Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό είναι από μια lcd οθόνη που είχα και έκανε ακριβός το ίδιο μονό που το έκανε όταν ανήγε, προφανώς πρόβλημα στη τροφοδοσίας κάτι φουσκωμένοι πυκνωτές και όλα οκ μετά από αλλαγή. Εδώ όμως φαντάζομε δεν μπαίνει κολλητήρι…

Μέχρι στιγμής δεν το ξανάκανε αλλά θα δω για σιγουριά σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ποια rom MIUI και από π για το G4tH?

 

http://en.miui.com/download.html

 

ή

 

http://www.miui.com/download-85.html

 

ή

 

http://pan.baidu.com/share/link?shareid=2860311963&uk=2166115920

ή από αλλού?:confused:

να βάλουμε στο πρώτο πόστ λινκ για τις διάφορες ρομ ανάλογα με την κατηγορία της συσκευής π απευθύνονται?

 

UPDATE: ΣΤΟ φορουμ της MIUI λέει flash με χρήση flashtools με Clockwork μπορεί να έχουμε πρόβλημα?

 

Διαδικασία με Clockwork

 

Boot into CWM Recovery
Optionally, but HIGHLY RECOMMENDED: BACKUP YOUR CURRENT ROM
Wipe Data/Factory Reset (Mandatory if you're coming from any other ROM!)
Wipe Cache
Mounts/Storage > Format System (Mandatory if you're coming from any other ROM!)
Advanced > Wipe Dalvik Cache
Install from zip > Select downloaded ROM
Install from zip > Select download GAPPS (αν έχουμε βάλει τέτοια αρχείο..)
Reboot (might take a while,pls be patient!)

Edited by ntopas

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

G4tH δεν υπάρχει... μην το μπερδευεις παραπάνω - ολοι, (Τ) έκδοση έχουμε, στην μπαταρια και το 1/4 // 2/32 διαφέρουμε...!

 

Για το G4H λοιπόν...

Εγώ προτείνω gtbluesky απο το 2ο λινκ που δίνεις και gapps κατόπιν, με τον τρόπο που περιγράφεται στο ποστ #3402

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το ξεθωριάσμα είναι απο πρόγραμμα...

 

Ευχαριστώ, αλλά αν εννοείς το "Disable volume rocker wake", αυτό πρέπει να είναι ακριβώς για να κάνεις disable το άναμμα του κινητού με τα πλήκτρα έντασης (το λέει κιόλας ότι είναι για τηλέφωνα όπως τα Jiayu που ανάβουν -και- με τα πλήκτρα αυτά).

Όπως το λέει και ο pan82 παραπάνω:

Nα ανάβει όταν λέμε;; η οθόνη εννοούμε;; αν ναι αυτο το κανει από μονη της η συσκευή ανάβει με τα volume keys κανονικά και με την εργοστασιακή rom

 

Εγώ απλά χάρηκα με την προοπτική ύπαρξης option στο gravitybox που θα άναβε την οθόνη με τα πλήκτρα αυτά και σε τηλέφωνα που δεν το κάνουν από τη... 'μαμά' τους,

καθώς φίλοι που είδαν το δικό μου κινέζικο (Jiayu) κόλλησαν και αυτοί την... κινεζίτιδα και αγόρασαν Thl W100, τα οποία όμως δεν ανάβουν με τα volume keys και τώρα μου (ψιλο)γκρινιάζουν... :)

 

 

Αυτό είναι από μια lcd οθόνη που είχα και έκανε ακριβός το ίδιο μονό που το έκανε όταν ανήγε, προφανώς πρόβλημα στη τροφοδοσίας κάτι φουσκωμένοι πυκνωτές και όλα οκ μετά από αλλαγή. Εδώ όμως φαντάζομε δεν μπαίνει κολλητήρι…

Μέχρι στιγμής δεν το ξανάκανε αλλά θα δω για σιγουριά σε λίγες μέρες.

Κι εμένα (όπως και στους άλλους, παραπάνω) μου ακούγεται μάλλον σαν soft πρόβλημα, οπότε μην το αφήνεις να σε αγχώσει. Δοκίμασε μια διαφορετική ROM και πιστεύω / ελπίζω να μην το ξαναδείς...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Νεες ROM, φρέσκες (δεν εχω επαληθεύσει τίποτα και ΔΕΝ θα δοκιμάσω τίποτα, όσο η miui μου παίζει καλά...)

Φαντάζομαι αυριο - μεθαύριο θα δώσουν τα link και στην Jiayu news..

 

Να θυμίσω

G4 - model number

H - Huge 3000 mAH

L - Light 1850 mAH

G - Advance 2G/32G

(W) - World edition - if not present, for China market

 

Updated firmware version G4H, G4HG and G4L of 2013.10.25

Official website of the G4L-20131023-072636_20131025

Official page G4H-20131021-172551_20131025

Official page G4HG-20131022-153302_20131025

1, the main interface and lock screen status bar transparent optimization.

2, solve some of the touch-screen virtual buttons without vibration.

3, part of the solution to upgrade the old version of the software models resulting from changes 512M RAM space issue.

4, update hardware drivers bottom bag, please note that third-party ROM developers synchronized bottom bag to maintain software compatibility.

ΔΕΝ λύθηκε το πρόβλημα της "πτώσης" ένδειξης μπαταριας στο 40%-30%-14% (αναλογα με την rom)

G4H-20131021-172551_CWM

G4H-20131021-172551_FT

 

 

Direct links

G4HG-20131022-153302_CWM

G4H-20131021-1​72551_CWM

G4L-20131023-072636 - FT (needrom, user/pass registration required...)

 

Θα συμπληρώσω και τα υπόλοιπα...

 

Ειναι οι επίσημες Ρομ ακόμα δεν τις έχουν βάλει στο site τους. Κάτι ακομα οι εκδόσεις για CMW γιατί είναι.rar δεν μπορείς να τις φλασαρης. Την έκανα extract Kai zip και πάλι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οι επίσημες Ρομ ακόμα δεν τις έχουν βάλει στο site τους.

Κάτι ακομα οι εκδόσεις για CMW γιατί είναι.rar δεν μπορείς να τις φλασαρης.

Την έκανα extract Kai zip και πάλι τίποτα.

 

Κάνεις extract from RAR - εκει περιέχεται ένα update.zip και ένας φάκελος ΑΑΑxxxxxxx.zip - αυτά βάζεις στην κάρτα και επιλέγεις να "τρέξεις" το update.zip μέσω του CWM (Το αρχείο .doc που περιέχεται στο rar έχει οδηγίες με εικόνες...!)

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Mε την καινούργια official rom λύθηκαν πολλά προβλήματα μου με calibration και συμβατότητα με Bluetooth gps που είχα!:lol:

G4H-20131021-1​72551_CWM

 

Επιτέλους, κάποιος με "εσωτερικό" feedback, από προσωπική πείρα!

Αντε, για να πείθονται και οι υπόλοιποι!

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

advance 2/32

 

εβαλα για δοκιμη την ρομ ported from s4. με Ελληνικα. αρκετα καλη και γρηγορη.Αλλα......δεν μου αναγνωριζει την εσωτερικη μνημη, καμια ιδεα ...? εκανα πολλα reset αλλα τιποτε.....

 

και κατι ακομα, θελοντας να εγκαταστησω την updated official πρεπει να βαλω πρωτην την προηγουμενη, να εγκαταστησω το νεο update.zip και μετα να κανω απο recovery update ή κατευθειαν τρεχω το update.zip ακομα και απο miui...?

 

 

edit: ναι πρεπει να εχεις την official πρωτα και μετα τρεχεις το update

Edited by spirosteam
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο το χω αληθινα λατρεψει σε ολα του..απλα το πληκτο κλειδωματος ξεκλειδωματος δεν μου πιανει καλα..και σε αυτο λογικα φταει το καπακι το οποιο εχει αυτο που καρφωνει στην υποδοχη και πατιεται το κουμπι. εβαλα μια εφαρμογη να το κλειδωνω με ενα πατημα και το αναβω με τα κουμπια της εντασης αλλα με χαλαει η ολη φαση..
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις εκδόσεις G4H & G4HG για CWM,

G4L_20131023_CMW

Οδηγίες στο doc που περιέχεται (ή στο ποστ #3434)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν αρκουν τα 3 wipe?

Wipe Data/Factory Reset

Wipe Cache

Advanced > Wipe Dalvik Cache

 

θελει και:

Mounts/Storage > Format System ???

 

εχω αρκετα θεματα turn off και εχω ξενερωσει. με διαφορες ρομ official + miui

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν αρκουν τα 3 wipe?

Wipe Data/Factory Reset

Wipe Cache

Advanced > Wipe Dalvik Cache

 

θελει και:

Mounts/Storage > Format System ???

 

εχω αρκετα θεματα turn off και εχω ξενερωσει. με διαφορες ρομ official + miui

 

Κοίταξε στο Blade π είχα αλλάξει αρκετές ρομ πάντα το έκανα, σύμφωνα με τις οδηγίες των παιδιών στο Modaco, xda.

Μόλις πέρασα MIUI κ παίζει να το μετάνιωσα ήδη..το GooglePlaystore κρασάρει..

k βλέπω μόνο MIUI Market - αλήθεια τι παίζει με αυτό έχει τις ίδιες εφαρμογές - κάποιες Paid τις δίνει δωρεάν?

 

Επίσης δε μπορώ να βρω πως να ρυθμίζω την default sim για κλήσεις κ δεδομένα..:(

 

θα την κρατήσω ως αύριο το βράδυ μάλλον την MIUI v5 :O

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν αρκουν τα 3 wipe?

Wipe Data/Factory Reset

Wipe Cache

Advanced > Wipe Dalvik Cache

 

θελει και:

Mounts/Storage > Format System ???

 

εχω αρκετα θεματα turn off και εχω ξενερωσει. με διαφορες ρομ official + miui

Κι εγω στο Huawei IDEOS X5 Pro παντα κανω format system.

Μπορει αυτο να φταιει στα προβληματακια σου.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οταν βγει η world cwm rom θα κανω μια τελευταια προσπαθεια κανοντας format και το system

 

edit: σιγα μη καθομουν...

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν αρκουν τα 3 wipe?

εχω αρκετα θεματα turn off και εχω ξενερωσει. με διαφορες ρομ official + miui

 

Αυτό, με προβληματίζει, δυο φορές και σε μένα χτες...

Παρατήρησα οτι το έκανε μόλις τελείωσα με μια κληση (μπαταρία στο +90%)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα MIUI κ παίζει να το μετάνιωσα ήδη..το GooglePlaystore κρασάρει..

k βλέπω μόνο MIUI Market - αλήθεια τι παίζει με αυτό έχει τις ίδιες εφαρμογές - κάποιες Paid τις δίνει δωρεάν?

 

Επίσης δε μπορώ να βρω πως να ρυθμίζω την default sim για κλήσεις κ δεδομένα..:(

 

θα την κρατήσω ως αύριο το βράδυ μάλλον την MIUI v5 :O

 

Η MIUI μ ψιλοάρεσε τελικά, το playstore το έβγαλα κ το ξανάβαλα στη δεύτερη τρίτη φορά δούλεψε!!!

έχω πρόβλημα δεν μπορώ να πειράξω τα Root permisions :(

έχει κανείς καμία ιδέα

UPDATE! ΤΟ ΒΡΗΚΑ με το εργαλείο αναζήτηση , ψάχνεις permissions, permission manager, το ανοίγεις το ενεργοποιείς, κ μετά πας να ανοίξεις μια εφαρμογή π ζητάει permissions σ τα πρίζει..δε μπορείς ακόμη να δώσεις δικαιώματα, μετά ξαναπάς στο permission manager, πατάς allow για την εφαρμογή στην κάτω επιλογή κ μετά σε κάθε εφαρμογή π ζητάει σε ρωτάει..

by the way το bluetooth δουλεύει ανέλπιστα καλά (οι συνομιλητές μ αναφέρουν ακόμη καλύτερη ποιότητα ήχου σε σχέση με official..

Edited by ntopas

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

advance 2/32

 

εβαλα για δοκιμη την ρομ ported from s4. με Ελληνικα. αρκετα καλη και γρηγορη.Αλλα......δεν μου αναγνωριζει την εσωτερικη μνημη, καμια ιδεα ...? εκανα πολλα reset αλλα τιποτε.....

 

 

 

καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

advance 2/32

εβαλα για δοκιμη την ρομ ported from s4. με Ελληνικα. αρκετα καλη και γρηγορη.Αλλα......δεν μου αναγνωριζει την εσωτερικη μνημη, καμια ιδεα ...? εκανα πολλα reset αλλα τιποτε.....

 

Αν μιλάς γι' αυτήν http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4-s4ui/

ο δημιουργός της, λεει στα σχόλια οτι ΔΕΝ παίζει στο 2/32...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς γι' αυτήν http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4-s4ui/

ο δημιουργός της, λεει στα σχόλια οτι ΔΕΝ παίζει στο 2/32...

 

ναι το εχω δει αλλα ειπα να δοκιμασω. παιζει μια χαρα αλλα το θεμα ειναι οτι δεν βλεπει την εσωτερικη μνημη. μου ζηταει να την κανω mount.... προσπαθησα με καποια apps αλλα δεν,,,και ελεγα μηπως καποιος εχει αντιμετωπισει παρομοιο θεμα σε αλλη ρομ ενδεχομενος

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω δει αλλα ειπα να δοκιμασω. παιζει μια χαρα αλλα το θεμα ειναι οτι δεν βλεπει την εσωτερικη μνημη. μου ζηταει να την κανω mount.... προσπαθησα με καποια apps αλλα δεν,,,και ελεγα μηπως καποιος εχει αντιμετωπισει παρομοιο θεμα σε αλλη ρομ ενδεχομενος

 

Μα αυτός είναι ο βασικός λόγος που οι rom του απλού δε παίζει στο advance δε βλέπει την εσωτερική μνήμη η την επιπλέον ram δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κατι

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

.... οι rom του απλού δε παίζει στο advance δε βλέπει την εσωτερική μνήμη η την επιπλέον ram ....

 

Οι Ρώσοι στο 4pda έχουν κάποια patches για τέτοια θέματα, αλλα δεν μπορώ ούτε να καταλάβω ακριβώς, ούτε να τα κατεβάσω.

Προτίμησε λοιπόν rom που ξεκάθαρα υποστηρίζουν το 2/32...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Η MIUI μ ψιλοάρεσε τελικά, το playstore το έβγαλα κ το ξανάβαλα στη δεύτερη τρίτη φορά δούλεψε!!!

 

....... και συνεχιζω να περιμενω, μπας και λυθουν τα "ψιλο-bugs" της MIUI :confused:

 

ουτε καν update της official που φοραω, δεν κανω (ακομα), μιας και δουλευει αψογα σε ολα ;)

 

εδω στην Γερμανια, τα μαγαζια "σπρωχνουν" τα κινητα της HTC και της Apple (εναντi της Samsung, ας πουμε) και η καλυψη δικτυου ειναι απιστευτα πληρης !!! σε οποιο κολοχωρι στην ακρη του Θεου και αν εισαι, πιανει σημα !!...... θα μου πεις, αφου ειναι μια τεραστια πεδιαδα (η βορια Γερμανια) πως να μην πιανει καλα :p ........ και το κρυο καλα κρατει :(

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...