Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 520


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε χρειάζεται κάποια εφαρμογή, φαίνεται στην οθόνη κλειδώματος κάθε αναπάντητη,

 

ναι φαίνεται , απλά όταν είναι κλειστή η οθόνη να μην χρειάζεται να την ανοίξω για να δώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι φαίνεται , απλά όταν είναι κλειστή η οθόνη να μην χρειάζεται να την ανοίξω για να δώ

 

Δυστυχώς, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν γίνεται αυτό που λες (τουλάχιστον έτσι νομίζω, μη σε πάρω και στο λαιμό μου ;) )

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, χρόνια πολλά! Να κάνω μια ερώτηση; Κάπου διάβασα ότι το τηλέφωνο δεν διαθέτει διαχείριση αρχείων. Αληθεύει; Κι αν ναι, το 620 διαθέτει; Επίσης, πυξίδα στους χάρτες δεν υπάρχει; Κι αν δεν υπάρχει, έχει το 620; Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, χρόνια πολλά! Να κάνω μια ερώτηση; Κάπου διάβασα ότι το τηλέφωνο δεν διαθέτει διαχείριση αρχείων. Αληθεύει; Κι αν ναι, το 620 διαθέτει; Επίσης, πυξίδα στους χάρτες δεν υπάρχει; Κι αν δεν υπάρχει, έχει το 620; Ευχαριστώ πολύ!

Και μια ακόμη ερώτηση, διάαβασα ότι δεν υποστηρίζει πλοήγηση σε άλλες χώρες, παρά μόνο αν βάλεις sim της κάθε χώρας. Δηλαδή αν το έχω εκτός σύνδεσης ή δεν έχω μέσα κάποια sim, και πάω στη Νορβηγία για παράδειγμα, δε θα μου βρίσκει δορυφόρους, ούτε θα μου δείχνει πού ακριβώς βρίσκομαι, παρά μόνο αν αγοράσω μία νορβηγική κάρτα sim και τη βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμη ερώτηση, διάαβασα ότι δεν υποστηρίζει πλοήγηση σε άλλες χώρες, παρά μόνο αν βάλεις sim της κάθε χώρας. Δηλαδή αν το έχω εκτός σύνδεσης ή δεν έχω μέσα κάποια sim, και πάω στη Νορβηγία για παράδειγμα, δε θα μου βρίσκει δορυφόρους, ούτε θα μου δείχνει πού ακριβώς βρίσκομαι, παρά μόνο αν αγοράσω μία νορβηγική κάρτα sim και τη βάλω;

 

Χρόνια πολλά! Έχω την εντύπωση (δεν είμαι 100% σίγουρος, να μην σε πάρω στο λαιμό μου) ότι αυτός ο περιορισμός είναι για το HERE drive και όχι για το HERE maps, δηλαδή για την πλοήγηση όπως είπες και εσύ! Δορυφόρους και το στίγμα σου θα το βρίσκει στους χάρτες αλλά δεν θα έχεις φωνητικές οδηγίες για το πως θα πας για παράδειγμα οδηγώντας από ένα μέρος σε κάποιο άλλο!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά! Έχω την εντύπωση (δεν είμαι 100% σίγουρος, να μην σε πάρω στο λαιμό μου) ότι αυτός ο περιορισμός είναι για το HERE drive και όχι για το HERE maps, δηλαδή για την πλοήγηση όπως είπες και εσύ! Δορυφόρους και το στίγμα σου θα το βρίσκει στους χάρτες αλλά δεν θα έχεις φωνητικές οδηγίες για το πως θα πας για παράδειγμα οδηγώντας από ένα μέρος σε κάποιο άλλο!

 

Άρα αφορά μόνο στη φωνητική καθοδήγηση! Αν πρόκειται μόνο γι' αυτή, τότε οκ. Αν ξέρει και κάποιος άλλος να απαντήσει σίγουρα, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο. Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, niotheros.

Link to comment
Share on other sites

Άρα αφορά μόνο στη φωνητική καθοδήγηση! Αν πρόκειται μόνο γι' αυτή, τότε οκ. Αν ξέρει και κάποιος άλλος να απαντήσει σίγουρα, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο. Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, niotheros.

 

Καλησπερα, οπως τα ειπε ο @niotheros, η μονη διαφορα που εχει το here drive+ απο το here drive ειναι η φωνητικη καθοδηγηση σε παγκοσμιο επιπεδο. Δες και εδω http://here.com/help/wp8/drive/general

Link to comment
Share on other sites

Άρα αφορά μόνο στη φωνητική καθοδήγηση! Αν πρόκειται μόνο γι' αυτή, τότε οκ. Αν ξέρει και κάποιος άλλος να απαντήσει σίγουρα, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο. Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, niotheros.

 

Στο NOKIA 520 έχεις φωνητική καθοδήγηση μόνο για μια χώρα, τη χώρα της κάρτας sim, αν θέλεις να σε καλύπτει για όλες τις χώρες πρέπει να πληρώσεις, νομίζω περίπου 15€. Το ακριβές ποσό δεν το θυμάμαι, αλλά νομίζω πως είναι περίπου τόσο. Σε όλα τα άλλα τηλέφωνα της σειράς Lumia η φωνητική καθοδήγηση είναι για όλο τον κόσμο.

 

Επίσης, δεν έχει πυξίδα το 520 σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα τηλέφωνα της Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Στο NOKIA 520 έχεις φωνητική καθοδήγηση μόνο για μια χώρα, τη χώρα της κάρτας sim, αν θέλεις να σε καλύπτει για όλες τις χώρες πρέπει να πληρώσεις, νομίζω περίπου 15€. Το ακριβές ποσό δεν το θυμάμαι, αλλά νομίζω πως είναι περίπου τόσο. Σε όλα τα άλλα τηλέφωνα της σειράς Lumia η φωνητική καθοδήγηση είναι για όλο τον κόσμο.

 

Επίσης, δεν έχει πυξίδα το 520 σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα τηλέφωνα της Nokia.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις διαφωτιστικές σας απαντήσεις! Η έλλειψη πυξίδας είναι επίσης ένα σημαντικό μειονέκτημα. Θα αγοράσω το 620! Να είστε καλά και χρόνια πολλά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις διαφωτιστικές σας απαντήσεις! Η έλλειψη πυξίδας είναι επίσης ένα σημαντικό μειονέκτημα. Θα αγοράσω το 620! Να είστε καλά και χρόνια πολλά σε όλους!

 

Το ΝΟΚΙΑ 620 δεν έχει ραδιόφωνο όμως, αν το χρειάζεσαι καλύτερα να σκεφτείς κάποιο άλλο μοντέλο ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟΚΙΑ 620 δεν έχει ραδιόφωνο όμως, αν το χρειάζεσαι καλύτερα να σκεφτείς κάποιο άλλο μοντέλο ;)

Ναι, το ξέρω ότι δεν πρόκειται να πάρει ούτε με την νέα έκδοση του λογισμικού. Το ραδιόφωνο είναι κάτι εντελώς αδιάφορο για μένα, δεν ακούω ποτέ, ιδίως μετά το κλείσιμο του Τρίτου Προγράμματος... :(

Link to comment
Share on other sites

Nokia Lumia 520 is World's Best-Selling Windows 8 Phone

http://www.ibtimes.co.uk/articles/499764/20130818/nokia--520-windows-phone-chart-sales.htm?fs=f5dc6

 

 

Φίλος θέλει να το πάρει,αλλα δε ξέρω με τους χάρτες τι γίνετε...είναι δωρεάν για κάποιο διάστημα και μετά πληρωμή 15 euro ?.....κάτι θυμάμαι ότι σου δίνει μονο μια χωρα δωρεάν?....δε θυμάμαι καλά.....μια βοήθεια πάνω σε αυτό το θέμα.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Nokia Lumia 520 is World's Best-Selling Windows 8 Phone

http://www.ibtimes.co.uk/articles/499764/20130818/nokia--520-windows-phone-chart-sales.htm?fs=f5dc6

 

 

Φίλος θέλει να το πάρει,αλλα δε ξέρω με τους χάρτες τι γίνετε...είναι δωρεάν για κάποιο διάστημα και μετά πληρωμή 15 euro ?.....κάτι θυμάμαι ότι σου δίνει μονο μια χωρα δωρεάν?....δε θυμάμαι καλά.....μια βοήθεια πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Σου δίνει δωρεάν φωνητική πλοήγηση (Here drive) για πάντα μόνο για τη χώρα που ανήκει η sim που έβαλες για πρώτη φορά στο κινητό. Χάρτες (Here maps) έτσι κι αλλιώς μπορείς να κατεβάσεις όσες χώρες θες και να έχεις αποθηκευμένες στο κινητό.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Σου δίνει δωρεάν φωνητική πλοήγηση (Here drive) για πάντα μόνο για τη χώρα που ανήκει η sim που έβαλες για πρώτη φορά στο κινητό. Χάρτες (Here maps) έτσι κι αλλιώς μπορείς να κατεβάσεις όσες χώρες θες και να έχεις αποθηκευμένες στο κινητό.

 

Μια χαρά......και άμα θέλει κάποιος για όλες τις χώρες με 15 euro ειδική τιμή της Nokia θα τους αγοράσει όλους νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά......και άμα θέλει κάποιος για όλες τις χώρες με 15 euro ειδική τιμή της Nokia θα τους αγοράσει όλους νομίζω.

 

Αν είναι να δώσει τα έξτρα 15 ευρώ γιατί δεν παίρνει το 620; Στο skroutz είναι πολύ κοντά στην τιμή, αλλά και από κανονικό κατάστημα είναι πολύ κοντά.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να δώσει τα έξτρα 15 ευρώ γιατί δεν παίρνει το 620; Στο skroutz είναι πολύ κοντά στην τιμή, αλλά και από κανονικό κατάστημα είναι πολύ κοντά.

 

Θα του πω να το σκεφτεί και να αποφασίσει.......προσωπικά θα διάλεγα το 520 λόγω λίγο μεγαλύτερης οθόνης και σχεδιασμού....ευχαριστώ.

 

Edit:

 

Λοιπόν,παρήγγειλα χτες από birdphone,σήμερα ήρθε στα χερια μου να το στρώσω για το φίλο που έρχεται το σάββατο.

Μπαίνω skroutz χτες παίρνω τηλέφωνο σε ένα μαγαζί,ζητάω το μαύρο και τι μου λέει...μαύρο όλο δεν έχουμε....έχουμε ένα που είναι όλο μαύρο μπροστά η οθόνη και από πίσω άσπρο :lol::lol:

 

Τα δυο επόμενα πιο φτηνά δε το σηκώνανε το μεσημέρι......πάμε Kaizer λέω....

 

Παίρνω τηλέφωνο εκεί και ρωτάω σε ένα τύπο αν είναι unbranded....μου λέει ότι είναι ελεύθερο(το μυαλό μου πήγε sim free).....ρωτάω πάλι αν είναι unbranded........μου απαντάει νευρικά και βιαστικά ότι είναι ελευθερο και ότι έτσι λέγονται τα unbranded με τόνο στη φωνή του σε δασκαλικό στιλ :lol: (Φαίνεται σπάσανε τα νεύρα του από τις ερωτήσεις κάθε μέρα............who cares)

 

Του είπα ότι δε το γνώριζα και θα το σκεφτώ σε στιλ μέσα μου "για σας'

 

Στο δευτερόλεπτο προτίμησα να είναι branded το κινητό από Birdphone με άψογη εξυπηρέτηση,επαγγελματίες με τρόπους.

 

Δε θα τα έλεγα όλα αυτά αλλα ο τύπος με τσάτισε και μάλλον με πέτυχε στις καλές μου.

 

Στο θέμα μας τώρα.....έβαλα Ελληνική sim,μετά μου έδωσε επιλογή να κατεβάσω οποιο χάρτη θέλω,κατέβασα τον Ελληνικό και μετά πάλι μου δίνει επιλογή να κατεβάσω και άλλους χάρτες από όπου θέλω.

 

Δηλαδή κανένας περιορισμός στο Drive του 520.....το κινητό είναι Ιταλικό της Vodafone.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Το ραδιόφωνο είναι κάτι εντελώς αδιάφορο για μένα, δεν ακούω ποτέ, ιδίως μετά το κλείσιμο του Τρίτου Προγράμματος... :(

 

Ψηφοφορία. Πόσοι ξέρουν τι έπαιζε το τρίτο πρόγραμμα.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να πω είναι ότι το 520 έχει καλύτερο σήμα και καλύτερο wi-fi μέσα στο σπίτι μου από το htc One που έχω....υπάρχει σημείο για κάποιο μυστήριο λόγο που ελάχιστα έως καθόλου το One δε πιάνει και το 520 είναι super (wi-fi)

 

Το One είναι τέλειο παντού αλλα μέσα στο σπίτι το 520 σε αυτά τα δυο θέματα είναι καλύτερο..

 

Επίσης και στο σημείο που δε πιάνει το One δεν έπιανε και το Lumia 800 που είχα :blink:

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να πω είναι ότι το 520 έχει καλύτερο σήμα και καλύτερο wi-fi μέσα στο σπίτι μου από το htc One που έχω....υπάρχει σημείο για κάποιο μυστήριο λόγο που ελάχιστα έως καθόλου το One δε πιάνει και το 520 είναι super (wi-fi)

 

Το One είναι τέλειο παντού αλλα μέσα στο σπίτι το 520 σε αυτά τα δυο θέματα είναι καλύτερο..

 

Επίσης και στο σημείο που δε πιάνει το One δεν έπιανε και το Lumia 800 που είχα :blink:

 

Πραγματικά, αυτό με το σήμα το έχω διαπιστώσει κι εγώ. Η προηγούμενη συσκευή μου στη δουλειά είχε σήμα 1 στα 5 και μιλούσα με διακοπές ενώ το 520 στο ίδιο σημείο μου δείχνει 3 ή 4 στα 5 και το σημαντικό είναι πως μιλάω χωρίς πρόβλημα.

Edited by theta
Link to comment
Share on other sites

έχει radio τελικά;

 

έχει USB on the go;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Για το 620 είναι διαθέσιμο από σήμερα το amber update (http://www.nokia.com/global/support/software-update/wp8-software-update/availability-in-europe/), άντε σιγά σιγά να παίρνουμε κι εμείς σειρά... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το κακό της υπόθεσης είναι ότι τα 520,620 και 720 δεν θα πάρουν το tap to unlock εκτός βέβαια και από τα υπόλοιπα που ξερουμε ήδη (το glance screen το 520 και το ραδιο το 620).
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Το κακό της υπόθεσης είναι ότι τα 520,620 και 720 δεν θα πάρουν το tap to unlock εκτός βέβαια και από τα υπόλοιπα που ξερουμε ήδη (το glance screen το 520 και το ραδιο το 620).

 

Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Γιατί είδα ένα βίντεο με το 520 που έχει το tap to unlock.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Γιατί είδα ένα βίντεο με το 520 που έχει το tap to unlock.

 

Το είχα αναφέρει και στο θέμα του 920 πριν 4 μέρες!

Δυστυχώς μόνο το 920 και το 820 θα υποστηρίζουν το tap to unlock της amber. Αυτό σημαίνει ότι τα 520,620 και 720 δεν θα έχουν την δυνατότητα να ξεκλειδώνουν με διπλό χτύπημα στην οθόνη. Χαζομάρα της nokia αυτό!

 

δες και εδώ

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...