Jump to content

myphone POLL: Capacitive, on-screen ή φυσικά πλήκτρα;


DJDB
 Κοινοποίηση

Capacitive, on-screen ή φυσικά πλήκτρα;  

695 members have voted

  1. 1. Capacitive, on-screen ή φυσικά πλήκτρα;

    • Capacitive
      210
    • On-screen
      204
    • Φυσικά πλήκτρα
      116
    • Συνδυασμό
      149
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      16


Recommended Posts

Στο σημερινό μας poll θέτουμε στο «τραπέζι» των συζητήσεων μας ένα θέμα που έχει απασχολήσει αρκετούς χρήστες κατά την επιλογή μιας συσκευής, είτε πρόκειται για κάποιο smartphone είτε για κάποιο tablet: Τα πλήκτρα. Και φυσικά δεν αναφερόμαστε στα διάφορα πλήκτρα που έχει μια συσκευή για το άνοιγμα/κλείσιμο και τα ρυθμιστικά του ήχου, αλλά στα βασικά πλήκτρα αλληλεπίδρασης με μια «έξυπνη» συσκευή του 2013, αυτά δηλαδή που βρίσκονται στην εμπρόσθια όψη.

 

Τα τελευταία χρόνια και με την περαιτέρω διείσδυση των smartphones με οθόνη αφής, φαίνεται πως έχουμε περάσει στην εποχή όπου και η αλληλεπίδραση μας με τα συγκεκριμένα πλήκτρα γίνεται μέσω ενός απλού αγγίγματος και όχι μέσω πίεσης. Έτσι, πέρα από τα φυσικά πλήκτρα, πλέον εντοπίζουμε και τα γνωστά μας capacitive, ενώ δεν λείπουν και οι συσκευές που κάνουν χρήση on-screen buttons, πλήκτρα δηλαδή που βρίσκονται στην κεντρική οθόνη και προσφέρονται μέσω του εκάστοτε λειτουργικού (κυρίως στο Android).

 

Έτσι, αποφασίσαμε να ρωτήσουμε εσάς, το αναγνωστικό κοινό του myphone.gr, ποιον από τους τρεις αυτούς τύπους (on-screen, φυσικά πλήκτρα, capacitive) προτιμάτε, ενώ μέσω των γνωστών μας σχολίων μπορείτε να μας αναλύσετε περαιτέρω την επιλογή σας.

 

Ο λόγος σε εσάς!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

On-screen, αποκλειστικά και μόνο.

 

Έχω ξαναπεί πως δεν μου αρέσουν τα φυσικά πλήκτρα, ούτε καν ο συνδυασμός με capacitive (βλ. Samsung).

 

Αντέχω τα capacitive, τα θεωρώ ξεπερασμένα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά η υλοποίηση της Sammy. Κοινώς, 1 Home button physical και 2 capacitive, ειναι για μένα ο ιδανικός.

Σε καμία περίπτωση on screen. Ακαλαίσθητα, κόβουν οθόνη.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά η υλοποίηση της Sammy. Κοινώς, 1 Home button physical και 2 capacitive, ειναι για μένα ο ιδανικός..

 

Αυτόν τον συνδυασμό δεν θα τον καταλάβω ποτέ. Η Samsung πρέπει να ξεφύγει από το physical hardware button. Υπάρχει κάποιος λόγος να το χρησιμοποιεί;

Link to comment
Share on other sites

on screen με την δυνατότατα απόκρυψης μέσω εφαρμογής όταν χρειαστεί, τα capacitive είναι αντιαισθητικά και τα hard είναι apple trend-γυμνάσιο του αντίχειρα
Link to comment
Share on other sites

On screen γιατί δεν φθείρονται, δεν χρειάζονται έξτρα φωτισμό και μπορείς να αλλάξεις τη λειτουργία και την εμφάνισή τους (ακόμα και widgets μπορείς να βάλεις στη μπάρα με τα κουμπιά) ;)
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά η υλοποίηση της Sammy. Κοινώς, 1 Home button physical και 2 capacitive, ειναι για μένα ο ιδανικός.

Σε καμία περίπτωση on screen. Ακαλαίσθητα, κόβουν οθόνη.

 

Και εγώ αυτό ψηφίζω. Φυσικό home button για να ανοίγεις εύκολα την οθόνη, χωρίς να ψαχουλεύεις το κινητό για το power button πάνω ή στα πλάγια, και capacitive το υπόλοιπα για να συμβαδίζουν με την αίσθηση της touch screen, χωρίς να πιάνουν χώρο από αυτήν. Με on-screen κουμπιά το κινητό μοιάζει ποια με τηλεόραση.

Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

on screen κ από μένα για τους ιδίους λόγους που αναφέρει κ ο jim, νομίζω ότι κ αυτό θα επικρατήσει.
Link to comment
Share on other sites

η επιλογη no buttons at all? ^^ N9 :O

 

μετα παω σε φυσικα πληκτρα, τα προτιμω απειρως.... εστω για το μενου!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου άρεσε πολύ ο συνδυασμός του wildfire. cappacitive και hw το οποίο ήταν όμως και sensor με το οποίο μπορούσες να "κινείσαι" , ήταν ιδιαίτερο βολικό για να μετακινείσαι στο κείμενο.

μάλλον άρεσε μόνο σε μένα, γιατί δεν το συνέχισε αυτό η htc :P

 

on-screen έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε tablet και δεν με ειχε τρελάνει -αν και ηταν μόνο για λίγες ώρες) οπότε ψήφισα capacitive

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου άρεσε πολύ ο συνδυασμός του wildfire. cappacitive και hw το οποίο ήταν όμως και sensor με το οποίο μπορούσες να "κινείσαι" , ήταν ιδιαίτερο βολικό για να μετακινείσαι στο κείμενο.

μάλλον άρεσε μόνο σε μένα, γιατί δεν το συνέχισε αυτό η htc :P

 

on-screen έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε tablet και δεν με ειχε τρελάνει -αν και ηταν μόνο για λίγες ώρες) οπότε ψήφισα capacitive

 

Και εγω θα ηθελα να μην το ειχε καταργησει αυτο η htc! Ηταν παρα πολυ βολικο!!!

Link to comment
Share on other sites

η επιλογη no buttons at all? ^^ N9 :O!

 

Ναι, υπάρχει και αυτό, αλλά το poll είναι για πλήκτρα (κάποιου τύπου) όχι για την πλήρη απουσία αυτών ;).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου λείπουν απίστευτα τα physical κουμπιά του HTC Desire μου :(

Πολύ πιο εύχρηστο για μένα να μην χρειάζεται να κοιτάω το κινητό για να πατάω home/back key...

Link to comment
Share on other sites

Onscreen (όπως στο android) αλλά double tap (αλά Meego) η swipe up (αλά Blackberry) για ενεργοποίηση της οθόνης.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον συνδυασμό δεν θα τον καταλάβω ποτέ. Η Samsung πρέπει να ξεφύγει από το physical hardware button. Υπάρχει κάποιος λόγος να το χρησιμοποιεί;

Διακριτότητα του home button. Παρα πολύ ευκολο το να το βρείς. Και (σε αντιθεση με το τι λέγεται) δεν φθειρεται - δεν ειναι όλα τα κινητά iphones , ουτε στο S2 μου, ούτε στο Note 2 προς το παρόν εχω δει κάποιο θέμα.

Οσο για τα αλλα 2 πλήκτρα, οπως ειπα, και δεν πιανουν χώρο στην οθόνη, και πολυ ευκολα στο χειρισμό ειναι.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παιδιά. Θεωρώ το σύστημα της Samsung ιδανικό
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

έχοντας δουλέψει ατελείωτες ώρες Galaxy Nexus + Galaxy note, θα πω και εγώ ON SCREEN. Πολλές οι φορές που δεν μπορούσα όπως κρατούσα το κινητό να πατήσω το Home button γιατί ήθελε πίεση(στο Note) , ενώ στο Nexus απλά το ακουμπούσα.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

On-Screen για μεγέθη οθόνης πάνω από 4,3" που θα εξαφανίζονται με ένα swipe down και θα εμφανίζονται με ένα swipe up.

Για μεγέθη οθόνης 4,3" και κάτω ας έχει capasitive.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ψηφίζω. Φυσικό home button για να ανοίγεις εύκολα την οθόνη, χωρίς να ψαχουλεύεις το κινητό για το power button πάνω ή στα πλάγια, και capacitive το υπόλοιπα για να συμβαδίζουν με την αίσθηση της touch screen, χωρίς να πιάνουν χώρο από αυτήν. Με on-screen κουμπιά το κινητό μοιάζει ποια με τηλεόραση.

 

Έχοντας χρησιμοποιήσει και τις 3 περιπτώσεις, έχω καταλήξει ότι πιο βολικος στην χρήση είναι ο συνδυασμός της samsung.

Στο Nexus χάνεις μεγάλο μέρος της οθόνης και η εφαρμογή απόκρυψης δεν έχει αμεσότητα πρόσβασης.

Στα αμιγώς capacitive όλα εξαρτώνται από την θέση του home, power button.

Αν είναι στην θέση που έχει επιλέξει η Nokia στα Lumia, είναι βολικό αλλά και πάλι ο αντίχειρας πρέπει να κάνει μεγάλη διαδρομή για να ξεκλειδώσει την οθόνη.

Το ίδιο και χειρότερα στο HOX που είναι ψηλά και ουσιαστικά πρέπει να χρησιμοποιήσεις και τα 2 χέρια αν θες άμεση έναρξη.

Στα Samsung το δάχτυλο πάει κατευθείαν στο home button και με μια μικρή κίνηση 2 εκατοστών προς τα πάνω η συσκευή είναι έτοιμη για χρήση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

του one x το πιο βολικο.

 

Συμφωνω. Ειδικα στο hox+ που ηταν και κοκκινου χρωματος ηταν σουπερ σχεδιαστικα.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν και το hard home ειναι βολικο για να ξυπνας τη συσκευη, θα προτιμουσα να ειναι ολα μικρα capacitive και να ξυπναει η συσκευη με double tap.

Η καλυτερη εναλλακτικη φυσικα ειναι να μην εχει καθολου κουμπια.

 

Τα on-screen δεν τα γουσταρω καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...