Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

εχεις συνειδητοποιησει οτι εχεις ενα ξεχωριστο jiayu g4? :P

τι εννοω?

το jayu g4 στα official specs εχει φακο f:2.4

το δικο σου, η σοδια σου, οι φωτος σου εχουν f:2.2!

αυτο ειναι καλο! ειναι καλυτερος φακος απο αυτος των specs του κινητου, οσο μικροτερο το νουμερο τοσο καλυτερο (πιο φωτεινος ο φακος)

αλλος που να το εχει να ανεβασει καμια φωτο απειραχτη να δω το δικο του φακο τι διαγραγμα εχει?

δε μας χαλαει καθολου το f:2.2

 

και δω ερχομαστε στη κλασικη κινεζικη τακτικη: τελιωνει η μια καμερα απο στοκ? βαζουμε μια αλλη, τελειωνει η οθονη? βαζουμε αλλη. και καταληγουμε με διαφορετικες συσκευες με διαφορετικες ρομ (κλασικο παραδειγμα τα ainol tablet με διαφορετικα panel στο ιδιο μοντελο)

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχεις συνειδητοποιησει οτι εχεις ενα ξεχωριστο jiayu g4? :P

τι εννοω?

το jayu g4 στα official specs εχει φακο f:2.4

το δικο σου, η σοδια σου, οι φωτος σου εχουν f:2.2!

αυτο ειναι καλο! ειναι καλυτερος φακος απο αυτος των specs του κινητου, οσο μικροτερο το νουμερο τοσο καλυτερο (πιο φωτεινος ο φακος)

αλλος που να το εχει να ανεβασει καμια φωτο απειραχτη να δω το δικο του φακο τι διαγραγμα εχει?

δε μας χαλαει καθολου το f:2.2

 

και δω ερχομαστε στη κλασικη κινεζικη τακτικη: τελιωνει η μια καμερα απο στοκ? βαζουμε μια αλλη, τελειωνει η οθονη? βαζουμε αλλη. και καταληγουμε με διαφορετικες συσκευες με διαφορετικες ρομ (κλασικο παραδειγμα τα ainol tablet με διαφορετικα panel στο ιδιο μοντελο)

Και το δικο μου f2,2 εχει

Edited by trikalos
Link to comment
Share on other sites

οι φωτο του ρωσικου review

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&ei=LIj0UPjzDYTUswas7ICYBA&hl=el&prev=/search%3Fq%3Dhttp://china-review.com.ua/%26hl%3Del%26client%3Dopera%26hs%3DcJZ%26tbo%3Dd&rurl=translate.google.com&sl=ru&u=http://china-review.com.ua/reviews/smartphones-reviews/1698-obzor-jiayu-g4.html&usg=ALkJrhg0miFfQyuGtxTmlbdo51RVbIHX-g

ειναι σε f:2.4

αυτοι εχουν σιγουρα παλιοτερη σοδια απο εσας. (ενα μηνα πριν απο σας)

 

Και το δικο μου f2,2 εχει

Μπορεις να ανεβασεις μια φωτο να δω τα specs της?

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

οι φωτο του ρωσικου review

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&ei=LIj0UPjzDYTUswas7ICYBA&hl=el&prev=/search%3Fq%3Dhttp://china-review.com.ua/%26hl%3Del%26client%3Dopera%26hs%3DcJZ%26tbo%3Dd&rurl=translate.google.com&sl=ru&u=http://china-review.com.ua/reviews/smartphones-reviews/1698-obzor-jiayu-g4.html&usg=ALkJrhg0miFfQyuGtxTmlbdo51RVbIHX-g

ειναι σε f:2.4

αυτοι εχουν σιγουρα παλιοτερη σοδια απο εσας. (ενα μηνα πριν απο σας)

 

 

Μπορεις να ανεβασεις μια φωτο να δω τα specs της?

 

Μετα την δουλεια θα ανεβασω μια.

Link to comment
Share on other sites

ντααααα :wacko:..... ρωταω εγω ο ασχετος :O .....πως καταλαβαίνεις απο μια φωτο στο internet, τι φακο εχει :worry: το ψαχνεις απο metadata ? (δεξι-κλικ και inspect element ?)
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δυο μέρες έχω δοκιμάσει καμία δεκάρια ρομ και καμία δεν έχει ελληνικά μέσα.

Επικοινώνησα και με minideal και τους εξήγησα τι είχε γίνει και πως αγόρασα από αυτούς το τηλέφωνο και θέλω μια ρομ που να έχει μέσα ελληνικά, από όλους ένας μου απάντησε και μου είπε ότι είναι δύσκολο να μου την στείλει.

Τώρα είναι κάποιος εδώ μέσα που να το έχει πάρει και να έχει την ελληνική γλωσσά?

Και αν μπορούσε να Επερνέ ένα buck up της ρομ?

Και το δεύτερο είναι από κάποιους που μπορούν να γνωρίζουν, μπορούμε να πάρουμε από άλλο τηλέφωνο ρομ που να έχει ελληνικά και να βάλουμε τον αντίστοιχο φάκελο στην ρομ του jiayu g4 ?

Link to comment
Share on other sites

Και το δεύτερο είναι από κάποιους που μπορούν να γνωρίζουν, μπορούμε να πάρουμε από άλλο τηλέφωνο ρομ που να έχει ελληνικά και να βάλουμε τον αντίστοιχο φάκελο στην ρομ του jiayu g4 ?

Εχω την εντυπωση πως δε μπορεις να περασεις καποιο backup μιας ROM ακομα κι αν ειναι απο το ιδιο μοντελο. Νομιζω παιζει προβλημα με το IMEI. Δεν ειμαι σιγουρος ομως, ψαξτο.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως δε μπορεις να περασεις καποιο backup μιας ROM ακομα κι αν ειναι απο το ιδιο μοντελο. Νομιζω παιζει προβλημα με το IMEI. Δεν ειμαι σιγουρος ομως, ψαξτο.

 

 

 

Δεν θέλω να περάσω όλο το back up, αλλά να πάρω ένα φάκελο η ένα αρχείο που περιέχει της γλώσσες και να το αντικαταστήσω σε μια ρομ του jiayu g4.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να περάσω όλο το back up, αλλά να πάρω ένα φάκελο η ένα αρχείο που περιέχει της γλώσσες και να το αντικαταστήσω σε μια ρομ του jiayu g4.

 

Δεν είναι τόσο απλό. Κάθε .apk της rom (στο system/app η στο data/app) αν γίνει decompile περιέχει καποιους φακέλους με όνομα values_xx. Αν υπάρχει ελληνική μετάφραση βρίσκεται στο φάκελο values_el αλλα πρέπει να είναι μεταφρασμένο κάθε .apk αρχείο.

Για να υπάρχει η επιλογή Ελληνικής γλώσσας στις ρυθμίσεις, ακόμα και αν είναι μεταφρασμένες όλες οι επιμέρους εφαρμογές της rom, πρέπει να είναι μεταφρασμένο και το framework_res.apk στο system/framework.

Παρόλα αυτά, μπορείς με κάποια εφαρμογή απο το market οπως το morelocale να "κοροιδέψεις" την rom και να ορίσεις τα ελληνικά σαν κύρια γλώσσα σε όσες εφαρμογές την υποστηρίζουν.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό. Κάθε .apk της rom (στο system/app η στο data/app) αν γίνει decompile περιέχει καποιους φακέλους με όνομα values_xx. Αν υπάρχει ελληνική μετάφραση βρίσκεται στο φάκελο values_el αλλα πρέπει να είναι μεταφρασμένο κάθε .apk αρχείο.

Για να υπάρχει η επιλογή Ελληνικής γλώσσας στις ρυθμίσεις, ακόμα και αν είναι μεταφρασμένες όλες οι επιμέρους εφαρμογές της rom, πρέπει να είναι μεταφρασμένο και το framework_res.apk στο system/framework.

Παρόλα αυτά, μπορείς με κάποια εφαρμογή απο το market οπως το morelocale να "κοροιδέψεις" την rom και να ορίσεις τα ελληνικά σαν κύρια γλώσσα σε όσες εφαρμογές την υποστηρίζουν.

 

Οπότε αν είναι όλοι αυτή η διαδικασία, άκυρο. Θέλει πολλά και εγώ από αυτά δεν σκαμπάζω. Το μόνο είναι να βρούμε την ρομ από το minideal.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν είναι όλοι αυτή η διαδικασία, άκυρο. Θέλει πολλά και εγώ από αυτά δεν σκαμπάζω. Το μόνο είναι να βρούμε την ρομ από το minideal.

 

Αν θέλεις δοκίμασε το morelocale και δες αν οι περισσότερες εφαρμογές έχουν ελληνικά. Αν είναι μόνο το framework να μεταφραστει, κάτι θα κάνουμε.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει ενα φιλο μου να μου το φερει απο κινα,μεχρι τωρα νομιζα οτι θα ειναι ευκολο το περασμα των ελληνικων,υπαρχουν και αλλα προβληματα που θα πρεπει να αντιμετωπισω?
Link to comment
Share on other sites

 

δεν εχει κατι

 

ντααααα :wacko:..... ρωταω εγω ο ασχετος :O .....πως καταλαβαίνεις απο μια φωτο στο internet, τι φακο εχει :worry: το ψαχνεις απο metadata ? (δεξι-κλικ και inspect element ?)

 

προγραμματα οπως το acdsee, picasa, infranview κτλ δειχνουν exif πληροφοριες της φωτο και μεσα σε αυτες ειναι και το διαφραγμα f:2.2 f:2.4 κτλ

 

Οπότε αν είναι όλοι αυτή η διαδικασία, άκυρο. Θέλει πολλά και εγώ από αυτά δεν σκαμπάζω. Το μόνο είναι να βρούμε την ρομ από το minideal.

 

καθε φορα που βγαζει η jiayu μια νεα ρομ θα χανουμε τα ελληνικα δηλαδη τα οποια υπαρχουν μονο στη ρομ του minideal? :(

 

Αν θέλεις δοκίμασε το morelocale και δες αν οι περισσότερες εφαρμογές έχουν ελληνικά. Αν είναι μόνο το framework να μεταφραστει, κάτι θα κάνουμε.

 

το morelocale το ειχα βαλει στο jiayu g3 που παλι δεν ειχε ελληνικα... οκ εφαρμογες οπως maps facebook κτλ κατεβαζε την ελληνικη εκδοση, ειναι ημιμετρο αλλα απο το τιποτα κατι ειναι και αυτο.

 

εχω βαλει ενα φιλο μου να μου το φερει απο κινα,μεχρι τωρα νομιζα οτι θα ειναι ευκολο το περασμα των ελληνικων,υπαρχουν και αλλα προβληματα που θα πρεπει να αντιμετωπισω?

 

ελληνικα θα πληκτρολογεις ανετα. με το morelocale θα βλεπεις πολλες εφαρμογες στα ελληνικα ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΜΕΝΟΥ. το minideal δινει και ελληνικο μενου αλλα με καθε αναβαθμιση εκτος minideal θα χανεται το ελληνικο menu.

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

ελληνικα θα πληκτρολογεις ανετα. με το morelocale θα βλεπεις πολλες εφαρμογες στα ελληνικα ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΜΕΝΟΥ. το minideal δινει και ελληνικο μενου αλλα με καθε αναβαθμιση εκτος minideal θα χανεται το ελληνικο menu.

Πως το minideal περνάει κανονικά τα ελληνικα όμως και δε γίνεται να τα περάσουμε εμείς η δε τα έχουν άλλες Rom που κυκλοφορούν μου φαίνεται περίεργο. Ουσιαστικά είναι δίκη του Rom η η official με περασμένα απλά τα ελληνικα? Γιατί δώρο αδωρο αν είναι να χασεις τη γλώσσα στη πρώτη αναβάθμιση

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε φιλε μου να δουμε τι θα γινει παλι και μετα τα παλαμακια!
βρε μακαρι να το βγαλει στην ωρα του και να κανει την εκπληξη στους λιγους που εχουν απομεινει...

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

 

JiaYu G4 Advanced release date! Available to order 6th July

 

αντε, μας εσκασε !!!....... να χαμογελασουμε λιγο κι εμεις οι "υπομονετικοί" :cool:

 

.... κοστος δεν λεει και ψιλο-ανησυχώ :worry:

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

αντε, μας εσκασε !!!....... να χαμογελασουμε λιγο κι εμεις οι "υπομονετικοί" :cool:

 

.... κοστος δεν λεει και ψιλο-ανησυχώ :worry:

Εγώ ανησυχώ για το preorder μόνο...
"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

.... κοστος δεν λεει και ψιλο-ανησυχώ :worry:

Ε, να μη βαλεις μια 300ρα δολλαριοπουλα στην τσεπη τουλαχιστον ? :)

Λεει ομως και οτι: International resellers will likely get stock in the next batch of production.

Οποτε, τουλαχιστον για μετα τον 15Αυγουστο το βλεπω στα χερια μας..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος να αγοράσω το G4 αλλά δείλιασα λίγο. Υπάρχει το Lg Optimus 4x HD στα 240Ε από Ελλάδα.

 

http://www.ebw.gr/el/Product/33425/LG-Optimus-4X-HD-P880-Black-Mayro-Kamera-8-MP-Othoni-720-x-1280-pixels-4-7-inches-3G-GPS-Wi-Fi-Touchscreen-Bluetooth-Card

 

Έχει κάνει κάποια γνώμη. Δεν συμπαθώ την Lg και δεν μου αρέσει πολύ σαν κινητό αλλά έχει περισσότερα καλούδια HD ... MHL ...1.5G ... Πολλά Roms σε cyanogenmod και MIUI αν δεν μου κάνει η ROM LG.

 

Και πάνω από όλα SERVICE :!:

 

Συγκριση

http://www.morecellphone.com/compare/phones/lg-optimus-4x-hd-p880-vs-jiayu-jy-g4-4gb/221670

Edited by Mindrinos
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει κατι

 

 

δες εδω:

http://i164.photobucket.com/albums/u29/trikalos/th_IMG_20130625_123230_zps4ede11b9.jpg

 

 

Τελικά βρέθηκε μια ρομ που έχει ελληνικά.!!!

http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4-7/

Edited by trikalos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...