Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Ο kernel του adam ενω δεν εχει lag μου κανει καποια μικρα σπασιματακια σε ορισμενα games,μεχρι στιγμης εχω κολλησει με την v4 του ausdim

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο kernel του adam ενω δεν εχει lag μου κανει καποια μικρα σπασιματακια σε ορισμενα games,μεχρι στιγμης εχω κολλησει με την v4 του ausdim

δεν παίζω παιχνίδια οπότε δεν μπορώ να στο επιβεβαιώσω και εγω αυτό...πάντως συγκριτικά με τους υπόλοιπους είναι bug/lag free...και ο kernel του ausdim,επίσης χωρίς ιδιαίτερα θέματα!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χάνεις κανένα root. Αυτό είναι το πλεονέκτημα.

 

Αυτο πως γινεται? Οσες φορες ειχα κανει ΟΤΑ εχανε παντα το root...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο πως γινεται? Οσες φορες ειχα κανει ΟΤΑ εχανε παντα το root...

 

Με pre rooted το σύστημα δεν αντιλαμβάνεται την αλλαγή γι αυτό δεν αυξάνει o counter. Με το ota τροποποιούνται η προστηθενται αρχεία.

Τα αρχεία του root δεν τα πειράζει αφού δεν συμπεριλαμβάνονται στο ota.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Με pre rooted το σύστημα δεν αντιλαμβάνεται την αλλαγή γι αυτό δεν αυξάνει o counter. Με το ota τροποποιούνται η προστηθενται αρχεία.

Τα αρχεία του root δεν τα πειράζει αφού δεν συμπεριλαμβάνονται στο ota.

 

Αρα σε μενα ειχε συμβει αυτο παλια επειδη ειχα κανει root με το chainfire autoroot?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως στο λίνκ που διάβασα λέει αυτό.

 

" Main benefits of using this method are:

 

- FULLY ROOTED

- No need for Insecure Kernels.

- Complete, Odin flashable Packages.

- Can be used on Non-Rooted devices.

- Binary Flash Counter will NOT increase

- System status will stay NORMAL/OFFICIAL.

- Only 1 file and you have a complete firmware including Root permission.

- Fully working KIES & OTA updates (FYI: root will be lost after software update)"

 

Επίσης για να την περάσεις έχει 4 αρχεία (το ένα η στοκ official MGA)

 

Original Stock ROM

Stock KERNEL:

Stock RECOVERY

Pre-Rooted ROM

 

Για να την περάσεις βάζεις μόνο στο PDA (ODIN) το αρχείο της pre-rooted και την φλασάρεις η θέλει και stock recovery + stock kernel ξεχωριστα?Εννοώ αν τα έχει ενσωματωμένα η Pre-Rooted.

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο λίνκ που διάβασα λέει αυτό.

 

" Main benefits of using this method are:

 

- FULLY ROOTED

- No need for Insecure Kernels.

- Complete, Odin flashable Packages.

- Can be used on Non-Rooted devices.

- Binary Flash Counter will NOT increase

- System status will stay NORMAL/OFFICIAL.

- Only 1 file and you have a complete firmware including Root permission.

- Fully working KIES & OTA updates (FYI: root will be lost after software update)"

 

Επίσης για να την περάσεις έχει 4 αρχεία (το ένα η στοκ official MGA)

 

Original Stock ROM

Stock KERNEL:

Stock RECOVERY

Pre-Rooted ROM

 

Για να την περάσεις βάζεις μόνο στο PDA (ODIN) το αρχείο της pre-rooted και την φλασάρεις η θέλει και stock recovery + stock kernel ξεχωριστα?Εννοώ αν τα έχει ενσωματωμένα η Pre-Rooted.

τα περιλαμβάνει όλα το αρχείο...απλά σου έχει να επιλέξεις kernel και recovery,σε περίπτωση που θέλεις να φλασάρεις μόνο αυτά,χωρίς να περάσεις όλοκληρη τη rom!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

τα περιλαμβάνει όλα το αρχείο...απλά σου έχει να επιλέξεις kernel και recovery,σε περίπτωση που θέλεις να φλασάρεις μόνο αυτά,χωρίς να περάσεις όλοκληρη τη rom!

 

Και κάτι σχετικό....σαν αφελής γιατί ακόμα δεν το έχω στα χέρια μου.(αρχαιοκάπηλος γάρ:p)

Αν έχεις γερμανικό csc και σου έχει ήδη έρθει η MGA με OTA με το cf-autoroot δεν είναι το ίδιο?:blink:

 

(ίσως και καλύτερο?)

 

edit:Αργώ λίγο αλλά στροφάρω,θυμήθηκα καθώς πήγα να ποστάρω ότι το θέμα μας είναι να φαίνεται Official για τα ΟΤΑ updates.Οπότε άκυρο το σκεπτικό.:O

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Mε όλα γίνεται να φαίνεται official. Απλά δεν υπάρχει λόγος... και τα ΟΤΑ updates ποτέ δεν ήταν ότι καλύτερο στη Samsung.

Με την prerooted απλά η δουλειά έχει γίνει από πριν, και αποφεύγεις το triangle away και όλα τα παρελκόμενα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο λίνκ που διάβασα λέει αυτό.

 

" Main benefits of using this method are:

 

- FULLY ROOTED

- No need for Insecure Kernels.

- Complete, Odin flashable Packages.

- Can be used on Non-Rooted devices.

- Binary Flash Counter will NOT increase

- System status will stay NORMAL/OFFICIAL.

- Only 1 file and you have a complete firmware including Root permission.

- Fully working KIES & OTA updates (FYI: root will be lost after software update)"

 

Επίσης για να την περάσεις έχει 4 αρχεία (το ένα η στοκ official MGA)

 

Original Stock ROM

Stock KERNEL:

Stock RECOVERY

Pre-Rooted ROM

 

Για να την περάσεις βάζεις μόνο στο PDA (ODIN) το αρχείο της pre-rooted και την φλασάρεις η θέλει και stock recovery + stock kernel ξεχωριστα?Εννοώ αν τα έχει ενσωματωμένα η Pre-Rooted.

 

Μονο το pre-rooted περνας. Εγω παντως το root δεν το εχασα.

 

Δεν ξερω αν επαιξε ρολο το οτι εχω εγκαταστησει το triangle away και πριν κανω update ειχα επιλεξει το System modified workaround που απενεργοποιει το superSU για μερικα λεπτα. Εκανα το update και μετα ενεργοποιηθηκε και παλι.

 

Παντως με λιγα λογια.

Ειχα εγκαταστησει την pre-rooted MF8, εκανα OTA update 48 mb και τωρα ειμαι στην MGA χωρις να εχω χασει το root. Με κατασταση Official.

Link to comment
Share on other sites

Μονο το pre-rooted περνας. Εγω παντως το root δεν το εχασα.

 

Δεν ξερω αν επαιξε ρολο το οτι εχω εγκαταστησει το triangle away και πριν κανω update ειχα επιλεξει το System modified workaround που απενεργοποιει το superSU για μερικα λεπτα. Εκανα το update και μετα ενεργοποιηθηκε και παλι.

 

Παντως με λιγα λογια.

Ειχα εγκαταστησει την pre-rooted MF8, εκανα OTA update 48 mb και τωρα ειμαι στην MGA χωρις να εχω χασει το root. Με κατασταση Official.

 

Eίναι λογικό, γιατί το ΟΤΑ είναι differential update, δεν είναι ολόκληρη η rom. Βάζει/αντικαθιστά μόνο τα αρχεία που έγιναν update και λείπουν από την προηγούμενη rom. Αν πρόσεξες το αρχείο που κατέβασες ήταν κάποιες εκατοντάδες ΜΒytes μόνο (και αν), ενώ αν βάλεις ολόκληρη τη rom κανονικά είναι κοντά 2 GBytes.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μόλις παρέλαβα το galaxy σήμερα από BirdPhone το έχω για φόρτιση τώρα όταν το ανοίξω και μου ζήτηση update να το κάνω μέσο wifi η πρέπει να το συνδέσω με το pc για να κάνει update?
Link to comment
Share on other sites

Mε όλα γίνεται να φαίνεται official. Απλά δεν υπάρχει λόγος... και τα ΟΤΑ updates ποτέ δεν ήταν ότι καλύτερο στη Samsung.

Με την prerooted απλά η δουλειά έχει γίνει από πριν, και αποφεύγεις το triangle away και όλα τα παρελκόμενα.

 

Σωστός!:D

 

10 χαρακτηρες

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βγει κάποιο mod για την αύξηση της φωτεινότητας όταν είναι στην αυτόματη ρύθμιση? Είναι χαμηλά ακόμα κι αν έχω την μπάρα στο +5, θα ήθελα λιγάκι παραπάνω φωτεινότητα όταν το έχω στο αυτόματο
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βγει κάποιο mod για την αύξηση της φωτεινότητας όταν είναι στην αυτόματη ρύθμιση? Είναι χαμηλά ακόμα κι αν έχω την μπάρα στο +5, θα ήθελα λιγάκι παραπάνω φωτεινότητα όταν το έχω στο αυτόματο

Βγάλε το αυτόματο και βάλτο στο φούλ. Και γώ θα ήθελα πάντως και επιλογή για μεγαλύτερη φωτεινότητα αλλά και για χαμηλότερη ώστε το βράδυ στο κρεβάτι να μην είναι κουραστικό στα μάτια

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το αυτόματο και βάλτο στο φούλ. Και γώ θα ήθελα πάντως και επιλογή για μεγαλύτερη φωτεινότητα αλλά και για χαμηλότερη ώστε το βράδυ στο κρεβάτι να μην είναι κουραστικό στα μάτια

Δεν το βάζω φουλ αλλά περίπου στο 55% ακριβώς για να μην με στραβώνει κι όταν είμαι εκτός είναι στο αυτόματο. Απλά για εσωτερικό χώρο θα ήθελα πιο ψηλά την τιμή σε default auto.. Δεν πειράζει, άλλο ψεγάδι δεν βρίσκω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θελω να μην ειναι αυξανομενη η ενταση στον ηχο κλησης και να μη βαραει η μπαταρια στο 15% με οτι συνεπαγεται αυτο (καμερα dropbox φωτεινοτητα κλπ)

Αχχ στο note ειχαμε τα παντα :((

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θελω να μην ειναι αυξανομενη η ενταση στον ηχο κλησης και να μη βαραει η μπαταρια στο 15% με οτι συνεπαγεται αυτο (καμερα dropbox φωτεινοτητα κλπ)

Αχχ στο note ειχαμε τα παντα :((

και εδω μπορείς να τα έχεις αλλά θα πρέπει να είσαι root και να περάσεις τα ανάλογα mod που υπάρχουν ή και ακόμα να αλλάξεις rom...εσύ αποφασίζεις :)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Τις lite pre-rooted τις έχει δοκιμάσει κανείς;;;

 

Σήμερα το παρέλαβα και σκέφτομαι έντονα από το βράδυ να βάλω κατευθείαν τις lite να τις δοκιμάσω... Ίσως όμως βάλω πρώτα για μία εβδομάδα απλή pre-rooted MGA να δώσω μία ευκαιρία στην Sammy αν και δεν πιστεύω ότι θα με ικανοποιήσει!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το παρέλαβα και σκέφτομαι έντονα από το βράδυ να βάλω κατευθείαν τις lite να τις δοκιμάσω... Ίσως όμως βάλω πρώτα για μία εβδομάδα απλή pre-rooted MGA να δώσω μία ευκαιρία στην Sammy αν και δεν πιστεύω ότι θα με ικανοποιήσει!

 

Καλύτερα δοκίμασε μια stock για να έχεις ένα σημείο αναφοράς. Μετά περνάς ότι γουστάρεις και καταλήγεις εκεί που είσαι ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα δοκίμασε μια stock για να έχεις ένα σημείο αναφοράς. Μετά περνάς ότι γουστάρεις και καταλήγεις εκεί που είσαι ικανοποιημένος.

 

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ για αυτό λεώ να βάλω την MGA pre-rooted. Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις τελείως στοκ και να ρουτάρεις μετά αφού την βγάζει και pre-root. Έτσι θα δω πόσο με ικανοποιεί η στοκ και να δω και την lite χωρίς τα μαραφέτια της Sammy

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...