Jump to content

Huawei Y300


cactus75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 388
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δηλαδη στην γερμανια η ο2 που το εχει στα 121ευρω γιατι απο εκει εχω σκοπο να το παρο θα ελεγες ακαι παλι ΟΧΙ λογο του σερβις??? χχμμμ!!!!μου αλαζης την ιδεα....:worry:

 

Το αναφέρω γιατί η διαδικασία που ακολουθεί το service είναι πολύ συγκεκριμένη και σχετίζεται πάντα με τη χώρα προέλευσης της συσκευής. Για να έχω λοιπόν το κεφάλι μου ήσυχο, όπως είπα και προηγουμένως, θα το αγόραζα από Wind, έστω και αν έδινε μερικά ευρώ παραπάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε το κινητο απο merimobiles με αγγλικη γλωσσα playstore και android 4.1.1.Oταν ομως με παιρνουν τηλ δεν εμφανιζεται το ονομα της επαφης.Τι πρεπει να κανω?
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρω γιατί η διαδικασία που ακολουθεί το service είναι πολύ συγκεκριμένη και σχετίζεται πάντα με τη χώρα προέλευσης της συσκευής. Για να έχω λοιπόν το κεφάλι μου ήσυχο, όπως είπα και προηγουμένως, θα το αγόραζα από Wind, έστω και αν έδινε μερικά ευρώ παραπάνω ;)

Φιλε εσυ που εισαι Αθηνα μπορει να σε βολευει η αγορα απο Ελλαδα γιατι την εχεις την arvato κοντα σε περιπτωση αν χρειαστει σερβις και ισος το παρεις το τηλ. πισω μεσα σε κανα 20ημερο,εμεις απο Θεσ/νικη μας συμφερει μεχρι και να το ξαναστειλουμε στην Κινα αν χρειαστει γιατι πιο λιγο χρονο θα κανει,με το Χ5 τεσσερης φορες που το εστειλα στην arvato για σερβις το συντομοτερο διαστημα που εκαναν για να μου το επιστρεψουν ηταν 31 μερες και το μεγαλυτερο 42 μερες,την τελευταια φορα που ξαναχαλασε το digitizer η συσκευη σταλθηκε στην Γερμανια(telmax) και μου επεστραφει σε 9 μερες,αρα δεν το συζηταω,αναμεσα απο arvato και Γερμανια εγω με χιλια θα προτιμουσα Γερμανια(και πολυ πιο φθηνα!)!

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έστειλα e-mail για να μου στείλουνε τον κωδικό για ξεκλείδωμα του bootloader , θα το δοκιμάσω και θα δούμε αν έχουμε προβλήματα ...
Link to comment
Share on other sites

σήμερα έστειλα e-mail για να μου στείλουνε τον κωδικό για ξεκλείδωμα του bootloader , θα το δοκιμάσω και θα δούμε αν έχουμε προβλήματα ...

χθες πηρα τον κωδικο και το ξεκλειδωσα :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Έκανα την συσκευή root και είναι όλα οκ . Πως μπορώ να αφαιρέσω το logo της Cosmote στην εκκίνηση ;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την συσκευή root και είναι όλα οκ . Πως μπορώ να αφαιρέσω το logo της Cosmote στην εκκίνηση ;

 

system/media/και μέσα βάζεις τον φάκελο bootanimation.zip

 

δεν έχεις προβλήματα με το google play το notification bar και το πληκτρολόγιο?σου ζήτησε να σβήσεις όλα τα data?

Link to comment
Share on other sites

system/media/και μέσα βάζεις τον φάκελο bootanimation.zip

 

Sorry αλλά δεν το έπιασα :confused:

Στο system/media/ δεν υπάρχει φάκελος bootanimation.zip .Μόνο δύο φάκελοι . Ο ένας λέγεται audio με ήχους μέσα και ο άλλος video με δύο βιντεάκια καμία σχέση με το animation της Cosmote .

Edited by navi55
διόρθωση quote
Link to comment
Share on other sites

system/media/και μέσα βάζεις τον φάκελο bootanimation.zip

 

Sorry αλλά δεν το έπιασα :confused:

Στο system/media/ δεν υπάρχει φάκελος bootanimation.zip .Μόνο δύο φάκελοι . Ο ένας λέγεται audio με ήχους μέσα και ο άλλος video με δύο βιντεάκια καμία σχέση με το animation της Cosmote .

 

πρέπει να κατεβάσεις ένα zip με το bootlogo και το βάλεις στην διαδρομή που σου έδωσα

δεν αντιμετώπισες κανένα πρόβλημα μετά το ροοτ?δηλαδή να έχεις κάποιο πρόβλημα με το πληκτρολόγιο?το google play το έχεις ακόμα στο menu η σβήστηκε?αυτά τα προβλήματα έχουν αναφερθεί!αν μπορούσες να ανέβαζες ένα βίντεο με ένα review?:p

Edited by navi55
διόρθωση quote
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να κατεβάσεις ένα zip με το bootlogo και το βάλεις στην διαδρομή που σου έδωσα

δεν αντιμετώπισες κανένα πρόβλημα μετά το ροοτ?δηλαδή να έχεις κάποιο πρόβλημα με το πληκτρολόγιο?το google play το έχεις ακόμα στο menu η σβήστηκε?αυτά τα προβλήματα έχουν αναφερθεί!αν μπορούσες να ανέβαζες ένα βίντεο με ένα review?:p

μετα την νεα rom και το root εχασα το play store το οποιο το επανεφερα με αυτη την διαδικασια http://huawei-y300.tumblr.com/install-google-apps και ολα καλα. παντως θελω και εγω να αλλαξω το κινεζικο Logo :ninja: κατα την εκκινηση, υπαρχει καποιο app με ετοιμες προτασεις;

Edited by navi55
διόρθωση quote
Link to comment
Share on other sites

μετα την νεα rom και το root εχασα το play store το οποιο το επανεφερα με αυτη την διαδικασια http://huawei-y300.tumblr.com/install-google-apps και ολα καλα. παντως θελω και εγω να αλλαξω το κινεζικο Logo :ninja: κατα την εκκινηση, υπαρχει καποιο app με ετοιμες προτασεις;

 

ποια rom έβαλες?

Edited by navi55
διόρθωση quote
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να κατεβάσεις ένα zip με το bootlogo και το βάλεις στην διαδρομή που σου έδωσα

δεν αντιμετώπισες κανένα πρόβλημα μετά το ροοτ?δηλαδή να έχεις κάποιο πρόβλημα με το πληκτρολόγιο?το google play το έχεις ακόμα στο menu η σβήστηκε?αυτά τα προβλήματα έχουν αναφερθεί!αν μπορούσες να ανέβαζες ένα βίντεο με ένα review?:p

 

Το bootanimation θέλεις να αλλάξεις? Δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2144168 έχει μερικά ή ψάξε στο google για bootanimation zip.

Με έναν file manager και δικαιώματα root rw (εικόνα 1) άλλαξε όνομα στο bootanimation που έχεις είδη σε π.χ bootanimation_back.zip, μετά βάλε το bootanimation που θέλεις (στην ίδια "διαδρομή" και δώσε τα σωστά permission (εικόνα 2)

 

Edit : πριν κάνεις οτιδήποτε πάρε πρώτα backup.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εδώ και μια εβδομάδα έγινα και εγώ κάτοχος ενός Υ300....

 

 

Σαν το 1ο μου smartphone δεν έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης αλλά και σαν μη expert στην τεχνολογία μπορώ να πω τα παρακάτω μόνο....

 

Κατ'αρχήν είναι όμορφο...:love:

έχει μια καλή κάμερα...

είναι γρήγορο στο internet

προσωπικά από τον ήχο του είμαι ικανοποιημένος και σαν ηχείο σε ανοιχτή ακρόαση αλλά και σε κανονική χρήση...(αν και ο ήχος είναι

υποκειμενικός για το πως ακούει ο καθένας μας):whistle:

στην λειτουργία του ραδιοφώνου έχει αρκετά καλή ένταση αλλά και λήψη σήματος....:music:

δεν έχω κολλήματα (lag) στην μέχρι τώρα λειτουργία του....:clap:

η οθόνη του αν είναι ρυθμισμένη σε οικονομική λειτουργία δεν φαίνεται σε συνθήκες έντονου εξωτερικού φωτισμού...αν είναι σε κανονική λειτουργία τη βλέπεις μια χαρά...:whistle:

 

 

το πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι με τις επαφές....δεν τις αναγνωρίζει όπως ένα συμβατό τηλέφωνο (δλδ σε κάποιες επαφές είχα 2 αριθμούς μαζί αποθηκευμένους και τώρα ή θα μου τους βγάζει χωριστά σαν επαφή 1 και επαφή 2 ή θα μου βγάζει μόνο το 1 νούμερο:oops:....μου τα βγάζει λίγο ανακατεμένα αλλά με φίλο που μίλησα μου είπε το ίδιο για όλα τα smartphones...οπότε θα προσπαθήσω να κάνω τις όποιες αλλαγές θελήσω μέσω υπολογιστή αν είναι δυνατόν......:confused:

 

 

 

Πάντως για αυτά που παρέχει και για 1η αγορά smartphone θεωρώ ότι είvαι best value for money;)

Link to comment
Share on other sites

Το bootanimation θέλεις να αλλάξεις? Δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2144168 έχει μερικά ή ψάξε στο google για bootanimation zip.

Με έναν file manager και δικαιώματα root rw (εικόνα 1) άλλαξε όνομα στο bootanimation που έχεις είδη σε π.χ bootanimation_back.zip, μετά βάλε το bootanimation που θέλεις (στην ίδια "διαδρομή" και δώσε τα σωστά permission (εικόνα 2)

 

Edit : πριν κάνεις οτιδήποτε πάρε πρώτα backup.

 

Στην διαδρομη data/cust/media εχει τα αρχεια στην εικονα πρεπει να αλλαχθουν ολα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω το τηλέφωνο κανε το εξής

Άνοιξε τα ένα ένα με έναν file manager(μην τα αποσυμπιεσεις), μέσα θα δεις κάποιος φακέλους με όνομα part, άνοιξε και αυτούς τους φακέλους, μέσα θα δεις ότι έχει αρχεία με εικόνες, κάνε κλικ/ταπ σε μια εικόνα και άνοιξε τη, εκεί θα δεις εικόνα από το bootanimation και θα καταλάβεις τι είναι το κάθε ένα.

Άνοιξε πρώτα το/τα bootanimation.zip

 

Edit, με μεγάλη προσοχή θα αλλάξεις το bootanimation.

Αν έχεις cwm recovery πάρε backup.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω το τηλέφωνο κανε το εξής

Άνοιξε τα ένα ένα με έναν file manager(μην τα αποσυμπιεσεις), μέσα θα δεις κάποιος φακέλους με όνομα part, άνοιξε και αυτούς τους φακέλους, μέσα θα δεις ότι έχει αρχεία με εικόνες, κάνε κλικ/ταπ σε μια εικόνα και άνοιξε τη, εκεί θα δεις εικόνα από το bootanimation και θα καταλάβεις τι είναι το κάθε ένα.

Άνοιξε πρώτα το/τα bootanimation.zip

 

Edit, με μεγάλη προσοχή θα αλλάξεις το bootanimation.

Αν έχεις cwm recovery πάρε backup.

 

Ολα εχουν μεσα part 01, 02 ,03 με αρχεια εικονων που βλεπω κατα την εκκινηση.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις, δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου σε περίπτωση λάθους.

Το λογικό παντός είναι να αλλάξεις το bootanimation.zip.

Τα άλλα πρέπει να είναι για το power off και το boot logo.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις, δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου σε περίπτωση λάθους.

Το λογικό παντός είναι να αλλάξεις το bootanimation.zip.

Τα άλλα πρέπει να είναι για το power off και το boot logo.

καποιες εφαρμογες στο play store για bootanimation κανουν δουλεια;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα που είχα εγω με τις επαφές ήταν να μην μου αναγνωρίζει αυτές που δεν ήταν στη διεθνή μορφή (δλδ +30 697........ ή 0030 6946......) εννοώ αυτές που δεν είχαν το πρόθεμα που είναι σε bold. Ενώ τις είχα μέσα στο τηλ τις επαφές όταν κάποιος με έπαιρνε τηλ, δεν μου εμφάνιζε την αντίστοιχη επαφή αλλά ότι έχω εισερχόμενη από ένα νέο αριθμό, και το αριθμό του βέβαια. Το ίδιο και στα μηνύματα.

 

Οπότε έφτιαξα ένα application που μου έκανε τη δουλειά, δλδ μου περνάει σε όλες τις επαφές ότι πρόθεμα θέλω πχ του βάζω το 0030 και το περνάει σε όλα τα νούμερα (όσα και να έχει μια επαφή) εκτός από τα νούμερα που ήδη έχουν το πρόθεμα (είτε το ελληνικό είτε κάποιο άλλο που ξεκινά με + ή 00). Δεν πειράζει τις επαφές με σύντομους κωδικούς (δλδ νούμερα κάτω από 6 ψηφία)

 

Αν κάποιος θέλει να του τη στείλω (γιατί δεν την έχω ανεβάσει ακόμα στο play) να τη δοκιμάσει κιόλας, γιατί εγω την έχω τεστάρει στο δικό μου μέν και σε καμιά άλλα 5-6 κινητά αλλά όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα :) ας μου στείλει pm.

 

Η εφαρμογή κάνει και backup αν θέλετε!

 

Ευχαριστώ

There is no knowledge that is not power!

Xiaomi Redmi Note 4, ASUS Pegasus 2 Plus X550, THL T11, Jiayu F1, Sony Xperia U, Onda V811, iPhone 4

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Y300

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...