Jump to content

Samsung Galaxy S II Plus (I9105)


bromiaris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το τηλεφωνο μας το ειδα σημερα στο Media Markt με 238 ευρω

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 771
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εγώ το αγόρασα από αλλού αρκετά φτηνότερα. :D

Και τώρα πρέπει να μάθω τις δυνατότητες και τα κόλπα του....

Samsung S2 plus GT-i9105P / Moto G 4G 2nd gen XT1072 / LG G3 D855
Link to comment
Share on other sites

Kι' εγω παρελαβα ενα παραμονη πρωτοχρονιας για δωρο στον ανηψιο μου (σε καλυτερη τιμη απο ΜΜ) το πηρα απο το πουλοφωνο, και μου ηλθε με την 4.2.2, ενω ενα αλλο που ειχαμε παραγγειλει για την γυναικα μου τελη οκτωβριου παλι απο το ιδιο μαγαζι ειχε ελθει με την 4.1.2 και ακομη δεν εχει ελθει ειδοποιηση για αναβαθμιση, μηπως ξερει κανεις τι και ποτε να περομενουμε;;.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Μπήκα και εγώ στο χώρο τον Android σήμερα με το SII Plus. Εκ πρώτης άποψης για τα χρήματα που έδωσα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Έχω όμως μια απορία. Ενώ στα χαρακτηριστικά του κάνει λόγο για 8GB εμένα το κινητό μου γράφει:

Συνολικός χώρος: 3,94

Διαθέσιμος: 3,60

 

Γνωρίζει κανείς τον λόγο;

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 8 GB! στην πραγματικοτητα ομως, το συστημα χρησιμοποιει για δικες του εφαρμογες( τις οποιες δεν μπορεις να διαγραψεις) τα 3,94 GB, αφηνοντας στο χρηστη τα υπολοιπα 3,60...ειμαι κι εγω χρηστης του κινητου, εδω κ 2 βδομαδες κ δυστηχως ''λουζομαι'' την επιλογη μου, καθως πλεον, ισως λογω των ενημερωσεων που πραγματοποιει απο μονο του το τηλεφωνο, εχω πλεον ΜΟΝΟ 440 ΜΒ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ 3,60 GB ΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΗ, ΕΧΟΝΤΑΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΑ Ο ΙΔΙΟΣ, ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΜΟΥ!! ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΠΛΕΟΝ...(με τις 26 μου εφαρμογες στην καρτα μνημης μου) ... Γνωριζεις μηπως τι φταιει για αυτην τη δυσλειτουργια, μιας και εισαι και εσυ ο ιδιος χρηστης του τηλεφωνου?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ένα μήνα και δεν έχω στο ελάχιστο τα προβλήματα που έχεις εσύ.

Το ότι η μνήμη είναι λιγότερη από 8Gb είναι κάτι που συμβαίνει όλα τα android και νομίζω και τα ios. Μπορεί σε κάποια η μνήμη που κρατάει το OS να είναι λιγότερη και σε κάποια περισσότερη αλλά σε όλα κρατάει. Για αυτό κάποιοι που πραγματικά θέλουν πολύ storage πάνε σε συσκευές με 16Gb. Για γενική έως "πολύ" χρήση, πιστεύω ότι και τα 8Gb είναι αρκετά.

 

Τώρα πως έχεις καταφέρει να έχεις ελεύθερα 440ΜΒ από τα 3,60G και με μεταφορά κάποιων προγραμμάτων στην SD δεν ξέρω. Αλήθεια πως έκανες την μεταφορά; Νόμιζα οτι δεν γίνεται.

 

Έμενα έχει 1,7 Gb ελεύθερα με 16 εφαρμογές από amazon και 48 εφαρμογές από Play συμπεριλαμβανόμενων των updates των google app.

 

Δεν δικαιολογείται να έχεις τόσο λίγο ελεύθερο Storage. Εκτός και αν έχεις βάλει να σώζει τις φωτογραφίες στην εσωτερική μήνη και όχι στην SD.

 

Δοκίμασε να κάνεις ένα factory reset και να ξεκινήσεις από την αρχή προσέχοντας κάθε βήμα σου ώστε να δεις ποιος καταναλώνει το storage.

Μήπως έχεις περάσει άλλη ROM και φταίει αυτή;

Edited by smpt

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ εδώ και καποιες μέρες την ενότητα. Το σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω το εν λόγω κινητό αλλά όλοι αυτή η ορολογία του android μου έχει προκαλέσει προβληματισμο. Πρέπει να είσαι ειδικός για να μπορείς να κρατάς το κινητό σου σε μια καλή κατάσταση. Τι για root διαβάζω τι για το ενα τι για το αλλο. Πραγματικά απογοητεύομαι. Εν πάσει περιπτώση θα το παρακολουθήσω λίγο το θεμα και θα αποφασίσω. Τελικά με το πρόβλημα της μεταφορας των εφαρμογων στην SD τι κανετε εσεις παιδιά. Γιατί με 2-3 GB δεν μπορεις να αποθηκεύσεις πολλές εφαρμογές στο τηλέφωνο.
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

η 4.2.2 σου δινει την δυνατοτητα να μεταφερεις εφαρμογες στην extra sd..

καντε υπομονη και σε λιγο θα εχουμε την την 4.4.2 kitkat πληρως λειτουργικη..xdadevelopers τα παιδια εργαζονται σκληρα γιαυτο..

softzone.org
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και καλη χρονια !

 

πριν απο ενα μηνα πηρα και εγω το s2 plus ειμαι πολυ ευχαριστημενη απλα το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι σε ανυποπτο χρονο μπορει να μου κλεισει το κινητο !

πηγα απο κει που το αγορασα και μου ειπαν οτι προσπαθει να κανει καποια αναβαθμηση και δεν μπορει ! εχει κλεισει μεχρι τοτε 3 φορες αλλα δεν ειχα μεταφερει τιποτα στηνsd και το εριξα εκει !

εκανα αναβαθμηση και σημερα μου εκλεισε για πρωτη φορα !

υπαρχει καποιος αλλος που αντιμετοπιζει το ιδιο προβλημα ?

επισεις καποιες εγαρμογες δεν μπορει να τις βαλει στην sd !

μπορω να αναφερω την εφαρμογη γτ ειμαι καινουργια και δεν γνωριζω !

ευχαριστω για το χρονο σας !

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποιο πρόγραμμα προκαλεί τα restart.

Δοκίμασε να κανεις factory reset. Πρόσεχε γιατί θα χάσεις όλα τα δεδομένα που έχεις στο κινητό οποτε κανε πρώτα backup.

Αν δεν φτιάξει τότε έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό..

 

Για την SD, δεν μεταφέρονται όλες οι εφαρμογές στην SD. Πρέπει να το έχει προβλέψει ο προγραμματιστής που έφτιαξε την κάθε εφαρμογή.

Παρεπιπτόντως το S2 plus με το λογισμικό της "μάνας του" δεν μεταφέρει καμιΑ εφαρμογή στην SD. Μήπως εννοείς τα δεδομένα των εφαρμογών και όχι την ίδια την εφαρμογή. ΠΧ GPS

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους μετά από 2,5 χρόνια με το wave και πολύ μελέτη για το s2 plus (πολύ χρήσιμες οι αναφορές στο παρόν forum), σήμερα το παράγγειλα, χωρίς nfc γιατί πλέον δεν υπάρχουν διαθέσιμα (σε λογικές τιμές), ελπίζω αύριο να το χω και να το περιεργαστώ για σαββατοκύριακο ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες! kosgeo σε καλή μεριά ;)

 

Κάτι που με έχει ξενίσει πολύ, είναι ότι αν βάλω ξυπνητήρι και κλείσω το κινητό, δε χτυπάει. Δηλαδή, πρέπει να το έχω όλη νύχτα ανοιχτό και να εξαντλείται η μπαταρία; Το παλιό μου νόκια, και κλειστό χτυπούσε

Link to comment
Share on other sites

Για να λειτουργήσει το ξυπνητήρι, το τηλ. πρεπει να ειναι ανοιχτο.

Εαν δεν θες να το εχεις ανοιχτο διπλα στιο κεφαλι σου την ωρα που κοιμασε, το βαζεις σε λειτουργια πτησης.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει σε όλα τα android και όχι μόνο στο s2 plus.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι παρακάνω είχαν (χουν) τα Nokia και χτύπαγε το ξυπνητήρι όταν το τηλεφωνώ ήταν κλειστό και δεν μπορούν να το κάνουν σε android.

Edited by smpt

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν από τα παλιά τηλέφωνα με τα κουμπιά?

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το βημα και το πηρα μεταχειρισμενο σε μια πολλυ καλλη τιμη 150 ευρω σε κατασταση ΑΡΙΣΤΗ

Πρωτες εντυπωσεις παραπανω απο καλλες και σε συγκριση με τα entry level που ειχα εως τωρα μιλαμε απογειωθηκα

Ευχαριστω πολλυ εδω για τις συμβουλες

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό ισχύει σε όλα τα android και όχι μόνο στο s2 plus.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι παρακάνω είχαν (χουν) τα Nokia και χτύπαγε το ξυπνητήρι όταν το τηλεφωνώ ήταν κλειστό και δεν μπορούν να το κάνουν σε android.

 

Αν δεν κανω λαθος αυτο το χαρακτηριστικο ειναι προνομιο του Symbian αν κανω λαθος με συγχωρειται

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλα τα παιδιά

μετά από ένα ωραίο σαββατοκύριακο γνωριμίας με το κινητό θα ήθελα να ρωτήσω επειδή βλέπω ότι πολλοί έχουν την 4.2, εμένα έχει την 4.1 και το kies μου γράφει

τρέχουσα και πιο πρόσφατη έκδοση υλικολογισμικού : PDA:MC2/ PHONE:MC1 / CSC:MB5 (COA)

με ποιόν τρόπο θα μπορούσα να το αναβαθμίσω στην 4.2

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλα τα παιδιά

μετά από ένα ωραίο σαββατοκύριακο γνωριμίας με το κινητό θα ήθελα να ρωτήσω επειδή βλέπω ότι πολλοί έχουν την 4.2, εμένα έχει την 4.1 και το kies μου γράφει

τρέχουσα και πιο πρόσφατη έκδοση υλικολογισμικού : PDA:MC2/ PHONE:MC1 / CSC:MB5 (COA)

με ποιόν τρόπο θα μπορούσα να το αναβαθμίσω στην 4.2

Mε odin ,κατέβασε το firmware απο sammobile και πέρασε το ,οδηγίες υπάρχουν εδω

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να εχω εργοστασιακη εκδοση την ρουμανικη (coa) αλλα οταν κατεβαζω απο Kies την εκδοση απο την "Αναβάθμιση υλικολογισμικού και προετοιμασία" και συνδεω το κινητο να μου περναει την γαλλικη (xef) ??? Θα με τρελανει?
Link to comment
Share on other sites

Mε odin ,κατέβασε το firmware απο sammobile και πέρασε το ,οδηγίες υπάρχουν εδω

 

ευχαριστώ m7ixalis, θα ακολουθήσω τη διαδικασία και βλέπουμε ... 4.2

Link to comment
Share on other sites

Πεταει το ατιμο!! :)

Νομιζω καπου εδω ειχα διαβασει οτι του κανουν οι θηκες απο σιλικονη του s2.

Οι σκληρες θηκες ξερουμε αν εφαρμοζουν καλα?

Link to comment
Share on other sites

Πεταει το ατιμο!! :)

Νομιζω καπου εδω ειχα διαβασει οτι του κανουν οι θηκες απο σιλικονη του s2.

Οι σκληρες θηκες ξερουμε αν εφαρμοζουν καλα?

 

Εχω αυτή τη θήκη 5 μήνες και είναι τέλεια... εφαρμόζει γάντι και πολύ καλή ποιότητα.

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=60064

Link to comment
Share on other sites

βγήκε το upgrade σε 4.2.2 για το plus από cosmote ρουμανίας. (coa) :)

μου κατεβαίνει τώρα από ΟΤΑ (525 MB)

Edited by smpt

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορρυ αν ειναι χαζό αυτο που ρωτάω

Αν πάρω το κινητό απο eBay μπορώ να του βάλω ελληνικό μενού με κάποια άλλη ρομ; Η οχι

Δηλαδή μπορώ να του περάσω την ελληνικη 4.2.2;

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτή τη θήκη 5 μήνες και είναι τέλεια... εφαρμόζει γάντι και πολύ καλή ποιότητα.

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=60064

 

Eχεις την εκδοση με nfc? (ι9105p)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II Plus (I9105)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...