα είμαι με την foxhound και το θέμα του alexanter και πάει σφαίρα το κινητό (μέχρι να βγει κάτι άλλο που θα με μπριζώσει :lol: )

αααα...και εγω θέλω να το περάσω αυτό το theme,απλά το σκεφτόμουν μη τυχόν και έτρωγε κάνα σκάλωμα με τη foxhound...έκανες τίποτα το ιδιαίτερο για να το περάσεις?εννοώ κάνα wipe cache/dalvik κλπ??και ρωτώ γιατί στην Omega δουλεύει άψογα...απλά αναρωτιόμουν!

αααα και επίσης είδα ότι ο m3ddog έχει κλειδώσει την rom 4.2.2 και έχει βγάλει 4.3 Superdroid...χμμμμ :p

*****παράκληση,έχει κανείς την 4.2.2 GE του ανωτέρω dev και να μπορεί να την ανεβάσει σε mediafire?πάω να την κατεβάσω από το Mega και μου λέει "προσωρινα μη διαθέσιμη"...παίζει να την έχει κατεβάσει!*****

Edited by Luciferia
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

αααα...και εγω θέλω να το περάσω αυτό το theme,απλά το σκεφτόμουν μη τυχόν και έτρωγε κάνα σκάλωμα με τη foxhound...έκανες τίποτα το ιδιαίτερο για να το περάσεις?εννοώ κάνα wipe cache/dalvik κλπ??και ρωτώ γιατί στην Omega δουλεύει άψογα...απλά αναρωτιόμουν!

αααα και επίσης είδα ότι ο m3ddog έχει κλειδώσει την rom 4.2.2 και έχει βγάλει 4.3 Superdroid...χμμμμ :p

*****παράκληση,έχει κανείς την 4.2.2 GE του ανωτέρω dev και να μπορεί να την ανεβάσει σε mediafire?πάω να την κατεβάσω από το Mega και μου λέει "προσωρινα μη διαθέσιμη"...παίζει να την έχει κατεβάσει!*****

 

Αν δεν έχεις περάσει το θέμα της fox, δεν χρειάζεται τα wipes. Αν το έχεις περάσει, κάποια πραματάκια θα στα κάνει Κ@λ@ς ακόμα και με τα wipes.

καλύτερα να ξαναφλασάρεις την ρομ από πάνω επιλέγοντας το stock theme (δεν χρειάζεται κανένα wipe, δεν χάνεις τίποτα)

επίσης πάνω απο την alexanter πέρασα και αυτό (εκεί χρειάζεται τα 2 wipes) γιατί μου άρεσαν τα εικονίδια.

 

Επίσης δεν πρόκειται να δοκιμάσω καμία GE καθώς τις θεωρώ υποβάθμιση του κινητού την στιγμή που δεν έχει κανένα από τα καλούδια τα οποία έχουμε πληρώσει.

Edited by dimitrisioak

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις περάσει το θέμα της fox, δεν χρειάζεται τα wipes. Αν το έχεις περάσει, κάποια πραματάκια θα στα κάνει Κ@λ@ς ακόμα και με τα wipes.

καλύτερα να ξαναφλασάρεις την ρομ από πάνω επιλέγοντας το stock theme (δεν χρειάζεται κανένα wipe, δεν χάνεις τίποτα)

επίσης πάνω απο την alexanter πέρασα και αυτό (εκεί χρειάζεται τα 2 wipes) γιατί μου άρεσαν τα εικονίδια.

 

Επίσης δεν πρόκειται να δοκιμάσω καμία GE καθώς τις θεωρώ υποβάθμιση του κινητού την στιγμή που δεν έχει κανένα από τα καλούδια τα οποία έχουμε πληρώσει.

να σου πω,έκανα τα wipes και το πέρασα από πάνω προς το παρόν φαίνεται να λειτουργεί ok :)

μήπως έχεις δοκιμάσει και το "Domination" σε αυτή τη rom?

αααα όλα κι όλα,διακρίσεις προσωπικά δεν κάνω,μου αρέσει να δοκιμάζω...ναι λείπουν τα καλούδια της Sammy αλλά ξαφνικά έχεις ένα άλλο κινητό :p

Edited by Luciferia
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

παιδιά,απ'όσους χρησιμοποιείτε Rom GE ποια θεωρείται ότι είναι η καλύτερη σύμφωνα με τις δοκιμές σας...

και επίσης 4.2 ή 4.3?

στο xda γίνεται ένας κακός χαμός και δεν μπορώ να βγάλω άκρη :p

 

Εγω ειμαι σχεδον 10 μερες με την 4.2.2 του jamal, απο χθες συγκεκριμενα με την V9, και ειναι αψογη σε ολα της. Απιστευτη μπαταρια, ολα δουλευουν αψογα, ειναι prerooted και με ausdim #4 kernel. Γενικα, αν εξαιρεσουμε τα απανωτα updates, που δεν ειναι φυσικα αναγκαστικα, με μικρες αλλαγες καθε φορα, κατ'αλλα ειναι αριστος. Σημερα εβγαλε την V10 και μεχρι το βραδυ θα παει στην V11, αλλα δεν εχω σκοπο να ασχοληθω, αν δεν βγαλει κανενα major update. Μενω σταθερα στην V9 που ειναι σε ολα κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Η wanam τι λέει? Την έχει δοκιμάσει κανείς σε 9505?

Δεν ρωτώ για 9500 γιατί είμαστε ελάχιστοι και δεν φλασαρουν οι περισσότεροι.

Τον θεωρώ από τους πιο σοβαρούς και είχα πολύ καλές εντυπώσεις από το S3.

Είναι μεταξύ αυτού και τελευταίας ρωσικής στοκ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω και πάει μαλλιά το κινητό Κωστή αξίζει .Είναι σταθερή αξία .;-)
Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Η wanam τι λέει? Την έχει δοκιμάσει κανείς σε 9505?

Δεν ρωτώ για 9500 γιατί είμαστε ελάχιστοι και δεν φλασαρουν οι περισσότεροι.

Τον θεωρώ από τους πιο σοβαρούς και είχα πολύ καλές εντυπώσεις από το S3.

Είναι μεταξύ αυτού και τελευταίας ρωσικής στοκ.

 

Την έχω εδώ και κάποιο καιρό σε συνδυασμό με το Domination aosp theme και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πλήρως λειτουργική χωρίς κολλήματα. Για υπερθερμάνσεις δεν γνωρίζω τι παίζει αν ρίξεις πάνω παιχνίδια, σε κανονικές συνθήκες δεν έχω κάτι.

όσο για σύγκριση με MF8 δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω δοκιμάσει καμιά με αυτό το build.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να δω ποδοσφαιρο live streaming απο το firstrow1.eu μεσα απο το s4 αλλα τπτ..εχω κανει το οδηγο εγκαταστασης flash player στο κινητο αλλα τπτ..ξερει κανεις καμια λυση?
Link to comment
Share on other sites

Η wanam τι λέει? Την έχει δοκιμάσει κανείς σε 9505?

Δεν ρωτώ για 9500 γιατί είμαστε ελάχιστοι και δεν φλασαρουν οι περισσότεροι.

Τον θεωρώ από τους πιο σοβαρούς και είχα πολύ καλές εντυπώσεις από το S3.

Είναι μεταξύ αυτού και τελευταίας ρωσικής στοκ.

 

Σταθερη αξια. Μηνες επαιζα με αυτή στο νοτελι 2, τα ιδια κι εδώ στο γαλαξια 4. Σοβαρος, χωρις φανφάρες δινει παντα τις πιο κοντινες σε stock rom υλοποιήσεις...

@kostasrodos29

Εισαι ο γνωστος Κωστας (ενεργος χρηστης στον υπερθετικο βαθμο) που διαβαζα συχνα πυκνα σε γειτονικο μηλοφορουμ?

Φανατικος με τα μηλα, τι σε εκανε να κατασταλλαξεις στο γαλαξια?

Link to comment
Share on other sites

Η wanam τι λέει? Την έχει δοκιμάσει κανείς σε 9505?

Δεν ρωτώ για 9500 γιατί είμαστε ελάχιστοι και δεν φλασαρουν οι περισσότεροι.

Τον θεωρώ από τους πιο σοβαρούς και είχα πολύ καλές εντυπώσεις από το S3.

Είναι μεταξύ αυτού και τελευταίας ρωσικής στοκ.

 

 

Και γω αυτή έχω. Πολύ καλή. Απλά θέλω να βρω κάτι που να αλλάζει την μπαταρια. Αλλά δεν έχω βρει κάποιο Mod

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά θα την κατεβασω απόψε. Εδώ με τις ταχύτητες που έχουν στο ίντερνετ θέλει 6-7 ώρες.

 

Μέρα με την μέρα με κερδίζει το S4.

Βλέπω όμως οτι σιγά σιγά πάμε για 3ΜΒ ram και δεν οφείλεται μονο στην Samsung. Βοηθά και η Google σε κάθε update.

H 4.2.2 στο Ν7 βρίσκεται συνεχώς στο όριο αν δεν κλεινεις εφαρμογές.

Πιστεύω οτι το Note2 δεν θα είναι το ίδιο πια, όταν δοθεί η 4.2.2 φορτωμένη και με τα έξτρα απο το S4.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παίδες sos.

Έχω την wanamlite. Επειδή όμως δεν μου άρεσε έτσι όπως έδειχνε την μπαταρια στην status bar, βρήκα ένα mod που αλλάζει την μπαταρία (αν θυμάμαι ήταν για την Google edition) και το πέρασα. Η μπαταρία έγινε έτσι όπως ήθελα. Αλλά μου χάλασε το notification center. Το συρτάρι δηλαδή. Δεν φαίνεται τίποτα. Κάτι σαν μουτζούρες.... ΤΩΡΑ;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες sos.

Έχω την wanamlite. Επειδή όμως δεν μου άρεσε έτσι όπως έδειχνε την μπαταρια στην status bar, βρήκα ένα mod που αλλάζει την μπαταρία (αν θυμάμαι ήταν για την Google edition) και το πέρασα. Η μπαταρία έγινε έτσι όπως ήθελα. Αλλά μου χάλασε το notification center. Το συρτάρι δηλαδή. Δεν φαίνεται τίποτα. Κάτι σαν μουτζούρες.... ΤΩΡΑ;

 

Όπως είσαι φλασαρε ξανά την ίδια wanam. Θα επανέλθει και εφόσον είναι no wipe ROM, δεν θα χάσεις τίποτα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όπως είσαι φλασαρε ξανά την ίδια wanam. Θα επανέλθει και εφόσον είναι no wipe ROM, δεν θα χάσεις τίποτα.

 

Αυτό έκανα! Φλασαρα ξανά την ρομ. Έκανα και ένα wipe cache partition και cache dalvik και όλα οκ! Thanks

Edited by johnvolno1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι Βαγγελη. Οπως ο Κωστας, εγω και πολυ αλλοι, κουραστηκαμε μετα απο τοσα χρονια να μας κοροιδευει η μηλου στα μουτρα μας. Οποτε τωρα με το S4, εγω τρεχω την Battery King απο xda φυσικα και ειμαι υπερευχαριστημενος. Ειναι η μαμα MF8 σε lite μορφη, με πολλυυυυυ καλυτερη μπαταρια και χωρις θερμοκρασιες, με αριστο wifi, με lte on/off ενω ειμαι με voda, και φυσικα prerooted και deodexed. Η 4.2.2 του Jamal που ειχα ειναι για μενα η καλυτερη AOSP rom. Αλλα δυστυχως (για τωρα τουλαχιστον) μου λειψανε τα εξτρα της samy οσο αναφορα την καμερα, την σιγαση κλησης, ενταση εξτρα στην ανοιχτη ακροαση, και αλλα τετοια. Επομενο βημα, ισως αργοτερα, ειναι μια δοκιμη με την wanam!
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι την barebone εχετε καμια παρατηρηση για την συγκεκριμένη?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και άλλοι τόσα χρόνια τεμπελιάσαμε με τα iPhone παρόλο που και αυτό το σκαλίζαμε όσο μπορούσαμε με jailbreak και tweaks, και τώρα δεν έχουμε ιδέα με το Android, για να μη γίνομαι κουραστικός και να κάνω συνέχεια ερωτήσεις. Υπάρχουν κάπου οδηγοί για rootάρισμα, flashαρισμα κτλ?να μπω λίγο στο νόημα. Γενικά έχω καλή επαφή δεν θα έχω πρόβλημα.

 

Απλά για να μη ρωτάω αυτά τα βασικά κάπου να διαβάσω να καταλάβω τι παίζει και αν χρειαστώ να ρωτήσω κάτι πιο σημαντικό

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και άλλοι τόσα χρόνια τεμπελιάσαμε με τα iPhone παρόλο που και αυτό το σκαλίζαμε όσο μπορούσαμε με jailbreak και tweaks, και τώρα δεν έχουμε ιδέα με το Android, για να μη γίνομαι κουραστικός και να κάνω συνέχεια ερωτήσεις. Υπάρχουν κάπου οδηγοί για rootάρισμα, flashαρισμα κτλ?να μπω λίγο στο νόημα. Γενικά έχω καλή επαφή δεν θα έχω πρόβλημα.

 

Απλά για να μη ρωτάω αυτά τα βασικά κάπου να διαβάσω να καταλάβω τι παίζει και αν χρειαστώ να ρωτήσω κάτι πιο σημαντικό

 

Στο πρώτο ποστ του θέματος που είμαστε θα βρεις τα πάντα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι Βαγγελη. Οπως ο Κωστας, εγω και πολυ αλλοι, κουραστηκαμε μετα απο τοσα χρονια να μας κοροιδευει η μηλου στα μουτρα μας. Οποτε τωρα με το S4, εγω τρεχω την Battery King απο xda φυσικα και ειμαι υπερευχαριστημενος. Ειναι η μαμα MF8 σε lite μορφη, με πολλυυυυυ καλυτερη μπαταρια και χωρις θερμοκρασιες, με αριστο wifi, με lte on/off ενω ειμαι με voda, και φυσικα prerooted και deodexed. Η 4.2.2 του Jamal που ειχα ειναι για μενα η καλυτερη AOSP rom. Αλλα δυστυχως (για τωρα τουλαχιστον) μου λειψανε τα εξτρα της samy οσο αναφορα την καμερα, την σιγαση κλησης, ενταση εξτρα στην ανοιχτη ακροαση, και αλλα τετοια. Επομενο βημα, ισως αργοτερα, ειναι μια δοκιμη με την wanam!

 

Πέρα από την κάμερα που δεν γνωρίζω αν έχει γίνει πλέον λειτουργικό το port που έχουν κάνει στο xda, τα υπόλοιπα τα έχεις με εφαρμογές όπως Flip4Silence ας πούμε για σίγαση κλήσης.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την κάμερα που δεν γνωρίζω αν έχει γίνει πλέον λειτουργικό το port που έχουν κάνει στο xda, τα υπόλοιπα τα έχεις με εφαρμογές όπως Flip4Silence ας πούμε για σίγαση κλήσης.

 

Εμεις πρεπει να τα εχουμε ξαναπει ητε με το galaxy nexus ητε με nexus 4. Ειμαι εντελως υπερ και μονο των nexus, αλλα το s4 εχει ωραια extras και με την battery king, δεν ανεβαζει θερμοκρασιες, βγαζω (με την ιδια χρηση που εβγαζα με την stock μια μερα και ισως κατι ψιλα) δυο μερες χρησης (το κλεινω παντα τα βραδυα για κανα 6ωρο περιπου). Οποτε, προς το παρον, ειμαι ικανοποιημενος. Με βλεπω να δοκιμαζω τον KT kernel, για να δω αν εχει διαφορες καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ υπέρ των nexus ήμουν αλλά προσεχώς θα γίνω κάτοχος S4 με σκοπό να περάσω Google edition πάνω όταν σταθεροποιηθούν πλήρως. Ο βασικός λόγος απογοήτευσης από την nexus εμπειρία μου είναι η μπαταρία. Προσωπικά τα features της Σάμμυ δεν μου λένε τίποτα οπότε από τη στιγμή που έμαθα ότι θα βγεί S4 με καθαρό λογισμικό είπα να το πάρω. Βέβαια θα δώσω πρώτα μια ευκαιρία στο TW ή σε κάποια ρομ στηριγμένη σε αυτό. Έτσι κ αλλιώς είμαι μουρλός με τα φλασαρίσματα και κάνω πολλές δοκιμές.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

ψάχνω εδώ και μέρες να βρω λύση στο πρόβλημα μου: Έχω εγκαταστήσει το Exdialer. Παρόλα αυτά, όταν έχω κάποια αναπάντητη, στο status-bar εξακολουθεί και εμφανίζεται η υπενθύμιση με τον factory-dialer. Όσες φορές και να "δω" αυτήν την αναπάντητη μέσα από τον Ex-dialer, κάθε φορά που το κινητό κάνει restart μου εμφανίζει στο status-bar όλες τις αναπάντητες. ΜΟΝΟ αν τις δω μέσα από τον default-dialer σβήνονται.

 

Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος να μην γίνεται αυτό; Να μην εμφανίζονται δηλαδή οι ειδοποιήσεις του default dialer;

 

Ευχαριστώ!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

ψάχνω εδώ και μέρες να βρω λύση στο πρόβλημα μου: Έχω εγκαταστήσει το Exdialer. Παρόλα αυτά, όταν έχω κάποια αναπάντητη, στο status-bar εξακολουθεί και εμφανίζεται η υπενθύμιση με τον factory-dialer. Όσες φορές και να "δω" αυτήν την αναπάντητη μέσα από τον Ex-dialer, κάθε φορά που το κινητό κάνει restart μου εμφανίζει στο status-bar όλες τις αναπάντητες. ΜΟΝΟ αν τις δω μέσα από τον default-dialer σβήνονται.

 

Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος να μην γίνεται αυτό; Να μην εμφανίζονται δηλαδή οι ειδοποιήσεις του default dialer;

 

Ευχαριστώ!

 

Μπορείς να κάνεις disable την εφαρμογή ή να κόψεις τις ειδοποιήσεις από αυτή την εφαρμογή. Το disable είναι καλύτερο αφού δεν την χρησιμοποιείς για να μην είναι καν ορατή στον drawer. 2 τρόποι για να το κάνεις. Ο ένας απαιτεί root.

 

a) Setting > Apps > All Apps και βρίσκεις την εφαρμογή Phone και κάνεις Disable. Υπάρχει περίπτωση πάντως να μην σε αφήνει.

 

b) Titanium Backup και κάνεις freeze πάλι την ίδια εφαρμογή

 

*** Ίσως η Samsung έχει διαφοροποιήσει την ονομασία της εφαρμογής για τις κλήσεις. Αυτό δεν το γνωρίζω. Μιλάω για καθαρό android λειτουργικό.

 

Τους ίδιους τρόπους ακολουθείς και σε περίπτωση που χρησιμοποιείς κάποια third-party εφαρμογή για μηνύματα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...