Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλέ μου το κινητό το δοκίμασα στην δουλεία μου που το ρουτερ είναι στον πάνω όροφο περίπου απόσταση 20 μέτρων.

Το παλιό κινητό sony ericsson active και μια 7 ταμπλέτα ferkuson δεν μου έχαναν καθόλου σήμα, ενώ στο g4 εκεί που είχε φουλ σήμα, χανόταν και μετά πάλι τα ίδια.

Το gps το δοκίμασα για 1-2 με το test gps σε ανοιχτό χώρο και βρήκε μόνο ένα δορυφόρο και δεν είχα χρόνο για να το ψάξω, γιατί τελείωσε και η μπαταρία.

 

Μπορεις να ξαναδοκιμασεις το gps και να ποσταρεις;

Παντα το πρωτο κλειδωμα των δορυφορων αργει να γινει αλλα (λογικα; ) το δευτερο κλειδωμα ειναι πολυ ταχυτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

απο οσο θυμαμαι διαβαζοντας τις 88+ σελιδες, ποτε ο Αντωνης δεν ισχυρίστηκε οτι το G4 ειναι το TOP ....... απλα το σύγκρινε μα καποια αλλα και επειδή οι προδιαγραφες του G4, του αρεσουν και τον βολευουν περισσοτερο απο καποιες αλλες, ειναι αποφασισμενος να το προτιμησει.

Το ιδιο και εγω, κανω καποιες παραχωρισεις (κυριως στο μεγεθος που προτιμω ακομα πιο μικρα), ομως απο εκει και μετα, θεωρω οτι ειναι οτι πιο βολικότερο για τις προτιμησεις μου (και την τσεπη μου).

Το αν θα το αγορασω τελικα, θα δουμε !! .... γιατι αν περιμενω ως το Σεπτεμβριο να γειανουν οι παιδικες ασθενειες σε software+hardware+drivers κλπ, ισως μεχρι τοτε να μιλάμε για το G4-T-plus-Advanced-exclusive-limited-edition-4-wheel-drive-ME-DIPLA-DIAFORIKA-GIA-TIS-ANIFORES και οτι αλλο μας προκύψει ως τοτε

 

ευχαριστω :)

οπως εχω αναφερει εχω κινητο το newman n2

δεν βιαζομαι να παρω κανενα.

το zopo το θεωρω μη ανταγωνιστικο με 1gb ram + ολα αυτα που εχω γραψει

το jiayu g4 turbo συμπληρωνει πολλα checkboxes εκτος απο το mhl.

το neo n003 συμπληρωνει ολα τα checkboxes εκτος απο το μεγεθος.

το tcl idol x ειναι το μικροτερο σε ογκο βαρος 6589t που εχει βγει αλλα εισαι δεσμευμενος με μικρη μπαταρια & no micro sd

 

αν επρεπε να παρω τωρα θα περνα το umi x2 turbo ή iocean X7 Elite αλλα τα 2000mah μπαταρια με χαλανε. τα 2500 του umi καπως τα ανεχομαι

 

μελλοντικα ισως επιλεξω το neo n003 και ανεχτω το μεγεθος του (τυπικο 5αρι) γιατι ειμαι feature maniac και θα θελα να συνδεω με hdmi το κινητο σε tv αν και ποτε χρειαστει.

 

ειτε το jiayu g4, λογω μεγεθους και πληροτητας χαρακτηριστικων ΕΚΤΟΣ mhl :(

 

το newman n2 που εχω με θηκη γινεται οσο ενα 5αρι και αυτο με χαλαει. εχοντας δοκιμασει το jiayu g3 το μεγεθος του ειναι σαφως καλυτερο. το g4 ειναι ακομα μικροτερο. οποτε βρισκομαστε εδω και περιμενουμε. το tcl παντως ειναι κουκλι και ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΟΓΚΟ απο καθε 6589τ κινητο αλλα... δεν υπαρχει το τελειο.-

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Το gps το δοκίμασα για 1-2 με το test gps σε ανοιχτό χώρο και βρήκε μόνο ένα δορυφόρο και δεν είχα χρόνο για να το ψάξω, γιατί τελείωσε και η μπαταρία.

 

πόσο output έχει ο φορτιστής; είναι πάνω από 1A;

κάνει ώρα να φορτίσει με την 3000;

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πηρα και εγω, μαυρο με ελληνικα και ρουταρισμενο.τα σπαει η οθονη του. Το μονο μειων που βλεπω μεχρι τωρα ειναι το σημα του WiFi, το περιμενα καλξτερο.

 

Δοκίμασες να κανεις καποια αλλαγή στο Καναλι εκπομπής του ρουτερ σου μηπως παιζει σε καποια αλλη συχνότητα ?

Λεω ρε παιδι μου μηπως δεν ειναι προβλημα συσκευης αλλα επικοινωνίας με το ρουτερ .

 

Συνήθως τα ρουτερ εχουν απο default το καναλι 11 . Δοκίμασε το 4 ή το 6

Link to comment
Share on other sites

wifi:

"Wifi Analyzer" απο Playstore, βρισκεις βελτιστο καναλι εκπομπης και το βαζεις στο ρουτερ

 

gps:

"FasterGPS" απο Playstore

Continent: Europe, Region: Greece, server: gr.pool.ntp.org

θελει ροοτ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κανεις καποια αλλαγή στο Καναλι εκπομπής του ρουτερ σου μηπως παιζει σε καποια αλλη συχνότητα ?

Λεω ρε παιδι μου μηπως δεν ειναι προβλημα συσκευης αλλα επικοινωνίας με το ρουτερ .

 

Συνήθως τα ρουτερ εχουν απο default το καναλι 11 . Δοκίμασε το 4 ή το 6

 

 

 

Καταρχήν το ρουτερ στην δουλεία μου δεν είναι δικό μου αλλά του αφεντικού και δεν μπορώ να παρέμβω σε αυτό. Εγώ το κινητό το σύγκρινα με τα υπόλοιπα που είχα.

Στο σπίτι μου, που είναι 100μ3 δεν έχω κάποιο θέμα.

Τώρα με το gps, για πρώτη φορά έκανε να κλειδώσει δορυφόρους και να μου δήξει σήμα 5 λεπτά, την δεύτερη 3 λεπτά. Και την επόμενη λιγότερο από λεπτό.

Θα δοκιμάσω να περάσω το igo primo που έχω στην ταμπλέτα και είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ρέ παιδιά έχουν παραλάβει αρκετές μέρες 3 άτομα περίπου και δε βλέπω εντυπώσεις reviews σχόλια και κριτικές. Στο κουτί το αφήσατε όλοι;; φίλε gedvil μετά από από τη χρήση των 4 ημερών;; αλλά σχόλια κάνα θέμα κόλλημα; γενικά όλα καλά; καμιά φώτο από τη κάμερα μέρα και νύχτα να δούμε και μεις; η οθόνη είναι έντονη και ζωηρή όπως των των γνωστών εταιρειών;; η μπαταρία εκεί στη 1,5 μέρα άνετα η με δυσκολία;;

 

 

 

φιλε/οι μου δυστυχώς εντόπισα ένα πρόβλημα :cry:(που ελπίζω να μην είναι της συσκευής αλλά της κάρτας sim και με την αλλαγή της να διορθωθεί).στο κινητό έχω 2 κάρτες sim 1vodafone (κανονικό μεγεθος) + 1 cosmote(κομμένη).Το σήμα της vodafone εξαφανίζεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα,ενώ τις 2 πρώτες μέρες δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα!:( δε ξέρω τι παίζει αλλά ανησυχώ αρκετά και φοβάμαι ότι μπορεί να φταίει η συσκευή!υπάρχει και η περίπτωση όμως να οφείλεται η κάρτα sim γιατί τον αριθμό τον έχω 11χρόνια και δεν έχει αλλαχθεί ποτέ η κάρτα sim οπότε ίσως με μία αντικατάσταση sim να διορθωθεί το πρόβλημα!

κατα τα άλλα το κινητό δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα(αν και ακόμη δεν έχω περάσει άλλη rom)

η οθόνη του είναι απίστευτη...οι φώτο του πολύυυυ καλές (στο σκοτάδι υστερεί)....και το βίντεο του είναι κορυφαίας ποιότητας και ο ήχος του πολύ καθαρός (σε σύγκριση με γνωστά επώνυμα κινητά με 1080p!η μπαταρία του κρατάει 1.5 μέρα με πάρα πολύ χρήση(ενεργοποιημένη την περιαγωγή δεδομένων,όταν βρίσκομαι σπίτι ανοιχτo το wi-fi,με χρήση tathering 1-2 ωρες,και με αρκετές φώτο μεσ τη μέρα μιάς και καλοκαίρι και φωτογραφίες πάνε μαζί:happy:...γενικά είμαι πάάαααρα πολύ ευχαριστημένος εκτός απο το πρόβλημα που προανάφερα και τον ήχο που δεν είναι αρκετά δυνατός!:worry:

όσο αναφορά το πρόβλημά που αναφέραν κάποιοι άλλοι για το σήμα του wi fi ,εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημά μιας και το προηγούμενο μου κινητό δεν είχε τόσο καλό σήμα σε κάποια σημεία σε σχέση με το g4!

απ`οσο θυμάμαι κάποιος ρώτησε για τη φόρτιση του αν διαρκεί πολύ ώρα....σε γενικές γραμμές ναι , κάνει αρκετή ώρα(γύρω στις 3-3 μιση ώρες)αλλά πιστεύω ότι σε ανταμείβει και με το παραπάνω όταν κάνεις να το ξαναφορτίσεις κοντά στις 2μερες ή ίσως 2 (και κάτι) με ποιο απλή χρήση του κινητού!

Link to comment
Share on other sites

φιλε/οι μου δυστυχώς εντόπισα ένα πρόβλημα :cry:(που ελπίζω να μην είναι της συσκευής αλλά της κάρτας sim και με την αλλαγή της να διορθωθεί).στο κινητό έχω 2 κάρτες sim 1vodafone (κανονικό μεγεθος) + 1 cosmote(κομμένη).Το σήμα της vodafone εξαφανίζεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα,ενώ τις 2 πρώτες μέρες δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα!:( δε ξέρω τι παίζει αλλά ανησυχώ αρκετά και φοβάμαι ότι μπορεί να φταίει η συσκευή!υπάρχει και η περίπτωση όμως να οφείλεται η κάρτα sim γιατί τον αριθμό τον έχω 11χρόνια και δεν έχει αλλαχθεί ποτέ η κάρτα sim οπότε ίσως με μία αντικατάσταση sim να διορθωθεί το πρόβλημα!

!

 

Το ότι δε το έκανε από την αρχή με προβλημάτισε αλλιώς θα έλεγα ότι είναι θέμα sim. Δε μπορείς να δοκιμάσεις και ανάποδα τις κάρτες να δεις. Τελικά όταν μιλάς στη μια σιμ η άλλη αν σε καλέσουν τι δείχνει; βγαίνει εκτός δικτύου η σαν δεύτερη γραμμή;

Επίσης ανέβασε και καμιά φώτο μέρα και βράδυ από κάμερα αν μπορεις

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

φιλε/οι μου δυστυχώς εντόπισα ένα πρόβλημα (που ελπίζω να μην είναι της συσκευής αλλά της κάρτας sim και με την αλλαγή της να διορθωθεί).στο κινητό έχω 2 κάρτες sim 1vodafone (κανονικό μεγεθος) + 1 cosmote(κομμένη).Το σήμα της vodafone εξαφανίζεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα,ενώ τις 2 πρώτες μέρες δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα! δε ξέρω τι παίζει αλλά ανησυχώ αρκετά και φοβάμαι ότι μπορεί να φταίει η συσκευή!υπάρχει και η περίπτωση όμως να οφείλεται η κάρτα sim γιατί τον αριθμό τον έχω 11χρόνια και δεν έχει αλλαχθεί ποτέ η κάρτα sim οπότε ίσως με μία αντικατάσταση sim να διορθωθεί το πρόβλημα!

 

Μήπως το κλείδωσες σε 3G δίκτυα και δεν πιάνει?

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ειχε συμβει αλλα μετα απο 2-3 επανεκινησεις (και επανατοποθετηση της καρτας sim) ολα λειτουργουν μια χαρα!:D

Θα ανεβασω φωτογραφιες λογικα το βραδυ αν προλαβω και καθισω στον υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Στη εφαρμογη internet δεν μου εχει περαση τους σεληδοδηκτες απο το PC οπως στα αλλα κινητα? Και flash στην εφαρμογη internet δεν παιζει, γιατι?
Link to comment
Share on other sites

Στη εφαρμογη internet δεν μου εχει περαση τους σεληδοδηκτες απο το PC οπως στα αλλα κινητα? Και flash στην εφαρμογη internet δεν παιζει, γιατι?

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=28799533&postcount=1

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα είδα ότι υπάρχει forum και για αυτό το κινητό Υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα να το αγοράσουμε η μόνο απο Internet
Καλύτερη η πορεία απο τον προορισμό
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα είδα ότι υπάρχει forum και για αυτό το κινητό Υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα να το αγοράσουμε η μόνο απο Internet

 

Mονο ιντερνετ

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μέρα από το πρώτο φορτισμα, με περίπου 30 λεπτά ομιλία και αρκετό wife (περίπου 4 ώρες κάθε μέρα) και η μπαταρία δείχνει 63%. Σουπερ δεν το περίμενα με τίποτα !!!

Ξέρουμε κάτι με τους σελιδοδείκτες πως θα τους περάσει στην εφαρμογή internet?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό http://www.ebay.com/itm/20000mAh-30000mAh-50000mAh-USB-Power-Bank-External-Battery-Charger-F-iphone-ipad-/350812599435?pt=Other_Tablet_eReader_Accessories&var=&hash=item51ae0f748b

12 φορτίσεις μέχρι τώρα του mi2s με μια μόνο φόρτιση του και είναι στα μισά. Επίσης πολύ μικρό μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό http://www.ebay.com/itm/20000mAh-30000mAh-50000mAh-USB-Power-Bank-External-Battery-Charger-F-iphone-ipad-/350812599435?pt=Other_Tablet_eReader_Accessories&var=&hash=item51ae0f748b

12 φορτίσεις μέχρι τώρα του mi2s με μια μόνο φόρτιση του και είναι στα μισά. Επίσης πολύ μικρό μέγεθος.

 

 

1) καλα ολα τους 20000 30000 50000 εχουν τις ιδιες διαστασεις και αλλαζει το αυτοκολλητο που εχει απο κατω?

2) ακριβεις διαστασεις του?

3) φωτο διπλα στο xiaomi mi2s ?

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

ποιο μοντελο εχεις παρει?

 

μετρα αν οντως ειναι οσα αμπερ λεει

 

γιατι αρχισα να νιωθω ηλιθιος που πηρα απο το geekbuying(τελικα το θεωρω πολυ καλυτερο απο το pandawill γιατι δεν λεει βλακειες)

ενα 12000 Α στα 36 €

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Αυτό http://www.ebay.com/itm/20000mAh-30000mAh-50000mAh-USB-Power-Bank-External-Battery-Charger-F-iphone-ipad-/350812599435?pt=Other_Tablet_eReader_Accessories&var=&hash=item51ae0f748b

12 φορτίσεις μέχρι τώρα του mi2s με μια μόνο φόρτιση του και είναι στα μισά. Επίσης πολύ μικρό μέγεθος.

Καλα, ειναι δυνατον να ειναι 20Α/30Α/50Α ? Δεν εχει μικρο ογκο για 100W/150W/250W αντιστοιχα?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

136x71x23 - 250 γραμμάρια - 16800mah είναι πραγματικά.

 

που το ελεγξες? και αν σε καθε νουμερο χανει και απο 4000Α :P

 

κρατα μας ενημερους για το πως ειναι ποιοτικως

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

136x71x23 - 250 γραμμάρια - 16800mah είναι πραγματικά.

 

Τοτε εχει τριπλάσιο όγκο από ένα κινητό.δε θα το λεγα μικρού μεγέθους ούτε φορητή συσκευη που θα χω πάντα μαζί μου.Για κάμπινγκ καλό είναι και στα 16800mah. Για καθημερινότητα Όχι.

Link to comment
Share on other sites

ποιο μοντελο εχεις παρει?

 

μετρα αν οντως ειναι οσα αμπερ λεει

 

γιατι αρχισα να νιωθω ηλιθιος που πηρα απο το geekbuying(τελικα το θεωρω πολυ καλυτερο απο το pandawill γιατι δεν λεει βλακειες)

ενα 12000 Α στα 36 €

 

Τα 50000 πήρα και μέχρι τώρα φαίνεται να είναι καλό. Ο χρόνος θα δείξει βέβαια...

 

 

Τοτε εχει τριπλάσιο όγκο από ένα κινητό.δε θα το λεγα μικρού μεγέθους ούτε φορητή συσκευη που θα χω πάντα μαζί μου.Για κάμπινγκ καλό είναι και στα 16800mah. Για καθημερινότητα Όχι.

 

Για καθημερινότητα μια δεύτερη μπαταρία αρκεί. Σε καλύπτει και δεν πιάνει και χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Το να μπαινοβγαζεις μπαταρίες και να τις φορτίζεις πάνω στο τηλέφωνο δεν είναι και το καλύτερο.Ένας μικρός usb φορτιστής είναι πιο βολικός

 

Φωτο δίπλα στο xiaomi?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...