Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλαδη να το περιμενουμε περιπου στο πασχα του 2014, οκ.

 

τους εχουμε μαθει τους κινεζους... τελη του 13 θα παρουν στα χερια τους τα τσιπακια, Θα τους παρει μερικους μηνες να τα κανουν να δουλεψουν, και οταν πετυχουν καλη τιμη και αφησουν λιγα bugs θα βγαλουν το κινητο στην αγορα.. περαστικα μας

 

.... κάπως έτσι :(:mad: ..... ειδικά η Jiayu !!.... βράσε ρύζι

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μου ήρθε και εμένα χθές το g4 thick με την 3000 μπαταρία.

Φοράει την G4H 20130515-202809 απο to2c με ελληνικά και δεν μπορείς να βάλεις cwm με mobile uncle tools (ούτε αγγλική ούτε κινέζικη), σε βγάζει σε γκρί οθόνη.Για να μπεί recovery θέλει το jiayu app των ισπανών απο το market και μετά απο εκεί μπαίνει κανονικά η αγγλική 6.0.28

Link to comment
Share on other sites

θελω προτασεις να παρω μια θηκη σιλικονης γιατι ξεχασα να παραγγειλω απο κει και θελω να την εχω συντομα και να μην κανει τοσο καιρο οσο ενα κινητο να ερθει..απο ebay ειπατε καποιοι καποιο λινκ παιζει?
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπες αν είναι για THIN ή THICK

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν βάλεις στο ebay στην αναζήτηση "Jiayu g4 case", θα σου βγάλει πολλές επιλογές. Διαλέγεις και παίρνεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα χθές το g4 thick με την 3000 μπαταρία.

Φοράει την G4H 20130515-202809 απο to2c με ελληνικά και δεν μπορείς να βάλεις cwm με mobile uncle tools (ούτε αγγλική ούτε κινέζικη), σε βγάζει σε γκρί οθόνη.Για να μπεί recovery θέλει το jiayu app των ισπανών απο το market και μετά απο εκεί μπαίνει κανονικά η αγγλική 6.0.28

 

Εγώ το πήρα την Παρασκευή. Φοράει την G4H 20130816-180805.

Που μπορώ να πάω για να δω ότι όντως είναι το 1.5 GΗz και όχι το 1.2 GΗz;

 

 

Δεν έχει Ελληνικά που τους είπα να βάλουν, αλλά έχει Γαλλικά και Ρώσσικα (συν τα Κινέζικα)!

 

Τι μπορώ να κάνω; Είναι το 1ο μου Smartphone και έχω πελαγώσει! :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Βάλε το antutu για να δεις τα ακριβή χαρακτηριστικά της συσκευής σου.

 

Σχετικά με τα ελληνικά, διάβασε στα προηγούμενα μηνύματα για να βρεις κάποια Rom με ελληνικά.

 

Επίσης μια ματιά στο πρώτο post θα σε βοηθήσει να λύσεις τις περισσότερες απορίες σου.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το antutu για να δεις τα ακριβή χαρακτηριστικά της συσκευής σου.

 

Σχετικά με τα ελληνικά, διάβασε στα προηγούμενα μηνύματα για να βρεις κάποια Rom με ελληνικά.

 

Επίσης μια ματιά στο πρώτο post θα σε βοηθήσει να λύσεις τις περισσότερες απορίες σου.

 

Ευχαριστώ!

 

To Antutu το βάζω από Google Play, σωστά; Κάτσε να βρω πως δουλεύει το ιντερνετ από το κινητό.

 

Κάποιο manual στα αγγλικά σε pdf δεν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

To Antutu το βάζω από Google Play, σωστά; Κάτσε να βρω πως δουλεύει το ιντερνετ από το κινητό.

 

Κάποιο manual στα αγγλικά σε pdf δεν υπάρχει;

 

αν δεν υπαρχει ηδη εγκατεστημενο στις εφαρμογες σου το κατεβαζεις απο τπ playstore οπως και καθε εφαρμογη που θελεις

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπαρχει ηδη εγκατεστημενο στις εφαρμογες σου το κατεβαζεις απο τπ playstore οπως και καθε εφαρμογη που θελεις

 

Ίσως να υπάρχει αλλά με τα κινέζικα ιδεογράματα άντε βρες άκρη. Θα εμφανίζεται ως ένα εικονίδιο σαν αυτό του Play Store; (Αισθάνομαι σαν Νεάτερνταλ που τον έφεραν στην σύγχρονη εποχή).

 

Ώρα να φτιάξω και το πρώτο μου Google Account.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να υπάρχει αλλά με τα κινέζικα ιδεογράματα άντε βρες άκρη. Θα εμφανίζεται ως ένα εικονίδιο σαν αυτό του Play Store; (Αισθάνομαι σαν Νεάτερνταλ που τον έφεραν στην σύγχρονη εποχή).

 

Ώρα να φτιάξω και το πρώτο μου Google Account.

 

δεν εχει αγγλικο η ελληνικο μενου?,αν ναι θα το βρεις ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα την Παρασκευή. Φοράει την G4H 20130816-180805.

Που μπορώ να πάω για να δω ότι όντως είναι το 1.5 GΗz και όχι το 1.2 GΗz;

 

 

Δεν έχει Ελληνικά που τους είπα να βάλουν, αλλά έχει Γαλλικά και Ρώσσικα (συν τα Κινέζικα)!

 

Τι μπορώ να κάνω; Είναι το 1ο μου Smartphone και έχω πελαγώσει! :confused:

 

Από ποιο κατάστημα και δε σου πέρασαν;; μιας και έχεις τη σωστή για το thick rom για έλεγξε και τη μπαταρία σου αν πέφτει κανονικά. Εγώ πάντως κάνω ένα τεστ με εξωτερικο ποντικι με αυτή που ειχα βάλει πριν σπάσει η οθονη από jiayu.es πού πάρολο που λέει ότι είναι για το turbo παίζει τελικά άψογα στο g4 3000.

ROM Oficial Jiayu.es 20130907-000001-20130816-180805

 

Είναι βασισμενο στην official 20130816-180805 και η μπαταρία πέφτει φυσιολογικά όπως και με την εκδοση του Μαιου. Προς το παρόν μετά από 4ωρες με αναμμένη οθόνη είναι στο 39%.

 

Εdit: τελικα ναι κάπου στο 37% έκανε άλμα στο 15% και μετά συνέχισε να πέφτει κανονικά Τελικα μόνο στην έκδοση του μαιου δεν είχε θέμα η μπαταρία όπως φαίνεται... Συνήθως με τις άλλες εκδόσεις που ειχα δοκιμάσει έπεφτε γρήγορα και κόλλαγε στο 14% για ως

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα χθές το g4 thick με την 3000 μπαταρία.

Φοράει την G4H 20130515-202809 απο to2c με ελληνικά και δεν μπορείς να βάλεις cwm με mobile uncle tools (ούτε αγγλική ούτε κινέζικη), σε βγάζει σε γκρί οθόνη.Για να μπεί recovery θέλει το jiayu app των ισπανών απο το market και μετά απο εκεί μπαίνει κανονικά η αγγλική 6.0.28

 

Καλησπέρα,

Πήρα και εγώ το g4 thick την Παρασκευή , από minideal με ελληνικά. Ακριβώς η ίδια διαδικασία με του φίλου Shikai παραπάνω, με ROM Μαϊου από το minideal. Έχω αλλάξει ROM και τώρα φοράει την G4T 20130709-000001 (Των Ισπανών). Άλλαξα αυτήν του minideal λόγω του προβλήματος με τη βουτιά στην ένδειξη της μπαταρίας (από 40% --> 15%). Δύο ερωτήσεις:

 

1) To πρόβλημα με την ένδειξη της μπαταρίας στο thick έχει λυθεί σε κάποια ROM ή είναι γενικό πρόβλημα στις

μέχρι τώρα ROMs του thick, όπως ισχυρίζεται και ο φίλος tomcat_?

 

2) Προσπαθώ να συνδέσω ένα Sony Bluetooth ακουστικό (ΜW600) και δεν το βλέπει με τίποτα. Βάζω το τηλέφωνο να το κάνει discover αλλά δεν το βρίσκει σαν συσκευή. Καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2) Προσπαθώ να συνδέσω ένα Sony Bluetooth ακουστικό (ΜW600) και δεν το βλέπει με τίποτα. Βάζω το τηλέφωνο να το κάνει discover αλλά δεν το βρίσκει σαν συσκευή. Καμμιά ιδέα?

 

Κοίταξε στις ρυθμίσεις του ακουστικού σου, με κάποιο τρόπο πρέπει να το κάνεις reset για να γίνει discoverable από τη συσκευή σου, πχ. με παρατεταμένο πάτημα του accept call button.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει αγγλικο η ελληνικο μενου?,αν ναι θα το βρεις ευκολα

 

Αγγλικό menu έχει. Αν και για να στείλω SMS έχει μόνο Γαλλικά ή Ρώσσικα.

To Antutu δεν το έχει οπότε το κατεβάζω από το Play store.

 

Από ποιο κατάστημα και δε σου πέρασαν;; μιας και έχεις τη σωστή για το thick rom για έλεγξε και τη μπαταρία σου αν πέφτει κανονικά. Εγώ πάντως κάνω ένα τεστ με εξωτερικο ποντικι με αυτή που ειχα βάλει πριν σπάσει η οθονη από jiayu.es πού πάρολο που λέει ότι είναι για το turbo παίζει τελικά άψογα στο g4 3000.

ROM Oficial Jiayu.es 20130907-000001-20130816-180805

 

Είναι βασισμενο στην official 20130816-180805 και η μπαταρία πέφτει φυσιολογικά όπως και με την εκδοση του Μαιου. Προς το παρόν μετά από 4ωρες με αναμμένη οθόνη είναι στο 39%.

 

Από το to2c.com. Τους έστειλα email στο support μερικά λεπτά αφού έκανα την παραγγελία να μου βάλουν Ελληνικά και είπαν ΟΚ. Αλλά στην πράξη τίποτα. Έκτος και αν τα μπέρδεψαν με τα γαλλικά.

 

Δηλαδή δεν χρειάζεται να του αλλάξω ROM; Είμαι ΟΚ;

 

Μετά την πρώτη φόρτιση το Σάββατο, η μπαταρία είναι στο 68%. Βέβαια, αν και ανοιχτό, το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα.

 

Δεν έχει manual στη συσκευασία;

 

Όχι, το έλεγε και στο site της to2c ότι δεν έχει αλλά δεν με ένοιαζε γιατί πίστευα ότι θα το βρω σε pdf online. Στα κινητά που είχα (Samsung, Sony Ericksson) πάντα έβρισκα.

Link to comment
Share on other sites

Αγγλικό menu έχει. Αν και για να στείλω SMS έχει μόνο Γαλλικά ή Ρώσσικα.

To Antutu δεν το έχει οπότε το κατεβάζω από το Play store.

 

 

 

Από το to2c.com. Τους έστειλα email στο support μερικά λεπτά αφού έκανα την παραγγελία να μου βάλουν Ελληνικά και είπαν ΟΚ. Αλλά στην πράξη τίποτα. Έκτος και αν τα μπέρδεψαν με τα γαλλικά.

 

Δηλαδή δεν χρειάζεται να του αλλάξω ROM; Είμαι ΟΚ;

 

Μετά την πρώτη φόρτιση το Σάββατο, η μπαταρία είναι στο 68%. Βέβαια, αν και ανοιχτό, το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα.

 

 

 

Όχι, το έλεγε και στο site της to2c ότι δεν έχει αλλά δεν με ένοιαζε γιατί πίστευα ότι θα το βρω σε pdf online. Στα κινητά που είχα (Samsung, Sony Ericksson) πάντα έβρισκα.

 

Αν εχει αγγλικο μενου δεν μπορει να μην εχει και αγγλικο πληκτρολογιο μπορεις να κατεβασεις το go keyboard για αρχη και να εχεις και ελληνικο και αγγλικο

Link to comment
Share on other sites

Από ποιο κατάστημα και δε σου πέρασαν;; μιας και έχεις τη σωστή για το thick rom για έλεγξε και τη μπαταρία σου αν πέφτει κανονικά. Εγώ πάντως κάνω ένα τεστ με εξωτερικο ποντικι με αυτή που ειχα βάλει πριν σπάσει η οθονη από jiayu.es πού πάρολο που λέει ότι είναι για το turbo παίζει τελικά άψογα στο g4 3000.

ROM Oficial Jiayu.es 20130907-000001-20130816-180805

 

Είναι βασισμενο στην official 20130816-180805 και η μπαταρία πέφτει φυσιολογικά όπως και με την εκδοση του Μαιου. Προς το παρόν μετά από 4ωρες με αναμμένη οθόνη είναι στο 39%.

 

Εdit: τελικα ναι κάπου στο 37% έκανε άλμα στο 15% και μετά συνέχισε να πέφτει κανονικά Τελικα μόνο στην έκδοση του μαιου δεν είχε θέμα η μπαταρία όπως φαίνεται... Συνήθως με τις άλλες εκδόσεις που ειχα δοκιμάσει έπεφτε γρήγορα και κόλλαγε στο 14% για ως

 

Σε εμένα έκανε βουτιά και με την έκδοση του Mαϊου (G4H) από το minideal. Υπάρχει κανείς που να μην αντιμετωπίζει το πρόβλημα με μεταγενέστερη ROM?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο manual στα αγγλικά σε pdf δεν υπάρχει;

 

Για παρηγοριά, manual στα Ισπανικά...

και ένα "Αγγλικό" εγχειρίδιο της κακιάς ώρας, από Jiayu, για G3S & G4 (MTK6589)

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δημιουργηθηκε γιατί οι περισσότεροι πέρασαν την ισπανικη εκδοση που υποτίθεται ήταν για το thick αλλά βασιζόταν στην thin έκδοση τελικά . Και μενα με πήρε στο λαιμό μου η αλήθεια είναι αλλά με την κινεζικη του minideal ανάκαλυψα τι παίζει. Οπότε μακριά από τις ισπανικες κάλυτερα τις επίσημες κινέζικες και η μπαταρία μειώνεται ομαλοτατα.

 

ΥΓ. Αυτή την έκδοση

http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4-s4ui/ τη δοκίμασε κανένας. Πλέον έχει λυθεί το θέμα με το wifi γραφουν

 

Μετά από μια μέρα με αυτήν την ρομ, είμαι ευχαριστημένος, έχει τα ελληνικά που πάντα θέλω, το wifi είναι αρκετά καλό, όχι σαν την ισπανική ( έχω μια γραμμή διάφορα)

Θα την κρατήσω μέχρι να βρω κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια μέρα με αυτήν την ρομ, είμαι ευχαριστημένος, έχει τα ελληνικά που πάντα θέλω, το wifi είναι αρκετά καλό, όχι σαν την ισπανική ( έχω μια γραμμή διάφορα)

Θα την κρατήσω μέχρι να βρω κάτι καλύτερο.

 

Ευχάριστω αυτό!! Βασικα πολλοί διάβασα που γράφουν οτι είναι εξαιρετική ρομ και το έγραψα κι εδώ αν και δε τη δοκίμασα. Απλά κάποιοι λένε ότι είναι πιο μπαταρίοφαγα από την official. Επίσης μιας κι έχεις την thick για δες η μπαταρία κάνει ξαφνικές πτώσεις. Γενικά στις εκτός jiayu roms οι μπαταρίες πως να συμπεριφέρονται να παίζει και με thin και με thick άραγε....

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Για σας

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το JIAYU G5 θα ήθελα να μάθω διαφορα πράγματα που για εσάς είναι μάλλον εύκολα.

 

* Πια online καταστήματα να προτιμήσω σαν αξιόπιστα και να μην καταλήξω να πάρω κάτι fake.

 

* Πως καταλαβαίνω πως αυτό που θα παρω είναι όντως το JIAYU G5 και δεν είναι ένα fake copy ?

 

* Τι known bugs έχει μια τέτοια συσκευή και πως αλλάζω firmware σε κάποιο custom που προτείνεται εσεις για να είμαι up το date.

 

* Πως γίνετε root ?

 

* Accessories που βρίσκω ? θα ήθελα για αρχή ένα silicon case, ένα screen protector και κάτι που ίσως λείπει απο την συσκευασία και δεν το ξέρω από τώρα

 

* Kάτι άλλο που πρέπει να ξέρω ?

 

 

root, firmware updates έχω κάνει σε διαφορα κινητά και παλιότερα σε symbian και τώρα σε android, απλός ρωτάω για να δω άμα έχει κάτι ιδιαίτερο το συγκεκριμένο κινητό και να ξερω απο που να αρχισω

 

Τουλάχιστον από τα specs φαίνεται παρα πολύ καλο

 

Ευχάριστω

Link to comment
Share on other sites

Για σας

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το JIAYU G5 θα ήθελα να μάθω διαφορα πράγματα που για εσάς είναι μάλλον εύκολα.

 

* Πια online καταστήματα να προτιμήσω σαν αξιόπιστα και να μην καταλήξω να πάρω κάτι fake.

 

* Πως καταλαβαίνω πως αυτό που θα παρω είναι όντως το JIAYU G5 και δεν είναι ένα fake copy ?

 

* Τι known bugs έχει μια τέτοια συσκευή και πως αλλάζω firmware σε κάποιο custom που προτείνεται εσεις για να είμαι up το date.

 

* Πως γίνετε root ?

 

* Accessories που βρίσκω ? θα ήθελα για αρχή ένα silicon case, ένα screen protector και κάτι που ίσως λείπει απο την συσκευασία και δεν το ξέρω από τώρα

 

* Kάτι άλλο που πρέπει να ξέρω ?

 

 

root, firmware updates έχω κάνει σε διαφορα κινητά και παλιότερα σε symbian και τώρα σε android, απλός ρωτάω για να δω άμα έχει κάτι ιδιαίτερο το συγκεκριμένο κινητό και να ξερω απο που να αρχισω

 

Τουλάχιστον από τα specs φαίνεται παρα πολύ καλο

 

Ευχάριστω

 

Είσαι αλλού για αλλού. Εδώ πρέπει να πας http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374249&highlight=jiayu+g5

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...