Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την τελευταία εβδομάδα η ένδειξη για τη SIM έχει σχεδόν συνεχώς το κόκκινο Χ αναμμένο και το σήμα στο μηδέν. Φτιάχνει για 30 δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται στην κατάσταση μη σύνδεσης. Η τοποθεσία που βρίσκομαι δεν φαίνεται να επηρεάζει καθόλου τη δυσλειτουργία αυτή.

Μήπως έχει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα; Υπάρχει κάποια πρόταση του τι να κάνω, τι μπορεί να φταίει;

 

Βλέπω έχεις ΜΙΑ sim - στην άλλη υποδοχή, πως συμπεριφέρεται?

Η sim, είναι τελευταίας 3ετίας ή παλαιότερη?

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την τελευταία εβδομάδα η ένδειξη για τη SIM έχει σχεδόν συνεχώς το κόκκινο Χ αναμμένο και το σήμα στο μηδέν. Φτιάχνει για 30 δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται στην κατάσταση μη σύνδεσης. Η τοποθεσία που βρίσκομαι δεν φαίνεται να επηρεάζει καθόλου τη δυσλειτουργία αυτή.

 

Μήπως έχει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα; Υπάρχει κάποια πρόταση του τι να κάνω, τι μπορεί να φταίει;

 

για δες στις ρυμισεις δικτυου μηπως το εχεις βαλει υποχρεωτικα σε 3g. Αν το χεις βαλει σε 3g (wcdma) μονο τοτε οταν δεν εχει δικτυο 3g δε θα πιανει τιποτα. Ναλτο στο αυτοματο

Link to comment
Share on other sites

Πήγα από το Γερμανό και πήρα μία καινούργια sim, micro , και όλα είναι μια χαρά τώρα. Την προηγούμενη sim, full size την είχα 10+ χρόνια, και υποψιάζομαι, από την απάντηση του asot, ότι έφαγε τα ψωμιά της, (αν και δεν είχα υπόψη μου ότι οι sim τρώνε τα ψωμιά τους.) :O
Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα μετά από 24 ημέρες την παρακάτω μπαταρία http://www.banggood.com/Original-2000mAh-Lithium-Battery-For-JIAYU-G4-G4T-G5-p-910470.html

από αύριο θα έχω στοιχεία περί σκαλοπατιών και λοιπών επιδόσεων :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα μετά από 24 ημέρες την παρακάτω μπαταρία http://www.banggood.com/Original-2000mAh-Lithium-Battery-For-JIAYU-G4-G4T-G5-p-910470.html

από αύριο θα έχω στοιχεία περί σκαλοπατιών και λοιπών επιδόσεων :)

Καλή επιλογή η μπαταρία, αλλα στο θέμα "σκαλοπάτι" δεν νομίζω να αλλάξει κάτι...

Εγώ που το δουλευω με δυο μπαταρίες (1850 & 3000) βλέπω το 35%->15% και στις δύο...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή η μπαταρία, αλλα στο θέμα "σκαλοπάτι" δεν νομίζω να αλλάξει κάτι...

Εγώ που το δουλευω με δυο μπαταρίες (1850 & 3000) βλέπω το 35%->15% και στις δύο...

 

99% δεν θα αλλάξει....πάμε για το 1% που μένει :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το Jiayu μου άρχισε να μου βγάζει τα πρώτα προβλήματα μετά από 5 περίπου μήνες που το έχω. Συγκεκριμένα αρκετά συχνά πάω να ανοίξω την φωτογραφική μηχανή και κολλάει εντελώς. Ο μόνος τρόπος είναι να βγάλω και να ξαναβάλω την μπαταρία (όταν ανοίγω ξανά το κινητό βγάζω κανονικά φωτός).

 

Έχει κανείς ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω για να διορθωθεί η κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Το Jiayu μου άρχισε να μου βγάζει τα πρώτα προβλήματα μετά από 5 περίπου μήνες που το έχω. Συγκεκριμένα αρκετά συχνά πάω να ανοίξω την φωτογραφική μηχανή και κολλάει εντελώς. Ο μόνος τρόπος είναι να βγάλω και να ξαναβάλω την μπαταρία (όταν ανοίγω ξανά το κινητό βγάζω κανονικά φωτός).

 

Έχει κανείς ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω για να διορθωθεί η κατάσταση;

 

και εγω το ειχα αυτο το προβλημα, οταν το παθαίνει αυτο δεν ανοιγει ουτε ο φακος, ουτε λειτουργει αλλο προγραμμα καμερας. δεν λυθηκε με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα μονο αν ξαναπερασεις την ρομ απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια , φιλος μου θελει να του αγορασω το Jiayu G4 - 1 ram - 3000 μπαταρια , μπορειτε να βοηθησετε να βρω την καλυτερη τιμη με free μεταφορικα ...

 

Βασικά μη πάρεις αυτη την εκδόση η νέα G4C θα είναι σαν το advanced το σκορ του πρέπει να είναι 17000 άλλα το βασικότερο είναι ότι λένε ότι κάνει περισσότερη οικονομία στη μπαταρία... Για παιχνίδια δεν θα κάνει Και τόσο

http://www.spemall.com/Jiayu-G4C-Smartphone-3G-GPS-WCDMA-Android-4-2-OS-MTK6582-Quad-Core-13-0MP-Ccamera-4-7-Inch-1280-720-IPS-Screen-1GB-RAM-4GB-ROM_g.html

Link to comment
Share on other sites

Το Jiayu μου άρχισε να μου βγάζει τα πρώτα προβλήματα μετά από 5 περίπου μήνες που το έχω. Συγκεκριμένα αρκετά συχνά πάω να ανοίξω την φωτογραφική μηχανή και κολλάει εντελώς. Ο μόνος τρόπος είναι να βγάλω και να ξαναβάλω την μπαταρία (όταν ανοίγω ξανά το κινητό βγάζω κανονικά φωτός).

 

Έχει κανείς ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω για να διορθωθεί η κατάσταση;

 

Ποια rom φοράς?

Έχεις εγκατεστημένο το skype?

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή η μπαταρία, αλλα στο θέμα "σκαλοπάτι" δεν νομίζω να αλλάξει κάτι...

Εγώ που το δουλευω με δυο μπαταρίες (1850 & 3000) βλέπω το 35%->15% και στις δύο...

 

Λοιπον.....η μπαταρια μπηκε στο τηλ με ενδειξη 34% του εχω κανει δυο reboot , πλοηγηση κανονικα , κλησεις γυρω στα 15' και ειναι στο 28% ! Με την 1850 θα ειχε κανει το σκαλοπατι.......βρε λες να εγινε το Θαυμα;;;;;;;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το advanced και δεν έχω σκαλοπάτι... μονο τις 2 πρώτες φορες έκανε μετά ήταν μια χαρά

αλλα δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου η μπαταρία μου αντέχει 1μιση μέρα σχεδόν

κραταω καααθε μέρα wifi μονο το βραδυ που κοιμάμαι το κλείνω, παρα πολλά sms σχεδόν συνεχεια όλη μέρα και 7-8 τηλεφωνα 5 λεπτών άντε και κάνα μισάωρο παιχνίδια

είναι λογικό να κρατάει τόσο η εγώ θέλω πολλά? :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οταν παω να κανω αναβαθμιση την miui πεφτει τεζα το ανθρωπακι κ σταματαει;

 

Ξεκίνε με επαν-εγκατασταση του recovery/CWM (μέσα από MobileMTK Tools) και μετά, 3 wipe και install miui...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα προσεξα οτι μου εφυγε το τζαμακι απο την καμερα απο πισω. :X με ουχο στικ το κολλησαν;

τεσπα βρηκα αυτο στο εβαυ http://www.ebay.com/itm/New-original-Rear-Camera-Glass-For-JIAYU-G3-G3s-G4-Smart-Cell-phone-/191038595222?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item2c7ac9a096

 

http://www.focalprice.com/IPF04B/Replacement_Black_Camera_Frame_Holder_for_iPhone_4G.html

 

κανει λετε; ξερετε καποιο αλλο σαιτ να δω;

Το ίδιο έπαθα κι εγώ πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Ας μου πει καποιος ποια miui ειναι η καλυτερη και με ελληνικα γιατι χαθηκα!!!!

 

Εδώ - 4.3.5 FULL ROM (δυο εκδόσεις, STD & ADV, αναλόγως ram/rom)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

JiaYu are releasing the quad-core JiaYu G4Cnext week with phones avaiable to international customers for just $169.99.

 

The JiaYu G4 remains an excellent phone, but since it launched last year technology upgrades have meant that JiaYu have been able to play with the specifications to reduce the cost while retaining the performance. The major difference between last year’s G4 is the change in processor. As the G4 and G4C uses a 1280 x 720 display the phone doesn’t needthe MT6589t chipset of the original, so JiaYu have replaced it with the equally powerful but more cost effective 1.3Ghz MT6582 processor.

The rest of the hardware is untouched including the 4.7-inch OGS display, 1GB RAM, 13 mega-pixel camera and dual SIM support.

JiaYu will release the first batch of JiaYuG4C in China next week and have already teamed up with SPE mall to satisfy the needs of international JiaYu fans. Stock of the G4C should be available from 5th March with the phone costing a reasonable $169.99.

 

Spemall.com

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

Εχτες παρελαβα ενα G4.

Εχει ενα θεματακι με το power button θελει πολυ δυναμη και πιανει μονο απο ενα συγκεκρινο σημειο κατω κατω στο κουμπι.

Λετε να το στειλω πισω η να το φτιαξω εδω σε κανεναν μαστορα?

Αν το στειλω θα το χω παλι σε κανα τριμηνο..Ποιος περιμενει?

Αλλα μετα μηπως χασω εγγυηση κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενα θεματακι με το power button θελει πολυ δυναμη και πιανει μονο απο ενα συγκεκρινο σημειο κατω κατω στο κουμπι.

 

Το Power button εξαρτάται από το καπάκι....

Βγάλε το καπάκι (έλεγξε οτι το κουμπι είναι σωστά "στερεωμένο" στο πλαστικό καπάκι και ξαναβάλε το), προσέχωντας να πατήσει πρώτα η δεξια πλευρά και μετά η αριστερή (με τα VOL up/down)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Το εβγαλα το καπακι και πλεον ειμαι σιγουρος οτι εχει προβλημα το κουμπι..

Αν πατησεις με το νυχι το volume δουλευει κανονικα το power δεν κανει τιποτα...

 

Και μια ερωτηση επειδη σκευτομαι να το στειλω παλι πισω...Για να μην χασω καμια εγγυηση κτλ.

Να κανω αναφορα στο paypal η δεν στεκει?

Link to comment
Share on other sites

Το εβγαλα το καπακι και πλεον ειμαι σιγουρος οτι εχει προβλημα το κουμπι.. Αν πατησεις με το νυχι το volume δουλευει κανονικα το power δεν κανει τιποτα...

Και μια ερωτηση επειδη σκευτομαι να το στειλω παλι πισω...Για να μην χασω καμια εγγυηση κτλ. Να κανω αναφορα στο paypal η δεν στεκει?

 

Να τραβήξεις video την δυσλειτουργια, να ξεκινήσεις τη διαδικασία επιστροφής (επικοινωνία, RMA, κλπ) και αν είσαι εντος 45/60 ημερων (πλέον?) από την αγορά, να ανοίξεις και dispute @ paypal για "διασφάλιση"...!

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...