Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί σβήστηκε το post μου και απο ποιον;

Τι πρόβλημα υπήρξε;

 

Δεν βλέπω να έχει διαγραφεί κάποιο post σου! Για τέτοιου είδους απορίες καλό είναι να επικοινωνείς με pm με κάποιον moderator.

 

Και μία γενικότερη παρατήρηση προς όλους, ας παραμείνουμε στο θέμα μας και ας αφήσουμε τα off topic σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν βλέπω να έχει διαγραφεί κάποιο post σου! Για τέτοιου είδους απορίες καλό είναι να επικοινωνείς με pm με κάποιον moderator.

 

Και μία γενικότερη παρατήρηση προς όλους, ας παραμείνουμε στο θέμα μας και ας αφήσουμε τα off topic σχόλια.

 

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Τώρα το post μου είναι πάλι στην θέση του. Η τα μάτια μου κάνουν πουλάκια ή κάποιος mod παίζει.

Όπως και να έχει, τώρα είναι Οκ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

http://www.gizchina.com/wp-content/uploads/images/jiayu-g4-hands-on-review-2.jpg

http://www.gizchina.com/wp-content/uploads/images/jiayu-g4-hands-on-review-6.jpg

http://www.gizchina.com/wp-content/uploads/images/jiayu-g4-hands-on-review-7.jpg

http://www.gizchina.com/wp-content/uploads/images/jiayu-g4-hands-on-review-8.jpg

http://www.gizchina.com/wp-content/uploads/images/black-jiayu-g4-review.jpg

 

το πισω καπακι στη μαυρη εκδοση φαινεται rubberised

ναι μεν δε βγαινει καλα στις φωτο αλλα ισως σε αισθηση - αφη ειναι ωραιοοοο

τα glossy καπακια ειναι πιο φωτογενη καθως γιαλυζουν :P

αντε καιρος να βγαλουν δημοσκοπηση:

θελετε το μαυρο μοντελο να εχει ασημι μεταλο μπορντουρα ή μαυρο? :P ετσι για να απασχολουν το κοσμο.

ειναι ομορφο χαλαλι του :P

 

- το πληκτρολογιο στην εκδοση 4.2 νομιζω περιλαμβανει ελληνικα και υποστηριζει swype motion

- ειδα το φορτιστη του star s5, ειναι 1000mah οποτε προφανως συνεργαζεται ο 6589 με φορτιστες 1ah οποτε γλιτωσαμε τις 6 ωρες φορτιση που χρειαζοταν το g3 με τους 500mah φορτιστες του

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Για απρίλη δεν το βλέπω να βγαίνει, πάμε σε μάιο και άμα...:(

 

Και μένα το πίσω καπάκι με χαλάει κάπως, ειδικά σε άσπρο χρώμα, τουλάχιστον να είναι ποιοτικό και να έχει ωραία αίσθηση.

Edited by kostas123pao
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω 3 ερωτήσεις:

 

1.Έστω οτι κάνω προπαραγγελία το κινητό και δίνω κάποια λεφτά.

Να φανταστώ πως παίζει πολύ η περίπτωση να βγει από το εργοστάσιο με άλλη τιμή οπότε το μαγαζί θα σου πει είναι παραπάνω ?

2. Αξίζει να κάνεις προπαραγγελία ?

3.Στην χειρότερη περίπτωση τι μπορεί να γίνει ?

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το rubberised καπακι, στο g2 που ειναι ετσι βολευει γτι δε γλιστραει.

 

με χαλαει λιγο το ασημι στο πλαισιο, το προτιμω ολο μαυρο

 

Το κακο ειναι πως θα αργησει καθως ακομα δεν εχουν αποφασισει οριστικα τα specs, δεν εχει ξεκινησει η παραγωγη κλπ κλπ

 

Καλο Μάιο!!! δυστυχως....

Link to comment
Share on other sites

Μαιο θα βγει το πρώτο batch το οποίο θα δοθεί σε όσους έχουν κάνει pre-orders.Βάλε κανά μήνα να κυκλοφορήσει η δεύτερη φουρνία,βάλε και κανά 20ήμερο να σούρθει από Κίνα....Καλό Δεκαπεντάυγουστο.Αλλά τι λέω 15 είναι αργία.Από 16 και μετά.... :lol:

Οπως λέει και ο akaloith,κάθε μέρα η jiayu χάνει πελάτες που στρέφονται σε άλλες εναλλακτικές.Χαιρετίσματα....

Link to comment
Share on other sites

Θέλω την γνώμη από όσους έχουν πάρει ήδη κινέζικο κινητό.

Ενδιαφέρομαι για το G4, αλλά αγχώνομαι για το θέμα της φόρτισης.

Δυστυχώς ως χρήστης επωνύμου κινέζικου ταμπλετ, αλλά και από όσα διαβάζω και για άλλα μοντέλα, τα περισσότερα έχουν θέμα με σωστή φόρτιση.

Άλλοτε δεν φορτίζουν σωστά, άλλοτε καθόλου.

 

Συμβαίνει κάτι αντίστοιχο και με τα κινέζικα κινητά; Στο ταμπλετ δεν με πειράζει να μην φορτίζει γρήγορα, αλλά το κινητό που είναι πιο βασικό δεν θα ήθελα να έχει τέτοια θέματα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης τα κινεζικα smartphones με 6573 6575 και 6577 δεν υποστηριζουν ταχεια φορτιση. Περιοριζουν το ρευμα φορτισης στα 0.5 με 0.7 αμπερ και για μια μπαταρια 1500mah αυτο σημαινει 3 ωρες φορτισης.

 

Ελπιζουμε τα καινουρια κινεζικα smartphones με τον τετραπυρηνο 6589 να υποστηριζουν ταχεια φορτιση

 

 

PS κανονικα επρεπε να ρωτησεις εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=276709 για να μη χαλαμε αλλο το τοπικ του G4

Link to comment
Share on other sites

αντε και Ευρωπαίος το Jiayu !!! (ολες οι διευθυνσεις απο το site του εργοστασίου http://ejiayu.com/en/Shop.html

 

το Ισπανικο http://www.jiayu.es/es/jiayu-moviles/1-jiayu-g4.html με τιμες σε ΕΥΡΩ :!: :blink::wacko:

 

το Γερμανικό http://www.jiayumobileshop.de/ (αραγε τι μετράει !?!)

....αυτο με ενδιαφέρει απόλυτα, μιας και θα ζήσω εκει πια (σε 3-4 μήνες την έκανα :yahoo:)

 

το Ιταλικο www.jiayuitalia.it .... :lol::):p σιγά μην δουλεύουν οι Ιταλοι

 

το Ουκρανεζικο www.istar.ua .... με τρομερή προσοχή ...... ΜΑΦΙΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

εχει και Ινδικο και Πακιστανεζικο, αλλα ειμαι βεβαιος οτι δεν σας ενδιαφέρει και τοσο

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

- ειδα το φορτιστη του star s5, ειναι 1000mah οποτε προφανως συνεργαζεται ο 6589 με φορτιστες 1ah οποτε γλιτωσαμε τις 6 ωρες φορτιση που χρειαζοταν το g3 με τους 500mah φορτιστες του

dimzan οταν τα μισα μηνυματα ειναι: καλο μαιο, καλο καλοκαιρι, χριστουγεννα μαζι με τη γαλοπουλα κτλ κτλ

σε πειραξε το μηνυμα που ρωτουσε αν υποστηριζει ταχεια φορτιση? και οχι το το εχω ηδη απαντησει 5 ποστ πανω? δεν ηταν offtopic απλα ειχε απαντηθει ηδη το ερωτημα λιγα ποστ πανω και επειδη προφανως κανεις δε το ειδε το ξαναβαζω

- ειδα το φορτιστη του star s5, ειναι 1000mah οποτε προφανως συνεργαζεται ο 6589 με φορτιστες 1ah οποτε γλιτωσαμε τις 6 ωρες φορτιση που χρειαζοταν το g3 6577 με τους 500mah φορτιστες του

καμια υποθεση, κανενα μαλλον, τα πραγματα ειναι ξε κα θα ρα

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

το newman n1 μου ειχε φορτιστη 1αμπερ (πραγματικο 1Α το μετρησα σε αλλο κινητο με το batterymonitorwidget) στη συκευασια χωρις οφελος σε σχεση με καποιο φορτιστη μεχρι 0.5Α

 

Το οτι υπαρχει φορτιστης 1Α στη συσκευασια δε σημαινει οτι υποστηριζεται και απο το κυκλωμα του κινητου. Ελπιζω τα 6589 να το χουν λυσει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εκανε χρηση του 1ΑΗ θα ηθελε 5+ ωρες φορτισης

θελει 3+ ωρες φορτισης που σημαινει οτι ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕ ΦΟΡΤΙΖΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ 0.5 ΑΗ

ΤΟ G3 ΗΘΕΛΕ ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ 5+ ΩΡΕΣ ΦΟΡΤΙΣΕΙ

ΤΑ 6589 ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ Ν2 ΘΕΛΟΥΝ 3+ ΩΡΕΣ

προφανως δεν ειναι το ιδιο

εχω και το n2 Και το g3 και μπορω να διακρινω τη διαφορα

οπως και ειδα χρονο φορτισης για 6589 σε review

απο κει και περα μπορειτε να μεινετε στο ισως και στο ελπιζω, για μενα ειναι ξεκαθαρο

 

τη προηγουμενη φορα ελεγες παλι με χαρακτηριστικη σιγουρια οτι το star δεν ειναι διαθεσιμο, επικοινωνησα με το μαγαζι ρωτησα 2 φορες μου ειπαν οτι ειναι διαθεσιμο

οτι ειναι photoshoped Οι φωτος ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ φυσικα

τωρα λες με σιγουρα οτι το newman φορτιζει σε 5+ ωρες (δε κανει χρηση του 1ah φορτιστη "στη συκευασια χωρις οφελος σε σχεση με καποιο φορτιστη μεχρι 0.5Α") ε λοιπον αυτο ΔΕΝ ισχυει

δε καταλαβαινω προς τι η παραπληροφορηση

 

τα πραγματα ειναι απλα, αν δεν εκανε χρηση του ενισχυμενου φορτιστη θα ηθελε 5+ ωρες να γεμισει η 2500 μπαταρια, Ε ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ καταλαβε το

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

περιεμενε γτι μπλεχτηκες:

 

εχω αναφερει οτι τα κινητα με 6573 6575 και 6577 δεν υποστηριζουν ταχεια φορτιση. Ειχα απ ολα και ξερω. Ταχεια φορτιση σημαινει 1μιση ωρα μαξ. Το lg 2x που ειχα φορτιζε σε 1ωρα και 10λεπτα με φορτιστη 1 αμπερ

 

Το newman n1 που εχω ειχε στη συσκευασια φορτιστη 1 αμπερ. Η πληρης φορτιση του γινεται σε περιπου 3μιση ωρες. Με φορτιστη 0.55Α απο xperia φορτιζει παλι σε 3μιση ωρες. Αρα το οτι παρειχε φορτιστη 1 αμπερ δε σημαιενι οτι τον υποστηριζει

 

Δεν εγραψα πουθενα τιποτα για 5+ ωρες και δεν παραπληροφορω

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα λες βλακιες που δειχνει οτι δεν ξερεις

ταχυφορτιση δεν σημαινει 1,5 ωρα max

ΔΕ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΚΑΝ ΥΠΟΨΙΝ ΤΗ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

αμα ενα κινητο εχει 2500 μπαταρια και εσυ του βαλεις 500 φορτιστη θες 5+ ωρες να το φορτισεις

αμα του βαλεις 1ah φορτιστη και τον υποστηριζει τοτε ο χρονος αυτος μειωνεται αισθητα αλλα φυσικα δε προκειται ποτε να γινει 1.5 ωρα

τα 6577 δεν τον υποστηριζαν

τα 6589 & newman n2 τον υποστηριζουν.-

αλλα αυτο ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΗ 1.5 ΩΡΑ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ!

αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν υποστηριζουν οπως τη λες ταχυφορτιση, επειδη οπως λες δεν θα φτασουν τη 1.5 ωρα, με 3000 μπαταρια να εισαι απολυτα ευχαριστημενος να φορτιζεις στις 3 ωρες παλι ταχυφορτιση ειναι και ας καλυπτει το κριτηριο της 1.5 ωρας που εχεις στο μυαλο σου ως "ταχυ"φορτιση

με 3000 μπαταριες προφανως αλλαζουν τα δεδομενα.

 

η αργη φορτιση λοιπον σε αυτες τις τεραστιες μπαταριες ειναι 6+ ωρες

η γρηγορη φορτιση ειναι 3+ ωρες

βγαλε απο το μυαλο σου το 1.5 ωρα max που εχεις απο παλιοτερα κινητα με μικρες μπαταριες.

δε με νοιαζει τι εκαναν ολα τα παραπανω κινητα σου, μιας που δεν ανεφερες ΚΑΝ το τι μπαταρια ειχαν που απο αυτο εξαρταται.

 

εχω πει εξ αρχης:

τα 6577 δεν τον υποστηριζαν

τα 6589 & newman n2 τον υποστηριζουν.-

τι αλλο πρεπει να πω?

να καθομαι να ελπιζω για κατι που ξερω?

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

το δεν ξερω ειναι σχετικο, καθοτι φυσικος μπορω να σου αραδιασω πολλους τυπους, και επισης δεν ειμαι επιθετικος

 

μιλαω χοντρικα για το μεσο κινητο με μπαταρια 1500-2000mah

 

προφανως ενα κινητο με 3000+ μπαταρια θελει 50%-100% παραπανω χρονο

 

ο μεσος φορτιστης 1Α μπορει να δωσει μεχρι και 1.2 σταθερα (ειδικα αν μιλαμε για ποιοτικο επωνυμο) , οποτε ναι, μπορεις να φορτισεις μπαταρια 2000mah σε 1.5ωρα (τυπικη φορτιση 10% εως 100%)

 

 

τα συμπερασματα δικα σου

Link to comment
Share on other sites

το g4 advanced Που τοσο καιρο ολοι περιμενουμε εχει 3000 μπαταρια οποτε ξεκολα Δ Ε Ν

Ειμαστε στο τοπικ του g4 και οχι στο τοπικ χοντρικα τα κινητα ποση ωρα θελουν φορτιση

οπως και το n2 εχει 2500

δε μπορεις να περιμενεις αυτα να φορτισουν σε 1.5 ωρα για να πεις οτι "ταχυφορτιζονται"

ειναι λ α θ ο ς

 

φορτιστες που δινουν 20% παραπανω απο το ονομαστικο τους? μορε μπραβο να παρω και γω εναν, και γιατι ειναι βλακες και δεν τον ονομαζουν παραπανω? αλλο παλι και τουτο. εγω ξερω οτι χρυσοπληρωνω τα ampere στους φορτιστες για να ανεβουν, εσυ μας λες οτι τα δινουν τσαμπα πανω απο τα ονομαστικα τους

 

απλα ενοχλουμαι που ατομα γραφουν πραγματα και μαλιστα ειναι και 100% σιγουρα γι αυτα, βλεπε δεν υπαρχει στοκ, ειναι φωτοσοπ, max χρονος φορτισης 1.5 ωρα κτλ κτλ

και τα γραφουν με μια σιγουρια και αρχιζεις και αμφισβητεις το τι ξερεις και τι οχι

ας κραταμε και μια πισινη

 

Crash Test

Game

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

καιρό διαβάζω αυτό το topic με πολλά μηνύματα για το περιβόητο G4, θα θελα να ευχαριστήσω τον akaloith :rolleyes: επειδή στις γενικές αναλύσεις και στις ερωτήσεις που υποβαλλανε οι χρηστές απάντησε. (και ελπίζω να συνεχίσει να μας δίνει τα τελευταία νέα γύρω για το g4 γιατι πολλοί users τα κοιτάνε και ενημερωνοντε πιο εύκολα από εδώ παρά να το googlaρεις)

 

δεν θα σταθώ εάν φορτίζει, αν ο επεξεργαστής είναι η δεν είναι Mp, εαν η τιμή μείνει ως έχει θεωρώ the best price for phone στην αγορά! και θα τολμήσω να το αγοράσω, θα ειναι για εμένα το πρώτο μου κινεζικό κινητό όταν βγει βεβαία :)

 

Υς: μην γίνουνε άπληστοι μονο αλλιώς θα χάσουνε το ενδιαφέρων πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

θα τολμήσω να το αγοράσω, θα ειναι για εμένα το πρώτο μου κινεζικό κινητό όταν βγει βεβαία

 

σαν πρώτη αγορά Κινέζικού, εχεις δίκιο να λες "θα τολμήσω να το αγοράσω" οι πιο πολλοί εδω ετσι ξεκινήσαμε κάποια στιγμή με τις κινεζουμπες

 

μετα ομως απο μερικα "καλα" μοντελα, σταματάς να εχεις δισταγμούς και κυριολεκτικά σνομπάρεις τα "επώνυμα" των 500-600-700-800 Ευρω, γιατι απλουστατα, μετα απο ενα χρονο (και πολυ λεω !)θα θελεις να το αλλαξεις και να παρεις κατι πιο καινουργιο και πιο δυνατο ...... ολοι μας αυτο κανουμε, οποτε πανε χαραμι τα 500 +++ Ευρουλινια που δωσαμε πριν ενα χρονο

 

προτιμότερο λοιπον, να δωσω 180 + Ευρω γιατι σε ενα χρονο θα τα "χαρισω" σε καποιο ανιψάκι μου ;)

 

ασε που πολυ πιο ευκολα πουλιέται ενα μεταχειρισμένο κινητο των 200€ στην τιμη των 100€ (εδω κλαιει το ανιψάκι μου) παρα ενα κινητο των 600€ στα 300€, δεν συμφωνεις ?!

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Εχω απο τις 12 του μηνα το G3 και παραθετω τα εξης γεγονοτα...φορτιζω με το δικο του φορτιστη που ειναι 500mA σε σχεδον 6 ωρες...το ιδιο και με συνδεση στο PC..εχω και εναν φορτιστη παλιο απο Sony Ericsson ο οποιος ειναι 850mA και φορτιζει σε 3 ωρες και 40 λεπτα.
Link to comment
Share on other sites

οτι και να κανει το g3, σε μενα δεν εκανε αυτα που λες, δε μας αφορα. το g4 συνεργαζεται κανονικα με φορτιστη 1ah, οπως και το newman n2 οπως και τα 6589 κινητα πχ star s5, CAESAR H7500+ κτλ .- δε βρισκω λογο να αναφερθουμε παραπανω εχει εξαντληθει το θεμα.

να περιμενετε ενα χρονο φορτισης 3.5 ωρες καπου εκει και αυτο γιατι εχουν τεραστια μπαταρια.

καναμε τη τριχα τριχια λες και αμα φορτιζει στις 3 η στις 4 ωρες κατι θα αλλαξει.

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...