Jump to content

myphone POLL: Αγορές από αγγελίες ή από καταστήματα;


DJDB
 Κοινοποίηση

myphone POLL: Αγορές από αγγελίες ή από καταστήματα;  

618 members have voted

  1. 1. myphone POLL: Αγορές από αγγελίες ή από καταστήματα;

    • Αγοράζω μόνο από καταστήματα
      234
    • Αγοράζω και από αγγελίες και από καταστήματα
      327
    • Αγοράζω μόνο από αγγελίες
      50
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      7


Recommended Posts

Πρσωπικά, πλέον επιλέγω το Skroutz. Δεν είναι οτι δεν εμπιστεύομαι αυτά των αγγελιών, απλά θεωρώ τελευταία εξοφρενικές τιμές αυτές που ζητούνται στις αγγελίες.

Μιλάμε συνήθως για μια διαφορά 20-40€ το πολυ λιγότερο από ένα σφραγισμένο.

Οπότε προτιμώ να το πάρω από ένα μαγαζί που και σφραγισμένο θα είναι και αν κάτι πάει στραβά θα ξέρω που θα απευθυνθώ και πολύ πιθανών να έχω και κάποια διευκόλυνση στην αποπληρωμή.

Για τους παραπάνω λόγους, πλέον δεν προτιμώ ιδιαίτερα αγγελίες και προτιμώ το Skroutz

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 164
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρσωπικά, πλέον επιλέγω το Skroutz. Δεν είναι οτι δεν εμπιστεύομαι αυτά των αγγελιών, απλά θεωρώ τελευταία εξοφρενικές τιμές αυτές που ζητούνται στις αγγελίες.

Μιλάμε συνήθως για μια διαφορά 20-40€ το πολυ λιγότερο από ένα σφραγισμένο.

Οπότε προτιμώ να το πάρω από ένα μαγαζί που και σφραγισμένο θα είναι και αν κάτι πάει στραβά θα ξέρω που θα απευθυνθώ και πολύ πιθανών να έχω και κάποια διευκόλυνση στην αποπληρωμή.

Για τους παραπάνω λόγους, πλέον δεν προτιμώ ιδιαίτερα αγγελίες και προτιμώ το Skroutz

 

Εχεις δικιο. Στις αγγελιες ορισμενοι εχουν ξεφυγει. Μου εχει τυχει να δω αγγελιες να πουλανε ακριβοτερα απο οτι στο skroutz.

Ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει φυσικα, αλλα ειναι προφανες οτι σε καποιες περιπτωσεις, απλα απευθυνονται σε οσους δεν ξερουν καλα την αγορα ή δεν ξερουν να ψαχνουν.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οι αγγελίες θέλουν ψάξιμο.

Όταν προέρχονται απο ενεργά μέλη είναι ασφαλείς γιατί βρίσκεις το ιστορικό της συσκευής από αναφορές στα μηνύματα του πωλητή.

Επίσης οι τιμές που ζητούν είναι σε λογικά πλαίσια γιατί ξέρουν τι παίζεται.

Όσες αγορές έχω κάνει από τις αγγελίες του myphone ήταν στην τιμή που έπρεπε και οι συσκευές όπως τις είχαν περιγράψει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οι αγγελίες θέλουν ψάξιμο.

Όταν προέρχονται απο ενεργά μέλη είναι ασφαλείς γιατί βρίσκεις το ιστορικό της συσκευής από αναφορές στα μηνύματα του πωλητή.

Επίσης οι τιμές που ζητούν είναι σε λογικά πλαίσια γιατί ξέρουν τι παίζεται.

Όσες αγορές έχω κάνει από τις αγγελίες του myphone ήταν στην τιμή που έπρεπε και οι συσκευές όπως τις είχαν περιγράψει.

 

Έτσι είναι. Βέβαια, προσωπικά, μεταχειρισμένο δεν αγοράζω γιατί είμαι περίεργος. (έχω άλλο ορισμό της έκφρασης "άριστη κατάσταση". Όσοι έχουν πάρει από εμένα, ξέρουν). Αλλά τις κοιτάω τις αγγελίες για να περνάει η ώρα. Μπορεί να αγοράσω κάποιο αξεσουάρ, κανένα bt, τίποτα τέτοιο. Ή για δεύτερο κινητό, που δεν θα με ενδιαφέρει και να έχει μένα μικρό σημαδάκι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Βέβαια, προσωπικά, μεταχειρισμένο δεν αγοράζω γιατί είμαι περίεργος. (έχω άλλο ορισμό της έκφρασης "άριστη κατάσταση". Όσοι έχουν πάρει από εμένα, ξέρουν). Αλλά τις κοιτάω τις αγγελίες για να περνάει η ώρα. Μπορεί να αγοράσω κάποιο αξεσουάρ, κανένα bt, τίποτα τέτοιο. Ή για δεύτερο κινητό, που δεν θα με ενδιαφέρει και να έχει μένα μικρό σημαδάκι.

 

Κι όμως Γιαννη οτι εχω αγοράσει ηταν σαν να βγήκε απο το κουτί.

Δεν παω πάντα στην φθηνότερη αγγελία.

Μια φορά την πάτησα αλλά δεν ήταν απο εδω.

Ήταν "φιλος" απο άλλο site.:D

Στο 4s που αγόρασα πρόσφατα εμπιστεύτηκα την κόρη μου και τις φωτογραφίες που είδα γιατί είμαι έξω αλλά δεν είχα άγχος αφού δεν πρόκειται για κύρια συσκευή.

Όταν όμως διαθέτει τις καλύτερες θήκες και μαζί θήκη μπρατσου σημαίνει οτι το πρόσεχε πολύ και δεν το έριχνε χύμα στην τσέπη όταν έκανε σπορ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως Γιαννη οτι εχω αγοράσει ηταν σαν να βγήκε απο το κουτί.

Δεν παω πάντα στην φθηνότερη αγγελία.

Μια φορά την πάτησα αλλά δεν ήταν απο εδω.

Ήταν "φιλος" απο άλλο site.:D

Στο 4s που αγόρασα πρόσφατα εμπιστεύτηκα την κόρη μου και τις φωτογραφίες που είδα γιατί είμαι έξω αλλά δεν είχα άγχος αφού δεν πρόκειται για κύρια συσκευή.

Όταν όμως διαθέτει τις καλύτερες θήκες και μαζί θήκη μπρατσου σημαίνει οτι το πρόσεχε πολύ και δεν το έριχνε χύμα στην τσέπη όταν έκανε σπορ.

Φαντασου, αυτος εχει παρει θηκη μπρατσου για τα σπορ, και εγω εχω παρει ξεχωριστο κινητο για τα σπορ (defy+) , για να μην ταλαιπωρω την κυρια συσκευη μου :lol::p

Δεν ειμαι ο τυπος που κοιταω τις φτηνοτερες αγγελιες ή κανω παζαρια για 10 και 20 ευρω, απλα ειμαι πολυ ψειρας και περιεργος. Εδω ανοιγω καινουριο και ψαχνω για γρατζουνιες :lol: γι αυτο φοβαμαι τις αγγελιες, αν προκειται για κυρια συσκευη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου, αυτος εχει παρει θηκη μπρατσου για τα σπορ, και εγω εχω παρει ξεχωριστο κινητο για τα σπορ (defy+) , για να μην ταλαιπωρω την κυρια συσκευη μου :lol::p

Δεν ειμαι ο τυπος που κοιταω τις φτηνοτερες αγγελιες ή κανω παζαρια για 10 και 20 ευρω, απλα ειμαι πολυ ψειρας και περιεργος. Εδω ανοιγω καινουριο και ψαχνω για γρατζουνιες :lol: γι αυτο φοβαμαι τις αγγελιες, αν προκειται για κυρια συσκευη.

 

Λογικό.

Οι περισσότερες αγγελίες δεν λένε τίποτα. "άριστο" "πολύ καλή κατάσταση" και άλλα τέτοια..

Αν δεν δω καμιά 20αρια κοντινές και καθαρές φωτογραφίες μιας συσκευής, δεν την αγοράζω.

Μόνο που θα δω "τεμπέλικη" αγγελία δηλαδή, σκέφτομαι ότι κάτι πάει να κρύψει ο άλλος η δεν νοιάζεται για μικρά σημάδια γιατί αν τον ενδιέφεραν θα έκανε μια ανάλυση και θα έβγαζε σωστές φωτογραφίες.

Πως να πάρω μια συσκευή δηλαδή αν δεν φαίνεται καθαρά η εξωτερική της κατάσταση?

Εγώ δεν αφήνω συσκευή στο τραπέζι χωρίς να πατάει κάπου πρώτα (θήκη, φιλτράκια κλπ) και θα πάρω σημαδεμένο από κάποιον που το πετάει στα τραπέζια?

(ναι είμαι περίεργος :p)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σίγουρα μπορεί να βρει κανείς και πολλούς σχολαστικούς όπως εσύ που θα πουλάνε το κινητό τους στις αγγελίες. Αυτές οι περιπτώσεις είναι νομίζω και οι καλύτερες για αγορά από δεύτερο χέρι. Αλήθεια ξέρεις έτσι κανέναν σχολαστικό να πουλάει Galaxy S2 πλάκα πλάκα?
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να αγοράζω από καταστήματα καθώς έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε κάθε τι καινούργιο (όχι μόνο σε κινητά), αλλά το καλύτερο, μου αρέσει η μυρωδιά της νέας συσκευής, το άνοιγμα της συσκευασίας, η αφαίρεση των ζελατινών. Έρωτας.... :love:

Εκτός όμως απ'αυτά, είχα αγοράσει 2-3 συσκευές πιο παλιά από αγγελίες (dumbphones) και παρ'όλο που οι πωλητές έλεγαν πως ήταν σε αρίστη κατάσταση, χωρίς το παραμικρό σημάδι κτλ, στην πραγματικότητα είχαν άλλα προβλήματα. Για παράδειγμα, είχα αγοράσει ένα SE (δε θυμάμαι μοντέλο) και ενώ ο πωλητής μου έλεγε ότι είναι άριστο χωρίς το παραμικρό σημάδι, όντως δεν είχε τίποτα, αλλά η μπαταρία του δε διαρκούσε πάνω από 3 ώρες, το joystick δεν λειτουργούσε σωστά συνέχεια κτλ, προβλήματα δηλαδή που δεν τα βρίσκεις με την πρώτη ματιά.

Επίσης, έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό πως διάφοροι πωλητές πουλάνε τα κινητά τους όχι στην καλύτερη κατάσταση (π.χ μικροσημάδια στο εξωτερικό, χαλασμένα ακουστικά κτλ) και παρ'όλα αυτά, η τιμή πώλησης είναι μικρότερη κατά ~10-15€ σε σχέση με την τιμή του καινούργιου (πάντα μιλάμε για τιμές skroutz).

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

Απο αγγελια θα παρω κινητο sony ericsson η nokia που ξερω καποια βασικα πραγματα για αυτα τα κινητα, και μπορω και να τα δοκιμασω μεσα απο το κρυφο μενου της sony, κτλ. Εχω μπει στον πειρασμο να παρω κινητο αφης μεσω αγγελιας αλλα κατι παντα με τραβουσε. Δεν ειχα ποτε κινητο αφης(εκτος απο το aino) οποτε δεν ξερω ελλατωματα-πλεονεκτηματα, ιους, κολληματα κτλ.

 

Αναλογα με την τιμη που το πουλαει ο τυπος, και αναλογα με την τιμη που το βρισκεις στο skroutz, ξερεις πανω κατω οτι κατι ισως δεν παει καλα, η και οχι. Ετυχε πριν δυο μηνες να παρω κινητο απο αγγελια στα 25 ευρω, και στα καταστηματα πουλιοταν στα 60. Και ηταν αριστο ως προς τα ολα του. Απλα ο τυπας που το πουλουσε ηταν μεγαλος σε ηλικια, δεν ηξερε απο κινητα και δεν τον ενοιαζε και τοσο, ειχε αλλα καλυτερα πχ. Παιζουν και περιπτωσεις.Σε αγγελιες προτιμω και εγω να βλεπω πραγματικες φωτογραφιες και οχι ψευτικες διαφημιστικες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Άμα είναι από τον ταξιδιώτη,εμένα δηλαδή,μόνο εγγυημένη θα μπορεί να είναι η αγορά.μόνο καινούρια.

Ωστόσο από αγγελίες δεν ψωνίζω ποτέ,γιατί ουδείς σαν εμένα...πολύ ψείρας λέμε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εχω και απο αγγελίες αγοράσει αλλά και φυσικα απο skroutz. Την εχω ψιλοπατήσει μια φορά στις 10 σε μια αγγελία. Προτείνω σε περίπτωση αγγελίας να είναι από την ίδια πόλη για να μπορεί να γίνει έλεγχος του προϊόντος. Πάντως τα περισσότερα παιδιά που πουλάνε τη συσκευή τους, δεν εξαπατούν.

Το μόνο αξιον αποριας ειναι κατι που ειπώθηκε πιο πανω πως ζητανε πολλα για πωλησεις μεταχειρισμένων! Όταν βλέπεις μια διαφορά της ταξης εως 50€ δεν πας σε μεταχείρο. Παίρνεις καινούργιο και το ευχαριστιέσαι κιόλας.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
αγοραζω και απο καταστηματα και απο αγγελιες....και στα δυο υπαρχουν ρισκα και θελει προσοχη...εχει πολλα μικρα καταστηματα που πουλανε ηλεκτρονικα που προοριζονται για χωρες εκτος εε κι εκει υπαρχει προβλημα τοσο στο οτι δε λειτουργουν ολες οι προδιαγραφες τους στην εε οσο και με το θεμα εγγυησης...επισης μερικα καταστηματα του νετ λενε εχω διαθεσιμο...μετα παιρνουν τα χρηματα και κανουν εβδομαδες να στο φερουν...αλλα και απο ιδιωτες υπαρχει ρισκο...το πιο σιγουρο ειναι τα μεγαλα καταστηματα αλλα εκει οι τιμες τσουζουν....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποιο το κέρδος της αγγελίας;20 ευρώ λιγότερο στην συσκευή;αξίζει τον κόπο του ρίσκου;

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

Μόνο από Αγγελίες....
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ από την μεριά μου δεν θα επέλεγα από αγγελία λόγο του ότι άντε να το βρεις λίγο πιο φθηνό σε σύγκριση με το μαγαζί,οπότε γιατί δεν πας κατευθείαν στο μαγαζί για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;κυρίως όταν έχεις σκοπό να αγοράσεις μια όχι και τόσο δοκιμασμένη συσκευή.

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κυρίως απο αγγελίες εγώ πάλι, αλλά λόγω του οτι το budget είναι πάντα μικρό.... μου έχει λείψει είναι η αλήθεια το να ανοίγω καινούρια συσκευασία!
Link to comment
Share on other sites

Πάντα σφραγισμένο. Αν βρεθεί από αγγελία σε καλύτερη τιμή γιατί όχι.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Λόγω κακών εμπειριών από αγγελίες (όχι του my phone, γιατί δε μπορώ να τις δω; ), αγοράζω μόνο από καταστήματα και δε δέχομαι ανοιγμένες συσκευασίες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...