Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εψαξα αρκετα στα post σας αλλα δν μπορεσα να βρω κατι.. οταν ανοιγω καποιες φορες το wifi , ναι μεν μου βγαζει το εικονιδιο του ασυρματου δικτυου κ δειχνει οτι ειναι συνδεδεμενο αλλα το χρωμα του ειναι γκρι. και παρατηρησα οτι για να εχω οντως συνδεση πρεπει να ειναι μπλε. Τι μπορω να κανω για αυτο??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
παιδια εψαξα αρκετα στα post σας αλλα δν μπορεσα να βρω κατι.. οταν ανοιγω καποιες φορες το wifi , ναι μεν μου βγαζει το εικονιδιο του ασυρματου δικτυου κ δειχνει οτι ειναι συνδεδεμενο αλλα το χρωμα του ειναι γκρι. και παρατηρησα οτι για να εχω οντως συνδεση πρεπει να ειναι μπλε. Τι μπορω να κανω για αυτο??

 

Οταν κανεις restart το router δουλευει μετά;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να ρωτησω και εγω κατι ; Αν έχει αγγλικα μπορουμε να βαλουμε Ελληνικά ;

 

Αν δεν εχει, θα χρειαστεί να αλλάξεις τη rom σε άλλη multilanguage.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ πριν 4 μέρες απο Geekbuying το Thick Turbo με 3000mah, όλα τέλεια με το gps, wifi και η μπαταρία 2 μέρες με full χρησιμότητα χωρίς απότομη μείωση.Το μόνο μειονέκτημα που δεν με απασχολεί ιδιαίτερα είναι η οθόνη σε γωνίες θέασης που ασπρίζει λιγάκι.Υπάρχει κάποια διαδικάσια που μπορούμε να το αλλάξουμε?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό ειναι σύνηθες πρόβλημα σε όλες τις συσκευές με αυτές τις οθόνες. Αν δεν ειναι ιδιαίτερα έντονο, θα σου πρότεινα να μείνεις ως έχεις γιατί δεν σου εξασφαλίζει κανεις ότι η επόμενη θα ειναι καλύτερη, πόσο μάλλον οταν κατα τα αλλά έχεις απροβλημάτιστη συσκεύη σύμφωνα με τα λεγόμενα σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι σύνηθες πρόβλημα σε όλες τις συσκευές με αυτές τις οθόνες. Αν δεν ειναι ιδιαίτερα έντονο, θα σου πρότεινα να μείνεις ως έχεις γιατί δεν σου εξασφαλίζει κανεις ότι η επόμενη θα ειναι καλύτερη, πόσο μάλλον οταν κατα τα αλλά έχεις απροβλημάτιστη συσκεύη σύμφωνα με τα λεγόμενα σου.

 

 

Πραγματικά ήμουν έτοιμος για όλα αλλά για την οθόνη pfff klain πάλι βλέπεις άνετα και με τη μαμά rom να δουλεύουν όλα ρολόι δεν κάνω καν το κόπο να αρχίσω τα πειράματα.Αυτό που με ξενερώνει είναι οτι το πήρα για την κοπέλα μου κι εγώ έμεινα με το..... G3 :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το recovery. Έβαλα καινούρια επίσημη rom, η οποία έβαλε το μαμίσιο recovery. Κατέβασα το cwm όμως δεν μπορώ να το βάλω με mobileuncle αφού δεν το βλέπει στo root της sd όταν επιλέγω update recovery. Μου βγάζει μόνο κάποια online recovery για άλλα μοντέλα. Κάποιος άλλος τρόπος να βάλω το cwm?
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το recovery. Έβαλα καινούρια επίσημη rom, η οποία έβαλε το μαμίσιο recovery. Κατέβασα το cwm όμως δεν μπορώ να το βάλω με mobileuncle αφού δεν το βλέπει στo root της sd όταν επιλέγω update recovery. Μου βγάζει μόνο κάποια online recovery για άλλα μοντέλα. Κάποιος άλλος τρόπος να βάλω το cwm?

 

Κάτι κάνεις λάθος - το πέρασμα οποιασδήποτε ROM, δεν πειράζει το recovery!

Βεβαιώσου οτι υπάρχει το κατάλληλο .img αρχείο στην κάρτα SD (οχι σε φάκελο, όχι zip/rar) και ξανα-δοκίμασε

ή κάντο μέσω της εφαρμογής jiayu.es (εγκατάσταση και εκτέλεση στο τηλέφωνο)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως πειράχτηκε το recovery. Και γω έμεινα χαζός όταν ξεκίνησα σε recovery για να κάνω restore και είδα ότι είχε αλλάξει. Τεσπα, δούλεψε ευτυχώς μέσω της εφαρμογής των ισπανών. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν δουλευει ουτε με την rom απο την jiayu (το εκανα μεσω flashtools)

 

Panos, δεν σε παρακολουθούμε... δεν κανεις μια ανακεφαλαίωση (με κανένα quote δικό σου)?

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Panos, δεν σε παρακολουθούμε... δεν κανεις μια ανακεφαλαίωση (με κανένα quote δικό σου)?

 

 

Λοιπον πηγα να βαλω recovery αλλα μεσω εφαρμογης Mobiletools βγαζει γκρι οθονη,μεσω εφαρμογης jiayu.es δεν αναγνωριζει το κινητο,εβαλα την τελευταια rom που δινει το site της jiayu αλλα συνεχιζει να μην εχει recovery και υπαρχει ακομη το προβλημα με το calibratio της οθονης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα να βαλω recovery αλλα μεσω εφαρμογης Mobiletools βγαζει γκρι οθονη,μεσω εφαρμογης jiayu.es δεν αναγνωριζει το κινητο,εβαλα την τελευταια rom που δινει το site της jiayu αλλα συνεχιζει να μην εχει recovery και υπαρχει ακομη το προβλημα με το calibratio της οθονης

 

Ποιο μοντέλο αγόρασες, από που?

Ποια είναι η rom που φοράει τώρα?

Στην "πλάτη", κάτω από την μπαταρία, γραφει JY-G4 (WCDMA 2100)?

Δώσε τα 11 πρώτα ψηφια του S/N... (ειναι μοντέλο _ παραγωγή)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντέλο αγόρασες, από που?

Ποια είναι η rom που φοράει τώρα?

Στην "πλάτη", κάτω από την μπαταρία, γραφει JY-G4 (WCDMA 2100)?

Δώσε τα 11 πρώτα ψηφια του S/N... (ειναι μοντέλο _ παραγωγή)

 

Αγορα 09/11 απο Minideal

Μοντελο JIAYU G4 MTK6589T 1.5GHZ Smart Phone Android 4.2 Quad Core 3000mAh Battery 4.7inch IPS Retina Screen - Black

Serivice

Gift(Flim+Silicone Case)

G4 厚电MTK6589T 1G/4G黑色

 

Ναι γραφει WCDMA 2100 και JY-G4

JYG4A130503

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραία - G4H

Το πιο πρόσφατο Firmware (εννοείται Αγγλικά Μενού)

G4H-20131021-172551 FT

(FlashTool, αφού είπες οτι το CWM δεν σου δουλευει σωστά...)

Θα έχει ελάχιστες Κινέζικες εφαρμογές που αφαιρούνται εύκολα

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία - G4H

Το πιο πρόσφατο Firmware (εννοείται Αγγλικά Μενού)

G4H-20131021-172551 FT

 

Θα έχει ελάχιστες Κινέζικες εφαρμογές που αφαιρούνται εύκολα

 

Ok φανταζομαι μεσω flashtools,θα εχει το fix για το calibration της οθονης,το δοκιμαζω και αναφερω σε λιγο

 

Δεν δουλευει βγαζει προβλημα στο flashtool και τελικα εβαλα μια που βρηκα απο jiayu.es οπως και recovery και πηρε τον δρομο του το κινητο οπως πρεπει,αυριο περισσοτερες πληροφοριες και εντυπωσεις

Edited by panosb26
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να κάνει έναν οδηγό με λινκ, για το πως μπορούμε να κάνουμε καθαρή εγκατάσταση με smartflash από pc?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Παρήγγειλα το εξής G4 (bbbb τελικά ναι, δεν άντεξα!!!!!!!) :

(http://www.to2c.com/jiayu-g4-mtk6589t-quad-core-1-5ghz-4-7-inch-hd-ips-retina-screen-android-4-2-13mp-camera-1g-4g-smartphone.html)

και μετά από επικοινωνία με τη Susan, με ενημέρωσε πως δεν υπάρχει η δυνατότητα για Ελληνική γλώσσα στο συγκεκριμένο τηλέφωνο!!!

Φαντάζομαι με κάποια διαδικασία θα περνάει, έτσι δεν είναι?

Να ακυρώσω την παραγγελία?

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια, αλλά μου φαίνεται περίπλοκο το smartflash, αυτή τη στιγμή είμαι σε μιουι και όλα λειτουργούν καλά, αλλά μου φαίνεται πολύ βαρύ το τηλέφωνο, γιατί να πάω στη τελευταία επίσημη με cwr, ποια διαδικασία ακολουθώ? Πριν πάω σε miui είχα προβλήματα από το πουθενά με το touch, ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Παρήγγειλα το εξής G4 (bbbb τελικά ναι, δεν άντεξα!!!!!!!) :

(http://www.to2c.com/jiayu-g4-mtk6589t-quad-core-1-5ghz-4-7-inch-hd-ips-retina-screen-android-4-2-13mp-camera-1g-4g-smartphone.html)

και μετά από επικοινωνία με τη Susan, με ενημέρωσε πως δεν υπάρχει η δυνατότητα για Ελληνική γλώσσα στο συγκεκριμένο τηλέφωνο!!!

Φαντάζομαι με κάποια διαδικασία θα περνάει, έτσι δεν είναι?

Να ακυρώσω την παραγγελία?

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!!!

 

Πρέπει καποιος που εχει ελληνική rom να την κανει backup και να στη στείλει.

 

Το ότι δεν έχει ελληνικά δεν σημαίνει οτι δεν θα μπορείς να γραφεις και να διαβάσεις ελληνικά. Για πολλούς δεν είναι πρόβλημα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Παρήγγειλα το εξής G4 (bbbb τελικά ναι, δεν άντεξα!!!!!!!) :

(http://www.to2c.com/jiayu-g4-mtk6589t-quad-core-1-5ghz-4-7-inch-hd-ips-retina-screen-android-4-2-13mp-camera-1g-4g-smartphone.html)

και μετά από επικοινωνία με τη Susan, με ενημέρωσε πως δεν υπάρχει η δυνατότητα για Ελληνική γλώσσα στο συγκεκριμένο τηλέφωνο!!!

Φαντάζομαι με κάποια διαδικασία θα περνάει, έτσι δεν είναι?

Να ακυρώσω την παραγγελία?

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!!!

 

Με αφορμή τον DEMAKHS, στον οποίο απάντησα και με ΡΜ, να πω οτι όσοι αγοράζουν Κινέζικο τηλέφωνο, είναι καλό να είναι προετοιμασμένοι να το δουλέψουν με ΑΓΓΛΙΚΟ μενού - ειναι ασφαλέστερο και δίνει τις δυνατότητες αναβάθμισης που λυνουν προβλήματα (ειδικά στα Κινέζικα τηλέφωνα, τετοιες αναβαθμίσεις είναι συχνές...)

Το Android, κατα τα λοιπά, υποστηρίζει ΠΛΗΡΩΣ Ελληνικά σε Επαφές, SMS, κλπ!

Αν δεν υπάρχει ευχέρεια χρήσης με Αγγλικό μενού, θα πρότεινα στους υποψήφιους αγοραστες, να στραφούν στην Ελληνική αγορά...

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια, αλλά μου φαίνεται περίπλοκο το smartflash, αυτή τη στιγμή είμαι σε μιουι και όλα λειτουργούν καλά, αλλά μου φαίνεται πολύ βαρύ το τηλέφωνο, γιατί να πάω στη τελευταία επίσημη με cwr, ποια διαδικασία ακολουθώ? Πριν πάω σε miui είχα προβλήματα από το πουθενά με το touch, ευχαριστώ

 

Και σε καθαρό Android αλλα και στην MIUI, στην εκκίνηση (startup) φορτώνονται δυστυχώς περιττές εφαρμογές - θεωρώ οτι είναι σκόπιμο ο χρήστης να ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙ ορισμένες από αυτές, μέσω κατάλληλων app (εγω πχ χρησιμοποιώ το Android Assistant)

Εμένα, εφόσον καθαρίσω το startup, μου δίνει 500 Mb ελευθερα μετά την εκκίνηση και δεν βλέπω ουτε το android ούτε την miui ως "βαριά"...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!! Είμαι κάτοχος απο το εξής απίστευτο κινητό και θέλω κι αλλο!!! Για την ακρίβεια για δώρο το θέλω η το G4 ή το G3. Υπάρχει κάποιος που να πουλάει το δικό του? Από θεσσαλονίκη είμαι
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...