Jump to content

myphone POLL: Capacitive, on-screen ή φυσικά πλήκτρα;


DJDB
 Κοινοποίηση

Capacitive, on-screen ή φυσικά πλήκτρα;  

695 members have voted

  1. 1. Capacitive, on-screen ή φυσικά πλήκτρα;

    • Capacitive
      210
    • On-screen
      204
    • Φυσικά πλήκτρα
      116
    • Συνδυασμό
      149
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      16


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 114
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απάντησα on screen λόγο του pie.... Παραθέτω και φώτο... Με ένα απλό swipe σου εμφανίζονται τα πλήκτρα (και όχι μόνο). Με αυτόν τον τρόπο έχεις και ολόκληρη την οθόνη στην διάθεσή σου... :happy:

 

http://www.xda-developers.com/wp-content/uploads/2013/02/n4-product-herokau56.png

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δουλέψει nexus τελευταία προτιμώ τελικά τα capacitive αλλά όχι on screen γιατί θα ήθελα να έχω όλη την οθόνη διαθέσιμη. Πιστεύω ότι ο καλύτερος συνδυασμός είναι τύπου one x όπου τα πλήκτρα είναι κάτω από την οθόνη και δεν είναι φυσικά πλήκτρα. Στην Samsung θα ήθελα το home να ήταν capacitive ώστε γίνεται πιο γρήγορα η χρήση... Επίσης για μένα πρέπει να υπάρχει dedicated multitasking button, home και back
Link to comment
Share on other sites

Βολικό πολύ είναι το σύστημα της Σαμυ στα S3, , note π.χ. γιατί ξυπνάς πανεύκολα την οθόνη με το κεντρικό hard button. Ασε που προσανατολιζεσαι κιόλας που είναι το πάνω κ το κατω μιας συσκευής σε πολλές περιπτώσεις χωρίς να ψάχνεις.

Απ την άλλη αυτή ακριβώς η έλλειψη αλλά κυρίως η αντί εργονομική θέση του on off (συν τις Βλακειες που έκανε βεβαίως) με έκαναν και παράτησα την άλλοτε αγαπημένη μου htc ( βάλε το on off στα πλάγια βρεεε).

Στο θέμα μας όμως απ την άλλη τα on screen μπορεί να πιάνουν χώρο αλλά τα κάνεις ότι θες ειδικά αν έχεις nexus και θέλουν την ίδια πίεση ολα σε αντίθεση με το συνδυασμό της σαμσουνγκ.

Τα capacity δε τα θέλω με τίποτα πλέον.

Το καλύτερο είναι να εβαζαν μυαλό όλοι και να έκαναν τις συσκευές όπως π.χ. ειχα τα nexus μου με swipe η 2πλο tap να ξυπνούσαν και με gesture έκλειναν και να μην υπάρχει ανάγκη καθόλου button on off.

Επιτέλους να υπάρχει ευχρηστία για να αξιοποιουμε πλήρως το τατς και όχι να έχουμε ανάγκη hard buttons πλέον.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Συνδυασμο capacitive και φυσικων πληκτρων (samsung-like)

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα on screen λόγο του pie.... Παραθέτω και φώτο... Με ένα απλό swipe σου εμφανίζονται τα πλήκτρα (και όχι μόνο). Με αυτόν τον τρόπο έχεις και ολόκληρη την οθόνη στην διάθεσή σου... ]

 

Συμφωνώ και εγώ για το pie.Με έχει βολέψει στο galaxy nexus.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πλήκτρο. Μόνο swipes και gestures.

:)

Ειδικά αυτό το home button στην μέση είναι σαν απολειφάδι του παρελθόντος...

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα την επιλογή, αν είχε, καθόλου πλήκτρα. Όπως δείχνει το N9 με το MeeGo, το Z10 με το BlackBerry 10 αλλά και το Ubuntu mobile, μπορούν μια χαρά να σχεδιαστούν λειτουργικά χωρίς καθόλου πλήκτρα.

 

Βλέπω ότι και το Android πάει σιγά-σιγά προς τα εκεί και δε θα εκπλαγώ αν το δω στο Android 5 ή 6. Μην ξεχνάμε ότι το Android ξεκίνησε με 4 πλήκτρα και τώρα έχει ουσιαστικά 2. Ξεκίνησε με home, back, menu και search. Πρώτα μερικές εταιρίες αφαίρεσαν το πλήκτρο search στο Froyo/Gingerbread και στη συνέχεια η Google αφαίρεσε και επίσημα το search και το menu στην ICS. Πρόσθεσε βέβαια το πλήκτρο Tasks αλλά αυτό θα μπορούσε εύκολα να αφαιρεθεί και να αντικατασταθεί από διπλό κλικ στο Home πλήκτρο (όπως στο iOS).

 

Από τις τωρινές υλοποιήσεις, προτιμώ τα Capacitive έναντι των On-screen και ο κύριος λόγος είναι ότι τα On-Screen μειώνουν το ωφέλιμο εμβαδόν της οθόνης. Έχω δίπλα δίπλα το Nexus των 4.7" και το Optimus 3D των 4.3" και οι οθόνες τους έχουν σχεδόν το ίδιο μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ τα Capacitive αλλά με ενός
τύπου υλοποίηση. Τα On-Screen είναι ωραία αλλά όντως καταλαμβάνουν ωφέλιμο μέρος της οθόνης.
Φιλικά : Κωστής
Link to comment
Share on other sites

To Power button πρέπει να είναι (μηχανικό-πίεσης) πλήκτρο ώστε να μπορείς να εκκινήσεις την συσκευή, όπως και τα πλήκτρα έντασης τα οποία χρειάζονται σε κάποιες ειδικές λειτουργίες (Κρατώντας τα πατημένα όταν ανοίγεις την συσκευή)

Τώρα τα 3-4 πλήκτρα αφής (μενού, σπιτάκι, πίσω, αναζήτηση) που υπάρχουν στο Ανδρόιδ θα μπορούσαν να είναι ον-σκριν..

Resources based economy supporter

kutt.it/nomoney

History: Ericsson T10s,Nokia-3510i,Motorola-V525,SE-W700i,SE-W705, Huawei Ideos X5,LG p936, fairphone, Lenovo k3 note, Huawei P9 lite vns-l21, oneplus5t Τρέχουσα συσκευή: oneplus6t

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την λύση της Apple, ως την πιο απλή και πιο εύστοχη. Ένα φυσικό πλήκτρο για όλες τις δουλειές.

Δυστυχώς όμως τα φυσικά πλήκτρα έχουν και κάποια φθορά, και θα ήταν καλό να υπάρχει από τις εταιρίες λίγο περισσότερη προσοχή στην κατασκευή τους.

Στο iPad βέβαια έχει μεγάλη χρηστικότητα το 4-5-finger gesture για την αλλαγή-κλείσιμο των εφαρμογών κτλ.

Το swiping από τις διάφορες πλευρές εκτός της οθόνης, το θεωρώ περιοριστικό, επειδή μπορεί να μην είναι σωστά υλοποιημένο σε συνδυασμό με τις διάφορες εφαρμογές και κυρίως τα παιχνίδια.

 

Φυσικά θεωρώ στη δεύτερη θέση τον συνδυασμό της Samsung. Η μη απόκρυψη του πλήκτρου επαναφορας στην αρχική οθόνη είναι βασική για μία συσκευή που θες να λειτουργείς πολυχρηστικά.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την λύση της Apple, ως την πιο απλή και πιο εύστοχη. Ένα φυσικό πλήκτρο για όλες τις δουλειές.

Δυστυχώς όμως τα φυσικά πλήκτρα έχουν και κάποια φθορά, και θα ήταν καλό να υπάρχει από τις εταιρίες λίγο περισσότερη προσοχή στην κατασκευή τους.

Στο iPad βέβαια έχει μεγάλη χρηστικότητα το 4-5-finger gesture για την αλλαγή-κλείσιμο των εφαρμογών κτλ.

Το swiping από τις διάφορες πλευρές εκτός της οθόνης, το θεωρώ περιοριστικό, επειδή μπορεί να μην είναι σωστά υλοποιημένο σε συνδυασμό με τις διάφορες εφαρμογές και κυρίως τα παιχνίδια.

 

Φυσικά θεωρώ στη δεύτερη θέση τον συνδυασμό της Samsung. Η μη απόκρυψη του πλήκτρου επαναφορας στην αρχική οθόνη είναι βασική για μία συσκευή που θες να λειτουργείς πολυχρηστικά.

 

Το android χρειάζεται οπωσδήποτε back button. Βοηθά πολύ και έχει να κάνει με το multi tasking.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Capacitive και μονο , ξεπερασμενο ειναι το hardware πληκτρο , που ειδαμε και στα iphone οτι με τον καιρο τα "φτυνει"...Στην ουσια τα capacitive ειναι τυπου On screen κουμπια αλλα of screen. Moνο αυτα με εχουν βολεψει μιας και εγω περασει απο ολους τους συνδυασμους.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα on screen πλήκτρα βολεύουν καλύτερα. Τουλάχιστον όπως τα είδα στο Ν4 νομίζω βολεύουν αρκετά πολύ! Και δίνουν στην κάθε κατασκευάστρια εταιρεία τη δυνατότητα για πρωτοτυπία στην υπόλοιπη συσκευή. (καλά εκτός ίσως από τη Samsung)

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την συσκευή. Πρέπει να είναι ένας συνδυασμός πρακτικότητας με ομορφιάς. Πχ στο SE Arc τα φυσικά κουμπιά είναι απλά πανέμορφα και ούτε χώρο καταλαμβάνουν. Στο Xperia Z/T, τα onscreen είναι μονόδρομος.

Γενικά τα onscreen είναι το μέλλον, αλλά έχει το μειονέκτημα της μείωσης της "καθαρής" οθόνης εκτός στην προβολή βίντεο. Προγράμματα με widgets κτλ που αντικαθιστούν τα on screen buttons, δεν νομίζω να προσφέρουν ουσιαστική λύση, αν και όλα είναι θέμα συνήθειας.

Τα capacitive είναι μια "τραβεστί" κατάσταση. Και εκτός οθόνης είναι, και δεν έχεις σαφή κατάσταση "που είναι". Στην δε περίπτωση κάποιων συσκευών της LG και HTC που είχαν 4 τέτοια κουμπιά (μαζί με το search) τα πράγματα ήταν χειρότερα.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα την επιλογή, αν είχε, καθόλου πλήκτρα. Όπως δείχνει το N9 με το MeeGo, το Z10 με το BlackBerry 10 αλλά και το Ubuntu mobile, μπορούν μια χαρά να σχεδιαστούν λειτουργικά χωρίς καθόλου πλήκτρα.

 

Βλέπω ότι και το Android πάει σιγά-σιγά προς τα εκεί και δε θα εκπλαγώ αν το δω στο Android 5 ή 6. Μην ξεχνάμε ότι το Android ξεκίνησε με 4 πλήκτρα και τώρα έχει ουσιαστικά 2. Ξεκίνησε με home, back, menu και search. Πρώτα μερικές εταιρίες αφαίρεσαν το πλήκτρο search στο Froyo/Gingerbread και στη συνέχεια η Google αφαίρεσε και επίσημα το search και το menu στην ICS. Πρόσθεσε βέβαια το πλήκτρο Tasks αλλά αυτό θα μπορούσε εύκολα να αφαιρεθεί και να αντικατασταθεί από διπλό κλικ στο Home πλήκτρο (όπως στο iOS).

 

Από τις τωρινές υλοποιήσεις, προτιμώ τα Capacitive έναντι των On-screen και ο κύριος λόγος είναι ότι τα On-Screen μειώνουν το ωφέλιμο εμβαδόν της οθόνης. Έχω δίπλα δίπλα το Nexus των 4.7" και το Optimus 3D των 4.3" και οι οθόνες τους έχουν σχεδόν το ίδιο μέγεθος.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Και εγώ προτιμώ καθόλου πλήκτρα όπως Nokia N9 αλλά κυρίως ΒΒ Ζ10 :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυσικά πλήκτρα έχουν το πλεονέκτημα να τα βρίσκεις στο σκοτάδι, στην τσέπη, στο αυτοκίνητο και σε όλες τις δύσκολες περιπτώσεις που δεν "κοιτάς στα μάτια" το κινητό. Από κει και πέρα τεχνολογία εναντίον πρακτικότητας. Και όσον αφορά το παράπονο ότι τo "φυσικό πλήκτρο" δεν είναι αξιόπιστο και "τα φτύνει" μήπως οι εταιρίες θα πρέπει να προσέξουν πιο πολύ την ποιότητα κατασκευής αντί να φτιάχνουν απλά και μόνον μια touchscreen? Λέω μήπως.... Edited by kalmik
:)
Link to comment
Share on other sites

Ο χρήστης πρέπει να έχει επιλογές. Δε μπορεί να ζούμε στη δικτατορία των οθονών αφής. Βγάλτε όσες συσκευές με οθόνες αφής θέλετε αλλά βγάλτε και πέντε συσκευές με φυσικό πληκτρολόγιο. Τουλάχιστον βάλτε στα feature phones. Δε μπορώ τώρα να ασχολούμαι με άθλια κινητάκια android των 50 ευρώ με γελοίες οθόνες αφής. Βάλτε σε αυτή την κατηγορία τιμής τουλάχιστον φυσικά πλήκτρα.
Link to comment
Share on other sites

Συνδιασμος,touch για browsing κτλ και πληκτρα για μηνυματα τηλεφωνα οπως στα παλαιοτερα blackberry 9700 bold,9300 .
Link to comment
Share on other sites

On screen ίσως επειδή τα έχω συνηθίσει αλλά και στις μεγάλες οθόνες βολεύει για την χρήση του ενός χεριού αφού μειώνει οθόνη άρα και απόσταση. Η δυνατότητα να εμφανίζονται όταν θέλουμε εμείς θα ήταν ιδανική
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση του κινητού με βολεύει ένα φυσικό για home button και δύο capacitive δεξιά- αριστερά για να μη μου τρώει και μέρος της οθόνης. Στο tablet πάλι έχω τελείως αντίθετη γνώμη καθώς μου είναι πιο βολικό να μετακομίζουν στο κάτω μέρος της οθόνης αναλόγως τον προσανατολισμό της συσκευής.
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...