Jump to content

Hyundai T7/T7s


sakis92
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα σχετικά νέο tablet που έκανε την εμφάνιση του

απο την Hyundai. Mε επεξεργαστή Samsung Exynos 4412 4πύρηνο και κάρτα

γραφικών Mali 400 MP4 (4πύρινη εξίσου...) τα οποία το κάνουν μια δυνατή συσκευή.

Η ram στο 1GB.

 

Πιο αναλυτικά:

 

Model Hyundai T7 Quad Core

CPU Samsung Exynos 4412, 1.4GHz, Cortex A9 quad core; GPU: Mali 400 MP4

Operation System Android 4.0.4

RAM 1GB

ROM(Memory) 8GB

Shell Material Plastic

Screen Size 7 Inch

Type Capacitive Screen, IPS

Display LCD

Resolution 1280 x 800px

Visible Angle 178°

 

Extend Card Support TF card up to 32GB extended

Camera Dual camera, front - 0.3 mp and back - 2.0 mp with a flashlight - 2gb Rear camera 5.0mp

Gravity Sensor Yes

Multi-Touch Yes, 5 points touch

GPS Yes

Play Store Yes

Bluetooth Yes

 

Video 1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV…

Music MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG

Ebook UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2…

Skype Yes

 

Email and Browser Yes, built in

WIFI Yes, 802.11 b/g/n

3G Not built in, supports external 3G dongle: E1916, ZTE AC2736, HUAWEI E1750, HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W

Earphone Interface 3.5mm

Work Time Up to 4 hours

Battery 3000mAh

 

Language Czech, Dansk, German, English, Spanish, Russian, French, Italian, Dutch, Norwegian, Polski, Greek, Portuguese, Svenska, Turkey, Korean, Japanese, Simplified Chinese, Traditional Chinese

Other Applications File Manager, OfficeSuite, Google Search, Task Manager, Browser, Gallery, Android Webkit, Clock, Calculator, Calendar, iReader, Gmail…

Product Size 196 x 118 x 10.9mm

Product Weight 303g

Extended Ports 1 x TF card slot; 1 x HDMI port

1 x Micro USB port

1 x 3.5mm Earphone port

 

Eχω να πω οτι με εντυπωσιασε σε ολα πανω του... δεν εχω τεραστια πειρα απο tablets αλλά συγκριτικά με ένα Pipo U1 που είχα πάρει παλιότερα είναι πολύ καλύτερο. Η οθόνη έχει καλή ανταπόκριση στην αφή και για να σας δώσω να καταλάβετε έπαιξα το candy saga στο Ipad και στο Hyundai Τ7 και μου φανηκε το ίδιο. Οι κάμερες είναι χαμηλής ανάλυσης και θέλουν οπωςδήποτε φώς μέρας για

να βγουν καθαρές και ορατές. (Ισχύει και για τις 2). Στα παιχνίδια άψογο...

έχω δοκιμάσει πολύ απαιτητικά παιχνίδια όπως GTA vice city, Real racing 3 και άλλα παρόμοια και δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα. Το internet Πάει σφαίρα , το wifi είναι αρκετά δυνατό... καλύπτει τις ''ανάγκες'' στις αποστάσεις στα internet cafe. Ο ήχος μέτριος..... Ζουμ in ζουμ Out άψογο στις photo και στο browsing. Ένα αρκέτα αρνητικό για το tablet αυτό είναι η μπαταρία του η οποία είναι 3000mAh

και τελειώνει σχετικά γρήγορα. Άλλα θετικά για το tablet είναι το Micro HDMI , GPS και Bluetooth .

 

Για να κάνετε ROOT:

http://www.slatedroid.com/topic/58978-how-to-root-hyundai-t7/

 

Mόλις το πήρα το rootara κατευθέιαν, κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. (Βγάλτε τα κινέζικες εφαρμογές.)

 

Και το καλύτερο είναι ότι βρήκα σε ένα site ότι κάνουν δοκιμές και ετοιμάζουν το tablet για την 4.2.2 έκδοση του Android:

 

http://audio.pconline.com.cn/322/3224332.html

 

Διαθέσιμες ROMs για Hyundai T7 και T7s

Οδηγίες Παραμετροποίησης του GPS

Απαραίτητα Εργαλεία για τα T7(s)

ClockWorkMod (CWM) Recovery για T7(s)

Διαδικασία un-bricking για T7/T7s

Edited by Frontier
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 512
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην αγχωνεσε (ακομα) για την μπαταρια θα πιασει το μεγιστο της αποδοσης της μετα απο καμια 10ρια φορτισεις.

Για το wifi εχεις καποιο συγκριτικο στοιχειο με αλλο ταμπλετ?Σε σχεση με το πιπο εχει καλυτερο ή χειροτερο σημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοδούλευτο.

Από που το αγόρασες και τι αξεσουάρ είχε από τον κατασκευαστή; Βλέπω πενάκι (δουλεύει; ).

 

Το GPS λειτουργεί ικανοποιητικά; Βρίσκει γρήγορα σήμα από δορυφόρους;

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Το εχω και εγω στα χερια μου 4 μερες! Το μονο αρνητικο ειναι το Gps ειναι λιγο αργοστροφο και δεν βρισκει δορυφορους με οσο προγραμαμτα κι αν το δοκιμασα το μονο που καταφερα ηταν να βρω ενα δορυφορο δοκιμασα ολες τις αναβαθμισεις firmware που εχει βγαλει η εταιρεια χωρις κανενα αποτελεσμα και βρισκομαι σε επικοινωνια μαζι τους για την επιλυση του θεματος. Προσωπικα δεν μου χρειαζεται το Gps αλαλ εφοσοβ το εχει θα ηθελα να λειτουργει ικανοπιητικα και γι αυτο το ψαχνω. Η μπαταρια αν και ακομη δεν εχει στρωθει κραταει περισσοτερο απ οτι περιμενα με φουλ χρηση και την οθονη μονιμα αναμενη κατα την περιηγηγη στο ιντερνετ με wifi απο 100% πεφτει στο 15 μετα απο 4 ωρες περιπου. Σε φαση stand by με το wifi κλειστο δεν πεφτει σχεδον καθολου ομως με το wifi ανοικτο πεφτει σχετικα γρηγορα ακομα και αν δεν το χρησιμοποιηεις περιπου σε 8 ωρες αδειαζει αν θυμαμαι καλα. Γενικα ειναι τιμιο για τα λεφτα με καλη ποιοτηατ κατασκευης πολυ καλη οθονη και αποκλυρη στο αγγιγμα αρκετα ομορφο και κομψο κατα την γνωμη μου.Τελος να επισημανω οτι το τελευταιο firmware της κατασκευαστριας εταιρειας καταργει τις κινεζικες εφαρμογες χωρις την αναγκη για root. Edited by abtboug
προσθεση σχολιων
Link to comment
Share on other sites

Το εχω και εγω στα χερια μου 4 μερες! Το μονο αρνητικο ειναι το Gps ειναι λιγο αργοστροφο και δεν βρισκει δορυφορους με οσο προγραμαμτα κι αν το δοκιμασα το μονο που καταφερα ηταν να βρω ενα δορυφορο δοκιμασα ολες τις αναβαθμισεις firmware που εχει βγαλει η εταιρεια χωρις κανενα αποτελεσμα και βρισκομαι σε επικοινωνια μαζι τους για την επιλυση του θεματος. .

δεν ειμαι ειδικος αλλα μηπως θελει απο καποιον που ξερει να πειραξει το gps conf ωστε να κοιταζει μονο ευρωπαικους δορυφορους ;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον να θελει αυτο που λες αν καποιος μπορει ας μου εξηγησει πως να το κανω. Ο μονος δορυφορος που βρισκει ειναι ενας αμερικανικος παντως.
Link to comment
Share on other sites

NTP_SERVER=eu.pool.org

NTP_SERVER=0.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=2.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.europe.pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin

INTERMEDIATE_POS=1

C2K_HOST=c2k.pde.com

C2K_PORT=1234

SUPL_HOST=FQDN

SUPL_HOST=supl.google.com

SUPL_PORT=7276

SUPL_SECURE_PORT=7275

SUPL_NO_SECURE_PORT=3425

SUPL_TLS_HOST=FQDN

SUPL_TLS_CERT=/etc/SuplRootCert

ACCURACY_THRES=5000

CURRENT_CARRIER=common

DEFAULT_USER_PLANE=TRUE

REPORT_POSITION_USE_SUPL_REFLOC=1

αυτο ειναι το δικο μου απο ΚΙΝΗΤΟ που φοραει 2.3

θα μπορουσες να παρει back-up δικο σου conf σε περιπτωση που δεν κανει το παραπανω η καποιο παρομοιο που θα βρεις

θα χρειαστεις re manager η καποια αλλη εφαρμογη και να εισαι root

δεν ξερω εαν σε βοηθαω,γιατι δεν ξερω τι γινεται στις ταβλετες ................

καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι ειδικος αλλα μηπως θελει απο καποιον που ξερει να πειραξει το gps conf ωστε να κοιταζει μονο ευρωπαικους δορυφορους ;

 

Πολυ πιθανον να θελει αυτο που λες αν καποιος μπορει ας μου εξηγησει πως να το κανω. Ο μονος δορυφορος που βρισκει ειναι ενας αμερικανικος παντως.

 

Το σύστημα GPS ανήκει στο αμερικάνικο υπουργείο Άμυνας οπότε όλοι οι δορυφόροι του είναι αμερικάνικοι. Το αντίστοιχο ευρωπαϊκό σύστημα θα ονομάζεται Galileo και έχει μέλλον ακόμα για να ολοκληρωθεί με την εκτόξευση όλων των δορυφόρων του.

Όταν λες ότι δεν βρίσκει δορυφόρους φαντάζομαι ότι εννοείς σε ανοικτό χώρο και όχι μέσα στο σπίτι ή σε καμιά χαράδρα απύθμενη από τις πολυκατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι το εχετε ειστε ικανοποιημενοι? γιατι με ενδιαφερει το νεο μοντελο (T7S) που εχει 2 gb ram...
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα,ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΕΙ ελλατωματικο,ειναι με διαφορα η καλυτερη αγορα που μπορεις να κανεις..το πιο ομορφο,αρκετα δυνατο,οχι αχρειαστες ρετινες και λοιπες βλακειες..

 

Ερωτηματικο ειναι ακομα το gps η μπαταρια και γενικα το ποσο υποστηριξη θα εχει,αλλα και παλι χωρις αυτα,αν λειτουργει σωστα,για 130 ευρω μια χαρα το παιρνεις..

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησα ενα apk το οποιο αλαλζει μονο τις ρυθμισεις του gps.conf σε αυτες για την Ευρωπη αλαλ και παλι κοιμαται ορθιο. Το δοκιμαζω στην ταρατσα της πολυκατοικιας στον 7 οροφο οποτε δνε νομιζω οτι φατει το σημειο. Κατα τ αλλα δεν εχω κανενα θεμα εγω προσωπικα απλα θα το παλεψω λιγο με το gps και αν βγαλω ακρη θα ενημερωσω.
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσε (ακομα) για την μπαταρια θα πιασει το μεγιστο της αποδοσης της μετα απο καμια 10ρια φορτισεις.

Για το wifi εχεις καποιο συγκριτικο στοιχειο με αλλο ταμπλετ?Σε σχεση με το πιπο εχει καλυτερο ή χειροτερο σημα?

 

Λες ε.. άντε να δούμε... Συγκριτικά με το Pipo U1 που είχα είναι πολύ καλύτερο με το Pipo απο το δωματιο μου ως το σαλονι ειχα μια γραμμή και δε μπορουσα μερικες φορες

καν να συνδεθω μιλαμε για αποσταση 7-8 μέτρα. Ενώ τώρα με το Hyundai έχει 2 γραμμές και κάποιες φορές και full μπένω χωρίς πρόβλημα.

 

Καλορίζικο και καλοδούλευτο.

Από που το αγόρασες και τι αξεσουάρ είχε από τον κατασκευαστή; Βλέπω πενάκι (δουλεύει; ).

Το GPS λειτουργεί ικανοποιητικά; Βρίσκει γρήγορα σήμα από δορυφόρους;

 

Eυχαριστώ, η αγορά έγινε απο το IpadAlternative.com τα αξεσουάρ που στάλθηκαν είναι όλα αυτά που απεικονίζονται στις εικόνες που έχω αναρτήσει. (+Τον φορτιστή που είναι εκτός πλάνου :cool: ) Το πενάκι δουλευει κανονικά. Με το gps δε έχω και πολλές γνώσεις και δε δοκίμασα εφαρμογές πλοήγησης, μόνο στα maps δοκίμασα και βρίσκει τη ακριβή τοποθεσία μου στο χάρτη.

 

Οσοι το εχετε ειστε ικανοποιημενοι? γιατι με ενδιαφερει το νεο μοντελο (T7S) που εχει 2 gb ram...

 

Έγω είμαι αρκετά..... νομίζω ότι έκανα τη καλύτερη επιλογή.

 

 

Κάτι ερωτήσεις που έχω:

 

- Δεν ύπαρχει ελληνική γλώσσα γραφής στο πληκτρολογιο απο τις ρυθμίσεις..

πως μπορω να περάσω? Δοκίμασα απο το market το Greek Keyboard αλλα δε μπορω

να καταλαβω πως γινεται. Υπαρχει κανας αλλος τροπος?

 

- Πως μπορώ να κάνω την SD μου για apps?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το jelly bean keyboard greek οταν το κατεβασεις κατω δεξια διπλα στο σημα του wifi εχει ενα πληκτρολογιο απ οπου διαλεγεις την γλωσσα γραφης δοκιμασε το ενα browser για να δεις πως γραφει.
Link to comment
Share on other sites

- Δεν ύπαρχει ελληνική γλώσσα γραφής στο πληκτρολογιο απο τις ρυθμίσεις..

πως μπορω να περάσω? Δοκίμασα απο το market το Greek Keyboard αλλα δε μπορω

να καταλαβω πως γινεται. Υπαρχει κανας αλλος τροπος?

Βάλε το swiftkey for tablet. Εξαιρετικό πληκτρολόγιο. Τα πιο χρήσιμα πλήκτρα σε πρώτο πλάνο, Ελληνικά με μια κίνηση, και το καλύτερο ...γράφει αυτό αντί για σένα.

 

- Πως μπορώ να κάνω την SD μου για apps?
Αν εννοείς την εξωτερική SD, τότε η απάντηση είναι ότι δεν μπορείς. Εφαρμογές εγκαθίστανται μόνο στην εσωτερική SD. Οι διάφορες εφαρμογές app2sd εννοούν πάντα την εσωτερική SD (ή nandflash ή οπως αλλιώς την ονομάζει η κάθε ρομ)
Link to comment
Share on other sites

- Πως μπορώ να κάνω την SD μου για apps?

 

Αν εννοείς την εξωτερική SD, τότε η απάντηση είναι ότι δεν μπορείς. Εφαρμογές εγκαθίστανται μόνο στην εσωτερική SD. Οι διάφορες εφαρμογές app2sd εννοούν πάντα την εσωτερική SD (ή nandflash ή οπως αλλιώς την ονομάζει η κάθε ρομ)

 

...μπορείς να τις μεταφέρεις εκ των υστέρων στη εξωτερική (όσες είναι συμβατές), αν έχεις χρόνο και διάθεση για πειραματισμό, μέσω εφαρμογών όπως "Directory Βind", "GL2SD" κα. Ειδικά αν έχεις μέχρι 8GB ROM επιβάλλεται. :-)

 

Greek keyboard βάζεις και από τις ρυθμίσεις γλώσσας/πληκτρολογίου.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

List Price: €231.92

 

Τι όνειρα βλέπουν? 231 ευρώ δεν είχε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να το κανω αναβαθμιση και δεν παει.Με το vol- και power.Ποσοι το καταφεραν και πως;
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

είμαι και εγώ πλέον κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου. όμορφο, γρήγορο έχει κάπως μικρή μπαταρία αλλά είναι οκ για τα λεφτά. παίζει πχ το real racing που είναι βαρύ παιχνίδι χωρίς κανένα πρόβλημα.

το μόνο κακό είναι οτι έχω θέμα με το gps και λίγο το πάνω μέρος της οθόνης χάσκει αλλά υποθέτω οτι το τελευταίο είναι αναμενώμενο λόγω της πλαστικής του κατασκευής.

έχει ιδέα κανείς πώς φτιάχνουμε το gps?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να βγάλω τον 3D Launcher Και πόσο ram τρώει?

 

Εχω κάνει root και εχω βαλει το Root Unistaller αν σβήσω το Apk Launcher

δε θα γινει καμια ζημιά ?

Link to comment
Share on other sites

είμαι και εγώ πλέον κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου. όμορφο, γρήγορο έχει κάπως μικρή μπαταρία αλλά είναι οκ για τα λεφτά. παίζει πχ το real racing που είναι βαρύ παιχνίδι χωρίς κανένα πρόβλημα.

το μόνο κακό είναι οτι έχω θέμα με το gps και λίγο το πάνω μέρος της οθόνης χάσκει αλλά υποθέτω οτι το τελευταίο είναι αναμενώμενο λόγω της πλαστικής του κατασκευής.

έχει ιδέα κανείς πώς φτιάχνουμε το gps?

 

Δοκιμασα το gps fast fix γυριζει τις ρυθμισεις απο τον φακελο gps conf στις καταλληλες για Ευρωπη αλλα και παλι μονο 1 δορυφορο βρισκει. Εχω δοκιμασει οτι υπαρχει χωρις αποτελεσμα μεχρι στιγμης.

 

Προσπαθησα να το κανω αναβαθμιση και δεν παει.Με το vol- και power.Ποσοι το καταφεραν και πως;

 

Για να λειτουργησε αυτος ο συνδιαμσος πληκτρων πρεπει μεσα στην καρτα sd να υπαρχει ετοιμο προς χρηση και αποσιμπιεσμενο το αρχειο με το ενημερωμενο firmware αλλιως δεν κανει τιποτα οσο και να τα πατας.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

αρα μηπως παιζει θεματακι με το gps ???? λεω τωρα εγω ;) η θελει καποιο καταληλο ( χειρουργειο) για να δουλεψει σε ευρωπη ???;)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...