Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Eγώ έχω ένα grid 20 θέσεων με 3 καρτέλες :

->Στην 3η ( "Αχρηστες") έχω όλες τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ ( κάποιες του συστήματος και κάποιες εφαρμογές που δεν υπάρχει λόγος να τις πατάω για να μπαίνω , πχ mx player, nova,swypeκτλ ).Αν τυχαίνει να είναι πάνω από 20 , κάνω κρυφές κάποιες ( πχ τη SIM ).

-> Στη 2η ( "Έξω" )έχω όσες εφαρμογές έχω στις σειρές dock bar

-> Στην 1η ( "Βασικές" )έχω όσες εφαρμογές δεν είναι στις σειρές dock και δεν είναι άχρηστες.Όλες οι νέες εφαρμογές μπαίνουν αυτόματα σε αυτή την καρτέλα οπότε έχω άμεση πρόσβαση με ένα κλικ χωρίς σκρολάρισμα στις επόμενες καρτέλες.

 

Επομένως καταλαβαίνεις γιατί πρακτικά μου είναι παντελώς αδιάφορη η αλφαβητική ή ημερολογιακή ταξινόμηση.Οτιδήποτε σημαντικό είναι είτε στις σειρές dock ( άμεση πρόσβαση με 1 μόνο σύρσιμο ) είτε στην 1η καρτέλα του appdrawer ( άμεση πρόσβαση με ένα 1 μόνο κλικ ).Αν είχα περισσότερες εφαρμογές τότε θα χρησιμοποιούσα φακέλους αντί για καρτέλες με κατηγοριοποίηση ανά είδος αλλά τότε θα έβριζα τον Nova γιατί δεν σου δίνει τη δυνατότητα στο appdrawer να σύρεις τη μία εφαρμογή πάνω στην άλλη ή έστω να έχεις ένα φάκελο και να σύρεις την εφαρμογή μέσα σε αυτόν.Αυτή για μένα είναι σοβαρή έλλειψη για όσους χρησιμοποιούν φακέλους εντός του appdrawer και όχι έξω από αυτό.

ok αφού σε βολεύει όλα καλά, εγώ που έχω τουλάχιστον 150 (και καθημερινά βγάζω και βάζω) τρίτες εφαρμογές καταλαβαίνεις ότι δεν με βολεύει παρά μόνο αυτό που είπα παραπάνω.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

ok αφού σε βολεύει όλα καλά, εγώ που έχω τουλάχιστον 150 (και καθημερινά βγάζω και βάζω) τρίτες εφαρμογές καταλαβαίνεις ότι δεν με βολεύει παρά μόνο αυτό που είπα παραπάνω.

 

Bακλε τα νεα shortcuts να βγαινουν σε καποια homescreen απο τον Nova.

Link to comment
Share on other sites

ok αφού σε βολεύει όλα καλά, εγώ που έχω τουλάχιστον 150 (και καθημερινά βγάζω και βάζω) τρίτες εφαρμογές καταλαβαίνεις ότι δεν με βολεύει παρά μόνο αυτό που είπα παραπάνω.

 

Nα προτεινω κατι ασχετο επειδη εμενα με βολευουν οι καρτελες αλλα θελω να ξερω τι εχω εγκαταστησει χρονικα :)

 

Κατεβασε εναν uninstaller (πχ Easy Uninstaller Pro) ο οποιος μολις τον ανοιγεις σου δειχνει τις εφαρμογες με χρονολογικη σειρα εγκαταστασης (εχει κι αλλες παραμετρους αν θελεις, πλας μπορεις να κανεις μαζικη απεγκατασταση). Μετα απλα κατεβαζεις οποιον launcher σου αρεσει περισσοτερο.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Dead links! Τι φαση?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2368506

Είναι direct download πάνω στο link δεξί κλικ και save link as.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2368506

Είναι direct download πάνω στο link δεξί κλικ και save link as.

 

Το εχεις δοκιμασει θελει να εισαι ροοτ?

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το Nova prime. Αξίζει με τα χίλια. Αυτό με βολεύει παρα πολύ
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Με γεια. :p

Πολύ ωραία τα συμμάζεψες όλα. Μπορείς να το κάνεις και με καρτέλες αν θες. Εκεί που λέει "εφαρμογές", να συνέχιζε δίπλα "games","internet" κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια. :p

Πολύ ωραία τα συμμάζεψες όλα. Μπορείς να το κάνεις και με καρτέλες αν θες. Εκεί που λέει "εφαρμογές", να συνέχιζε δίπλα "games","internet" κλπ.

 

Ναι όντως το είδα και αυτό. Αλλα ειναι δύσκολη η εναλλαγή αν έχεις πολλές καρτέλες. Γι αυτό και έφτιαξα φακέλους :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το Nova prime. Αξίζει με τα χίλια. Αυτό με βολεύει παρα πολύ

 

Tι νοημα εχει;

4 φακελους τους βγαζεις και στο desktop, τωρα ειναι ασχημο ετσι που ειναι αδειο.

Link to comment
Share on other sites

Tι νοημα εχει;

4 φακελους τους βγαζεις και στο desktop, τωρα ειναι ασχημο ετσι που ειναι αδειο.

 

Έχει. Εδω έχω ολα τα apps μαζεμένα τα οποία ειναι 100+. Στις οθόνες έχω αυτα π χρησιμοποιώ πιο πολύ. Έτσι όταν θα θέλω να ψάξω μια εφαρμογή που δεν την έχω στις οθόνες, θα ξέρω γρήγορα σε ποιον φάκελο βρίσκεται. Ειναι αρκετά πιο βολικό.

 

Θέμα εμφάνισης είναι πιο πολύ γούστο. Το κάνω καθαρά για διευκόλυνση. Λίγες φορές ανοίγω το συρτάρι των εφαρμογών γιατί ότι χρειάζομαι ξέρω ότι το χω στις οθόνες.

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Έχει. Εδω έχω ολα τα apps μαζεμένα τα οποία ειναι 100+. Στις οθόνες έχω αυτα π χρησιμοποιώ πιο πολύ. Έτσι όταν θα θέλω να ψάξω μια εφαρμογή που δεν την έχω στις οθόνες, θα ξέρω γρήγορα σε ποιον φάκελο βρίσκεται. Ειναι αρκετά πιο βολικό.

 

Θέμα εμφάνισης είναι πιο πολύ γούστο. Το κάνω καθαρά για διευκόλυνση. Λίγες φορές ανοίγω το συρτάρι των εφαρμογών γιατί ότι χρειάζομαι ξέρω ότι το χω στις οθόνες.

 

Δεν διαφωνω, απλα αφου μπορεις να εχεις τους ιδιους επακριβως 4 φακελους στο desktop, δεν εχει νοημα να το εχεις στο drawer και να εχεις αυτην την μαυριλα την ασχημη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω, απλα αφου μπορεις να εχεις τους ιδιους επακριβως 4 φακελους στο desktop, δεν εχει νοημα να το εχεις στο drawer και να εχεις αυτην την μαυριλα την ασχημη.

 

Ναι αλλα εξήγησα. Εδω έχω ολεε τις εφαρμογές. Αππ αυτές χρησιμοποιώ πολύ λίγες. Αν κάνω αυτό που λες, την έχασα τη μπαλα γτ καθε φάκελος έχει πολλες εφαρμογές

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Όπως βολεύεται ο καθένας. Ευτυχώς στο Android μπορούμε να το κάνουμε το κινητό όπως εμείς θέλουμε και μας εξυπηρετεί.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης αν θες να κάνεις τους φακέλους να φαίνονται σε μορφή λίστας μέσα από το "Στυλ συρταριού εφαρμογών" :) Έτσι και το μαύρο ( που μπορείς να το κάνεις και πιο διάφανο btw) που σου λένε θα καλυφθεί και οι ονομασίες των φακέλων θα φαίνονται καλύτερα.:)
Link to comment
Share on other sites

Έτσι έχω τις οθόνες μου. Εχω 5. Κεντρική ενα ρολογακι. Μετα εχω φτιάξει μια οθόνη με θέμα ίντερνετ δηλαδή εζω τα email, Facebook κτλ. Μετα μια με θέμα πολυμέσων ( μουσική ταινίες games κτλ) . Μια ακόμη με εργαλεία (office, ημερολόγιο, αριθμομηχανη, εφαρμογές root κτλ) Και η πέμπτη, με ενα ημερολόγιο και ενα widget εορτολογίου και γενεθλίων.

 

Αυτές είναι οι οθόνες μου. Στο συρτάρι τις έχω όλες σε φάκελους ωστε να μην ψάχνω αν θελω κάποια που δεν χρησιμοποιώ συχνά. Αυτό με το διάφανο στο συρτάρι πολύ όμορφο :)

 

Edit : Το συνήθισα έτσι και πλέον ξέρω καθετί που βρίσκεται όταν το χρειαστώ . Τι λέτε;

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει φακέλους ανά κατηγορία στον nova launcher πχ internet,games,multimedia, αλλά τους έχει με αλφαβητική σειρά. Πώς μπορώ να το αλλάξω?
Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει φακέλους ανά κατηγορία στον nova launcher πχ internet,games,multimedia, αλλά τους έχει με αλφαβητική σειρά. Πώς μπορώ να το αλλάξω?

 

Δεν γίνεται μάλλον στους φακέλους. Μόνο στις καρτέλες

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν?

Δηλαδή θα έχω πρώτα εφαρμογή με όνομα Alarm μετά φάκελο Communication μετά Dropbox και μετά φάκελο Games?

 

Μπορείς να έχεις πρώτα όλους τους φακέλους με αλφαβητική σειρά και μετα τις εφαρμογές. Επέλεξε αυτό που σου δείχνω στην εικόνα.

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...