Jump to content

Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η αναβαθμιση αφορα official (επισημη) rom της Samsung, οποτε δεν απαιτει root κινητο.

και απο την στιγμη που το κινητο φερνει official samsung rom και μετα την αναβαθμιση δεν εχει και προβλημα με την ισχυ της εγγυησης.

επίσης από οτι γραφει το site

 

http://cybodroids.wordpress.com/2013/03/24/how-to-update-galaxy-grand-with-xxamc8-jellybean-4-1-2-official-firmware/

 

η rom αυτη ειναι η official worldwide release και αναμενεται συντομα και η 4.2

Edited by behos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σας...

 

Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για το GRAND... Σημερα ημουν στο τσακ να παραγγειλω το Xperia T. Νομιζω πολυ καλο κινητο για 300Ε... Ομως εψαξα λιγο και βρηκα το GRAND. 350Ε. Εχω 2 κινητα αρα 2 sim και διαβαζοντας το forum με βαλατε σε σκεψεις... Ειχα καταληξει στο Τ και τωρα με αυτα που διαβασα περδευτηκα! Δε θα με πειραζε να συνεχισω με 2 συσκευες αλλα αν ειναι εξαιρετικη περιπτωση γιατι να μην κανω πιο ευκολη τη ζωη μου? Ολοι λετε πως αξιζει τα λεφτα του. Ειναι τοσο καλο? Συγκρινετε με το Xepria Τ??? Ποιος ξερει να μου πει? Απλως το Τ μου αρεσε πολυ και εξωτερικα και τα χαρακτηριστικα του! Το Grand ομως θα μου λεισει τα χερια αν και δε μου αρεσει το design του. Αν ειναι εξαιρετικη περιπτωση και ειναι ανωτερο απο το Τ τοτε θα καταληξω σε αυτο!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Δε το γνωρίζω καθόλου το Τ αλλά προσωπικά τα έχω αποκλείσει εντελώς τα Σονι όπως είναι στη μετά ερικσον εποχή διότι έχουν πολύ χαμηλό ήχο, ένταση, ακουστικό, ραδιόφωνο που για μένα είναι σημαντικά!!

 

Στα σπέκς (όπως τα λένε στα ελληνικά :D ) το Τ δείχνει πολύ πιο "δυνατό", http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4899&idPhone2=5163

 

Τι να σου πω...

 

Βάλε κάτω τις επιλογές σου και εσύ θα αποφασίσεις... ;)

 

Αν θες κάτι συγκεκριμένο πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε. επειδή με ενδιαφέρει και το θέμα φωτογραφία και το ψάχνω λίγο και εγώ δοκιμάσει όλες τις ναυαρχιδες,αν περιμένεις να βγαλεις άκρη στα χαρτιά σωθηκες! τα σονυ έχουν απαράδεκτη κάμερα παρόλα τις φαμφαρες που γράφουν, ηχείο χάλια και λεντακι ψοφιο. τα έχω δει σε φίλους και δοκιμάσει. τα galaxy και μαζί με αυτά το grand βγάζουν αξιοπρεπεις φώτο καθαρές και το λεντ είναι το ποιο δυνατό της αγοράς. εκτός αυτού το συγκεκριμένο δεν έχει θέμα φωτεινότητας. οι επιλογές δικές σου...
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε και αλλη μια τυπου σιλικόνης αλλα πιο "φινετσάτη" απο τις κλασικές που κυκλοφορουν. . .

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα... Απαραδεκτη καμερα δεν εχουν αλλα για 13ΜΡ δεν ειναι. Προς 8ΜΡ ναι. Ηχειο και αλλα που λες τα εχουν διορθωσει... Εγω αυτο που θελω να ξερω ειναι τα υπερ του Grand εναντι των αλλων συσκευων και συγκεκριμενα αν ξερει εναντι του Xperia T...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι:

 

Το Samsung Galaxy Grand βγαινει και σε uni-SIM (οχι δηλαδη DUOS)?

Τι τιμη εχει περιπου και αν ξερουμε αν υπαρχει ελληνικης αντιπροσωπειας (οχι δηλαδη παραεισαγωγης)

 

Το Galaxy Express, που ανακοινωθηκε μαζι με το Grand, ξερουμε αν εχει ερθει Ελλαδα; (δεν τολμω να ρωτησω αν υπαρχει σε μη παραεισαγωγης) και τι τιμη θα εχει περιπου?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι:

 

Το Samsung Galaxy Grand βγαινει και σε uni-SIM (οχι δηλαδη DUOS)?

Τι τιμη εχει περιπου και αν ξερουμε αν υπαρχει ελληνικης αντιπροσωπειας (οχι δηλαδη παραεισαγωγης)

 

Το Galaxy Express, που ανακοινωθηκε μαζι με το Grand, ξερουμε αν εχει ερθει Ελλαδα; (δεν τολμω να ρωτησω αν υπαρχει σε μη παραεισαγωγης) και τι τιμη θα εχει περιπου?

 

Ευχαριστω

 

Ναι υπάρχει το 9080 αλλά προσωπικά δε το εχω δει πουθενά στην Ελλάδα.

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά για δώστε μου λίγο τα φώτα σας. στο n8 που έχω επίσης μπορώ και περναω αρχεία από το κινητό σε usb με το αντίστοιχο καλώδιο απευθείας. στο grand γίνεται αυτό? μόνο σαν εξαγωγή των επαφών στο usb μου βγάζει όταν το συνδεω και στον φάκελο με τα αρχεία δεν εμφανίζει το usb σαν επιλογή.μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που πρέπει να κατεβασω?
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε και αλλη μια τυπου σιλικόνης αλλα πιο "φινετσάτη" απο τις κλασικές που κυκλοφορουν. . .

 

Φιλε μου καλησπερα. Αυτη εχω και γω. Ωραιοτατη και δεν το περιμενα απο τις φωτο που εβλεπα πριν την παραγγειλω.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά για δώστε μου λίγο τα φώτα σας. στο n8 που έχω επίσης μπορώ και περναω αρχεία από το κινητό σε usb με το αντίστοιχο καλώδιο απευθείας. στο grand γίνεται αυτό? μόνο σαν εξαγωγή των επαφών στο usb μου βγάζει όταν το συνδεω και στον φάκελο με τα αρχεία δεν εμφανίζει το usb σαν επιλογή.μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που πρέπει να κατεβασω?

 

Γινεται κανονικα. Νομιζω οτι πρεπει να περασεις samsung usb drivers γι'αυτο δεν εχεις αυτη την δυνατοτητα. Αλλα και να τους περασεις δεν θα εχεις την επιλογη usb αλλα mtp. Εμενα ετσι μου εμφανιζεται αλλα την δουλεια μου την κανω.

Link to comment
Share on other sites

τελικα περασα την τελευταία official rom της samsung απο το sammobile (xxamc7).

απο νεες λειτουργίες η ποιο σημαντική είναι ότι σου δίνει πλέον επιλογή για χρήση με το ένα χερι (με επιλογη για αριστερόχειρες - δεξιοχειρες)

 

ακομα ποιο σημαντικό παντως ειναι οτι βελτιωθηκε η κατανάλωση.

 

από χτες το βράδυ στις 10 μεχρι σημερα το πρωι στοις 8 απο το 100% σε αναμονη έπεσε στο 92% οταν με την προηγουμενη rom στο ιδιο διαστημα ειχε πεσει στο 78-80%(παντα σε αναμονη)

 

προσοχη

αν επιλέξετε τις 10 τελευταιιες rom στο http://www.sammoblile.com για το i9082 σαν ποιο προσφατη εμφανιζεται η xxamc8.

η xxamc8 αφορα provider της πορτογαλίας και εμφανιζει το logo του καθως και μερικές custom εφαρμογές του.

η xxamc7 είναι για την ρωσσια αλλά υποστηρίζει κανονικά ελληνικά κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που το πήρα πριν μερικές μέρες φοράει την xxamc8 :)

Από το http://www.sammobile.com/ είναι της Samsung οι ROM ή custom;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

ειναι Official rom.

αλλωστε αυτο φαινεται και οταν μπεις σε download mode αναφερει οτι η rom ειναι official.

εμενα φοραγε την xxama4 , εκανα αναβάθμιση στην xxamc8 αλλα στο αρχικο startup μου εμφανιζε το logo της ΤΜΝ οπότε εβαλα την xxamc7 η οποία είναι η ιδια χωρις το logo.

παντως μεχρι στιγμής και με 15-20 λεπτα τηλεφωνηματα μετα από 14 ώρες η εκφορτιση ειναι στο 88%. - (με την προηγούμενη θα ηταν γύρω στο 70%.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορεις να δεις αν εχει "πειραχτεί" η συσκευή στο,

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ

ΚΑΤΆΣΤΑΣΗ

και κάτω-κατω στο "Κατάσταση συσκευής" σου γραφει αν ειναι επίσημη έκδοση... ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Πως βλέπω ποιά rom εχω ?

 

1) Εκδοση βασικού φάσματος εχω ( ΧΧΑΜΑ8 )

2) Αριθμός κατασκευής εχω ( ΧΧΑΜΑΒ )

 

Ευχαριστώ πολύ . . .

Link to comment
Share on other sites

Πως βλέπω ποιά rom εχω ?

 

1) Εκδοση βασικού φάσματος εχω ( ΧΧΑΜΑ8 )

2) Αριθμός κατασκευής εχω ( ΧΧΑΜΑΒ )

 

Ευχαριστώ πολύ . . .

 

Είναι Πορτογαλική (Portugal - TPH, η τελευταία επίσημη).

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Είναι Πορτογαλική (Portugal - TPH, η τελευταία επίσημη).

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση . . .

Link to comment
Share on other sites

Είναι Πορτογαλική (Portugal - TPH, η τελευταία επίσημη).

 

η τελευταία official ROM (για τον πορτογαλέζικο παροχο) ΤΡΗ ειναι η xxamab και xxama9 (ιανουάριος 2013)

νομίζω οτι η ROM που αναφερεις ειναι official μεν αλλα για τον πάροχο TPH , οπως και η ποιο προσφατη για τον πάροχο ΤΜΝ (μαρτιος 2013).

(και οι 2 εμφανιζουν το Logo του παρόχου κατα το ανοιγμα & το κλεισιμο της συσκευης)

 

η τελευταία που δεν είναι για συγκεκριμενο πάροχο αλλα "universal" είναι η Ρωσσικη xxamc7 (επισης μαρτιος 2013)

(δεν εμφανιζει κανενα logo παροχου ποτε)

Link to comment
Share on other sites

ειναι Official rom.

αλλωστε αυτο φαινεται και οταν μπεις σε download mode αναφερει οτι η rom ειναι official.

εμενα φοραγε την xxama4 , εκανα αναβάθμιση στην xxamc8 αλλα στο αρχικο startup μου εμφανιζε το logo της ΤΜΝ οπότε εβαλα την xxamc7 η οποία είναι η ιδια χωρις το logo.

παντως μεχρι στιγμής και με 15-20 λεπτα τηλεφωνηματα μετα από 14 ώρες η εκφορτιση ειναι στο 88%. - (με την προηγούμενη θα ηταν γύρω στο 70%.

 

μετά από 20 ώρες απο την πληρη φορτιση με σχεδόν 40 λεπτα ομιλία και περιπου 10 λεπτα wifi και διαφορες αλλες λειτουργιες (με οθονη ανοικτη) η σταθμη έχει παει στο 75%, αδιανοητο μεχρι χτες με την προηγουμενη rom...(συνηθως ημουν κατω απο το 50%)

Link to comment
Share on other sites

http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I9082

 

το επισημο site της samsung για τα διαθεσιμα firmwares

 

Και πως το κάνεις :confused:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...