Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

VIetaCreatoR, GAVEL & akaloith σας ευχαριστώ πολύ.

Με τον ήχο όλα οκ.

Με το GPS το πρόβλημα συνεχίζει.

Η αλήθεια είναι ότι πριν τις αλλαγές που προτείνατε στο gps test έβλεπα στο ίδιο σημείο λιγότερες μπάρες από ότι τώρα.

Αλλά και πάλι 10 λεπτά εκεί στημένος, οι μπάρες παίζουν πάνω κάτω και μένουν γκρι. Πάνω αριστερά το σήμα gps μένει κίτρινο δεν πρασινίζει δεν κλειδώνει.

Αυτές τις ρυθμίσεις τις έχετε κάνει στο ίδιο τηλέφωνο και σας έπαιξαν ή σε άλλο MT6589 smartphone;

Και πάλι σας ευχαριστώ....

Δοκίμασε και τα παρακάτω αν θέλεις μιας και διαβάζω ότι δουλεύουν και για τον ΜΤ6589. Σε εμένα είναι η μόνη μέθοδος που μπόρεσα και έχω αξιόπιστο και γρήγορο σήμα στο G3N. Τα παρακάτω είναι αφού έχεις root.

 

1. Στα system settings-->location services βάλε on το GPS, μετά απενεργοποίησε τα EPO και A-GPS και μετά βάλε το GPS off. Αυτά μπορούν να γίνουν και μέσα από το MobileUncle Tools αν το έχεις.

2. Με έναν root explorer πήγαινε και διέγραψε το αρχείο mtkgps.dat που θα το βρεις στο /data/misc/

3. Reboot

4. Με το Faster GPS διάλεξε το region

5. Άνοιξε το Wifi

6. Από το βήμα 1 ενεργοποίησε τα EPO και A-GPS. Στο EPO κάνε download το file

7. Πήγαινε σε μια ανοιχτή περιοχή και δοκίμασε το GPS με όποιο GPS app χρησιμοποιείς.

Εγώ χρησιμοποιώ το GPS data και μετά την παραπάνω διαδικασία κλειδώνει σε 30-60'' σε πρώτη φάση, και σε δεύτερη σε λιγότερο απο 8'. Επίσης το google maps κλειδώνει πολύ γρήγορα.

 

*edit* αν ανησυχείς για το αρχείο που σβήνεις, είναι ένα αρχείο το οποίο επαναδημιουργείται μετά το reboot

Edited by tomcat_

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν παραγγείλεις από minideal το ζητάς. Και σου προσθέτουν αυτοί τα ελληνικά γιατί από τη μαμά δεν έχουν τα ελληνικά στις γλώσσες

ΑΜΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζετε.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και τα παρακάτω αν θέλεις μιας και διαβάζω ότι δουλεύουν και για τον ΜΤ6589. Σε εμένα είναι η μόνη μέθοδος που μπόρεσα και έχω αξιόπιστο και γρήγορο σήμα στο G3N. Τα παρακάτω είναι αφού έχεις root.

 

1. Στα system settings-->location services βάλε on το GPS, μετά απενεργοποίησε τα EPO και A-GPS και μετά βάλε το GPS off. Αυτά μπορούν να γίνουν και μέσα από το MobileUncle Tools αν το έχεις.

2. Με έναν root explorer πήγαινε και διέγραψε το αρχείο mtkgps.dat που θα το βρεις στο /data/misc/

3. Reboot

4. Με το Faster GPS διάλεξε το region

5. Άνοιξε το Wifi

6. Από το βήμα 1 ενεργοποίησε τα EPO και A-GPS. Στο EPO κάνε download το file

7. Πήγαινε σε μια ανοιχτή περιοχή και δοκίμασε το GPS με όποιο GPS app χρησιμοποιείς.

Εγώ χρησιμοποιώ το GPS data και μετά την παραπάνω διαδικασία κλειδώνει σε 30-60'' σε πρώτη φάση, και σε δεύτερη σε λιγότερο απο 8'. Επίσης το google maps κλειδώνει πολύ γρήγορα.

 

*edit* αν ανησυχείς για το αρχείο που σβήνεις, είναι ένα αρχείο το οποίο επαναδημιουργείται μετά το reboot

 

Τα EPO και Α-GPS σε ποιο μενου ειναι?

Link to comment
Share on other sites

stergiosvolos όπως είπε και ο pan82 έρχεται κανονικά με ελληνικότατο μενού αρκεί να το ζητήσεις κατά την παραγγελία.

Από minideal το πήρα και εγώ.

 

tomcat_ το πρωί βρήκα και κάπου αλλού αυτό που προτείνεις. Μόνο που πρέπει να σβήσεις το mtkgps.dat αλλά και το epo.dat από το φάκελλο /data/misc/.

Επίσης λένε ότι πρέπει να σβήσεις και απο τον φάκελλο /system/etc/ το αρχείο gps.conf και reboot την συσκευή.

Αλλά αυτό το ριμάδι το αρχείο δεν με αφήνει να το σβήσω γιατί είναι read only.

Τέσπα σβήνοντας μόνο τα άλλα 2 και μετά απο επανεκκίνηση όντως και επιτέλους κλείδωσε το gps με το gps test σε 30'' και το sygic που έχω στημένο δούλεψε κανονικά.

Μετά από 2 ώρες που το ξαναδοκίμασα πάλι άρχισε τα ίδια. Τι να πώ....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παραγγειλα κι εγω χτες βραδυ το 4/1 απο minideal, χωρις να τους ζητησω τη ρομ με τα ελληνικα. Τοσο καιρο τωρα με το thl W3 δε με πειραξε καθολου που δεν ειχε.

Αμα χρειαστω, ολο και καπου θα φερνει γυρω στο ιντερνετ :)

Link to comment
Share on other sites

pournaras σε παρακαλώ όταν το πάρεις πες μας πως τα πάει το gps.

Δεν με χαλάει να το δουλέψω με την αρχική rom στα Αγγλικά αρκεί να παίζει σωστά το GPS.

Link to comment
Share on other sites

Λεω να ριξω μια παραγγελια και να δοκιμασω ενα JIAYU G4 :)

Τωρα ειμαι αναμεσα στο κανονικο με την μεγαλη μπαταρια και το slim με την μικρη και τον turbo επεξεργαστη....ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ......

Πιστευω οτι θα με καλυψει το slim και στι φιναλε παιρνω αλλη μια μπαταρια η ενα power bank - usb και τελος.

Υπαρχει περιπτωση να παρθει η μεγαλη μπαταρια και σε συνδυασμο με καπακι να μπει στο λεπτο? Γνωριζει καποιος?

 

Το μαυρο οποιος το εχει στο ματι ειναι ζορικο? :lol: η το απρο να ειναι καλυτερο? :lol:

Δεν περιμενω ουτε advanced ουτε τιποταμιας και τ0 θεμα της ram λυνεται πανευκολα με πολλλες εφαρμογες κλπ χωρια τα 100$ λιγοτερα που με αυτα χτυπας και ενα tablet - TSIOYIIIIII:lol: αντε με ενα 40$ ακομη!

 

Σημερα επισης ειδα οτι αλλαξαν αναποδα τις τιμες, ενω χθες το χοντρο ειχε 239 και το λεπτο 229 σημερα ειναι αναποδα ΧΜΜΜΜ

Απο κουπονι ισχυει το 123qa η καποιο αλλο? Η δεν υπαρχει κανενα?

 

Τελος πρεπει οπωσδηποτε να το παραγγειλω σημερα για να το εχω στις διακοπες σε κανενα 15ημερο:)

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Λεω να ριξω μια παραγγελια και να δοκιμασω ενα JIAYU G4 :)

Τωρα ειμαι αναμεσα στο κανονικο με την μεγαλη μπαταρια και το slim με την μικρη και τον turbo επεξεργαστη....ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ......

Πιστευω οτι θα με καλυψει το slim και στι φιναλε παιρνω αλλη μια μπαταρια η ενα power bank - usb και τελος.

Υπαρχει περιπτωση να παρθει η μεγαλη μπαταρια και σε συνδυασμο με καπακι να μπει στο λεπτο? Γνωριζει καποιος?

 

Το μαυρο οποιος το εχει στο ματι ειναι ζορικο? :lol: η το απρο να ειναι καλυτερο? :lol:

Δεν περιμενω ουτε advanced ουτε τιποταμιας και τ0 θεμα της ram λυνεται πανευκολα με πολλλες εφαρμογες κλπ χωρια τα 100$ λιγοτερα που με αυτα χτυπας και ενα tablet - TSIOYIIIIII:lol: αντε με ενα 40$ ακομη!

 

Σημερα επισης ειδα οτι αλλαξαν αναποδα τις τιμες, ενω χθες το χοντρο ειχε 239 και το λεπτο 229 σημερα ειναι αναποδα ΧΜΜΜΜ

Απο κουπονι ισχυει το 123qa η καποιο αλλο? Η δεν υπαρχει κανενα?

 

Τελος πρεπει οπωσδηποτε να το παραγγειλω σημερα για να το εχω στις διακοπες σε κανενα 15ημερο:)

Βασίλη αυτό το είδες; http://www.minideal.net/thl-w8s-smartphone-2gb-32gb-mtk6589t-1-5ghz-android-4-2-13-0mp-camera-grey.html

Κι αν το είδες διάβασες τι λέει ο "γκουρού" εδώ;:lol:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4816355#post4816355

κι εδώ:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4816369#post4816369:lol:

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη αυτό το είδες; http://www.minideal.net/thl-w8s-smartphone-2gb-32gb-mtk6589t-1-5ghz-android-4-2-13-0mp-camera-grey.html

Κι αν το είδες διάβασες τι λέει ο "γκουρού" εδώ;:lol:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4816355#post4816355

κι εδώ:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4816369#post4816369:lol:

Σωκρατη το εχω δει το W8s και εχει πολυ καλα specs & price!!

Θελω να ξεφυγω λιγο και απο οψη - μοστρα - εμφανιση των στρογγυλων κινητων, εχω βαρεθει να λενε ολοι τι ειναι αυτο Galaxy

S3 - S4?

Θελω ποιο σκληρες γραμμες και τετραγωνισμενη συσκευη. Γι αυτο αλλωστε και δεν αποχωριζομαστε ποτε το αγαπημενο μας HD2 ουτε για 200 Ε :lol::lol:

Πεθυμησα λιγο συσκευη τυπου Galaxy S2, οσον αφορα το THLW100 το ειχα αν διαβασεις ποιο πισω ποστ απο τους πρωτους και εχω γραψει τα καλυτερα για αυτο, αλλα θελω λιγο μεγαλυτερο 4,7-5,0 inches!!

Ετσι εχω καταληξει αναμεσα σε G4 vs Neo 003, εδω σε θελω να μου δωσεις λυση!!!!:)

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Το W100 δεν είναι στρογγυλεμένο. Είναι ίδια "κοψιά" με το HD2. Μόνο που είναι 15 χιλιοστά πιο μακρύ.

Γιατί δεν περιμένεις λίγο για να δούμε το "αναβαθμισμένο" που λέει ο Γιώργος?

 

Τώρα ανάμεσα στα δύο που έχεις καταλήξει:

Και τα δύο είναι με 1/4 Ram/Rom?

To G4 έχει μικρή μπαταρία για 5άρα οθόνη. Λόγω μπαταρίας θα έλεγα το NEO 003 (βλέπω όμως ότι είναι out of stock στο Minideal)

 

Εγώ πάντως δεν θα έπαιρνα τωρα με 1/4. Θα περίμενω να δω τα 2/32!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

ας ερθει και εχουμε 2 να σου δωσουμε !!!

Τελικά ποια έκδοση σας έστειλε το minideal; Την ίδια έκδοση που είχε όταν σας έστειλε το κινητό ή τη νέα αναβάθμιση με Ελληνικά; Για να ξέρουμε σε μελλοντικές αναβαθμίσεις αν θα έχουμε υποστηριξη

 

ΥΓ: δοκίμασε κανένας το navigon? ισχύει οτι δε παίζει οπως και στα άλλα δικαρτα μοντέλα, τωρα το διαβασα στο θεμα του G3 και απογοητευτικα γιατι αυτο χρησιμοποιουσα σαν gps ηταν μακράν το καλύτερο...

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Τα EPO και Α-GPS σε ποιο μενου ειναι?

 

system settings-->locations services: εκεί πού είναι ο διακόπτης on/off για το GPS services, πάτα πάνω στο ίδιο το GPS services και θα σε βγάλει στο EPO, A-GPS, menu

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

tomcat_ το πρωί βρήκα και κάπου αλλού αυτό που προτείνεις. Μόνο που πρέπει να σβήσεις το mtkgps.dat αλλά και το epo.dat από το φάκελλο /data/misc/.

Επίσης λένε ότι πρέπει να σβήσεις και απο τον φάκελλο /system/etc/ το αρχείο gps.conf και reboot την συσκευή.

Αλλά αυτό το ριμάδι το αρχείο δεν με αφήνει να το σβήσω γιατί είναι read only.

Τέσπα σβήνοντας μόνο τα άλλα 2 και μετά απο επανεκκίνηση όντως και επιτέλους κλείδωσε το gps με το gps test σε 30'' και το sygic που έχω στημένο δούλεψε κανονικά.

Μετά από 2 ώρες που το ξαναδοκίμασα πάλι άρχισε τα ίδια. Τι να πώ....

 

μόνο το mtkgps.dat χρειάζεται να σβήσεις σύμφωνα με τη δικιά μου εμπειρία.

Για να το κάνεις θες ένα root explorer και να κάνεις το system mount r/w

εάν χρησιμοποιείς το ES file explorer, θα πας στα settings-->root explorer-->mount r/w και μετά θα επιλέξεις RW και για τα δύο paths

Edited by tomcat_

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

http://pan.baidu.com/share/link?shareid=1600689515&uk=3559961190&third=15

 

http://pan.baidu.com/share/link?shareid=1603853902&uk=3559961190&third=15

 

Με μια μικρη καθυστερηση..........αυτα ειναι τα link το ενα ειναι το recovery και το αλλο η rom με τα Ελληνικα!!!

 

To Τηλ που εχω ειναι το G4 4/1 με την μεγαλη μπαταρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα περασες δκγτι?Δουλεψανε η το προβλημα με το touch θελει ξανα φιξ οποτε φαυλος κυκλος?
85.....ochocinco
Link to comment
Share on other sites

Τα περασες δκγτι?Δουλεψανε η το προβλημα με το touch θελει ξανα φιξ οποτε φαυλος κυκλος?

κι εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι αλλά δεν έχει απαντήσει κανένας... Γιατί αν όντως μιλάμε για το παλιό firmware τότε δε μπορούμε να ελπίζουμε σε μελλοντική υποστήριξη από minideal αφού όλο και νεώτερες εκδόσεις με διορθώσεις θα βγαίνουν

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειναι η παλια εκδοση(οπως ηρθε το τηλ δλδ) με ελληνικο μενου!!! Εχω βρει ενα προγραμματακι που μπορει να παρει τα ελληνικα και να τα βαλει σε οποιαδηποτε εκδοση ....ετσι λεει τουλαχιστον!!!! Αν το καταφερω θα σας πω λεπτομερειες!!!!
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

παρέλαβα προχθές το JiaYu (2 για την ακρίβεια, ένα για μένα, ένα για την κοπέλα μου) από minideal. Είναι φανταστικό, πολύ γρήγορο, η οθόνη τα σπάει - απολύτως ευχαριστημένος :D. Έχω ένα προβληματάκι μόνο. Το ημερολόγιο είναι στα κινέζικα και δε μπορώ να βρω τρόπο να το αλλάξω (είμαι άσχετος από android :O). Αν θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών παιδιά, επειδή έχω αλλάξει πολλές rom στο κινητό μου, να σας πω τι γίνεται.

Στην ρομ του minideal που είναι μια χαρά με τα ελληνικά της δεν μπορείτε να εγκαταστήσετε το fix touch. Άρα τι κάνουμε, πάμε εδώ http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4-6/

Κατεβάζουμε αυτήν την ρομ και το fix touch την περνάμε στο κινητό μας και τότε στης ρύθμισης στην προβολή θα μας έχει μια εντολή να εγκαταστήσουμε το αρχείο fix touch που το έχουμε βάλει στην sd card. Το κάνουμε εγκατάσταση και είμαστε οκ.

Αυτό όσες ρομ περάσουμε μετά θα το έχουμε πάντα εγκατεστημένο και δεν χάνετε.

Οπότε μετά θα περάσουμε την ρομ του minideal που έχουμε κάνει back up και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ισως θα επρεπε ποστ σαν αυτα του τρικαλου αλλα και του δκγτι πιο πανω με τις ρομ να υπηρχαν στην αρχικη μαζεμενα για ευκολια...
85.....ochocinco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...