Jump to content

Sony Xperia L


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμενα με προβληματιζει οταν το αφηνω το βραδυ με stamina mode κιολας και το πρωι μετα απο 8-9 ωρες δηλαδη εχει πεσει κατα 45-50% η μπαταρια.Τι μπορει να φταιει??

 

Ίσως κάποια εφαρμογή κάνει drain...

Δοκίμασε hard reset,επαναφορά δηλαδή και στήσιμο εξ αρχής.

Αλλιώς προβληματική συσκευή.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διάβασα αρκετά το τόπικ πριν παραγγείλω, ομολογώ ότι δεν είχα πλήρη εικόνα και παρόλα αυτά έκανα την κίνηση, αντί του Galaxy SIII Mini που είχα στο μυαλό μου για κινητό των €300. Η δική μου εικόνα μετά από περίπου 20 μέρες χρήσης:

 

- Η κατασκευή είναι καλή, το κινητό είναι στιβαρό, το πίσω κάλυμμα κουμπώνει σωστά και χωρίς κενά. Δυστυχώς το χρώμα (κόκκινο) πάσχει από άποψη ανθεκτικότητας, σε μία γωνία έχω ήδη ξεφλούδισμα (εντάξει, μου έπεσε :O)

 

- Το design (βασικός λόγος επιλογής του) πολύ καλό, το κυρτό σχήμα εντυπωσιακό, το μέγεθος σωστό, αλλά οι έντονες γωνίες κάνουν προβληματική την τοποθέτηση σε τσέπες.

 

- Μπαταρία (που έχει απασχολήσει και αρκετές σελίδες εδώ): μάλλον μου βγάζει 2 μέρες με αρκετή χρήση: περίπου 15-20 λεπτά κλήσεις την ημέρα, 3-4 ώρες σε wi-fi με ίντερνετ και instagram να δουλεύουν, whatsapp συνεχώς ανοιχτό. Δεν το ρισκάρω να μείνω, φορτίζω κάθε βράδυ.

 

- Οθόνη: ναι, πιο μεγάλη από το SIII Mini, αλλά σίγουρα λιγότερο φωτεινή και αργεί λίγο να προσαρμοστεί στις συνθήκες φωτισμού του περιβάλλοντος.

 

- Σε επεξεργαστή, ταχύτητα και αντοχή σε πολλές ανοιχτές εφαρμογές ταυτόχρονα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, ούτε chunky σκρολάρισμα ποτέ.

 

- Κάμερα: είναι το μεγάλο μειονέκτημα της συσκευής. Οπουδήποτε δεν υπάρχει έντονο φυσικό φως, θέλει απίστευτα σταθερό χέρι για να βγει μια φωτογραφία της προκοπής, χωρίς blur και κόκκο. Για νύχτα με ή χωρίς φλας δεν το συζητάμε, απλά το αφήνεις στην τσέπη και ψάχνεις για... Samsung. Η κάμερα του SIII Mini είναι αιώνες καλύτερη, ενώ έχω την εντύπωση ότι καλύτερη είναι ακόμη και αυτή του ταπεινού Galaxy Ace που είχα πριν. Κρίμα. Άβολο και το κουμπί της κάμερας, όπως έγραψαν κι άλλοι.

 

- Minor bugs: καμιά φορά χάνεται από την οθόνη η ένδειξη στάθμης της μπαταρίας. Εμφανίζεται πάλι με restart ή αν την απενεργοποιήσεις και την ενεργοποιήσεις ξανά από τις ρυθμίσεις. Ακόμη (μία φορά μόνο συνέβη), το έβαλα να φορτίσει άναψε η ένδειξη κανονικά και το πρωί δεν είχε φορτίσει καθόλου.

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στα χρήματά που παίζει πλέον απλά δεν έχει αντίπαλο.

Bugs δεν έχω αντιμετωπίσει,τουλάχιστον κάτι σοβαρό.

Στο YouTube πολλές φορές μου τρεμοπαιζει η οθόνη κατά την αναπαραγωγή βίντεο με καθετή θέση.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι με restart χάνει τους ήχους πού έχω κάνει αντιστοίχηση σε κάποιες επαφές του τηλεφώνου.

Επίσης το μοναδικό κινητό πού έχω αφήσει χωρίς θήκη.κόσμημα αν και δεν ξέρω κατά πόσο η μαύρη βαφή περιμετρικά είναι καλή,η αν το νίκελ αρχίσει να χαλάει,σε μία θήκη πουγκί το βάζω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ ακόμα να παρουμε το 36....... Άντε να δουμε

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

To παρήγγειλα για την κοπέλα μου σε μαύρο απο birdphone . Το περιμένω απο δευτέρα . Άντε να δούμε :)

 

Edit: Ποιά έκδοση να περάσω ;; Απο root πως πάμε;

 

Ευχαριστώ :)

Edited by dimitrissa
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον θα την αγοράσω τη συσκευή μπορεί να μου πει κάποιος αν υποστηρίζει αναπαραγωγή 1080p videos;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πήρα προχθές:)

 

Ω καλορίζικη :P

Έκανες κάτι για να τη λάβεις; OTA ή SEUS?

 

Εμένα από τη μέρα που το έχω αγοράσει, δεν μου έχει έρθει καμία αναβάθμιση σε τίποτα... Μήπως πρέπει να κάνω κάτι;

Edited by zamponaki

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Ω καλορίζικη :P

Έκανες κάτι για να τη λάβεις; OTA ή SEUS?

 

Εμένα από τη μέρα που το έχω αγοράσει, δεν μου έχει έρθει καμία αναβάθμιση σε τίποτα... Μήπως πρέπει να κάνω κάτι;

 

Με το pc companion.μόλις το συνέδεσα στον υπολογιστή μου έβγαλε διαθέσιμο νέο λογισμικό

Link to comment
Share on other sites

Με το pc companion.μόλις το συνέδεσα στον υπολογιστή μου έβγαλε διαθέσιμο νέο λογισμικό

 

Εμένα ακόμα...

http://s12.postimg.org/7prvbfrb1/screenshot_76.jpg

 

Γενικά καμία αναβάθμιση δεν μου έχει έρθει στο κινητό από τότε που το πήρα...

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Με το pc companion νεα αναβάθμιση 15.0.Α.2.17 πριν λιγο

 

http://imagezilla.net/thumbs2/8dVFyNu-sshot-1_tn.png

 

Για πειτε εντυπώσεις! Κάμερα;;;

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε εντυπώσεις! Κάμερα;;;

 

Απο οτι ειδα καλητερη αυτονομια μπαταριας,πολυ καλητερη ληψη καμερας και το βραδυ

XIAOMI REDMI 5 PLUS
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα καλητερη αυτονομια μπαταριας,πολυ καλητερη ληψη καμερας και το βραδυ

 

Τέλεια! Σε αυτά τα δυο έπασχε το κινητό. Επίσης στο changelog είδα πως βελτίωσαν και τη μπροστινή κάμερα, που ήταν ελεεινη..

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Για την κάμερα επιβεβαιώνω και γω οτι έχει βελτιωθεί κατά πολύ ειδικα την νύχτα...Για μπαταρία από αύριο....
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Για την κάμερα επιβεβαιώνω και γω οτι έχει βελτιωθεί κατά πολύ ειδικα την νύχτα...Για μπαταρία από αύριο....

 

Ερώτηση SOS: Μετά την αναβάθμιση είχε γίνει wipe στο κινητο, ή όλα όπως ήταν (εφαρμογές, τραγουδια κλπ)

 

ΥΓ: Ακόμα δεν έχει έρθει τίποτα σε μένα!

Edited by zamponaki

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση SOS: Μετά την αναβάθμιση είχε γίνει wipe στο κινητο, ή όλα όπως ήταν (εφαρμογές, τραγουδια κλπ)

 

ΥΓ: Ακόμα δεν έχει έρθει τίποτα σε μένα!

Δεν εγινε Wipe ολα κανονικα, όλα όπως ήταν (εφαρμογές, τραγουδια κλπ), επεισης προστεθηκε στην κατω μπαρα πατωντας τα παραθυρακια των εφαρμογων που κλειστηκαν, μια μπαρα με προσθηκη διαφορων εφαρμογων small app που τησ κατεβαζεις απο το play store και ειναι πολυ σπεσιαλ

Edited by tselias69
XIAOMI REDMI 5 PLUS
Link to comment
Share on other sites

Και πού το είχαμε μήπως δούλευε και σωστά όταν βγάζαμε εφαρμογή της sony?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χάσαμε το root όμως.....

Το root χανεται καθε φορα που φλασαρουμε μια rom (εκτος εαν ειναι pre-rooted).Πολυ απλα...το ξανακανουμε;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι με restart χάνει τους ήχους πού έχω κάνει αντιστοίχηση σε κάποιες επαφές του τηλεφώνου.

 

Ειχα παρατηρησει κ εγω αυτο το προβλημα.Μετακινησα τους ηχους που εχω για τις επαφες στην εσωτερικη μνημη κ ως τωρα δουλευει αψογα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον θα την αγοράσω τη συσκευή μπορεί να μου πει κάποιος αν υποστηρίζει αναπαραγωγή 1080p videos;
Απ'οτι λενε στο xda,το hardware υποστηριζει,αλλα οχι το software.Οποτε,περιμενουμε ειτε καποιο επισημο update,ειτε καποια custom rom...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia L

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...