Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 ώρες πριν, d_alex said:

Αφου αλλαξα καρτες μεταξυ των δυο xiaomi μου, απο δυο καρτες Cosmote/Vodafone, LTE/GSM στο καθενα, διαπιστωσα οτι η Cosmote τραβαει περιπου 50-60% παραπανω ρευμα και μου ξεπατωνει τις μπαταριες ταχυτερα βεβαια!  Οι σταθμοι ειναι διπλα και τα σηματα παρεμφερη.  Ενα 10-20% παραπανω το περιμενα γιατι παιζω με δυο γειτονικους σταθμους στην Cosmote, με διαφορετικο LAC στο GSM, και υπαρχουν καποια handover.  Αλλα τοσο πολυ;

 

Και όμως, το χουν ξεπατωσει στα configuration φαίνεται στο να balancarουν σωστά την ισχύ στις μπάντες, συν ότι παίζει κυρίως με 1800 η Cosmote, ενώ η βοντα άμα τα βρει δύσκολα σε γυρνάει καρφί 800αρα έχω παρατηρήσει. Κυρίως το δεύτερο θα έλεγα (που είναι συναρτήσει του πρώτου 😛

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν δεν έχει σήμα καίει, τώρα αν λες ότι έχουν το ίδιο. Γιατί εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό με τις νόβα/vf, να καίνε περισσότερο, σε σχέση με την κοσμοτε που έχω λίγο καλύτερο σήμα. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2024 at 10:48 ΜΜ, d_alex said:

Αφου αλλαξα καρτες μεταξυ των δυο xiaomi μου, απο δυο καρτες Cosmote/Vodafone, LTE/GSM στο καθενα, διαπιστωσα οτι η Cosmote τραβαει περιπου 50-60% παραπανω ρευμα και μου ξεπατωνει τις μπαταριες ταχυτερα βεβαια!  Οι σταθμοι ειναι διπλα και τα σηματα παρεμφερη.  Ενα 10-20% παραπανω το περιμενα γιατι παιζω με δυο γειτονικους σταθμους στην Cosmote, με διαφορετικο LAC στο GSM, και υπαρχουν καποια handover.  Αλλα τοσο πολυ;

 

H cosmote έχει αρκετά μικρό paging cycle. Συν τοις άλλοις έχουν αναφερθεί και κάτι ωραιότατα ims και signalling flooding σε dual sim (δε ξέρω αν έχεις dual sim). Γενικά η κοσμοτε στο θέμα μπαταρίας πρέπει να το δουλέψει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πιο άδεια κεραία πεθαίνεις δηλαδή οι άλλες εταιρείες τι RSRQ θα έχουν 

Στα 13 χλμ κ 800αρα κ άδεια ούτε στο Παππά μη το πεις 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elkons said:

Πιο άδεια κεραία πεθαίνεις δηλαδή οι άλλες εταιρείες τι RSRQ θα έχουν 

Στα 13 χλμ κ 800αρα κ άδεια ούτε στο Παππά μη το πεις 

Δες στο αντίστοιχο τοπικ της Vodafone. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, elkons said:

Πιο άδεια κεραία πεθαίνεις δηλαδή οι άλλες εταιρείες τι RSRQ θα έχουν 

Στα 13 χλμ κ 800αρα κ άδεια ούτε στο Παππά μη το πεις 

Δεν κάνει ca, γι'αυτό. Κλειστά cells για οικονομία κλπ. Πιθανότατα η κεραία άμα δει χρήστες πάνω της δίνει παραπάνω γκάζια γιατί ανοίγει και τις υπόλοιπες μπάντες. Γενικά παίζει τέτοιο μοτίβο η Cosmote σε οικισμούς, ή τίποτα βουνά ανάμεσα χωρίς κόσμο.. Για μένα λάθος, έπρεπε να παίζει και 1800, ακόμα και για τον άμοιρο που κατέληξε εκεί απομονωμενα να μένει 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, johnny_htc said:

Δεν κάνει ca, γι'αυτό. Κλειστά cells για οικονομία κλπ. Πιθανότατα η κεραία άμα δει χρήστες πάνω της δίνει παραπάνω γκάζια γιατί ανοίγει και τις υπόλοιπες μπάντες. Γενικά παίζει τέτοιο μοτίβο η Cosmote σε οικισμούς, ή τίποτα βουνά ανάμεσα χωρίς κόσμο.. Για μένα λάθος, έπρεπε να παίζει και 1800, ακόμα και για τον άμοιρο που κατέληξε εκεί απομονωμενα να μένει 

Κοιτάζουν το κόστος, δυστυχώς! 

Link to comment
Share on other sites

Συμμετρικό κιόλας 😅 [δεν έχει αλλά πολύ 7αρι 😅

IMG_20240925_075645_181.thumb.jpg.c6a08ff70537320a35425e16a92e0010.jpg

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Χαϊνά Χαλκίδα

Πολύ καλό 4g+ στη συγκεκριμένη περιοχή 

Με το Α34 κιόλας 

IMG_20240926_195712_682.thumb.jpg.67275ec351355bb8567b501488f24139.jpg

είναι από τις μοναδικες κεραίες μετα την COSMOTE Χαλκίδας π δίνει υπερβολικά καλές ταχύτητες 4G+ συγκριτικά όλης της περιοχής 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σίγουρα θα έχει απαντηθεί αλλά με ένα πρόχειρο search δυστυχώς δεν τι βρήκα.

Μπορείτε να μου πείτε ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε για να δείτε τα στοιχεία της κεραίας σε android (απόσταση, SNR κλπ);

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, pan05 said:

Καλημέρα, σίγουρα θα έχει απαντηθεί αλλά με ένα πρόχειρο search δυστυχώς δεν τι βρήκα.

Μπορείτε να μου πείτε ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε για να δείτε τα στοιχεία της κεραίας σε android (απόσταση, SNR κλπ);

Καλημέρα φίλε μου. Netmonster λέγεται η εφαρμογή που ζητάς. Υπάρχουν και άλλες φυσικά, όπως η Netmonitor, αλλά θα πρότεινα την πρώτη είναι πιο "απλή", αν και κάποιες φορές δεν δείχνει σωστά κάποια πράματα. Μετά υπάρχει και η cellmapper που είναι και καταγραφή σε χάρτη των κεραιών κλπ και δείχνει επίσης το cell που είσαι συνδεδεμένος πρωτίστως τι stats έχει. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...