Jump to content

myphone.gr podcast No. 9: Στον απόηχο του Galaxy S4 [+poll!]


DJDB
 Κοινοποίηση

Θα αγοράσετε το νέο Galaxy S4 της Samsung;  

626 members have voted

  1. 1. Θα αγοράσετε το νέο Galaxy S4 της Samsung;

    • Θα το αγοράσω σίγουρα, είμαι βέβαιος
      86
    • Είναι αρκετά πιθανό πως θα το αγοράσω
      149
    • Μάλλον όχι, μικρή πιθανότητα
      152
    • Όχι, σε καμία περίπτωση
      218
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      21


Recommended Posts

Μάλλον όχι, εκτός κι αν το πετύχω σε καμία καλή τιμή μεταχειρισμένο, μιας και με αφήνει παγερά αδιάφορο εμφανισιακά, ενώ πλέον υπάρχουν πολύ καλά κινητά με εξ ίσου καλή εμπειρία χρήσης, πιο όμορφα και πιο φτηνά
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν καποιος θελει android samsung παιρνει ειτε note 2 ειτε s3..τα ιδια πραγματα απλα με τα μισα λεφτα.
Link to comment
Share on other sites

 

ή το αλλο.. "αν σας διναμε τζαμπα το galaxy4 (σε διαγωνισμο πχ) θα το περνατε???.."

 

Φοβερό ερώτημα, κι εγώ αναρωτιέμαι: θα έπαιρνε κάποιος τζάμπα ένα προϊόν που κοστίζει 700 ευρώ; Χμμμ, τι δίλημμα κι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο κινητο αλλα με τοσα λεφτα (αν τα ειχα;-) θα ηθελα να φαινεται και λιγο πιο exclusive!οποτε αν παμε θα παμε γι'αλλα!!
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειχα το note2 θα το παιρνα σιγουρα τωρα εχω καλομαθει με τις 5.5 ιντσες και πριν με τις 5.3 του note1 οποτε αν κρατηθω θα περιμενω το note3.
History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

Aν θες τη δική μου άποψη, να παίρνει τηλέφωνα και να στέλνει SMS. Tα υπόλοιπα είναι και λίγο περιττά, για μένα πάντα...

 

Και τότε....ποιος είναι ο λόγος που παίρνεις μέρος στο podcast του s4? Και γενικά στα podcast απο τι θυμάμαι γιατί τα έχω ακούσει σχεδόν όλα δεν θυμάμαι να αναφέρεστε σε κινητό που να είναι τόσο απλό. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο σχέδιο με το προηγούμενο,λίγες διαφοροποιήσεις. Απο αντροιντ καλύτερα xperia z,αλλιως υπομονή για το Nokia 1001 όπως φημολογηται με τα 41mp κάμερα,αν τυχών βγει αληθεια! Θα περιμένω να δω αν αυτη η φήμη ισχύει,αλλιως πάμε για Sony xperia z!!!
Nokia lumia 1020 Windows phone....ROCKS! :p
Link to comment
Share on other sites

Και τότε....ποιος είναι ο λόγος που παίρνεις μέρος στο podcast του s4? Και γενικά στα podcast απο τι θυμάμαι γιατί τα έχω ακούσει σχεδόν όλα δεν θυμάμαι να αναφέρεστε σε κινητό που να είναι τόσο απλό. :happy:

 

Πιστεύω δεν είναι κακό να υπάρχουν πολλές απόψεις γύρω από μια συσκευή. Μπορεί στο μέλλον να την αποκτήσω (δεν ξέρεις ποτέ) και να μην την χρησιμοποιώ σαν end user, να την έχω για τα λίγα που ζητάω από ένα κινητό αφής. Μπορεί σε κάποιον που θέλει να γράφει κείμενα-κατεβατά «on the go» να μην κάνει, πχ σε μένα που είμαι φανατικός του φυσικού QWERTY ακριβώς γι'αυτό. Να μην το ξέρει από κάποιον που το κάνει; :)

 

(χωρίς να μιλάω κάπως, συζήτηση κάνουμε σαν μια παρέα! :))

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Eχω ακριβώς ένα χρόνο το note1 και ειλικρινά δεν μειονεκτεί καθόλου στον ανταγωνισμό. Υπό άλλες οικονομικές συνθήκες θα το αγόραζα....
Link to comment
Share on other sites

Προτιμω ενα απο τα Sony Z, HTC one λογω σχεδιασμου. σκαω που σκαω τοσα λεφτα να μην ειμαι με τη γυφτια
Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό παιδιά το podcast δεν μου άρεσε γιατί:

 

Ασχοληθήκατε πολύ επιφανειακά με το κινητό εστιάζοντας κυρίως στην εμφάνιση.

-Δεν είπατε αναλυτικά το hardware* και τις επιδόσεις του κινητού ( προσωπικά βρήκα αρκετά βίντεο στο youtube - κυρίως απο androidAuthority- με benchmarks και συγκριτίκά με όλα τα flagships των ανταγωνιστών , συμπεριλαμβανομένου και του iphone5 και htc one. Επίσης για τους επιπλέον αισθητήρες rgb sensor, gesture sensor, θερμόμετρο , υγρασιόμετρο κλπ.

 

Παράδειγμα : όταν το s3 sto antutu βγάζει score 15000, και το s4 25000 νομίζω είναι μια τεράστια βελτίωση στις επιδόσεις..

όταν το geekbench δίνει 3000+ στο s4 με το iphone5 στα 1500 , κάτι λέει αυτό για το hardware.

 

- Στο θέμα επίσης του software δεν κάνατε καμία αναφορά σε smart view-pause-scroll, s-health, group play , knox, επιλογές κάμερας ( διπλή εγραφή , erase klp) που μπορεί να μην τα χρησιμοποιήσει κάποιος ΟΛΑ αυτά, αλλά όποιος θέλει τουλάχιστον έχει την επιλογή.

 

Στο θέμα της εμφάνισης τη στιγμή που το 90% της όψης του κινητού είναι η οθόνη, πλέον δεν πάιζει κανένα ρόλο για εμένα η σχεδίαση.Όλα αναγκαστικά είναι λίγο πολύ ίδια. Προτιμώ να είναι ποιοτικό και γερό (ας είναι και πλαστικό-polycarbonate)και όχι με premium-πολυτελή υλικά και εύθραστο. Όσο για το πίσω μέρος (πλαστικό καπάκι κλπ) τι να το κάνεις το γυαλί και το αλουμίνιο εκεί , αν το κινητό φυσάει ...την οθόνη του θα κοιτάς και όχι την πλάτη.

 

Τέλος στο θέμα της παρουσίασης γενικά δεν άρεσε σε πολύ κόσμο ούτε και στη Αμερική πολύ απλά γιατί το Βroadway και το musical απευθήνετε σε ένα ειδικότερο κοινό που διαφέρει απο την πλειοψηφία των gadget geeks. Επειδή έτυχε να παρακολουθήσω musical στην Αγγλία και ενώ αρχικά δεν μου άρεσε τελικά άλλαξα γνώμη . Το musical έχει το στοιχείο της υπερβολής σε σημείο να είναι ψεύτικο , αλλά αυτός είναι ο σκοπός του . Αυτό απο κάποιους μεταφράστηκε ως κιτς.

Όπως και να έχει πάντως έιτε άρεσε είτε δεν άρεσε σημασία έχει ότι μέσα απο το musical παρουσιάσανε όλες της νέες δυνατότητες μέσα σε σκετσάκια που προσομοίαζαν με πιθανά σενάρια της πραγματικότητας. ( απο τους ηθοποιούς ο παρουσιαστής είναι γνωστός αλλά και οι υπολοιποι δεν είναι τυχαίοι)

 

Τελός όσον αφορά τα specs τόσο ο κορεάτης στην αρχή ανέφερε κάποια (όσα καταλάβαινα... :) )

αλλά και στο τέλος δείξανε μια κάρτα όπου το μόνο που έλειπε ήταν τα specs της CPU(SoC).

Το όνομα android όντως πέρα απο αυτή την κάρτα δεν αναφέρθηκε -κακώς- πουθενά.

 

Δεν κατακρίνω , μια γνώμη είπα , μπορεί και λάθος.. :)

 

hardware * : To να αναφέρεις σήμερα ότι ένα κινητό είναι διπύρινο , τετραπύρινο ή οκταπύρινο απο μόνο του δεν λέει απολύτως τίποτα . Καταρχήν τι τύπου πυρήνες έχει Α15 , Α9, Α7 ή κάτι άλλο . Τι GPU ? Πόσα GFLOPS? Πώς λειτουργεί ο octa ? Ολοι οι Α15 μαζί και όλοι οι Α9 μαζί ή πχ ένας Α15 και τρεις Α9 ανά στιγμή.

Παράδειγμα το nexus 7 με τον tegra 3 και αυτό τετραπύρινο είναι σαν τον snapdragon 600 άλλα έχει ακριβώς τις μισές επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το αγοράσω σε καμία απάντηση , αλλά ο λόγος ειναι καθαρά και μόνο γιατί ειμαι σε άλλο target group (Note και ξερό ψωμί).

 

Η συσκευή καθόλα ειναι εξαιρετική και μπροστά από όλα τα άλλα της σειράς της, άσχετα αν φορά πλαστικό ή αλουμίνιο.

 

αν καποιος θελει android samsung παιρνει ειτε note 2 ειτε s3..τα ιδια πραγματα απλα με τα μισα λεφτα.

Εντάξει, εσυ εισαι το comical relief του Site το έχουμε πει.

 

Ειναι το Note 2 το ίδιο με το S3 ή το S4.

http://imgmodelsblog.com/wp-content/uploads/2013/02/Lara_Comic_Relief_lo-res.jpg

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ρε καντε μια δημοσκοπηση της προκοπης! GS4 vs Z vs One vs i5 να γινει της κακομοιρας εδω μεσα!! (χωστε και κανα λουμια ή ΒΒ) να δουμε προτιμησεις!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι, σε καμία περίπτωση δεν θα αγοράσω το Galaxy S IV, όχι γιατί δεν είναι καλό, αλλά γιατί έχω (και θα συνεχίσω να έχω για πολύ καιρό ακόμα) το Galaxy Note II. Μεγάλη οθόνη + πενάκι = LOVE!

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό παιδιά το podcast δεν μου άρεσε γιατί:

 

Ασχοληθήκατε πολύ επιφανειακά με το κινητό εστιάζοντας κυρίως στην εμφάνιση.

-Δεν είπατε αναλυτικά το hardware* και τις επιδόσεις του κινητού ( προσωπικά βρήκα αρκετά βίντεο στο youtube - κυρίως απο androidAuthority- με benchmarks και συγκριτίκά με όλα τα flagships των ανταγωνιστών , συμπεριλαμβανομένου και του iphone5 και htc one. Επίσης για τους επιπλέον αισθητήρες rgb sensor, gesture sensor, θερμόμετρο , υγρασιόμετρο κλπ.

 

Παράδειγμα : όταν το s3 sto antutu βγάζει score 15000, και το s4 25000 νομίζω είναι μια τεράστια βελτίωση στις επιδόσεις..

όταν το geekbench δίνει 3000+ στο s4 με το iphone5 στα 1500 , κάτι λέει αυτό για το hardware.

 

- Στο θέμα επίσης του software δεν κάνατε καμία αναφορά σε smart view-pause-scroll, s-health, group play , knox, επιλογές κάμερας ( διπλή εγραφή , erase klp) που μπορεί να μην τα χρησιμοποιήσει κάποιος ΟΛΑ αυτά, αλλά όποιος θέλει τουλάχιστον έχει την επιλογή.

 

Στο θέμα της εμφάνισης τη στιγμή που το 90% της όψης του κινητού είναι η οθόνη, πλέον δεν πάιζει κανένα ρόλο για εμένα η σχεδίαση.Όλα αναγκαστικά είναι λίγο πολύ ίδια. Προτιμώ να είναι ποιοτικό και γερό (ας είναι και πλαστικό-polycarbonate)και όχι με premium-πολυτελή υλικά και εύθραστο. Όσο για το πίσω μέρος (πλαστικό καπάκι κλπ) τι να το κάνεις το γυαλί και το αλουμίνιο εκεί , αν το κινητό φυσάει ...την οθόνη του θα κοιτάς και όχι την πλάτη.

 

Τέλος στο θέμα της παρουσίασης γενικά δεν άρεσε σε πολύ κόσμο ούτε και στη Αμερική πολύ απλά γιατί το Βroadway και το musical απευθήνετε σε ένα ειδικότερο κοινό που διαφέρει απο την πλειοψηφία των gadget geeks. Επειδή έτυχε να παρακολουθήσω musical στην Αγγλία και ενώ αρχικά δεν μου άρεσε τελικά άλλαξα γνώμη . Το musical έχει το στοιχείο της υπερβολής σε σημείο να είναι ψεύτικο , αλλά αυτός είναι ο σκοπός του . Αυτό απο κάποιους μεταφράστηκε ως κιτς.

Όπως και να έχει πάντως έιτε άρεσε είτε δεν άρεσε σημασία έχει ότι μέσα απο το musical παρουσιάσανε όλες της νέες δυνατότητες μέσα σε σκετσάκια που προσομοίαζαν με πιθανά σενάρια της πραγματικότητας. ( απο τους ηθοποιούς ο παρουσιαστής είναι γνωστός αλλά και οι υπολοιποι δεν είναι τυχαίοι)

 

Τελός όσον αφορά τα specs τόσο ο κορεάτης στην αρχή ανέφερε κάποια (όσα καταλάβαινα... :) )

αλλά και στο τέλος δείξανε μια κάρτα όπου το μόνο που έλειπε ήταν τα specs της CPU(SoC).

Το όνομα android όντως πέρα απο αυτή την κάρτα δεν αναφέρθηκε -κακώς- πουθενά.

 

Δεν κατακρίνω , μια γνώμη είπα , μπορεί και λάθος.. :)

 

hardware * : To να αναφέρεις σήμερα ότι ένα κινητό είναι διπύρινο , τετραπύρινο ή οκταπύρινο απο μόνο του δεν λέει απολύτως τίποτα . Καταρχήν τι τύπου πυρήνες έχει Α15 , Α9, Α7 ή κάτι άλλο . Τι GPU ? Πόσα GFLOPS? Πώς λειτουργεί ο octa ? Ολοι οι Α15 μαζί και όλοι οι Α9 μαζί ή πχ ένας Α15 και τρεις Α9 ανά στιγμή.

Παράδειγμα το nexus 7 με τον tegra 3 και αυτό τετραπύρινο είναι σαν τον snapdragon 600 άλλα έχει ακριβώς τις μισές επιδόσεις.

 

Σεβαστή η γνώμη σου, απλώς σε μια εκπομπή 20-30 λεπτών που βγαίνουμε για σχολιασμό δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να ξαναπαρουσιάσουμε από την αρχή την συσκευή και κάθε της λεπτομέρεια :).

 

Ρε καντε μια δημοσκοπηση της προκοπης! GS4 vs Z vs One vs i5 να γινει της κακομοιρας εδω μεσα!! (χωστε και κανα λουμια ή ΒΒ) να δουμε προτιμησεις!

 

Χμμμ... :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε καντε μια δημοσκοπηση της προκοπης! GS4 vs Z vs One vs i5 να γινει της κακομοιρας εδω μεσα!! (χωστε και κανα λουμια ή ΒΒ) να δουμε προτιμησεις!

 

Αυτή η δημοσκόπηση θα γίνει σε κανένα 8μηνό όταν θα έχουμε τα νούμερα από τις πωλήσεις, μέχρι τότε υπομονή. ;)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε καντε μια δημοσκοπηση της προκοπης! GS4 vs Z vs One vs i5 να γινει της κακομοιρας εδω μεσα!! (χωστε και κανα λουμια ή ΒΒ) να δουμε προτιμησεις!

 

Ακριβώς αυτό θα έγραφα! (Χωρίς το "ρε" όμως!)

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι και αυτή η δημοσκόπηση ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ, γιατί δείχνει ΠΟΣΟΙ από τα μέλη του φόρουμ θα το αγοράσουν για να μοιραστούν με τους υπόλοιπους τις καλές ή κακές εμπειρίες τους.

 

Προτιμω ενα απο τα Sony Z, HTC one λογω σχεδιασμου. σκαω που σκαω τοσα λεφτα να μην ειμαι με τη γυφτια

 

Δεν θα είχα αντίρρηση (αν και δεν μου αρέσει το πολύ απαξιωτικό "γυφτιά" για ένα κινητό που θα πουλήσει πολλές 10δες εκατομμύρια και ίσως να γίνει και το best seller της χρονιάς) αν δεν είχα πιάσει πριν μερικές ώρες το Ζ στα χέρια μου, που σε μαύρο χρώμα είναι η χαρά του CSI από τα απόλυτα αντιαισθητικά αποτυπώματα.

Δεν πολύ συμμερίζομαι τα περί εμφάνισης για ένα κινητό αλλά γι' αυτούς που συχνάζουν σε καφετέριες και ακουμπάνε το κινητό στο τραπέζι για να το δείχνουν στους λίγους που καταλαβαίνουν ή ασχολούνται, η ΜΙΚΡΗ προσωπική μου εμπειρία από ένα μαύρο Ζ που θα κάθεται σβηστό κοντά σας είναι ότι μάλλον θα απογοητεύετε με την "απλυσιά" του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό κινητό αλλά όταν δίνεις τόσα λεφτά έχεις και κάποιες απαιτήσεις από θέμα ποιότητας/design

 

τώρα αν θα το έπαιρνα απαντάω όχι γιατί λεφτά δεν....... αν μου χαλάσει το κινητό που εχω τώρα το πολύ πολύ θα πάρω κάνα nokia με 25 ευρώ να εχω τηλέφωνο έστω....... γιατί ούτε δουλείες υπάρχουν ούτε λεφτά από ουρανό πέφτουν

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος νοτε 2 οπότε δεν έχω λόγο αγοράς για σ4.

Θα πάρω την αναβάθμιση και θα περιμένω το 3.

Απλά το γλυκό κοίταξα ψια την κάμερα του διότι τα ανδροιντ υστερούν σε αυτό τον τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι αναμεσα σε αυτο και το one... Αυτη τη στιγμη εχω το one X το οποιο εχω ηδη κλεισει να πουλησω. Το θεμα ειναι οτι εχω 2-3 πραγματα που με χαλανε στο καθενα:

 

S4 amoled και ηλιος (αν κρινω απο το s3)

το design το θεωρω ακυρο αλλα τι με νοιαζει καθως και το one να παρω μεσα σε θηκη θα ειναι αρα ακυρωνεται οποια διαφορα. Μονο την οθονη θα βλεπω.

 

One

Non removable battery + microsd non existent!

Rooting + custom rom.

 

Πιο πολυ προς το s4 κλεινω αλλα θα πρεπει να τα δω για να αποφασισω.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Και το Note II να πουλούσα πάλι Note II θα έπαιρνα... Samsung δεν έπρεπε να βγάλεις το GNote έχασες ένα πελάτη για 2 χρόνια χαλαρά.. :happy:
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Θα μεινω με το s3 πρωτον γιατι ειμαι στριμωγμενος οικονομικα,δευτερον γιατι δεν εχει τρελλες διαφορες και τριτον γιατι θελω να περιμενω note3-iOS7 και nexus5 και τοτε θα δω.
Link to comment
Share on other sites

Θα το παρω σιγουρα.μαρεσει ο σχεδιασμος και το θεωρω πολυ καλη αναβαθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...