Jump to content

Samsung Mega 5.8 (I9150) & 6.3 (I9200)


Bezbozny
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια !!!

Λοιπόν εχω μια θηκούλα για το Mega τώρα την παρέλαβα και θα την χαρίσω σε όποιον του αρέσει, θα την δώσω σε αυτόν που θα λάβω πρώτος το PM του.

Η Θηκη εχει σκούρο μπεζ/καφε χρώμα .

 

ΠΑΙΔΙΑ Η ΘΗΚΟΎΛΑ ΔΌΘΗΚΕ

http://imageshack.us/a/img13/5249/j08o.jpg http://imageshack.us/a/img809/2952/7y0t.jpg http://imageshack.us/a/img43/5259/vctg.jpg

Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειχα note 1 και το note 2 μεχρι χτες το απογευμα μετα πηρα το mega 6.3 ειναι λεπτο σε σχεση με τα αλλα δυο εχει οθοναρα αλλα αυτο το μαυρο των amoled ειναι απλα απο αλλο πλανητη επισης το πενακι των note ειναι ολα τα λεφτα ξερει κανεις αν μπορει να λειτουργησει στο mega?

αυτα προς το παρων.

 

Θα λειτουργήσει κανονικά, άλλα το κουμπακι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Θα λειτουργήσει κανονικά, άλλα το κουμπακι όχι.

 

Δεν νομίζω ότι το s pen είναι συμβατό με οποιαδήποτε άλλη οθόνη εκτός από αυτές της σειράς Note.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα λειτουργήσει κανονικά, άλλα το κουμπακι όχι.

 

Φυσικά και δε θα λειτουργήσει πουθενά αλλού πέρα από οθόνες με wacom digitizer αλλά λόγια στο mega ξέχνα το...

Link to comment
Share on other sites

Οντως. Δεν ήξερα οτι είχε σχέση με την οθόνη. Το πολύ πολύ παίρνεις ενα πενάκι απο κανά Γερμανό.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά παίζουν άλλες 2 θηκούλες που ήρθαν τώρα :)

Αυτές είναι παραγγελίες μπορεί και μηνός και έρχονται τμηματικά, της χαρίζω γιατι της πήρα σε πολύ καλη τιμή μιλάμε για 6-7 δολάρια και όπως καταλαβαίνεται δεν υπήρχε περίπτωση να ζητήσω 5 ευρώ για κάθε θήκη :O:ninja:

Ισχύει οτι και στην πιο πάνω θήκη μονο που εδώ θα δώσω απο μια και οχι ένας και της δυο ;)

PM PLEASE !!!!

 

Η ΓΚΡΙ ΘΉΚΗ ΈΦΥΓΕ

 

http://img818.imageshack.us/img818/7586/szhj.jpg

Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Οντως. Δεν ήξερα οτι είχε σχέση με την οθόνη. Το πολύ πολύ παίρνεις ενα πενάκι απο κανά Γερμανό.

 

Πενακι για capacitive οθόνη από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει σοβαρή υλοποίηση.αν κάποιος έχει βρει κάτι που δεν είναι σαν το μικρό μας δαχτυλάκι ας ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

Πενακι για capacitive οθόνη από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει σοβαρή υλοποίηση.αν κάποιος έχει βρει κάτι που δεν είναι σαν το μικρό μας δαχτυλάκι ας ενημερώσει

Υπαρχει της Samsung το C-Pen... δεν είναι επιπέδου S-Pen αλά κανει πολυ καλά την δουλειά του μιλάω γιατι το έχω το Pen και με έχει βολέψει πολύ με το Mega - 27 ευρώ μου είχε κοστίσει .

http://img35.imageshack.us/img35/5303/m2hm.jpg http://www.samsung.com/us/mobile/cell-phones-accessories/ETC-S10CSEGSTA

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη στο μεγκα ειναι gorilla glass ή έχει κάποια άλλη ´´προστασιά´?

 

Μετά απο δυο μέρες,συμβίωση:η οθόνη όλα τα λεφτά σαν μέγεθος,ο σχεδιασμός του πολύ καλοστημενος,το λειτουργικό εντάξει αρκετά κάλο,απλά προτιμούσαν την 4.1.2,η μπαταρία τα παει άριστα μην ξεχνάμε ότι τρφοδοτει6.3 ιντσες.εντυπωση μου κάνει το wifi.αμεση σύνδεση σε ΟΛΑ τα μοντεμ.το μόνο ιδιαιτέρως αρνητικό για μένα τα 8 gb.δεν φτάνουν ούτε για τίποτα.με navigon Kaκαι Sygic γέμισε.εδω υπάρχει θέμα.ευχομαι να δοθεί λύση συντομα

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι το κινητακι απλα σε σχεση με το note2 που ειχα ειναι ενα σκαλι κατω, το θετικο ειναι το μεγεθος οθονης παραγματι.:)
History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι το κινητακι απλα σε σχεση με το note2 που ειχα ειναι ενα σκαλι κατω, το θετικο ειναι το μεγεθος οθονης παραγματι.:)

 

Είναι ένα σκαλί ποιο κάτω σε τι;

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δυσκολα το λες καλυτερο το note ii απο το mega. Η οθονη του ειναι αριστη για lcd και ο διπυρηνος snapdragon 400 ξεπερνα σε αρκετα τεστ τον exynos του note ii. Αυτο συμβαινει γιατι βεβαια προκειται απο τη μια για το κορυφαιο του 2012 και απο την αλλη ενα upper midrange του 2013. Στο διλημμα δε βοηθανε και οι κοντινες τιμες τους. Αν παντως δεν ειχα και κινητο και ταμπλετ,θα πηγαινα στο mega 6.3,προσωπικα μιλωντας
Link to comment
Share on other sites

το λεω γιατι ειμαι φαν των amoled και του πραγματικου μαυρου που εχουν σε σχεση με τις lcd και γιατι μου φαινεται εμενα προσωπικα ενα κλικ κατω στην ταχυτητα του launcher του μαμα παντα ετσι?
History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμένα σήμερα που το πήρα μάλλν από λάθος μου κόστισε μόνο 281€.

 

Αύριο θα το εχω

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Ώπα για πες απο΄που? Να το χτυπήσω και ένα 2ο για δώρο!:ninja:

 

Από expansys αλλά η τιμή έμεινε μόνο 2-3 ώρες.

 

Μετά επανήλθε στην αρχική

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

- Τι εργαλείο είναι αυτό ρε παιδιά!!!! Το έχω 1,5 εβδομάδα και έχω πάθει πλάκα!! Μόλις το πιάνω στα χέρια μου ... εχω ένα πλατύ χαμόγελο!! Άλλο πράγμα. !!

- Η οθόνη αν και lcd είναι εντυπωσιακή!! Δεν μου λείπει καθόλου η amoled. Η μπαταρία μετά την τρίτη φόρτιση έχει αρχίσει να στρώνει και κρατάει σχεδόν μια μισή μέρα , με πολύ χρήση Internet μέσω δικτύου! Η συσκευή είναι Best value for money. Έχει φτάσει στα 385 ευρώ και απορώ που δεν ασχολείται κάνεις σχεδόν μαζί της!!! :confused:

- Το σχέδιο εξωτερικά είναι ακριβώς ενα s4 στις 6.3" , πανέμορφο κατ' εμε , λεπτό και ελαφρύ για το μέγεθος του. Έχω κάνει αρκετά τηλέφωνα και παρότι στην αρχή είχα ένα ενδοιασμό για το κράτημα , ... στο δεύτερο τηλεφώνημα ήταν σαν να κρατούσα μια κλασσική συσκευή!!

- Σε ταχύτητες το Internet πάει αέρας, το οποίο χρησιμοποιώ κατα βάση. Δεν θα ασχοληθώ με κλασματα του δευτερολεπτου ή και του 1.5 δευτερολεπτου στο άνοιγμα κάποιων εφαρμογών , διότι κάποιοι εδω μέσα έχουν χάσει και το μέτρο και την ουσία της υπόθεσης!! Φιλικά. Το να αναλωνεσαι σε πυρήνες και ποσότητες μνήμης ram δεν βγάζει πουθενά! Το Android έχει εγγενή θεματακια με την κυλιση και ιδίως οταν επεμβαίνουν σε αυτό και οι κατασκευαστες με τις δικές τους εφαρμογές. Πλέον το αποδέχομαι οτι θα σκαλώνει που και που στην κυλιση ελάχιστα και δεν δίνω σημασία . Είναι μια άψογη συσκευή με βολικό μέγεθος οθόνης που πλέον μπορείς να κάνεις πιο άνετα αρκετά πράγματα και να αφήσεις στην άκρη το ταμπλετ! Θα έλεγα πως 6.3 με 6.5 ίντσες διαγώνιος είναι άριστη υλοποίηση γι' αυτούς που χρειάζονται μεγάλη οθόνη!

- Με 2 krait 300ηδες στα 1.7ghz , adreno 305 , lte και υποστήριξη 1080 στα 30+ fps εγγραφή και 3.2Ah μπαταρία , είναι μια άριστη υλοποίηση για το σημερινό Android κατα την άποψή μου. Σε 6.3" διαγώνιο τα 720p θεωρώ οτι είναι άψογα, ... το ίδιο λένε και τα μάτια μου. Και δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω βλέπουν στα 1080 με 5 ή 6 ίντσες διαγώνιο!!!

 

- Τώρα από την άλλη έχουμε τον οχλο που περιμένει το θαυματουργό note 3 με πυρηνικούς αντιδραστηρες ατελείωτη ram 3-4 γιγα ,μπας και μπορέσουν να φορτώσουν οι ιδιοκτήτες του καμιά 500ρια εφαρμογές .... και να τις ανοίγουν 1.5 δεύτερα γρηγορότερα !!

- Το μόνο υπέρ στο note είναι το πενάκι για όποιον το χρειάζεται, το οποίο στο note 1 που ειχα πριν 2 περίπου χρόνια δεν το ειχα βγάλει ποτε έξω. Και μέσα σε όλα αυτά βαλτε και κανα 750αρι ευρώ!

- Συγγνώμη που γίνομαι εριστικός αλλά κάποιοι το έχουν παρακάνει με το κυνήγι της τεχνολογίας.

- Συνοψιζοντας θα έλεγα οτι η Samsung εδωσε μια τίμια midrange συσκευή που κάνει πολυ καλά τη δουλειά της για να μην πω άριστα και ομως περνάει απαρατήρητη!!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Τι εργαλείο είναι αυτό ρε παιδιά!!!! Το έχω 1,5 εβδομάδα και έχω πάθει πλάκα!! Μόλις το πιάνω στα χέρια μου ... εχω ένα πλατύ χαμόγελο!! Άλλο πράγμα. !!

- Η οθόνη αν και lcd είναι εντυπωσιακή!! Δεν μου λείπει καθόλου η amoled. Η μπαταρία μετά την τρίτη φόρτιση έχει αρχίσει να στρώνει και κρατάει σχεδόν μια μισή μέρα , με πολύ χρήση Internet μέσω δικτύου! Η συσκευή είναι Best value for money. Έχει φτάσει στα 385 ευρώ και απορώ που δεν ασχολείται κάνεις σχεδόν μαζί της!!! :confused:

- Το σχέδιο εξωτερικά είναι ακριβώς ενα s4 στις 6.3" , πανέμορφο κατ' εμε , λεπτό και ελαφρύ για το μέγεθος του. Έχω κάνει αρκετά τηλέφωνα και παρότι στην αρχή είχα ένα ενδοιασμό για το κράτημα , ... στο δεύτερο τηλεφώνημα ήταν σαν να κρατούσα μια κλασσική συσκευή!!

- Σε ταχύτητες το Internet πάει αέρας, το οποίο χρησιμοποιώ κατα βάση. Δεν θα ασχοληθώ με κλασματα του δευτερολεπτου ή και του 1.5 δευτερολεπτου στο άνοιγμα κάποιων εφαρμογών , διότι κάποιοι εδω μέσα έχουν χάσει και το μέτρο και την ουσία της υπόθεσης!! Φιλικά. Το να αναλωνεσαι σε πυρήνες και ποσότητες μνήμης ram δεν βγάζει πουθενά! Το Android έχει εγγενή θεματακια με την κυλιση και ιδίως οταν επεμβαίνουν σε αυτό και οι κατασκευαστες με τις δικές τους εφαρμογές. Πλέον το αποδέχομαι οτι θα σκαλώνει που και που στην κυλιση ελάχιστα και δεν δίνω σημασία . Είναι μια άψογη συσκευή με βολικό μέγεθος οθόνης που πλέον μπορείς να κάνεις πιο άνετα αρκετά πράγματα και να αφήσεις στην άκρη το ταμπλετ! Θα έλεγα πως 6.3 με 6.5 ίντσες διαγώνιος είναι άριστη υλοποίηση γι' αυτούς που χρειάζονται μεγάλη οθόνη!

- Με 2 krait 300ηδες στα 1.7ghz , adreno 305 , lte και υποστήριξη 1080 στα 30+ fps εγγραφή και 3.2Ah μπαταρία , είναι μια άριστη υλοποίηση για το σημερινό Android κατα την άποψή μου. Σε 6.3" διαγώνιο τα 720p θεωρώ οτι είναι άψογα, ... το ίδιο λένε και τα μάτια μου. Και δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω βλέπουν στα 1080 με 5 ή 6 ίντσες διαγώνιο!!!

 

- Τώρα από την άλλη έχουμε τον οχλο που περιμένει το θαυματουργό note 3 με πυρηνικούς αντιδραστηρες ατελείωτη ram 3-4 γιγα ,μπας και μπορέσουν να φορτώσουν οι ιδιοκτήτες του καμιά 500ρια εφαρμογές .... και να τις ανοίγουν 1.5 δεύτερα γρηγορότερα !!

- Το μόνο υπέρ στο note είναι το πενάκι για όποιον το χρειάζεται, το οποίο στο note 1 που ειχα πριν 2 περίπου χρόνια δεν το ειχα βγάλει ποτε έξω. Και μέσα σε όλα αυτά βαλτε και κανα 750αρι ευρώ!

- Συγγνώμη που γίνομαι εριστικός αλλά κάποιοι το έχουν παρακάνει με το κυνήγι της τεχνολογίας.

- Συνοψιζοντας θα έλεγα οτι η Samsung εδωσε μια τίμια midrange συσκευή που κάνει πολυ καλά τη δουλειά της για να μην πω άριστα και ομως περνάει απαρατήρητη!!

 

 

+100000000!!!!!! Πες τα χρυσοστομε πεστα!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

 

- Τώρα από την άλλη έχουμε τον οχλο που περιμένει το θαυματουργό note 3 με πυρηνικούς αντιδραστηρες ατελείωτη ram 3-4 γιγα ,μπας και μπορέσουν να φορτώσουν οι ιδιοκτήτες του καμιά 500ρια εφαρμογές .... και να τις ανοίγουν 1.5 δεύτερα γρηγορότερα !!

- Το μόνο υπέρ στο note είναι το πενάκι για όποιον το χρειάζεται, το οποίο στο note 1 που ειχα πριν 2 περίπου χρόνια δεν το ειχα βγάλει ποτε έξω. Και μέσα σε όλα αυτά βαλτε και κανα 750αρι ευρώ!

- Συγγνώμη που γίνομαι εριστικός αλλά κάποιοι το έχουν παρακάνει με το κυνήγι της τεχνολογίας.

- Συνοψιζοντας θα έλεγα οτι η Samsung εδωσε μια τίμια midrange συσκευή που κάνει πολυ καλά τη δουλειά της για να μην πω άριστα και ομως περνάει απαρατήρητη!!

 

 

Οταν καταλάβεις ότι ο καθένας έχει διαφορετικά κριτίρια και θέλω τότε θα διαπιστώσεις πόσο άκυρο είναι το παραπάνω ποστ.

Κοιτάξτε να χαρείτε την συσκευή σας και αφήστε τους Νότηδες να χαρούν την δική τους.:rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το ποστ,πιστευω συνοψιζει τα θετικα της συσκευης σε γενικες γραμμες.

Ειχα ενα πολυ καλο κινητο και ενα αριστο ταμπλετ. Δυστυχως,η εναλλαγη μεταξυ τους με κουρασε καποια στιγμη και ηθελα ενα υβριδιο. Το mega ειναι ενας καλος συμβιβασμος για αντικατασταση ενος 7αριου ταμπλετ. Ειναι καλοστημενο και αερατο phablet. Αν καποιος αγαπα τα note,αυτο θα το λατρεψει.

Link to comment
Share on other sites

- Τι εργαλείο είναι αυτό ρε παιδιά!!!! Το έχω 1,5 εβδομάδα και έχω πάθει πλάκα!! Μόλις το πιάνω στα χέρια μου ... εχω ένα πλατύ χαμόγελο!! Άλλο πράγμα. !!

- Η οθόνη αν και lcd είναι εντυπωσιακή!! Δεν μου λείπει καθόλου η amoled. Η μπαταρία μετά την τρίτη φόρτιση έχει αρχίσει να στρώνει και κρατάει σχεδόν μια μισή μέρα , με πολύ χρήση Internet μέσω δικτύου! Η συσκευή είναι Best value for money. Έχει φτάσει στα 385 ευρώ και απορώ που δεν ασχολείται κάνεις σχεδόν μαζί της!!! :confused:

- Το σχέδιο εξωτερικά είναι ακριβώς ενα s4 στις 6.3" , πανέμορφο κατ' εμε , λεπτό και ελαφρύ για το μέγεθος του. Έχω κάνει αρκετά τηλέφωνα και παρότι στην αρχή είχα ένα ενδοιασμό για το κράτημα , ... στο δεύτερο τηλεφώνημα ήταν σαν να κρατούσα μια κλασσική συσκευή!!

- Σε ταχύτητες το Internet πάει αέρας, το οποίο χρησιμοποιώ κατα βάση. Δεν θα ασχοληθώ με κλασματα του δευτερολεπτου ή και του 1.5 δευτερολεπτου στο άνοιγμα κάποιων εφαρμογών , διότι κάποιοι εδω μέσα έχουν χάσει και το μέτρο και την ουσία της υπόθεσης!! Φιλικά. Το να αναλωνεσαι σε πυρήνες και ποσότητες μνήμης ram δεν βγάζει πουθενά! Το Android έχει εγγενή θεματακια με την κυλιση και ιδίως οταν επεμβαίνουν σε αυτό και οι κατασκευαστες με τις δικές τους εφαρμογές. Πλέον το αποδέχομαι οτι θα σκαλώνει που και που στην κυλιση ελάχιστα και δεν δίνω σημασία . Είναι μια άψογη συσκευή με βολικό μέγεθος οθόνης που πλέον μπορείς να κάνεις πιο άνετα αρκετά πράγματα και να αφήσεις στην άκρη το ταμπλετ! Θα έλεγα πως 6.3 με 6.5 ίντσες διαγώνιος είναι άριστη υλοποίηση γι' αυτούς που χρειάζονται μεγάλη οθόνη!

- Με 2 krait 300ηδες στα 1.7ghz , adreno 305 , lte και υποστήριξη 1080 στα 30+ fps εγγραφή και 3.2Ah μπαταρία , είναι μια άριστη υλοποίηση για το σημερινό Android κατα την άποψή μου. Σε 6.3" διαγώνιο τα 720p θεωρώ οτι είναι άψογα, ... το ίδιο λένε και τα μάτια μου. Και δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω βλέπουν στα 1080 με 5 ή 6 ίντσες διαγώνιο!!!

 

- Τώρα από την άλλη έχουμε τον οχλο που περιμένει το θαυματουργό note 3 με πυρηνικούς αντιδραστηρες ατελείωτη ram 3-4 γιγα ,μπας και μπορέσουν να φορτώσουν οι ιδιοκτήτες του καμιά 500ρια εφαρμογές .... και να τις ανοίγουν 1.5 δεύτερα γρηγορότερα !!

- Το μόνο υπέρ στο note είναι το πενάκι για όποιον το χρειάζεται, το οποίο στο note 1 που ειχα πριν 2 περίπου χρόνια δεν το ειχα βγάλει ποτε έξω. Και μέσα σε όλα αυτά βαλτε και κανα 750αρι ευρώ!

- Συγγνώμη που γίνομαι εριστικός αλλά κάποιοι το έχουν παρακάνει με το κυνήγι της τεχνολογίας.

- Συνοψιζοντας θα έλεγα οτι η Samsung εδωσε μια τίμια midrange συσκευή που κάνει πολυ καλά τη δουλειά της για να μην πω άριστα και ομως περνάει απαρατήρητη!!

 

Συγνώμη αλλά σαν κάτοχος του mega αλλά και του note2 θα διαφωνήσω. Σήμερα στην αγορά το note2 κοστίζει ακριβώς όσο το mega.

 

Οι διαφορές είναι αρκετά μεγάλες και φυσικά εκτός του LTE που έχει το mega τίποτα δεν ειναι υπέρ του.

 

Ούτε η μπαταρία που ενώ είναι 3200 δεν κρατάει όσο του note ii που είναι 3100 ούτε η οθόνη χωρίς παρόλα αυτά του mega να έχει προβλήματα αλλα τα μάτια τα δικά μου βλέπουν μεγάλη διαφορά υπέρ του note.

 

Επίσης μνήμη , πενάκι επεξεργαστής όλα υπέρ του note.

 

Επίσης από lag το mega είναι περίπου σαν του s4 και σε καμία περίπτωση δεν φτάνει το note 2 που πλέον μετά από 10 μήνες στην αγορά ειναι απόλυτα smooth με ελάχιστο lag.

 

Στα χρήματα που κοστίζει σήμερα σίγουρα είναι μια τίμια επιλογή αλλά σε καμία περίπτωση που κάποιος δεν εχει ανάγκη το LTE δεν πάει στο mega αλλά στο note 2

 

Επίσης να αναφέρω ότι το LTE του mega σε vodafone με την υπάρχουσα έκδοση (τουλάχιστον την Γαλλική που έχω εγώ) δεν παίζει παρά μόνο αν το ρουτάρεις και περάσεις ένα patchaki.

 

Εξάλλου μια συσκευή αν είναι επιτυχημένη, κατά την γνώμη μου, την βλέπεις από την ζήτηση που έχει, την αξία μεταπώλησης και γενικά από τις συζητήσεις στα διάφορα forum. Δυστυχώς το mega σε αυτήν την κατηγορία δεν τα καταφέρνει όπως θα έπρεπε

 

Από αύριο το κινητό μου θα είναι στα χέρια του vezyro που θα γράψει και εκείνος τις εντυπώσεις του από το mega.

Edited by gkp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη του mega ειναι πολυ ισορροπημενη πιστευω,απο τις καλυτερες στο ειδος της και η διαφορα σε σχεση με τις amoled ειναι θεμα προτιμησης και οχι ανωτεροτητας η κατωτεροτητας. Καμια σχεση η πιστοτητα των χρωματων ενω η amoled ειναι πολυ κατωτερη σε θεμα φωτεινοτητας και κατω απο τον ηλιο.

Καθυστερησεις δεν εχω παρατηρησει ιδιαιτερες και η διαφορα των δυο krait με τον exynos δε νομιζω οτι ειναι αξια αναφορας. Ουτε τα benchmarks το επιβεβαιωνουν ,ουτε η υποκειμενικη αισθηση,καθως ξερω και εγω απο πολυ κοντα το note 2,το εχει κολλητος μου.

 

Το θεμα ειναι ποιο: το note 2 ειναι κινητο του 2012 και το mega του 2013 και αυτο φαινεται σχεδον παντου. Απο τη σχεδιαση και την εκδοση του λειτουργικου μεχρι την αρχιτεκτονική των πυρηνων και το lte. Η διαφορα σε διαστασεις δεν ειναι πολυ μεγαλη ,η διαθεσιμη επιφανεια εργασιας ομως ναι,και ειναι κριμα να παει καποιοιος σε note του 2012 αντι για το mega. Η διαφορα του με το note 3 θα ειναι υπαρκτη και θα δικαιολογειται η μεταβαση. Το μεγαλο πλεονεκτημα του mega ειναι οτι μπορει να αντικαταστησει ενα ταμπλετ των 7 ιντσων. Για αυτο πιστευω οτι τα μικρα ταμπλετς θα μετακινηθουν στις 8",για να αποφυγουν τον ανταγωνισμο με τηλεφωνα των 6"+

Link to comment
Share on other sites

- Η μπαταρία παρα τις 6.3" είναι βράχος!!! 1 ημέρα και 18 ώρες ,στο 15% με οθόνη ενεργή ..... 6 ώρες 9 λεπτά και 17 δεύτερα!!! Να μην το ματιάσω ! Άριστο το εργαλείο.

- Ο φίλος από πάνω τι έλεγε για το note2 με τις 5.5" ;;; ... Το καρέ στις 6.3" αγαπητέ φίλε είναι απείρως λειτουργικοτερο γι' αυτούς που θέλουν μεγάλη οθόνη . Οι 5.5" ή οι 5.9" θα υπολείπονται του mega. Οι amoled vs SC lcd είναι καθαρά υποκειμενικό... Η συγκεκριμένη πάντως lcd το ξαναγράφω, είναι άψογη!!! Για τα chipsets δεν θα σχολιάσω γιατί έχει παραγίνει το θέμα.

- Συνοψιζοντας αν εξαιρέσουμε το πενάκι ,το mega δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το note2 . Είναι μια νέα συσκευή με το τελευταίο ντιζάιν της Samsung αλλά και αρκετές από τις τεχνολογίες που φέρουν τα s4 και για κάποιον που χρειάζεται ευμεγεθή οθόνη και δεν του είναι απαραιτητο το πενάκι ,το mega είναι Best value for money ... α!!! να μην ξεχάσω να αναφέρω τη δυνατότητα νσ γίνει και multi τηλεκοντρόλ , φυσικά δευτερευούσης σημασίας αλλά δεν παύει να υφίσταται.

- Φιλικά πάντα.

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

ειναι πραγματικα μια καλη και τιμια συσκευη αρκετα γρηγορη και οποιος το δει παθαινει την πλακα του χαχαχα το τηλεκοντρολ ειναι αψογο και πιανει σε μεγαλες αποστασεις απο τις tv.
History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

για μενα το κινητο ειναι απλα πολυ καλο.ειναι mid range αυτο ειναι σιγουρο.δεν ειναι s4 αλλα ουτε σχεδιαστεηκε για να ειναι.εγω προσωπικα ερχομαι απο το νοτε 2 και σιγουρα δεν ειναι νοτε 2.αλλα μου φαινεται οτι εχουμε γινει ολοι πολυ περιεργοι....θελουμε 3 gb ram θελουμε hd οθονη θελουμε μεγαλη μπαταρια θελουμε το ενα θελουμε το αλλο.και μαλιστα φτηνα.οποιος θελει ολα αυτα παντα κατα την γνωμη μου παει και παιρνει ενα λαπτοπακι και κανει την δουλεια του.εχουμε γινει θυματα των εταιρειων και οχι καταναλωτες με συνειδηση.τωρα για το θεμα του μεγεθους ολοι ξερουμ οτι ειναι 6 και ιντσες οποτε μην διαμαρτυρεστε

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Mega 5.8 (I9150) & 6.3 (I9200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...