Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

καλησπερα!

χρησιμοποιω τον nova launcher free και ηθελα να ρωτησω αν η εκδοση με αγορα τρεχει το ιδιο καλα οπως με τον free χωρις κολληματα.

και αν εχει καποια χαρακτηριστικα χρησιμα που να αξιζει να τον αγορασω.

 

Ερώτηση κρίσεως ήταν αυτή ?

 

Γιατί να μην τρέχει το ίδιο καλά?

 

Τις διαφορές, προφανώς, μπορείς να τις βρεις στο play store και να δεις αν αξίζει να τον αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως ήταν αυτή ?

Γιατί να μην τρέχει το ίδιο καλά?

Τις διαφορές, προφανώς, μπορείς να τις βρεις στο play store και να δεις αν αξίζει να τον αγοράσεις.

 

Κι όμως πριν καμιά δεκαριά μήνες είχα το εξής πρόβλημα στο S2, ενώ ο free nova έτρεχε σαν βούτυρο μέσα στη συσκευή μου, με το που κατέβαζα και την paid έκδοση και γινόταν η "παντρειά" άρχιζαν να κάνουν την εμφάνισή τους κάποια lags. Αυτός ήταν και ο λόγος που τον άφησα για καιρό στην άκρη και μαζί με μένα κι άλλα παιδιά αν θυμάμαι καλά. Το πρόβλημα βέβαια έχει λυθεί πια κι εδώ και ένα τρίμηνο που τον δοκίμασα ξανά δεν συνάντησα κάτι τέτοιο σε όσα updates κι αν του έκανα από τότε. :)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως ήταν αυτή ?

 

Γιατί να μην τρέχει το ίδιο καλά?

 

Τις διαφορές, προφανώς, μπορείς να τις βρεις στο play store και να δεις αν αξίζει να τον αγοράσεις.

 

οπως το εχω τωρα ειναι πολυ ελαφρυ και χωρις κανενα προβλημα.δεν ξερω αν με τις προσθετες δυνατοτητες του prime γινεται και πιο βαρυς αφου λογικα θα χρειαζεται περισσοτερη μνημη.οκ θα διαβασω για τα προσθετα χαρακτηριστικα του,μονο μια ερωτηση .αν γινεται με ενα gesture να ορισω screenshot,

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν με τον buzz launcher γινεται να βαλουμε διαφορετικές homescreen από διάφορα θέματα αλλά να αφαιρούμε κάποιες σελίδες που δεν θέλουμε πχ να κρατήσουμε ένα κομμάτι απο το κάθε θέμα η πρέπει οπωσδηπωτε να το κρατήσουμε ολόκληρο??
Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθεια σας παρακαλώ, αναζητώ launcher στον οποίο:

- να ρυθμίζω ξεχωριστά για κάθε έναν την εμφάνιση φακέλων σε homescreen & drawer

- να ορίζω custom εικονίδια για εφαρμογές & φακέλους στον drawer

- να επιλέγω εφέ κίνησης στις σελίδες του dock πέρα από το απλό slide

- να έχει fullscreen vertical continuous drawer χωρίς όμως να πρέπει να κρύβω τη notification bar στη homescreen

Υπάρχει τέτοιο πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν με τον buzz launcher γινεται να βαλουμε διαφορετικές homescreen από διάφορα θέματα αλλά να αφαιρούμε κάποιες σελίδες που δεν θέλουμε πχ να κρατήσουμε ένα κομμάτι απο το κάθε θέμα η πρέπει οπωσδηπωτε να το κρατήσουμε ολόκληρο??

 

Βεβαίως και γίνεται.Ότι θες κρατάς από το θέμα που εγκαθιστάς και ότι θες βγάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και γίνεται.Ότι θες κρατάς από το θέμα που εγκαθιστάς και ότι θες βγάζεις.

 

πες οτι το θεμα που θελω εχει 3 σελιδες αλλα εγω θελω να κρατησω μονο τις 2. τη τριτη πως τη σβηνω? για να μπορεσω να προσθεσω αλλο θεμα μαζι μαυτο αλλα μονο συγκεκριμενες σελιδες κ οχι ολο το θεμα. πως τοκανω?

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στη homescreen σου πατάς το κουμπί της συσκευής σου που οδηγεί στις επιλογές. Όταν δεξιά βγουν οι επιλογές πάτα το all screens. Εκεί μπορείς να σβησεις κάποιες απ τις σελίδες που έχεις. Έτσι όταν βάλεις νέο θέμα θα επιλέξεις να γίνει add και όχι replace και θα κρατήσεις μόνο οποίες σελίδες θες.
Link to comment
Share on other sites

Διαλεγω τα θεματα κ παταω add αντι για replace αλλα μετα δεν καταλαβαινω πως να διαγραψω μια απτις σελιδες που εχω ορισει. Που παταω για διαγραφη? Αμα εχω πατησει add μετα τι παταω για να επιλεξω ποια θα διγραψω?
Link to comment
Share on other sites

Αφού πας στην επιλογή All screens διαλέγεις ποια θες να διαγράψεις και με παρατεταμένο πάτημα σου βγάζει επάνω ένα κάδο. Σέρνεις την σελίδα εκεί και διαγράφεται.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να παραμετροποιήσω το νεο κινητό Lenovo S750

 

Το κινητό έχει εγκαταστημένο τον Apex δεν ξέρω τι του βρίσκεται εσείς που τον ψηφίζετε αλλά μου φαίνεται χειρότερος από τον stock που είχε το προηγούμενο κινητό μου (Xperia Go). Δεν θέλω πολλά από ένα Launcher. To μόνο που θέλω είναι

1. να μπορώ να βάλω τα εικονίδια με την σειρά που τα θέλω εγώ,

2. να τα χωρίζω σε φακέλους ή καρτέλες

3. να μπορώ να αποκρύψω τα εικονίδια από τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει με άλλες.

 

Το 1 και το 3(έμμεσα) τα έκανα με το Xperia Go

Υπάρχει κανένας άλλος Launcher που να κάνει αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τον Nova Launcher. Τον θεωρώ ίσως τον κορυφαίο.

 

Θέλω να πληρέιται τουλάχιστον το 1 και από ότι κατάλαβα ούτε ο Apex αλλά ούτε και Nova σου επιτρέπουν να αλλάξεις την θέση των εικονιδίων στο συρτάρι

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τον Nova Launcher. Τον θεωρώ ίσως τον κορυφαίο.

 

Δεν ειναι αδικα ο top paid launcher, τοσο σε rating οσο και σε downloads, στο market.

Kαι μαλιστα μακραν του δευτερου (Apex)

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για τον MiHome Launcher; Τον χρησιμοποιώ τις τελευταίες μέρες και μου φαίνεται αξιόλογος. Παραδόξως έχει αναφερθεί ελάχιστα στο topic
Link to comment
Share on other sites

"Όσους launcher και να αλλάξεις, πάντα στον nova θα γυρνάς " :-P

Εγώ δεν έχω αντέξει με άλλον πάνω από εβδομάδα, ίσως είναι συνήθεια! Σκέφτομαι να πάρω τον prime κάποια στιγμή, για την στήριξη απλά, τα χαρακτηριστικα του δεν μου χρησιμεύουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλός αλλά δεν νομίζω πως αξίζει να τον έχεις μόνιμο. Εγώ τον είχα βάλει το διάστημα που σκεφτόμουν να περάσω miui στο κινητό και ήθελα μια μικρή γεύση. Και νομίζω αυτός είναι και ο βασικότερος σκοπός του. Να σε παρακινήσει να βάλεις ολόκληρη την rom.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να παραμετροποιήσω το νεο κινητό Lenovo S750

 

Το κινητό έχει εγκαταστημένο τον Apex δεν ξέρω τι του βρίσκεται εσείς που τον ψηφίζετε αλλά μου φαίνεται χειρότερος από τον stock που είχε το προηγούμενο κινητό μου (Xperia Go). Δεν θέλω πολλά από ένα Launcher. To μόνο που θέλω είναι

1. να μπορώ να βάλω τα εικονίδια με την σειρά που τα θέλω εγώ,

2. να τα χωρίζω σε φακέλους ή καρτέλες

3. να μπορώ να αποκρύψω τα εικονίδια από τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει με άλλες.

 

O Go τα κάνει αυτά.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ apex από την αρχή στο galaxy nexus. Είχα βάλει σε κάποια φάση nova αλλά κάτι δε μου έκατσε. Επειδή βλέπω ότι η πλειοψηφία ψηφίζει nova, μπορεί να μου πει κάποιος που δούλεψε και τους δύο που υπερτερεί έναντι του apex;
Link to comment
Share on other sites

O Go τα κάνει αυτά.:)

 

Να σαι καλά ευχαριστώ.

Επισης μου είπαν και για τον Holo θα τα δοκιμάσω και τα δυο και θα αποφασίσω

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγύρισα ( λογικό :lol: ) στον Nova Prime.O Go Prime μου παρουσίασε δύο προβλήματα.Σταματούσε την ώρα στο zooper widget μου και επίσης μου έκανε lag στον Poweramp.Δυστυχώς τόσο καλογραμμένος launcher σαν τον Nova δεν υπάρχει.Λέω "δυστυχώς" γιατί μου αρέσουν κάποια πράγματα που έχουν άλλοι launchers ( go,buzz) και δεν έχει ο Nova Prime.:(
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγύρισα ( λογικό :lol: ) στον Nova Prime.O Go Prime μου παρουσίασε δύο προβλήματα.Σταματούσε την ώρα στο zooper widget μου και επίσης μου έκανε lag στον Poweramp.Δυστυχώς τόσο καλογραμμένος launcher σαν τον Nova δεν υπάρχει.Λέω "δυστυχώς" γιατί μου αρέσουν κάποια πράγματα που έχουν άλλοι launchers ( go,buzz) και δεν έχει ο Nova Prime.:(

 

Ίσως βέβαια αυτή η έλλειψη του nova που ανέφερες, να μην είναι τόσο μειονέκτημα πάρα πλεονέκτημα καθώς χωρίς να έχει πολλές λειτουργίες κατάφερε και έγινε τόσο γρήγορος και σταθερός.

Αν είχε κιάλλες λειτουργίες θα ρισκαρε την αξία του και πιθανότατα θα γινόταν βαρύς και αργός.

Κάπως έτσι την πάτησε και ο go. Θυμάμαι κάποτε (εποχή gingerbread) όλοι έβαζαν go. Αλλά με τον καιρό έβαζε έβαζε έβαζε πράγματα, έγινε βαρύς και έμεινε πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ apex από την αρχή στο galaxy nexus. Είχα βάλει σε κάποια φάση nova αλλά κάτι δε μου έκατσε. Επειδή βλέπω ότι η πλειοψηφία ψηφίζει nova, μπορεί να μου πει κάποιος που δούλεψε και τους δύο που υπερτερεί έναντι του apex;

 

O nova είναι πιο σταθερός από τον apex. Με τον apex έχω δει να κάνει reload κάτι φορές ενώ ο nova δεν είχε κάνει ποτέ. Από την άλλη μου αρέσουν λίγο κάποια στοιχεία του apex (κλείδωμα/ξεκλείδμα επιφάνειας εργασίας πιο πρακτικά από του nova, αλλαγή σε dock) που επέστρεψα σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πληρέιται τουλάχιστον το 1 και από ότι κατάλαβα ούτε ο Apex αλλά ούτε και Nova σου επιτρέπουν να αλλάξεις την θέση των εικονιδίων στο συρτάρι

 

Κοίταξε στο play store για τον Xperia launcher. Είναι αυτούσια μεταφορά, με πολλά πρόσθετα και βελτιώσεις, του launcher που έχουν τα Sony Xperia κινητά και ίσως είναι αυτό που θέλεις.

 

Γενικά: Έχω δουλέψει αρκετούς launchers, nova, apex, go, atom. Ο atom ωραίος και ελαφρύς αλλά του λείπουν δυνατότητες. Ο go υπερ-πλήρης και πότε δεν είχα πρόβλημα με την ταχύτητα του λόγω δυνατών κινητών, αλλά το bloatware μου τη σπάει! Οι apex και nova είναι πολύ κοντά, αλλά λείπουν χαρακτηριστικά από τον έναν που έχει ο άλλος και τούμπαλιν. Και γενικά ο nova είναι πιο smooth αλλά Ο apex έχει πολύ καλύτερο σύστημα notifications. Τώρα είμαι με SSLAUNCHER και με βολεύει πάρα πολύ καλά, ελαφρύς, γρήγορος και παραμετροποιήσιμος και μινιμαλιστικός.

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...