Jump to content

Επέκταση μνήμης συσκευής


anastasiszn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας και παλι περασα την εφαρμογη που εδωσε ο anastasiszn ομως δεν ειδα καποια ιδιαιτερη διαφορα στην ταχυτητα.Εχω καρτα kingston 16gb με partition 1gb class 10.Να ειστε καλα.

 

 

στην εκκινηση δεν ειδες διαφορα?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στην εκκινηση δεν ειδες διαφορα?

Τι ενοεις εκινηση?

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω λίγο γιατί θα τρελαθώ αν μπορώ να το κάνω αυτό.Αυτός ο τρόπος ειναι για να αυξησουμε το μέγεθος του χώρου των εφαρμογών η από 512mb RAM που έχει ο γαλαξίας μου μπορώ να τον κάνω να τρέχει με 1024mb RAM και να πηγαίνει σφαίρα?:blink:
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Τι ενοεις εκινηση?

 

Μολις ανοιγεις την συσκευη σου δεν βλεπεις διαφορα?

 

Για να καταλάβω λίγο γιατί θα τρελαθώ αν μπορώ να το κάνω αυτό.Αυτός ο τρόπος ειναι για να αυξησουμε το μέγεθος του χώρου των εφαρμογών η από 512mb RAM που έχει ο γαλαξίας μου μπορώ να τον κάνω να τρέχει με 1024mb RAM και να πηγαίνει σφαίρα?:blink:

 

οχι φιλε,η μνημη ρομ δεν αλλαζει,μονο η μνημη της συσκευης κοινος internal storage :)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

οχι φιλε,η μνημη ρομ δεν αλλαζει,μονο η μνημη της συσκευης κοινος internal storage :)

 

Είπα και'γώ....και χάρηκα.:lol:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Είπα και'γώ....και χάρηκα.:lol:

 

αμα βρουμε τροπο να ενσωματωσουμε δευτερο partition με την μνημη ρομ τοτε δεν θα χρειαστει ποτε να αλλαξουμε συσκευη :D

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε HTC wildfire s με Custom Rom 2.3.5 θα δουλέψει;; όταν κάνουμε το partition από cwr χάνουμε ότι έχουμε στην κάρτα, ενώ από το mini tool όχι σωστά;;

Ευχαριστώ.

 

Edit : λοιπόν έκανα το εξής κράτησα όλους του φακέλους και της επαφές φώτο κτλ στο pc,

Μετά από recovery έκανα partition την κάρτα μου με ext 2049 αν θυμάμαι καλά και 0 swap

Μετά κατέβασα την Rom και το παραπάνω αρχείο φλασάρισα ξανά από την αρχή την Rom και στο καπάκι φλασάρισα και το script μόλις τελείωσα την εγκατάσταση είχα για εσωτερική μνήμη από 150 MB 1.57 GB!! ;)

Ευχαριστώ πολύ έλυσα το μόνο πρόβλημα που είχε το κινητό μου, τώρα μήπως έχετε κανένα script που να κάνει την οθόνη από 3.2" τουλάχιστον 3.8"

Γιστι στραβώθηκα να διαβάζω σε τόσο μικρή οθόνη :p:D

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
τελικά ισχύει πως αν κάνεις το παρτιτιον μέσω του mini tool δεν χρειάζεται να πάρεις backup γιατί δεν χάνονται τα δεδομένα της sd ?
Link to comment
Share on other sites

Nαι γίνεται.Πας στο minitool και απο την επιλογή merge-resize μειώνεις τον ελεύθερο χώρο του fat32 partition και μετά θα δεις ότι έχει δημιουργηθεί ένας νέος χώρος που φορμάρεις σε ext και είσαι έτοιμος.Το έχω κάνει με επιτυχία αρκετές φορές αν και μέσα μου πάντα έχω μια αμφιβολία ότι ισως συμβεί κάτι,μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Nαι γίνεται.Πας στο minitool και απο την επιλογή merge-resize μειώνεις τον ελεύθερο χώρο του fat32 partition και μετά θα δεις ότι έχει δημιουργηθεί ένας νέος χώρος που φορμάρεις σε ext και είσαι έτοιμος.Το έχω κάνει με επιτυχία αρκετές φορές αν και μέσα μου πάντα έχω μια αμφιβολία ότι ισως συμβεί κάτι,μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

 

Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω και ότι γίνει . να φανταστώ και το δεύτερο partition είναι primary ?

 

πόση ώρα είπαμε κάνει για να ανοίξει το κινητό ?

επιτέλους άνοιξε αλλά ο χώρος που γράφει είναι πλεον 0

Edited by Jokey5
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
γιατι να βαλω αυτη την εφαρμογη και οχι την Link2sd ?τι διαφορες εχουν?

 

το εχουμε αναφερει και πιο παλια,αυτο ενσωματωνει την μνημη της συσκευης με το partition.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι πιο γρηγορο...δεν μπορω να καταλαβω τη διαφορα με το link2sd

 

Η ταχύτητα εξαρτάται από την ταχύτητα της SD σου. Γενικά όμως ακόμα και μία class10 sd είναι κατά πολύ πιο αργή από τις eprom (ενσωματωμένη μνήμη). Αλλά ώς αναγκαίο κακό το κάνεις για να μπορείς να εγκαταστήσεις περισσότερες εφαρμογές όταν η μνήμη του τηλεφώνου δεν είναι αρκετή.

 

Το πως δουλεύει αυτό το script-εφαρμογή είναι της ίδια φιλοσοφίας με το link2sd. Και τα δύο κάνουν mount το δεύτερο partition στην sd (ext) στην phone memory αυξάνοντας "πλασματικά" την δεύτερη. Αν κάποιος έχει βάλει το link2sd μπορεί να δει κατά την εγκατάσταση ότι "δημιουργεί" και εγκαθιστά ένα update.zip script για να κάνει την ίδια δουλειά που κάνει και αυτό το script εδώ.

 

Ουσιαστική διαφορά με το link2sd είναι ότι το link2sd υποστηρίζει ext/ext2/ext3/ext3/fat ενώ εδώ από όσο κατάλαβα έχεις μόνο την επιλογή του ext4 (δεν υποστηρίζετε από όλα τα κινητά). (όσο μεγαλύτερη έκδοση έχει το ext τόσο γρηγορότερο [ταχύτερο το ext4... και πιο αργό το ext] με το fat να είναι το αργότερο από όλες τις επιλογές). Το θέμα είναι ποιο φορμά υποστηρίζει το κινητό σου. Επίσης με το Link2sd έχεις την δυνατότητα διαχείρισης των εφαρμογών... μετακίνησή τους την sd στο τηλεφωνο να δημιουργήσεις το link ή να το καταργήσεις να κάνεις freeze κτλ. Το θετικό με την εδώ εφαρμογή είναι ότι έχεις την ευχαρίστηση (για μένα μετράει) ότι κάνεις κάποιο hack μόνος σου και όχι μία εφαρμογή.

 

Για απελπισμένους με τον χώρο αποθήκευσης (πχ. τρελαμένους gamers) που με τίποτα και ποτέ δεν τους φτάνει ο χώρος τότε είναι εφικτό να αντιστρέψει τον τρόπο που βλέπει το κινητό την εσωτερική μνήμη με την SD. Έτσι ώστε να μετατρέψει την (μεγάλη σε χωρητικότητα SD) σε internal και το αντίστροφο.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα να κατανοήσεις πως λειτουργούν τα πράγματα.

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την εξηγηση κατ αρχην

ναι,ειμαι απο αυτους που δεν φτανει η μνημη για πολλα πραγματα (samsung s6102)εχω βαλει αρκετες εφαρμογες με το Link2sd και εψαχνα κατι πιο "καλο" , αλλα απ οτι γραφεις δε θα με βοηθησει κ πολυ το παραπανω προγραμματακι (σβηστα ολα κ ξαναπερνα απ την αρχη)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την εξηγηση κατ αρχην

ναι,ειμαι απο αυτους που δεν φτανει η μνημη για πολλα πραγματα (samsung s6102)εχω βαλει αρκετες εφαρμογες με το Link2sd και εψαχνα κατι πιο "καλο" , αλλα απ οτι γραφεις δε θα με βοηθησει κ πολυ το παραπανω προγραμματακι (σβηστα ολα κ ξαναπερνα απ την αρχη)

 

Κάτι καλύτερο από το link2sd δυσκολα θα βρεις ως λύση για την περίπτωσή σου πάντα.

Γενικώς υπάρχουν 3 λύσης για το πρόβλημά σου...

1. memory repartition (υπάρχει οδηγός για κινητά mediatek... ουσιαστικά μεταφέρει την phone memory στην internal... απομένει ελάχιστος χώρος στο phone για mp3/foto/ringtones κτλ).

2. λύσεις όπως αυτή σε αυτό το νήμα ή/και το link2sd

3. swap της internal memory με την SD (αντικατάσταση του ενός με το άλλο)... αλλά θα υπάρχει πιο αργή λειτουργία των εφαρμογών λόγω περιορισμένης ταχύτητας της SD σε σχέση με την ενσωματωμένη

 

-edit-

από ότι είδα το script χρειάζεται υποστήριξη init.d και δουλεύει για κινητά με yaffs2... δεν είδα αν υπάρχει υποστήριξη για κινητά με emmc

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για να αλλαξω καρτα μνημης στο κινητο τι πρεπει να κανω ωστε να δουλευουν ολες οι εφαρμογες μετα κανονικα?

Με απλη αντιγραφη επικολληση δουλευει ή θελει καποιο backup?

 

υ.γ. Ξερω δεν ειναι το σωστοτερο τοπικ για την ερωτηση μου. Αν υπαρχει καποιο τοπικ που να απανταει στην ερωτηση μου, βαλτε το λινκ γιατι δεν βρηκα κατι.

Link to comment
Share on other sites

1. memory repartition 3. swap της internal memory με την SD (αντικατάσταση του ενός με το άλλο)... αλλά θα υπάρχει πιο αργή λειτουργία των εφαρμογών λόγω περιορισμένης ταχύτητας της SD σε σχέση με την ενσωματωμένη

 

Καλημερα σε ολους. Εγω εκανα πρωτα memory repartition του κινητου και μετα εκανα και swap την μνημη και του εβαλα

διαφορα καλα games οπως π.χ asphalt 8 , spiderman, flashout 3d, κλπ και παιζουν σφαιρα κκαι τα υπολοιπα apps!!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Help !!! Πήρα τον πιτσιρικά το Galajy Core με 4 gb mcsd. Eγκατέστησε 5 εφαρμογές, συν κάτι βίντεο και μας βγάζει μύνημα ότι η μνημη του κινητού γέμισε. Αγοράσαμε μια microsd 16 g, αλλά μάταια, τη διαβάζει, αλλά, το μύνημα παρένεινε πάνω αριστερά στηνη οθόνη, δλδ ότι χρειάζεται να κάνουμε ξεκαρφίτσωμα των εφαρμογών δλδ, από το τηλ προς την mcsd. Πως θα μεταφέρω τις εφαρμογές στην misd, ΧΩΡΙΣ να κάνω root ??? Oι γνώσεις μου στα android είναι λίγες. Edited by jimmy_66
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παρόμοιο θέμα αντιμετωπίζω και εγω...

 

Εχω το Lenovo A630, το οποίο έχει 512 RAM & 4GB ROM..

 

Εχω κατεβάσει 10-12 εφαρμογές μέσης χωρητικότητας 10 ΜΒ έκαστη, ωστόσο όταν παω να κατεβάσω έστω και μία μικρή εφαρμογούλα 2 με 3 ΜΒ μου βγάζει μηνυμα "Δεν υπάρχει επαρκής διαθέσιμος χωρος"!!!

 

Στην ανάλυση του αποθηκευτικού χώρου από τις Ρυθμισεις, βλεπω τα εξής:

 

Εσωτερικός Αποθηκευτικός Χώρος:

Συνολικά: 503ΜΒ, Διαθέσιμα:27ΜΒ

 

Αποθηκευτικός Χώρος Τηλεφώνου:

Συνολικά: 2,05 GB, Διαθέσιμος: 1,29GB

 

Να αναφέρω ότι έχω προρυθμίσει (??) οι εφαρμογές να εγκαθίστανται στην μνήμη τηλεφώνου, καθώς αυτή είναι η μεγάλη μνημη των 4 GB..

Επίσης, να αναφέρω ότι ΔΕΝ έχω SD κάρτα επέκτασης μνήμης (με μπέρδεψε πολύ το γεγονός ότι μεσω Clean Master ή Link2SD ή την συστημική εφαρμογη, δεν θυμαμαι πως αναφέρεται.. μου εγραφε πάντα οταν κατεβαζα εφαρμογές το μηνυμα "Μετακίνηση στην κάρτα SD?"..θεωρω οτι ταυτίζεται εννοιολογικά στην περίπτωση μου με την μνήμη τηλεφώνου..

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως στο καλό μπορω να αποδεσμεύσω μνήμη από τον εσωτερικο αποθηκευτικό χωρο ή αν κάνω κατι λαθος και δεν μπορω να κατεβάσω πλέον εφαρμογές από το Google Play..

 

Σας ευχαριστω..

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως η λύση είναι σε αυτό το partition που διαβαζω δεξια και αριστερά??

 

Δεν γνωρίζω απο διαδικασιες, διαμερίσματα, φλασαρισματα, ρουταρισματα και λοιπού είδους κακαρισματα..Ειμαι αρχαριος..Ξερω μονο ότι ηρθε ρουταρισμενο από Κινα το εργαλειο (και αυτο με επιφύλαξη, δεν ξερω πως να το επιβεβαιωσω, εκτος και αν λενε ψεματα οι Κινεζοι...)

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...