Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θεωρητικά κανένα τηλέφωνο δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα με την μπαταρία μιας και το κύκλωμα προστασίας που έχει την προστατεύει απο μεγάλες εκφορτήσεις.

Αν στο 5% η τάση της μπαταρίας είναι στα 3,8v τότε δεν υπάρχει πρόβλημα να λειτουργεί μέχρι να σβήσει.

Θα μετρήσω και την δικιά μου για να το επιβεβαιώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να μην εμπιστευτώ την τάση που βλέπω στο engineer Mode? Μόνο πολυμετρο?

 

Θεωρητικά το κινητό πρέπει να γνωρίζει την τάση της μπαταρίας, για να κάνει σωστή φορτιση οπότε η τάση που φαίνεται στο battery log θα μπορούσε να είναι σωστή.

Είναι βέβαια τάση με φορτίο αφού το κινητό είναι ανοικτό, αλλά αυτό σημαίνει ότι η πραγματική τάση θα είναι μεγαλύτερη.

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

Να μην εμπιστευτώ την τάση που βλέπω στο engineer Mode? Μόνο πολυμετρο?

 

Θεωρητικά το κινητό πρέπει να γνωρίζει την τάση της μπαταρίας, για να κάνει σωστή φορτιση οπότε η τάση που φαίνεται στο battery log θα μπορούσε να είναι σωστή.

Είναι βέβαια τάση με φορτίο αφού το κινητό είναι ανοικτό, αλλά αυτό σημαίνει ότι η πραγματική τάση θα είναι μεγαλύτερη.

 

Υπό φορτίο η δική μου έχει αυτή τη στιγμή στο 32% 3.6v

 

Υπό φορτίο η δική μου έχει αυτή τη στιγμή στο 32% 3.6v

 

*Θα της πιω λίγο το αίμα να δω γρήγορα μέχρι πόσο θα φτάσει.

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαια τάση με φορτίο αφού το κινητό είναι ανοικτό, αλλά αυτό σημαίνει ότι η πραγματική τάση θα είναι μεγαλύτερη.

 

Η διαφορά αυτή είναι ανάλογη του φορτίου. Εδώ το φορτίο δεν είναι μεγάλο ώστε να προκαλέσει βύθιση της τάσης και η όποια διαφορά θα είναι ελάχιστη.

Μπορείς πάντα να συγκρίνεις τις δύο αυτές μετρήσεις για πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω το amoi n828 και μου παρουσιαζει το εξης προβλημα. παταω το εικονίδιο ''ατομα'' , πηγαίνω στις επαφές , πατάω μια επαφή και μετα το κάτω αριστερό <<κουμπί>> της οθόνης γιατι θέλω να επιλέξω την εντολή ''επεξεργασία''. Η εντολή αυτή δεν ανταποκρίνεται και αντι αυτης επιλέγεται άλλοτε η εντολή ''κλήση'' και άλλοτε η εντολή ''κοινή χρήση''. μπορεί κάποιος να μου πει αν έχει πρόβλημα η οθόνη ή αν μπορεί να λυθεί με κάποιο τρόπο αυτό?

 

Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε

Link to comment
Share on other sites

Mόνο εκεί έχεις δει μη σωστή απόκριση του touch screen? Θεωριτικά αν δεν είναι καλιμπραρισμένη σωστά κάπου σε κάποιο σημείο αν πατήσεις θα επιλέξει την ¨επεξεργασία". Δεν γινεται να επιλέγει το από κάτω και το από πάνω.

Αν το έχεις πατημένο το χέρι στο τηλ και το σύρεις στο σημείο που θες, μήπως και το πετύχεις;

Link to comment
Share on other sites

εχω δει και σε αλλες περιπτωσεις μη σωστη αποκριση και απο οτι εχω καταλαβει τα σημεια στα οποια δεν ανταποκρινεται σωστα η οθονη βρισκονται στο ιδιο υψος ...περιπου στο μεσο (κεντρο) της οθονης...την ιδια εντολη ''επεξεργασια'' μπορει να την πατησει αν δεν εμφανιζεται στο κεντρο της οθονης.
Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμάζεις και από engineer Mode να δεις τι γίνεται?

Πήγαινε στο hardware testing - > touchscreen - > multi-touch και δες αν κοντά σε εκείνο το σημείο μπορείς να κάνεις touch

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις πως θα το κανω αυτο γιατι ειμαι ασχετος?

 

τελικα το βρηκα αφου κατεβασα το mobileuncle tools...εκανα αυτο που μου ειπες και διαπιστωσα οτι πατωντας στο κεντρο της οθονης υπαρχει αποκλιση...αυτο που βλεπεις στη φωτο ειναι το αποτελεσμα αν σερνω το δαχτυλο μου κατακορυφα στην οθονη.Γνωριζεις αν αυτο επιδιορθώνεται?

Σε ευχαριστω παντως για τη βοηθεια

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πας για αλλαγή digitizer φίλε μου. Δες εδώ Π.χ. http://www.aliexpress.com/item/N828-Original-Amoi-N828-Original-New-Touch-Screen-Digitizer-Replacement-Glass-Black-Free-Shipping-AIRMAIL-HK/903541825.html Edited by chios

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να περαστει η ρομ alexneoua μεσω recovery και οχι μεσω flash tools?
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό είναι

που βρήκα για επισκευή του n828.

 

Φθάνει ένα βήμα πριν αλλάξει το digitizer. Από ότι φαίνεται στο βίντεο το έχει γρατζουνίσει πολύ το κινητό, αφού χρησιμοποιεί για όλες τις δουλειές το ίδιο μεταλλικό κατσαβίδι. Αν τελικά την αλλάξεις υπάρχουν ειδικά κιτ για επισκευή κινητών (τα βρίσκεις πάμφθηνα) με πλαστικά εργαλεία για να μην χαράζεται το κινητό.

 

Σε

μπορείς να δεις το επόμενο βήμα (από το 3:37 και μετά) που αλλάζει οθόνη και digitizer, άλλα από άλλο κινητό (Jiayu G3s). Πιστεύω δεν θα έχει μεγάλη διαφορά.

 

Αν τελικά πιάνουν τα χέρια σου και το κάνεις τράβα και κάνα βίντεο να υπάρχει....

 

edit

Κι άλλο ένα

που έχει κατευθείαν το τελευταίο βήμα (αλλαγή digitizer) σε THL W3 Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

Έχετε βρει κανένα τρόπο για να "ξυπνάει" η συσκευή με άλλο κουμπί εκτός από το power????

 

Άλλαξα το system/usr/mtk-kpd.kl προσθέτοντας wake στο home και δεν έπαιξε.... Στα volume keys έχει από πριν wake_dropped που δεν παίζει και δοκίμασα και σκέτο wake άλλα πάλι δεν παίζει. (έκανα restart μετά από κάθε αλλαγή)

Link to comment
Share on other sites

θα το παλεψω μαλλον και θα την κανω την αλλαγη digitazer...ευχαριστω για το video.

 

Στείλε και κανα μειλ εκεί που το πήρες να δεις τι θα σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

θα το παλεψω μαλλον και θα την κανω την αλλαγη digitazer...ευχαριστω για το video.

 

Εγώ παντός που έκανα αλλαγή digitizer στο jiayu g3s μπορω να σου πω ότι είναι αγγούρι αν δεν έχεις ανοίξει διάφορα κινητά και είναι το πρώτο σου θα σε δυσκολέψει. Αν μιλήσεις με το μαγαζί που το πήρες θα σου πει στείλω πίσω και θα σου δώσουν λογικά καινούργιο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Aν σκεφτείς ότι θα δώσεις κανα 15-20 ευρώ για να το αγοράσεις, ενώ τα μεταφορικά θα είναι κανά 30-35άρι, μήπως δεν αξίζει το ρίσκο για τυχών αποτυχίες;;

Ή στην καλύτερη ίσως κάποιες γρατσουνιές στα πλαστικά;

Θα δώσεις 20 ευρώ παραπάνω και θα εχεις καινούριο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κομμάτι ήταν το πιο δύσκολο? Να αποσυναρμολογησεις κινητό και πλακέτες ή να βγάλεις το digitizer από το κινητό?

 

Το digitizer ξεκόλλησε δύσκολα ήθελε αρκετό ζέσταμα τα υπόλοιπα δεν μπορώ να πω ότι με δυσκόλεψαν. Το μόνο που ταλαιπώρησε είναι τα πλήκτρα δεξιά vol+- και έκοψα την ταινια και παράγγειλα καινούργια.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

1ο μου post στο forum, 1η αγορά smartphone ever..

ξεκίνησα να ψάχνω για την πρώτη μου αγορά smartphone και οδηγήθηκα να διαβάζω αποκλειστικά το myphone.gr.

 

Είχα καταλήξει ότι θα αγόραζα το Xiaomi Mi2S, αλλά επειδή είναι η 1η μου επαφή με smartphones

(και όντας πολύ απρόσεχτος με τα κινητά),

σκέφτηκα να πάρω κάτι πιο οικονομικό, αλλά ποιοτικό και τίμιο και - μετά από αρκετό διάβασμα - έχω διαλέξει το Amoi N828.

 

[ο παρακάτω συλλογισμός μου επιδέχεται οποιαδήποτε αμφισβήτηση]

 

Μάλλον θα το πάρω από to2c.com ( Αγορά Amoi N828 από to2c.com) επειδή:

a) το έχει με λευκό back case.

b) με +10USD δίνει και extra gifts σε σχέση με το minideal Αγορά Amoi N828 από minideal.

 

[direct ερωτήσεις]

 

1. Από την εμπειρία σας, χρειάζεται να ζητήσω κάτι συγκεκριμένα από τον πωλητή?

 

2. Θα παίζει out-of-the box ή χρειάζεται ώρες διάβασμα και "πείραγμα"? (λόγω έλλειψης χρόνου)

 

3. Ποια θήκη θα προτείνατε σε κάποιον που του πέφτει το κινητό μέσο όρο 1 φορά τη μέρα κάτω, το βάζει σε τσέπες, το πετάει σε τσάντες, μαζί με κλειδιά, κτλ. Συμφέρει να τη πάρω από τον ίδιο πωλητή?

 

4. Υπάρχουν "μετανιωμένοι"? Θα προτείνατε κάποιο άλλο smartphone? Δεν μπορώ να πω ότι το βιάζομαι και ιδιαίτερα.

(Μόνη απαραίτητη προϋπόθεση οι 4.3" με 4.5").

 

 

ευχαριστώ οποιονδήποτε διαθέσει το κέφι του και το χρόνο του να υποστηρίξει την αγορά μου.

με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήλθες

Θα δοκιμάσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου:

1. Οι Κινέζοι (και ειδικά ο to2c) δεν είναι ιδιαίτερα καλοί στις "custom" παραγγελίες, οπότε, οτι ζητήσεις, να είναι από την σελίδα παραγγελίας

2. Τα περισσότερα Κινέζικα (σε αυτήν την κατηγορία τιμής) παίζουν out of the box - ισως χρειαστούν ελάχιστα πράγματα.

Μιας που 1η φορά πας σε android, θα βοηθούσε να ήσουν προετοιμασμένος στοιχειωδώς (πχ να περάσεις τις Επαφές σου, στο λογαριασμό gmail σου)

3. Χρειάζεσαι μια θήκη τύπου "bumper" σιλικόνης και ζελατίνα προστασίας της οθόνης

4. Κοιτάς στην κατηγορία 4.3" - 4.7". Εγω θα σου πρότεινα στα περίπου 130-140 να δεις και το Jiayu G3S (T) και σε λίγα χρήματα παραπάνω (160-170€) το Jiayu G4 και το Lenovo S820 (αλλη κλάση και τα δυο). Τα δυο τελευταία θεωρώ (προσωπικά) οτι προσεγγίζουν το Xiaomi Mi2S που "ζαχαρωνεις" (και μπορούν να πάρουν miui οπως το xiaomi)...!

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

@asot

 

σε ευχαριστώ για τις στοχευμένες και ξεκάθαρες απαντήσεις σου.

 

το Jiayu G3S το είχα στα υπόψη, αλλά για κάποιο λόγο που δεν μου έρχεται τώρα (ίσως όγκο, ομορφιά, κάτι με το GPS, ντόρος με υψηλό SAR, που τελικά δεν ίσχυε) το προσπέρασα. (θα το ξανακοιτάξω πάντως)

 

όσον αφορά τα Jiayu G4 και το Lenovo S820 είναι σίγουρα όπως τα λες,

αλλά με προβληματίζει ότι θα μου φανούν μεγάλα και κατά συνέπεια μη-πρακτικά για everyday use.

Tώρα να φανταστείς, έχω ένα παλιό κλασσικό nokia, οπότε η μετάβαση θα είναι κάπως...

 

Αναγνωρίζω όμως το γεγονός ότι η τάση στα smartphones είναι οι όλο και μεγαλύτερες οθόνες...

 

σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τα Jiayu G4 και το Lenovo S820 είναι σίγουρα όπως τα λες,

αλλά με προβληματίζει ότι θα μου φανούν μεγάλα και κατά συνέπεια μη-πρακτικά για everyday use.

 

Για το μεγάλα, κάνεις λάθος!

Δες προσεκτικά τις διαστάσεις τους, είναι πολύ κοντά στο amoi που κοιτάς...!

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...