Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ δουλεύω με την alexneoua.

Παρατήρησα κάτι σήμερα όμως.

Δουλεύει σε σας (με οποιαδήποτε rom) η εύρεση θέσης από κεραίες κινητής;

Βρίσκει δηλαδή τη θέση σας στο περίπου με κλειστά wifi και gps?

Σε μένα δε δουλεύει, οση ώρα και να το αφήσω, όπως επίσης δε δουλεύει και το open signal maps.

Σε ποια εφαρμογή δεν σου δουλεύει?

Εμένα αυτό που λες δεν δούλευε στην ρομ του jack (samsung) μόνο στο widget του καιρού της samsung. Σε όλες τις άλλες εφαρμογές (κάμερα, viber κλπ) δούλευε οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα, ενώ είχα το ραδιόφωνο ανοιχτό, συνδέω το usb στο κινητό και την ώρα που πατάω σύνδεση με τον Η/Υ κάνει επανεκκίνηση το τηλέφωνο και μου δείχνει οτι δεν υπάρχει sim και βρέθηκε νεο δικτυο . Του έκανα ενα reboot και όλα καλά.

Το τι έπαθε δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια εφαρμογή δεν σου δουλεύει?

Εμένα αυτό που λες δεν δούλευε στην ρομ του jack (samsung) μόνο στο widget του καιρού της samsung. Σε όλες τις άλλες εφαρμογές (κάμερα, viber κλπ) δούλευε οκ.

Όταν δεν δουλεύει η εύρεση θέσης απ το δίκτυο, ενώ έχετε ενεργή την επιλογή στις ρυθμίσεις προσβασης τοποθεσίας, κατεβάστε το κατάλληλο πακέτο gapps και αντιγράψτε (με σωστά permissions) ότι έχει σχέση με location στους κατάλληλους φακέλους συστήματος στο κινητό

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν δουλεύει η εύρεση θέσης απ το δίκτυο, ενώ έχετε ενεργή την επιλογή στις ρυθμίσεις προσβασης τοποθεσίας, κατεβάστε το κατάλληλο πακέτο gapps και αντιγράψτε (με σωστά permissions) ότι έχει σχέση με location στους κατάλληλους φακέλους συστήματος στο κινητό

 

Το έκανα και αυτό. Αντικατέστησα το networklocation.apk με το τελευταίο που βρήκα.

 

Το μονό που δουλεύει, είναι να πηγαίνω κάθε φορά στις επιλογές τοποθεσιας, και να ξετσεκαρω και να ξανατσεκάρω 1-2 φορές την δεύτερη επιλογη (wifi και δίκτυα κινητής). Δουλεύει για λίγο, και μετά θέλει πάλι τα ίδια...

 

Μάλλον πρέπει να του κάνω ένα reset σε defaults, και εγκατάσταση μια-μια τις εφαρμογές να δω που θα χαλάσει.

Edited by kted
Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν δουλεύει η εύρεση θέσης απ το δίκτυο, ενώ έχετε ενεργή την επιλογή στις ρυθμίσεις προσβασης τοποθεσίας, κατεβάστε το κατάλληλο πακέτο gapps και αντιγράψτε (με σωστά permissions) ότι έχει σχέση με location στους κατάλληλους φακέλους συστήματος στο κινητό

Στην δικιά μου περίπτωση δεν δούλευε μόνο στο widget της Samsung και ήταν πρόβλημα κοινό στα Samsung στο συγκεκριμένου widget. Τώρα δεν την έχω αυτήν την ρομ ώστε να το τσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα και το flash player γιατί κάτι βιντεάκια δεν μου τα έπαιζε και τώρα όλα καλά.

Για όσους δεν γνωρίζουν πηγαίνουμε στην σελίδα της adobe στο flash player archives και πάμε κάτω επιλέγοντας το flash player for android 4.0

Εγώ επέλεξα το πρώτο το κατέβασα μετα install και είμαι οκ.

Εαν το έκανα σωστά θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

μπορω να βαλω μια δευτερη καρτα πχ what's up για ιντερνετ και να δινω ιντερνετ σε ενα ταπλετ πχ ασυρματα ?

ας με πει καποιος οτι γινετε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται.Απλά ανάλογα την ρομ που έχεις πάνω,αν η δεύτερη σιμ δεν μπορεί να παίξει με 3g,θα περιορίζεσαι στις ταχύτητες gprs
Link to comment
Share on other sites

Aφού σετάρεις για μεταφορά δεδομένων και 3g την κάρτα που θέλεις για internet πας στις ρυθμίσεις κινητής τηλεφωνίας και ενεργοποιείς το φορητό σημείο πρόσβασης και έτσι φτιάχνεις ένα hotspot που μπορείς να μοιράσεις το internet σε οποιαδήποτε συσκευή έχει wifi.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενδιαφερομαι να αγορασω δικαρτο κινητο με καλη μπαταρια,αξιζει το τηλεφωνο;Και μια ερωτηση,Στις επαφες με Ελληνικα ονοματα η γραμματοσειρα ειναι σωστη;

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο ειναι κο-ρυ-φη σε ολα του.

δεν καταλαβαινω τη ενοεις για τη γραμματοσειρα αλλα ολες οι επαφες μου ειναι κανονικοτατες

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια ενδιαφερομαι να αγορασω δικαρτο κινητο με καλη μπαταρια,αξιζει το τηλεφωνο;Και μια ερωτηση,Στις επαφες με Ελληνικα ονοματα η γραμματοσειρα ειναι σωστη;

 

Ναι, δεν έχει κανένα πρόβλημα με την ελληνική γραμματοσειρά γενικότερα. Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη συσκευή είναι από αυτές που έχουν παρουσιαστεί τα λιγότερα προβλήματα σε σχέση με άλλες συσκευές της κατηγορίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Παρελαβα σήμερα το τηλέφωνο για ενα φιλο. Είμαι κατοχος του thl w100 εδω κ 4 μηνες. Το amoi μ εντυπωσίασε. Κατ αρχας η κατασκευή του μοιάζει πιο στιβαρη, πιο... επαγγελματικη. Εχει ελάχιστα μικρότερες διαστάσεις με εξαίρεση το παχος όπου είναι ελάχιστα πιο χοντρο. Η αισθηση του πισω καπακιου, σα λαστιχο, εκπληκτική. Στο κυριως τωρα, η καμερα του ετη φωτός μπροστα απ το thl. Πολύ πιο καθαρη φωτογραφια, πιο κοφτερη! Επίσης τραβάει 1080p βίντεο ενω το thl 720p.ηχειο πολυ δυνατο κ καθαρό. Η μπαταρια αν κ στη πρωτη της χρηση επεφτε πιο αργα απ τ δικο μου. Βεβαια δεν ειχε κ τις ιδιες εφαρμογες. επισης ειχε τον apex ως launcher ο οποίος είναι απ τους καλύτερους αν κ προτιμω nova. Ηρθε ρουταρισμενο κ με play store, root explorer. Ακομη πατωντας το πανω πλήκτρο πατημένο για να το απενεργοποιησω, ειχε μεταξυ αλλων κ recovery επιλογή. . Στη συσκευασια ειχε μια μπλε θηκη σιλικόνης, μπαταρια, φορτιστη καλωδιο κ ζελατίνα προστασίας οθόνης. Στ αρνητικα τωρα:πιο βαρυ απ το thl. Δεν ειχε ακουστικά η συσκευασία. Μια μονο μπαταρια (αλλα μεγαλύτερη), ο φορτιστης δεν ηταν ευρωπαϊκός αλλα κινεζικος με ανταπτορα κ το μενου του ναι μεν ελληνικο αλλα ειχε παρα πολλες επιλογες στα αγγλικα(μη μεταφρασμενες). Η αγορα εγινε απ το minideal στα 118 ευρω. Παραγγελια 20/9,tracking number 24/9 παραλαβη σημερα το πρωι στην πατρα 8/10.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Παρελαβα σήμερα το τηλέφωνο για ενα φιλο. Είμαι κατοχος του thl w100 εδω κ 4 μηνες. Το amoi μ εντυπωσίασε. Κατ αρχας η κατασκευή του μοιάζει πιο στιβαρη, πιο... επαγγελματικη. Εχει ελάχιστα μικρότερες διαστάσεις με εξαίρεση το παχος όπου είναι ελάχιστα πιο χοντρο. Η αισθηση του πισω καπακιου, σα λαστιχο, εκπληκτική. Στο κυριως τωρα, η καμερα του ετη φωτός μπροστα απ το thl. Πολύ πιο καθαρη φωτογραφια, πιο κοφτερη! Επίσης τραβάει 1080p βίντεο ενω το thl 720p.ηχειο πολυ δυνατο κ καθαρό. Η μπαταρια αν κ στη πρωτη της χρηση επεφτε πιο αργα απ τ δικο μου. Βεβαια δεν ειχε κ τις ιδιες εφαρμογες. επισης ειχε τον apex ως launcher ο οποίος είναι απ τους καλύτερους αν κ προτιμω nova. Ηρθε ρουταρισμενο κ με play store, root explorer. Ακομη πατωντας το πανω πλήκτρο πατημένο για να το απενεργοποιησω, ειχε μεταξυ αλλων κ recovery επιλογή. . Στη συσκευασια ειχε μια μπλε θηκη σιλικόνης, μπαταρια, φορτιστη καλωδιο κ ζελατίνα προστασίας οθόνης. Στ αρνητικα τωρα:πιο βαρυ απ το thl. Δεν ειχε ακουστικά η συσκευασία. Μια μονο μπαταρια (αλλα μεγαλύτερη), ο φορτιστης δεν ηταν ευρωπαϊκός αλλα κινεζικος με ανταπτορα κ το μενου του ναι μεν ελληνικο αλλα ειχε παρα πολλες επιλογες στα αγγλικα(μη μεταφρασμενες). Η αγορα εγινε απ το minideal στα 118 ευρω. Παραγγελια 20/9,tracking number 24/9 παραλαβη σημερα το πρωι στην πατρα 8/10.

 

Τέτοια λέγε μου :D

Η μόνη επαφή που είχα με κινέζικα ήταν το THL W100 του αδερφού. Είχα απογοητευθεί από την κάμερα, αλλά κατά τα άλλα μου φάνηκε αξιοπρεπές κινητό για τα λεφτά του. Παρήγγειλα και εγώ το AMOI τελικά, λίγες μέρες πριν από εσένα (17/9) και από 28/9 είναι σε "κλείσιμο από IPS" και κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα, κατεβάζω προτεινόμενες ROM, patches κλπ. Αλήθεια, αν θυμάσαι, πόσο έκανε από όταν έφυγε για Ελλάδα μέχρι να εμφανιστεί στα ΕΛΤΑ).

 

Για τα ακουστικά το παρατήρησα και εγώ ότι δεν αναφέρονται στο minideal. Πήρες το μαύρο και σου έστειλαν μπλε θήκη σιλικόνης??

Link to comment
Share on other sites

ΣυνήθωςE=panandreas;4938290]Τέτοια λέγε μου :D

Η μόνη επαφή που είχα με κινέζικα ήταν το THL W100 του αδερφού. Είχα απογοητευθεί από την κάμερα, αλλά κατά τα άλλα μου φάνηκε αξιοπρεπές κινητό για τα λεφτά του. Παρήγγειλα και εγώ το AMOI τελικά, λίγες μέρες πριν από εσένα (17/9) και από 28/9 είναι σε "κλείσιμο από IPS" και κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα, κατεβάζω προτεινόμενες ROM, patches κλπ. Αλήθεια, αν θυμάσαι, πόσο έκανε από όταν έφυγε για Ελλάδα μέχρι να εμφανιστεί στα ΕΛΤΑ).

 

Για τα ακουστικά το παρατήρησα και εγώ ότι δεν αναφέρονται στο minideal. Πήρες το μαύρο και σου έστειλαν μπλε θήκη σιλικόνης??

 

Συνήθως κάνει 7 με 10 μερες περίπου αλλά τώρα με αυτά που γίνονται στην SG και CP ποιός ξέρει.

Ακουστικά δεν έχει η συσκευασία

Link to comment
Share on other sites

8 μερες ακριβως εκανε. Παρηγγειλα μαυρο κ πηρα κ ενα εξτρα ασπρο καπακι. Ξεχασα να τουωπω οτι θελω μαυρη θηκη κ μου εβαλαν μπλε. Περιμενω αλλο ενα τις επομενες μερες, σ αυτο τους ανεφερα οτι θελω μαυρη θηκη. Θα δουμε! Πολυ δυνατη συσκευή! Ξενερωσα γιατι αυτο ειχα σκοπο να παρω κ εγω το καλοκαίρι αλλα προτιμησα thl κυριως λογω τιμης. Ηταν 20 ευρω περίπου φθηνοτερο κ με 2η μπαταρια κ ακουστικα Edited by nikos_nia86
Λαθος βιασυνης
Link to comment
Share on other sites

Όντως η συσκευή δεν μοιάζει "κινέζικη" με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Εγώ παράγγειλα και ένα άσπρο καπάκι που τελικά αυτό καράτησα μιας και μου αρέσει πιο πολύ.

Για το φίλο που είπε ότι τραβάει 1080p μάλλον κάποιο λάθος κάνει. 720p είναι η recording resolution στο βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως η συσκευή δεν μοιάζει "κινέζικη" με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Εγώ παράγγειλα και ένα άσπρο καπάκι που τελικά αυτό καράτησα μιας και μου αρέσει πιο πολύ.

Για το φίλο που είπε ότι τραβάει 1080p μάλλον κάποιο λάθος κάνει. 720p είναι η recording resolution στο βίντεο.

Όλα τα MTK6589 όπως και το Amoi N828 τραβάνε 1080p βίντεο στο "fine" . To THL W100 και το ZTE V967s έχουν τον MTK6589m, με χαμηλότερη συχνότητα GPU, και τραβάνε μονο 720p

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα MTK6589 όπως και το Amoi N828 τραβάνε 1080p βίντεο στο "fine" . To THL W100 και το ZTE V967s έχουν τον MTK6589m, με χαμηλότερη συχνότητα GPU, και τραβάνε μονο 720p

Σωστός ο Σταύρος!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα MTK6589 όπως και το Amoi N828 τραβάνε 1080p βίντεο στο "fine" . To THL W100 και το ZTE V967s έχουν τον MTK6589m, με χαμηλότερη συχνότητα GPU, και τραβάνε μονο 720p

 

Are you sure??

 

Δεν έχω δει πουθενά κανένα review που να αναφέρει ότι τραβάει 1080p και όλα τα video samples στο youtube είναι όλα 720p.

Δεν έχω την original ρομ για να το τσεκάρω πάλι, αλλά όλα τα βιντεο που είχα τραβήξει από την αρχή που το πήρα είναι όλα 720p και είμαι σίγουρος ότι οι ρυθμίσεις ήταν για μαξιμουμ ποιότητα.

Μήπως έχεις αλλάξει ρομ και η καινούρια εφαρμογή της κάμερας έχει ρύθμιση για 1080p που απλά κάνει ένα upscaling?

Noμίζω ότι κάνεις λάθος, έχεις κανα review που να αναφέρει 1080p ή κάποια άλλη αναφορά στο ιντερνετ ίσως;;;;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγω χθες με τα χεράκια μου τραβηξα βιντεο 1080p με το amoi κατευθειαν μολις το εβγαλα απ το κουτί του
Link to comment
Share on other sites

Tα specs σε όλα τα site λένα ότι τραβάει 720p.

 

Tι να πω δεν ξέρω. Εμένα πάντως τα βίντεο που τραβάει είναι 720p.

Σε μερικές μέρες περιμένω άλλο ένα για έναν φίλο. Θα το δοκιμάσω και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Tα specs σε όλα τα site λένα ότι τραβάει 720p.

 

Tι να πω δεν ξέρω. Εμένα πάντως τα βίντεο που τραβάει είναι 720p.

Σε μερικές μέρες περιμένω άλλο ένα για έναν φίλο. Θα το δοκιμάσω και θα δω.

άσε τι λένε οι βλάκες οι κινέζοι. Ισχύει οτι είπα, βάλε την ποιότητα στο Fine (λεπτή το λέει στα ελληνικά) και τραβάει 1080p. Ισχύει σε όλα τα MTK6589, εκτός απ τα 6589m που ανέφερα που χουν χαμηλότερη συχνότητα στη GPU
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι για τα λεφτά του πολύ καλή επιλογή! Ένα κουφό που είδα τώρα το καλοκαίρι είναι πως φαίνεται ότι ένα subpixel της οθόνης είναι καμένο!!! Κουφό τελείως... Όποτε υπάρχει μαύρο background βλέπεις μία μικρή άσπρη/μπλε τελεία. Σε οποιοδήποτε άλλο χρώμα δε φαίνεται τίποτα. Αλλά δε με πειράζει καθόλου αυτό. Απλά ένα μικρό glitch σε ένα κατά τα άλλα όπως φαίνεται υπέροχο τηλέφωνο -πάντα για τα λεφτά που δίνεις-.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...