Jump to content

Επέκταση μνήμης συσκευής


anastasiszn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Information

Αυτό είναι ένα σενάριο για να αυξήσει την εσωτερική μνήμη σας από 100MB μέχρι 1gb/2gb/3gb/4gb!

 

Installation Instructions:

  1. Δημιουργήσετε ένα διαμέρισμα ext4
  2. Τοποθετείστε την mod χύμα στην sd card (http://www.easybytez.com/vixwlarq4b4j)
  3. Βεβαιωθείτε οτι το ext partition είναι άδειο
  4. Flashαρετε το zip
  5. Κάντε επαννακίνηση και απολαύστε

 

 

How to create a ext4 partion of sd card:

1) Μπαίνουμε στο recovery menu

2) Πηγαίνουμε στην επιλογή advanced

3) Δημιουργούμε το partition (προσοχη: στην επιλογη swap δινουμε την τιμη 0)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλο θα ειναι οσοι το δοκιμασετε να κανετε ενα σχολιο αν σας πετυχε η επεκταση η οχι και φυσικα αν η συσκευη σας κολλαει.

 

Προσωπικα το δοκιμασα σε xperia x10 mini στις παρακατω rom:

-[ROM][JB 4.1.2] SlimROMs+ CM10 R3 Final | Fast + Light |

-[ROM][JB-4.1.2] JB Mini Project | Release 3 |

 

Καλο θα ειναι η μνημη ram οπως αναφερω στο αρχικο post να ειναι πανω απο 30 mb για να μην αργει η συσκευη σας.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός, γιατι δεν καταλαβαίνω τα βήματα..

Installation Instructions:

1.Που να δημιουργήσω το διαμέρισμα ext4 στην sd card και πώς.?

2 όταν λες χύμα εννοείς όπως το κατέβασα σαν φάκελος Zip η να το αποσυμπιέσω και να βάλω τους φάκελους (META-INF και system) στην sd card του κινητού.?

3. το ext partition που βρίσκετε για να βεβαιωθώ ότι είναι άδειο?

4 πώς να το Flashαρω με καπιο πρόγραμμα από το κινητό εννοείς.?

 

How to create a ext4 partion of sd card:

Ενοεις καπιο προγραμμα για το recovery menu…?

 

Είμαι λίγο πρωτάρης σε αυτά αν μπορείς να με βοηθήσεις…

Εδώ και μερικές μέρες rootαρα το κινητό μου active st17i η μνήμη του κινητού μου είναι σύνολο 1GB αλλά από ότι είδα χωρίζετε σε 2 μέρει σε Rom συστήματος 419MB και εσωτερική 440ΜΒ

Ο τρόπος που περιγραφείς θα μου αύξηση την εσωτερική που είναι 440ΜΒ σωστά..?

Link to comment
Share on other sites

1) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=358678

 

2) Ετσι ζιπαρισμενο το περνας στην καρτα μνημης,δεν το αποσυμπιεζεις.

 

3) Μολις το δημιουργησεις θελοντας και μη ειναι αδειο ;)

 

4) Το φλασαρεις μεσω του recovery menu

 

 

Ναι,θα σου αυξησει την μνημη της συσκευης σου,τι καρτα μνημης εχεις τωρα? εννοω ποση χωρητικοτητα?

 

* στον οδηγο δεν δινω το τοπικ με το minitool partition γιατι θελει φλασαρισμα το .zip αρχειο που γινετε στο recovery menu ετσι κι αλλιως, οποτε καλυτερα ακολουθηστε αυτον τον τροπο,πιο γρηγορα κανεις partition μεσω του recovery menu ;)

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανάλυση ..!!!Η κάρτα που έχω είναι 8GB αλλά έχω και μια 2GB όπου θα πειραματίζομαι και αν όλα πάνε καλά θα το κάνω στην 8sd.

Λιπών δημιούργησα ένα διαμέρισμα με το πρόγραμμα Minitool partition στην 2sd το το θέμα είναι πώς τα το flasharo το zip τώρα..??

Για να μπω στο recovery μενού από το κινητό πώς το κάνω..??

Αν το κλείσω και το ανοίξω με το volume down πατημένο ανοίγει στην ασφαλή λειτουργία.. μπορείς να με κατατοπίσεις. . .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το recovery menu :D

 

Τωρα πας install from sdcard και επιλεγεις το αρχειο αυτο και πατας το μεσαιο πληκτρο και φλασαρετε ;)

 

Επειτα κανεις επανακιννηση την συσκευη και περιμενεις,στην αρχη για περιπου 20 λεπτα θα κολλαει λιγο,μετα απο 2-3 reboot το κινητο θα πεταει :D

 

*στην 8gb το παρτιτιον δεν θα πρεπει να ειναι μεγαλυτερο του 512mb για να λειτουργησει σωστα η συσκευη σου αλλα μπορεις αν θελεις να πειραματιστεις και με μεγαλυτερο απο 512,ενω στην 2gb το 254 ειναι ισως αρκετο.Αν βρω το πινακακι με τις αναλογιες θα το βαλω στο αρχικο ποστ ;)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Μου γράφει ασφαλή λειτουργία κάτω αριστερά στην οθόνη δεν μου βγάζει καμία λίστα με επιλογές…. Μπαίνω στης ρυθμίσεις αλλά δεν βρίσκω κάτι που να λέει install from sdcard…
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν νομίζω να είμαι γιατί από ότι έψαξα όταν μπαίνεις στο recovery menu σου βγάζει μια λίστα με επιλογές. . . . εμένα γράφει κάτω αριστερά ασφαλή λειτουργία αλλά μπαίνω κανονικά στο μενού στα προγράμματα κ.τ.λ και εξακολουθεί να γράφει ασφαλή λειτουργία… δεν το βγάζει δηλαδή σαν επιλογή, απλά το γράφει εκεί μόνιμα ..δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός....

Καμία ηδέα…..

μήπως χρειάζεται κανένα πρόγραμμα το clockworkmod. .δεν ξέρω έχω πελαγώσει να ψάχνω…

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον θέμα έχω μερικές ερωτήσεις.

 

η διαδικασία επέκτασης της ram μπορεί να γίνει με εγκατεστημένο λειτουργικό? δεν θα επηρεάσει τίποτα από λειτουργικό και προγράμματα? είμαι με galaxy s2, android 4.1.2 omega την τελευταία:)

 

στο μενού advansed υπάρχουν οι επιλογές 128,256,512,1024,2048,4096m το παραπάνω εύρος μνήμης που θα δημιουργηθεί αφαιρείται από το εύρος της εσωτερικής κάρτας μνήμης? η της εξωτερικής? είμαι με εξωτερική sd16 giga glas 10

και κάτι τελευταίο σε μελλοντική αναβάθμιση της ρομ π.χ από omega 23 σε ομεγα 24 η ραμ παραμένει η ίδια η πρέπει να ξανακάνουμε την ίδια διαδικασία?

Edited by SR10RS
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον θέμα έχω μερικές ερωτήσεις.

 

η διαδικασία επέκτασης της ram μπορεί να γίνει με εγκατεστημένο λειτουργικό? δεν θα επηρεάσει τίποτα από λειτουργικό και προγράμματα? είμαι με galaxy s2, android 4.1.2 omega την τελευταία:)

 

στο μενού advansed υπάρχουν οι επιλογές 128,256,512,1024,2048,4096m το παραπάνω εύρος μνήμης που θα δημιουργηθεί αφαιρείται από το εύρος της εσωτερικής κάρτας μνήμης? η της εξωτερικής? είμαι με εξωτερική sd16 giga glas 10

και κάτι τελευταίο σε μελλοντική αναβάθμιση της ρομ π.χ από omega 23 σε ομεγα 24 η ραμ παραμένει η ίδια η πρέπει να ξανακάνουμε την ίδια διαδικασία?

 

Eχει δοκιμαστει μονο σε custom roms οποτε δεν θα εχεις καποιο προβλημα,το συγκεκριμενο σκριπτ ειναι πλεον για ολες τις ρομ.

 

Aφαιρει το ευρος της εξωτερικης μνημης δηλαδη της sdcard.Με την 16αρα που εχεις το κανεις και 1gb το παρτιτιον :)

 

Με update της ρομ δεν χρειαζετε κατι,ομως αν βαλεις αλλο λογισμικο τοτε πρεπει να φλασαρεις παλι το .zip και εισαι ετοιμος,το παρτιτιον θα υπαρχει ετσι κι αλλιως ;)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

βουρρ στον πατσά τότε:) είπες 1 γιγα αν το κάνω 2 θα έχω πρόβλημα? μην κάνουμε τσιγκουνιές:lol: υποτίθεται τώρα ότι η μνήμη του τηλεφώνου είναι 1 γιγα άσχετα αν ο καλύτερος κερνελ βλέπει μέχρι 824mb μέχρι τόσο έχω δει με jeboo, με τα προγράμματα και τα υπόλοιπα που του έχω φορτώσει τώρα η κατανάλωση της μνήμης πάει στα όρια πολλές φορές αν αυξηθεί 500 mb τουλάχιστον το εύρος της ελεύθερης μνήμης θα είμαι πασάς:) αα! ξέχασα να αναφέρω ότι τώρα έχω περάσει dorinmax τον 8.14 όλα καλά με αυτόν αλλά βλέπει μέχρι 784mb. δεν μπορώ να καταλάβω αφού τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου λένε για 1giga μνήμη ram τι στο καλό πρέπει να κάνουμε για να δούμε αυτό το ένα giga:confused:
Link to comment
Share on other sites

καντο 2 για δοκιμη να δεις αμα πηγαινει καλα αλλιως μετα καντο 1 παλι. Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

ενώ έχω ακολουθήσει τον οδηγό πιστά και μέχρι την δημιουργία του partition όλα πάνε καλά,αλλά μετά στο φλασαρισμα του zip μου βγάζει σφάλμα:(καμία ιδέα του τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

ενώ έχω ακολουθήσει τον οδηγό πιστά και μέχρι την δημιουργία του partition όλα πάνε καλά,αλλά μετά στο φλασαρισμα του zip μου βγάζει σφάλμα:(καμία ιδέα του τι μπορεί να φταίει?

 

κανεις το παρτιτιον κανονικα και οταν φλασαρεις το αρχειο σου βγαζει ερρορ?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

κανεις το παρτιτιον κανονικα και οταν φλασαρεις το αρχειο σου βγαζει ερρορ?

 

έτσι ακριβώς δοκίμασα και με άλλο κερνελ (jeboo 2.1) αλλά πάλι μια από τα ίδια:(

Link to comment
Share on other sites

κανονικα σε ολες τις ρομ λειτουργει οπως αναφερετε,εχεις custom λειτουργικο ή stock ?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Σε s3 θα υπαρξει καποια διαφορα ή δεν χρειαζεται??

 

Ηδη εχεις αρκετη μνημη,δεν νομιζω να χρειαζετε.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...