Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.minideal.net/media/wysiwyg/New-Arrival-Amoi-N828-MTK6589-Quad-Core-1-2GHz-CPU-Android-4-2-Cellphone-Dual-SIM.jpg

 

Χαρακτηριστικά τηλεφώνου:

 

CPU:

CPU: MT6589 ARMv7 Cortex-A9 40nm Quad Core 1.2GHz

GPU: Power VR SGX544 MP

OS:

Android 4.2

Memory:

1GB RAM +4GB ROM

Extend to 32GB

Screen:

4.5" QHD, 540 x 960, 16M Colors

Capacitive Multi Touch Screen

3G Network

3G: WCDMA: 2100 MHz

2G Network

2G: GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz

Audio:

Built in Loud Speaker

3.5MM headphone jack

Supported Audio Formats:MP3,WMA,WAV,APE,FLAC,AAC,OGG,etc.

Video:

1080P,AVI,RM,RMVB,MP4,MKV,WMV,MOV,DAT,VOB,PMP,MPEG,MPG,FLV,ASF, TS,TP,3GP,etc.

Features and highlights:

Dual Sim, supports W+G / G+G

Wi-Fi

GPS & AGPS

Bluetooth v2.0,A2DP

Back 8.0 mega pixel / Auto Focus / Flash LED

3.0 Megapixel Front Camera

Proximity Sensor

Gravity Sensing

Light Sensor

Compass

Schedule Power on/off, Missed Calls Notification LED

Wap 2.0

Video fomat:Support AVI,MP4, FLV,3GP,MOV,ASF,MPEG, RMVB,H.263,H.264 and other formats

Audio format:Support MP3,AAC,WAV,etc./3.5 mm Audio Jack

Snapshot Features:Auto Focus, Face Recognition,Support to shoot 3GP 720P (1280x720) with sound, Max 30 mins.

Micro USB 2.0

3.5mm audio jack

132×67.2×10.8 mm

Camera:

3.0 MP Back 8.0 mega pixel supports

Battery:

Built in Battery 2050 mAh

Package Content:

Amoi N828 Quad core

1 battery

Power adapter

USB Cable

Earphone

Color:

Black/White

 

Ας έχουμε ένα ξεχωριστό θέμα για όσους το πήραν ή θα το πάρουν να συζητάμε.

Αν το έχει κάποιος ήδη και θέλει/μπορεί ας κάνει κανένα review (ποιότητα κατασκευής,οθόνη,κάμερα κτλ)...

Edited by nikosst
λαθος στην gpu
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια το εχει αγορασει κανενας το κινητο να μας πει γνωμες?

Το γλυκοκοιταζω τις τελευταιες μερες.Το εχω βρει και με 150 ευρω τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Ενα review απο κινεζο μαλλον:

https://www.youtube.com/watch?v=Wu7Wx78T5IU

 

Μερικά δείγματα απο την κάμερα του (απο ρώσικο forum- http://forum.china-iphone.ru):

 

[ATTACH]31641[/ATTACH]

 

[ATTACH]31642[/ATTACH]

 

[ATTACH]31643[/ATTACH]

 

Antutu score 13000+ (λογικο για qhd)

 

Απο minideal έρχεται rooted με playstore και mutli-language (οπως ισχυρίζονται)

 

Κουπόνι -15$ απο minideal: 28ABED

Edited by nikosst
Link to comment
Share on other sites

Παντως ο ανταγωνισμος εχει 4,5σαρια με μεγαλυτερες μπαταριες..

 

Όπως; Γιατί νομίζω έχω ψάξει αρκετά και δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο σε specs/τιμη (που να μην είναι presale) :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω το ζαχαρωνω και μολις βρω τα λςφτα θα το παραγγειλω.Το εχω βρει στο minideal 199$.

Νομιζω ειναι καλη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως; Γιατί νομίζω έχω ψάξει αρκετά και δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο σε specs/τιμη (που να μην είναι presale) :)

Διαθεσιμο? Αυτο δεν μου τοπες..:)

Παντως σε presale αξιζει το G3S, με 2750mAh, που η antelife δηλωνει παραλαβη 5 Μαιου, αν την πιστευεις βεβαια..:worry:

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και για την τιμή SAR στο επίσημο κινέζικο site της Amoi (στο online chat - http://www.amoi.com.cn/) και η απάντηση ήταν αυτή:

 

SAR value 0.157w/kg, meet the national standard GB21288-2007 requirements

Link to comment
Share on other sites

Παιδεία το έχει πάρει κανείς να μας πει την γνώμη του ? Σκέφτομαι να το αγοράσω από το minideal.net μαζί με το κουπόνι έρχεται στα 190usd και έρχεται μαζί με 2 μπαταρία πίσω θήκη και μια μεμβράνη. Τώρα δεν ξέρω αν είναι ρουτ και αν έχει ελληνικά αλλά πρόσεξα ότι έχει την 4,2 εσείς τι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδεία το έχει πάρει κανείς να μας πει την γνώμη του ? Σκέφτομαι να το αγοράσω από το minideal.net μαζί με το κουπόνι έρχεται στα 190usd και έρχεται μαζί με 2 μπαταρία πίσω θήκη και μια μεμβράνη. Τώρα δεν ξέρω αν είναι ρουτ και αν έχει ελληνικά αλλά πρόσεξα ότι έχει την 4,2 εσείς τι λέτε?

 

Ελληνικα εχει σιγουρα,γνωστη εταιρεια ειναι,μονο μειονεκτημα τα φθηνα αξεσουαρ που βαζει.Ελεγα να το παρω αλλα καταληξα στο Star s5

Link to comment
Share on other sites

Παιδεία το έχει πάρει κανείς να μας πει την γνώμη του ? Σκέφτομαι να το αγοράσω από το minideal.net μαζί με το κουπόνι έρχεται στα 190usd και έρχεται μαζί με 2 μπαταρία πίσω θήκη και μια μεμβράνη. Τώρα δεν ξέρω αν είναι ρουτ και αν έχει ελληνικά αλλά πρόσεξα ότι έχει την 4,2 εσείς τι λέτε?

 

Σύμφωνα με το minideal το στέλνουν με root,play και ελληνικά (και άλλες γλώσσες - όπως φαίνεται στην φωτογραφία). Πιστεύω να το έχω την επόμενη βδομάδα (έχει σταλεί Ελλάδα απ τις 19/4 οπότε πιστεύω δεν θα αργήσει).

Από άποψη ποιότητας λένε οτι ειναι παρόμοιο με το n821 και σύμφωνα με αυτους που το εχουν απο εδω (αλλα και απο αλλα forums που έχω διαβάσει) η ποιότητα του είναι πολύ καλή.

 

Όταν το παραλάβω με το καλό, θα ποσταρω περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να το παραγγειλω και εγω το Amoi n 828 απο minideal αλλα τελειωσε το μαυρο απο που αλλου μπορω να το παραγγειλω με ελληνικα αλλα να ειναι αξιοιπιστο το site?
Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση μόνο σε μένα φαίνεται άθλια; Με τα ίδια σχεδόν χρήματα πας άνετα στα 1280Χ720

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να το παραγγειλω και εγω το Amoi n 828 απο minideal αλλα τελειωσε το μαυρο απο που αλλου μπορω να το παραγγειλω με ελληνικα αλλα να ειναι αξιοιπιστο το site?

 

Aν ενα 5ιντσο δεν σου φαινεται μεγαλο παρε το Star s5 butterfly,ειναι πολυ καλο

Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση μόνο σε μένα φαίνεται άθλια; Με τα ίδια σχεδόν χρήματα πας άνετα στα 1280Χ720

 

σοβαρα τωρα, εχεις δει κινητο με qhd αναλυση στις 4.5 ιντσες και σου φανηκε να πιξελιαζει?

 

Εχω κινητο 4.3 με qhd αναλυση σε πανελ ips και το συνεκρινα με 4.3 hd ips . Πρακτικη διαφορα δεν ειχαν οταν τα κοιτουσα απο τη συνηθη αποσταση που χειροζομαι το κινητο μου, δηλαδη 30-40 εκατοστα. Μπηκα σε ενα site μετα και προσπαθησα χωρις ζουμ να διαβασω. Η διαφορα ηρθε οταν εφερα το κινητο στα 10-15 εκατοστα οπου στο κινητο με hd οθονη καταφερα να διαβασ τα μικρα γραμματα πιο ανετα.

 

Ουσιαστικη διαφορα σε καθημερινη χρηση μηδεν

 

Η δικη μου εμπειρια λεει πως σε καθημερινη χρηση τα 220-250 dpi σε κινητο ειναι υπεραρκετα και δεν νιωθεις κανενα πιξελιασμα

 

Και πραγματικα απορω με τις εταιριες που βγαζουν fhd σε 5αρες οθονες. 440dpi για ποιο λογο??? Επιβαρυνση σε ολους τους τομεις χωρις λογο (επεξεργαστης μνημη μπαταρια καθυστερησεις). Ξερουμε οτι marketing υπερκαταναλωτισμος και υπερβολη πανε πακετο, αλλα το fhd σε 5αρες οθονες ειναι μακραν το πιο αχρηστο και ανουσιο χαρακτηριστικο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι πιξελιάζει.Είπα οτι όλα πλέον τα smartphone σε αυτές τις ίντσες έχουν ανάλυση HD 1280Χ720 οπότε γιατί να μην το πάρεις με μια τέτοια ανάλυση;

Κι εμένα το Galaxy S έχει 480Χ800 και είναι κρύσταλλο τα γραφικά του χωρίς ίχνος pixel.

Εγώ θεωρώ υπερβολή την Full HD (1920Χ1080) στις 5'' όχι την απλή HD που ο ΜΤΚ6589 μια χαρά την επεξεργάζεται, ούτε σου τρώει μπαταρία.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι πιξελιάζει.Είπα οτι όλα πλέον τα smartphone σε αυτές τις ίντσες έχουν ανάλυση HD 1280Χ720 οπότε γιατί να μην το πάρεις με μια τέτοια ανάλυση; γιατι δεν εχει και πολυ νοημα οπως εξηγησα..

 

 

 

 

 

Κι εμένα το Galaxy S έχει 480Χ800 και είναι κρύσταλλο τα γραφικά του χωρίς ίχνος pixel. αυτο τωρα θελω να το σχολιασω πολυ. Δε σε ενοχλει το pentile matrix που μειωνει την αναλυτικοτητα κατα 1/3 και φοαβασαι το qhd στις 4.5 ιντσες? Οι pentile matrix οθονες λογω διαταξης των πιξελ εχουν 2 subpixels για καθε πιξελ ενω οι ips lcd 3 subpixels. Αυτο μας δινει:

 

qHD 960*540 4.5inch--> 245 pixels per inch (ppi) --> 735 subpixels per inch

wVGA 800*480 4inch--> 233 pixels per inch (ppi) --> 466 subpixels per inch

 

αν η οθονη του galaxy s σου φαινεται χωρις ιχνος πιξελ τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να δεις πιξελ σε ips ακομα κι αν ειναι χαμηλης αναλυσης

 

Προσωπικα σιχαινομαι τις pentile amoled ακριβως γι αυτο το λογο. Δοκιμασε να βαλεις καποιο pdf με μικρα γραμματα σε οθονες ips Και pentile amoled ιδιας αναλυσης και θα δεις οτι στην amoled χανει σε αναλυτικοτητα ακριβως για τον παραπανω λογο.

 

 

 

Εγώ θεωρώ υπερβολή την Full HD (1920Χ1080) στις 5'' όχι την απλή HD που ο ΜΤΚ6589 μια χαρά την επεξεργάζεται, ούτε σου τρώει μπαταρία.

 

σρυ για το offtopic ....

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι σου ξαναλέω οτι μεταξύ 2 κινητών ίδιας τεχνολογίας οθόνης που το ένα έχει ανάλυση 540x960 και το άλλο 1280x720 φυσικά και θα προτιμήσω το 1280x720.Ειδικά δε όταν έχουν παραπλήσια τιμή.

Και ξαναλέω οτι δεν μίλησα για θέμα πιξελιάσματος.Επίσης άστοχο και να μου συγκρίνεις AMOLED με IPS.Εγώ μιλάω μεταξύ 2 κινητών με ΙΔΙΑΣ τεχνολογίας οθόνης.

Άσχετο αλλά το μαύρο της AMOLED δεν το έχω δει σε καμία IPS και ειδικά εμένα που διαβάζω βράδυ pdf σε μαύρο φόντο με έχει βολέψει αφάνταστα.Αντίθετα, σε IPS με κουράζει μετά από πολύ ώρα.(Στην ίδια πάντα φωτεινότητα).

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λυστε μου μια απορια.Θελω να παρω το Amoi n828 απο minideal και λεει οτι υπαρχει διαθεσιμο σε λευκο και μπλε.Τι εννοει ολο το τηλεφωνο η μονο το πισω καπακι και μπροστα ειναι μαυρο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λυστε μου μια απορια.Θελω να παρω το Amoi n828 απο minideal και λεει οτι υπαρχει διαθεσιμο σε λευκο και μπλε.Τι εννοει ολο το τηλεφωνο η μονο το πισω καπακι και μπροστα ειναι μαυρο.

 

Το πίσω καπάκι μονο.Μπροστά είναι μαύρο και γενικά μπορείς να αγοράσεις πίσω κάλυμμα μετά (σε διάφορα χρώματα).

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τα παιδιά!

Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό μιας και βαρέθηκα να περιμένω το Jiayu G4, όμως πριν από αυτό θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις:

 

1) Υποστηρίζει USB OTG? Σε κάποια site βλέπω πως το αναφέρουν.

2) Στο minideal στην περιγραφή λέει διαθέσιμα χρώματα: Μαύρο/Άσπρο (το καπάκι προφανώς). Όμως εκεί που διαλέγεις χρώμα, έχει επιλογή για blue/white και στη θήκη-δώρο black/blue... Μήπως τα έχουν βάλει ανάποδα? http://www.minideal.net/amoi-n828-mtk6589-quad-core-android-4-2-1-2ghz-dual-sim-4-5-inch-ips-screen-smart-phone.html

3) Εάν χρειαστώ π.χ. ένα έξτρα καπάκι ή μια μπαταρία, πού θα βρω; Δηλαδή σκέτα ανταλλακτικά πού πωλούνται;

4) Στην περιγραφή λέει 2050mah μπαταρία, τελικά έχει 2500 ή 2050; Πολύ σημαντικό για εμένα καθώς είμαι παθών κακής μπαταρίας!

5) Στη συσκευασία δεν έχει ακουστικά βρε παιδιά;

6) Υπάρχει κάποια κοινότητα υποστήριξης, με roms ή ο,τι άλλο; Στο Ideos X5 με είχε βολέψει πολύ που υπήρχε στο XDA.

 

Γενικά με καλύπτει άνετα και το κινητό που έχω τώρα, ωστόσο λόγω έλλειψης RAM δυστυχώς το browsing καθίσταται από δύσκολο έως εκνευριστικό, σε συνδυασμό με τη ραγδαία πτώση μπαταρίας σε 3G, γιαυτό κοιτάω για κάτι άλλο.

 

Τελικά να το πάρω ή να μείνω ως έχω και να πάρω κάποιο με android 5 μετά το καλοκαίρι, τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Παλληκαρι επειδη με εδιαφερει και εμενα η αγορα μιλησα μαζι τους χθες με e-mail δεν το εχουν διαθεσιμο σε μαυρο (πισω καπακι) και θα το εχουν 2 Μαιου μου ειπαν.

Στο 3 ναι υπαρχουν ξεχωριστα γαι αγορα αμα ψαξεις θα βρεις.

Στο 4 το δινει με δυο μπαταριες απο οτι γραφει 2050mA.

Στο 5 μαλλον οχι αλλα δεν ειναι προβλημα νομιζω.

Στο 6 απο οτι εχω διαβασει εδω εχει πολλη καλη υποστηριξη.

Εγω παντως επειδη το θελω σε μαυρο θα το παραγειλλω την Πεμπτη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Καλά οι περιγραφές του είναι πολλές φορές ό,τι να 'ναι. Ναι ακουστικά μάλλον δεν έχει και όντως δεν είναι πρόβλημα.

Μένει να μάθουμε κάτι πιο συγκεκριμένο για την υποστήριξη, τη μπαταρία και το OTG και εγώ προσωπικά μάλλον θα το πάρω!

Σε ασπρούλι γιατί τα τελευταία 4-5 κινητά μου ήταν όλα κατάμαυρα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...