Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίζοντας με τις ρομ :lol:

 

Δεν είπα πως θα είναι τέλεια , είπα απλός θα παίζει , δεν πρόκειται να χαλάσει το Jiayu σου αν την δοκιμάσεις .

 

Aς συγκεντρωθουμε στο πρόβλημα του GPS και τα αλλα βρισκονται , αν δλδ στην ρομ που λέω να δοκιμάσετε την http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4-2/ δουλεύει σωστά το GPS και κατά τα αλλα έχει θέματα , θα μπορούσαμε να πάρουμε τα αρχεία του GPS και να τα περάσουμε σε μια που ξέρουμε πως είναι σωστή . Απλά κάποιος να την δοκιμάσει αλλιως τσάμπα γεμίζουμε τις σελίδες του forum σχετικά με το GPS.

 

φίλε μου έχω διαβάσει αμέτρητα forums και λύσεις για το gps τόσο του G3 όσο και του G4 και έχω δοκιμάσει άλλα τόσα. Το μόνο βασικά που αλλάζει είναι το gps.conf και αν θες σβήνεις το mtkgps.dat. Αυτά βοηθάνε να κλειδώνεις πιο γρήγορα. Όμως μέσα στην πόλη τα πράγματα αλλάζουν και το gps 1. αργεί να κλειδώσει και να βρει θέση και 2. δεν είναι ακριβές. Επίσης φαίνεται ότι όταν αναπτύσσεις ταχύτητα χάνει τη θέση του μερικές φορές.

Κάποιοι λένε ότι είναι θέμα κεραίας και θέμα software. Κάποιος φίλος ανέφερε ότι σε μερικά μοντέλα η Lenovo έχει ξεχωριστό chip για το gps, πράγμα που αν ισχύει σημαίνει ότι ίσως είναι και θέμα chip.

 

Μια παρατήρηση για το G4, δημιουργεί ένα αρχείο gps.log στη SD card το οποίο είναι text αλλά δεν το έχω ψάξει ακριβώς τι κάνει log

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

φίλε μου έχω διαβάσει αμέτρητα forums και λύσεις για το gps τόσο του G3 όσο και του G4 και έχω δοκιμάσει άλλα τόσα. Το μόνο βασικά που αλλάζει είναι το gps.conf και αν θες σβήνεις το mtkgps.dat. Αυτά βοηθάνε να κλειδώνεις πιο γρήγορα. Όμως μέσα στην πόλη τα πράγματα αλλάζουν και το gps 1. αργεί να κλειδώσει και να βρει θέση και 2. δεν είναι ακριβές. Επίσης φαίνεται ότι όταν αναπτύσσεις ταχύτητα χάνει τη θέση του μερικές φορές.

Κάποιοι λένε ότι είναι θέμα κεραίας και θέμα software. Κάποιος φίλος ανέφερε ότι σε μερικά μοντέλα η Lenovo έχει ξεχωριστό chip για το gps, πράγμα που αν ισχύει σημαίνει ότι ίσως είναι και θέμα chip.

 

Μια παρατήρηση για το G4, δημιουργεί ένα αρχείο gps.log στη SD card το οποίο είναι text αλλά δεν το έχω ψάξει ακριβώς τι κάνει log

 

κάτι ακόμα...το gps.conf που υπάρχει στο ισπανικό site είναι καλό να το αλλάξουμε(απ ότι κατάλαβα)...δηλαδή πριν το αντιγράψουμε ,το ανοίγουμε και όπου es. βάζουμε gr.

(εγώ ακόμα περιμένω παιδιά...οπότε δοκιμές σε 10-15 μέρες...)

απλά απ ότι καταλαβαίνω όντως το gps δεν είναι και το καλύτερο αλλά δεν είναι και άχρηστο...δλδ μια στις τόσες που θα το χρειαστούμε θα κάνει τη δουλειά του(τουλάχιστον για τους περισσότερους από εμάς)

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα...το gps.conf που υπάρχει στο ισπανικό site είναι καλό να το αλλάξουμε(απ ότι κατάλαβα)...δηλαδή πριν το αντιγράψουμε ,το ανοίγουμε και όπου es. βάζουμε gr.

(εγώ ακόμα περιμένω παιδιά...οπότε δοκιμές σε 10-15 μέρες...)

απλά απ ότι καταλαβαίνω όντως το gps δεν είναι και το καλύτερο αλλά δεν είναι και άχρηστο...δλδ μια στις τόσες που θα το χρειαστούμε θα κάνει τη δουλειά του(τουλάχιστον για τους περισσότερους από εμάς)

 

http://www.pool.ntp.org/zone/es

http://www.pool.ntp.org/zone/gr

 

Οι διαφορές στα Servers Ισπανίας - Ελλάδας.

Και ένα link με έτοιμο gps.conf για όλες τις χώρες λεει.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1233359

Edited by HarPa
Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα...το gps.conf που υπάρχει στο ισπανικό site είναι καλό να το αλλάξουμε(απ ότι κατάλαβα)...δηλαδή πριν το αντιγράψουμε ,το ανοίγουμε και όπου es. βάζουμε gr.

(εγώ ακόμα περιμένω παιδιά...οπότε δοκιμές σε 10-15 μέρες...)

απλά απ ότι καταλαβαίνω όντως το gps δεν είναι και το καλύτερο αλλά δεν είναι και άχρηστο...δλδ μια στις τόσες που θα το χρειαστούμε θα κάνει τη δουλειά του(τουλάχιστον για τους περισσότερους από εμάς)

 

σωστά. και από ότι βλέπω το αλλάξαν το gps.conf πρόσφατα σε κάτι πιο απλό από το προηγούμενο που παρεμπιπτόντως είναι αυτό που χρησιμοποιώ και εγώ.

 

το gps σαφώς και δεν είναι άχρηστο. Όμως δεν είναι και ένα gps που θα εμπιστευόμουν να με πλοηγήσει σε μια ξένη χώρα. Τα Χριστούγεννα που έκανα πάνω από 1000χιλ ισπανία είχα για πλοηγό ένα iphone 4s και ένα huawei g300 τα οποία και τα δύο τα πήγαν περίφημα. Αν ξανάκανα το ίδιο σαφώς και δε μπορώ να εμπιστευτώ το jiayu.

Edited by tomcat_

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου έχω διαβάσει αμέτρητα forums και λύσεις για το gps τόσο του G3 όσο και του G4 και έχω δοκιμάσει άλλα τόσα. Το μόνο βασικά που αλλάζει είναι το gps.conf και αν θες σβήνεις το mtkgps.dat. Αυτά βοηθάνε να κλειδώνεις πιο γρήγορα. Όμως μέσα στην πόλη τα πράγματα αλλάζουν και το gps 1. αργεί να κλειδώσει και να βρει θέση και 2. δεν είναι ακριβές. Επίσης φαίνεται ότι όταν αναπτύσσεις ταχύτητα χάνει τη θέση του μερικές φορές.

Κάποιοι λένε ότι είναι θέμα κεραίας και θέμα software. Κάποιος φίλος ανέφερε ότι σε μερικά μοντέλα η Lenovo έχει ξεχωριστό chip για το gps, πράγμα που αν ισχύει σημαίνει ότι ίσως είναι και θέμα chip.

 

Μια παρατήρηση για το G4, δημιουργεί ένα αρχείο gps.log στη SD card το οποίο είναι text αλλά δεν το έχω ψάξει ακριβώς τι κάνει log

Συσκευη G4Turbo - 1850 battery - built number G4L20130709-173034

Λοιπον εχουμε και λεμε, ετσι ηρθε απο minideal και δεν εχω το παραμικρο προβλημα στο touch ουτε πουθενα αλλου!

Μονο που δεν εχω Ελληνικα. Μην λετε ανακριβειες αν δεν γνωριζετε και γενικολογειτε για ολες τις συσκευες-εκδοσεις-rom - κλπ.

Eκτος απο καποιες συσκευες στην αρχη δεν πιστευω οτι καμια πλεον να εχει το ιδιο προβλημα με το touch.

Tωρα για το gps αν δεν παρετε τα πραγματα απο την αρχη σωστα μαλλον δεν θα μπορεσετε να το διορθωσετε ποτε!

Σημασια εχει και το προγραμμα βεβαια που θα χρησιμοποιησουμε, εγω με Igo & Sygic παω κομμματια....:)

Αν δεν βαλεις faster (fix - gps) σβησεις το mtkgps.dat δεν προκειται ουτε να κλειδωσεις ουτε να δεις gps.

Eδω ενα video με την σωστη διαδικασια!

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ τι μπορεί να κάνω λάθος κι ένω εχω φλασαρει το αγγλικό cwm και μέσα από το mobile uncle και άπο την ισπανική εφαρμογή όταν παω να το φλασαρω μου λέει ότι υπάρχει ήδη και να κάνει reboot σε αυτό και όντως κάνει. Με κανένα άλλο τρόπο με κλειστό το τηλ δε μπορώ να μπω. Δοκίμασα τα πάντα volume up&power, με vol down&power με όλα μαζί και τίποτα δε μπαίνει. Κι όχι τίποτα άλλο φοβάμαι μήπως με καμιά αλλαγή rom κόλλησει και δε μπορώ να μπω Recovery. Κάνατε τίποτα ιδιαίτερο ς

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ τι μπορεί να κάνω λάθος κι ένω εχω φλασαρει το αγγλικό cwm και μέσα από το mobile uncle και άπο την ισπανική εφαρμογή όταν παω να το φλασαρω μου λέει ότι υπάρχει ήδη και να κάνει reboot σε αυτό και όντως κάνει. Με κανένα άλλο τρόπο με κλειστό το τηλ δε μπορώ να μπω. Δοκίμασα τα πάντα volume up&power, με vol down&power με όλα μαζί και τίποτα δε μπαίνει. Κι όχι τίποτα άλλο φοβάμαι μήπως με καμιά αλλαγή rom κόλλησει και δε μπορώ να μπω Recovery. Κάνατε τίποτα ιδιαίτερο ς

 

Δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4863390#post4863390

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

 

Σωστός! Απλά μου είχε φανεί άσχετο το usb και λέω αυτό θα χει σχέση με υπολογιστή και δε το δοκίμασα και τελικά παίζει και στο usb του φορτιστή

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Συσκευη G4Turbo - 1850 battery - built number G4L20130709-173034

Λοιπον εχουμε και λεμε, ετσι ηρθε απο minideal και δεν εχω το παραμικρο προβλημα στο touch ουτε πουθενα αλλου!

Μονο που δεν εχω Ελληνικα. Μην λετε ανακριβειες αν δεν γνωριζετε και γενικολογειτε για ολες τις συσκευες-εκδοσεις-rom - κλπ.

Eκτος απο καποιες συσκευες στην αρχη δεν πιστευω οτι καμια πλεον να εχει το ιδιο προβλημα με το touch.

Tωρα για το gps αν δεν παρετε τα πραγματα απο την αρχη σωστα μαλλον δεν θα μπορεσετε να το διορθωσετε ποτε!

Σημασια εχει και το προγραμμα βεβαια που θα χρησιμοποιησουμε, εγω με Igo & Sygic παω κομμματια....:)

Αν δεν βαλεις faster (fix - gps) σβησεις το mtkgps.dat δεν προκειται ουτε να κλειδωσεις ουτε να δεις gps.

Eδω ενα video με την σωστη διαδικασια!

 

δηλαδή εσύ χρησιμοποιείς το G4 για navigation σε αυτοκίνητο μέσα στην πόλη και σε βγάζει συνέχεια στην κανονική πορεία χωρίς να μπερδεύει θέση ή να σε βγάζει ότι πας στα "χωράφια"?

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβαν το 1/4 turbo απο minideal. Μήπως έχει παρατηρήσει κανείς μικρές άσπρες παράλληλες γραμμές στην οθόνη του; Ισα ίσα που διακρίνονται. Με κάποια αλλαγή της rom διορθώνεται το προβλημα ή ειναι λόγω hardware;
Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάτε για χωράφια με ποιο πρόγραμμα βλέπετε τέτοιες αποκλίσεις και ποια χωράφια μέσα στην πόλη?:)

Το λέω γιατί προγράμματα πλοήγησης έχουν για μικρές παρεκλίσεις κλείδωμα στην διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάτε για χωράφια με ποιο πρόγραμμα βλέπετε τέτοιες αποκλίσεις και ποια χωράφια μέσα στην πόλη?:)

Το λέω γιατί προγράμματα πλοήγησης έχουν για μικρές παρεκλίσεις κλείδωμα στην διαδρομή.

 

Φανταζομαι οταν λεει χωραφια εννοει οτι τον δειχνει εκτος δρομου, δηλαδη μεσα σε καποιο οικοδομικο τετραγωνο. Γι'αυτο εβαλε τη λεξη σε εισαγωγικα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου δεμα τελικα ειτε κολλησε τελωνειο ειτε μου το φαγανε απο μεσα.

 

Απο τις 21 φαινεται στο site των ελτα να ειναι στο αεροδρομιο χωρις εξελιξη

 

Πηρα τηλ και μου ειπαν οτι στο συστημα τους φαινεται να ηρθε στις 28 στην ελλαδα. Κατι δεν παει καλα. Μου ειπαν επισης να στειλω mail με τα στοιχειο μυο και τον αριθμο της φορτωτικης.

 

Εγω κατι περιεργο μυριζομαι, διοτι τα στοιχειο μου υπαρχουν. Θα επρεπε καπως να με ειδοποιησουν, ή εαν ελεγε τελωνειο θα επαιρνα τηλ.

 

θα περιμενω δευτερα μηπως και υπαρχει καμια εξελιξη μιας και οπως ειπε ο υπαλληλος στο συστημα τους εμφανιζεται 28 .

 

Φοβαμαι μην παραλλαβω κανα ανοιχτο δεμα ή δεν ξερω γω τι. Να ανοιξω dispute στο paypal? εχετε κατι να προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις υπομονή ως την Δευτέρα - το σύστημα τους μλκζται τις τελευταίες μέρες (βαριούνται να καταχωρήσουν)... Πιστεύω οτι θα παραλάβεις κανονικά!

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις υπομονή ως την Δευτέρα - το σύστημα τους μλκζται τις τελευταίες μέρες (βαριούνται να καταχωρήσουν)... Πιστεύω οτι θα παραλάβεις κανονικά!

 

μακαρι, κι εγω να παραλαβω κανονικα ευχομαι.

 

το θεμα ειναι οτι ειναι παρα πολυς καιρος που βρισκεται στο αεροδρομιο και με ανησυχει. εκτος κι αν πηρε κανενας αδεια εκει ... αλλα δεματακια μικροτερα απο ebay παντως μου ερχονται κανονικα, γι αυτο ανησυχω

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οταν λεει χωραφια εννοει οτι τον δειχνει εκτος δρομου, δηλαδη μεσα σε καποιο οικοδομικο τετραγωνο. Γι'αυτο εβαλε τη λεξη σε εισαγωγικα.

 

ακριβώς αυτό. Το πρόγραμμα είναι το google navigation.

Σήμερα δοκίμασα το sygic που είναι αρκετά καλύτερο αλλά και πάλι δεν απέφυγε μέσα στην πόλη τις παλινδρομήσεις προσπαθώντας να βρει που είμαι σε ορισμένα σημεία.

Edited by tomcat_

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια σήμερα παρέλαβα το G4 turbo thin ΑΣΠΡΟ απόminideal. Πρωτη εντυπωση σαν κατασκευή κ εμφανιση αριστο και πολύ πιο πάνω απο πολλα επωνυμα. Η θηκη π μ εστειλαν σε μαυρη οπως τους ειπα τελικα δεν κανει για το λεπτό κ απορω γιτί την στρλνουν σαν δωρο. Εχω κ εγω νομιζω θέμα με το touch γενικά πολυ καλο για τα χρηματα. Οι φωτο καλες απο ελαχιστη χρηση που εκανα. Gps δεν δοκιμασα ακομα
Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου δεμα τελικα ειτε κολλησε τελωνειο ειτε μου το φαγανε απο μεσα.

 

Απο τις 21 φαινεται στο site των ελτα να ειναι στο αεροδρομιο χωρις εξελιξη

 

Πηρα τηλ και μου ειπαν οτι στο συστημα τους φαινεται να ηρθε στις 28 στην ελλαδα. Κατι δεν παει καλα. Μου ειπαν επισης να στειλω mail με τα στοιχειο μυο και τον αριθμο της φορτωτικης.

 

Εγω κατι περιεργο μυριζομαι, διοτι τα στοιχειο μου υπαρχουν. Θα επρεπε καπως να με ειδοποιησουν, ή εαν ελεγε τελωνειο θα επαιρνα τηλ.

 

θα περιμενω δευτερα μηπως και υπαρχει καμια εξελιξη μιας και οπως ειπε ο υπαλληλος στο συστημα τους εμφανιζεται 28 .

 

Φοβαμαι μην παραλλαβω κανα ανοιχτο δεμα ή δεν ξερω γω τι. Να ανοιξω dispute στο paypal? εχετε κατι να προτεινετε?

 

Εγώ με παραγγελία μετά απο σένα παρελαβα χθες ψαξε

xiaomi mi3:cool:
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο το ερμο 2/32 δεν το εχουν σκοπο να το βγαλουν σε μαυρο; Αφου τα καπακια με το απλο τα ιδια ειναι, το διαολο τους μεσα...

Οχι τιποτε αλλο, αλλα πουλησα στα λογια (θα το δωσω κατα πασα πιθανοντητα τριτη) το 1/4 με 3000 μπαταρια, και θα με αναγκασει να παρω το ασπρο...

Link to comment
Share on other sites

Tωρα για το gps αν δεν παρετε τα πραγματα απο την αρχη σωστα μαλλον δεν θα μπορεσετε να το διορθωσετε ποτε!

Σημασια εχει και το προγραμμα βεβαια που θα χρησιμοποιησουμε, εγω με Igo & Sygic παω κομμματια....:)

Αν δεν βαλεις faster (fix - gps) σβησεις το mtkgps.dat δεν προκειται ουτε να κλειδωσεις ουτε να δεις gps.

Eδω ενα video με την σωστη διαδικασια!

 

Να καταθέσω την εμπειρία μου (για G3S βεβαια, αλλα στο θέμα GPS, ίδια είναι...)

 

Δοκίμασα σήμερα αρκετά το θέμα Navigation, έχοντας πριν κάνει (προληπτικά) οτι λέει το

παραπάνω, περι Faster Fix & MTKMobileTools.

Εχω περασμένο το Sygic 13.1.14 με τον πρόσφατο χάρτη Ελλάδας και χρησιμοποιωντας το σε 2ωρη περιπλάνηση εντός Λάρισας, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, όσο και να το "παίδεψα"...! Υπολόγιζε γρήγορα διαδρομές, έκανε επαν-υπολογισμούς σε αλλαγές και γενικά, συμπεριφέρθηκε αριστα.

(παρένθεση: ΑΝ και έχω χρησιμοποιήσει πολλάκις σπασμενες εφαρμογές, θεωρώ οτι σε τέτοια σοβαρη εφαρμογη, χρειάζεται η αγορά... με αφορμή λοιπόν την προσφορά της Sygic - 50€ αρχική, -30% προσφορά (ως 03/9), -25% ακόμη με ένα κουπόνι που βρήκα μέσω google, βγήκε τελική τιμή 26 ευρώ και κάτι (Full Europe version), με ανανεώσεις εφ' όρου ζωής και μεταφορά σε οποια Android συσκευη θα έχεις (ή σε iOS!)

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Στο minideal http://www.minideal.net/jiayu-g4-android-4-1-smart-phone-mtk6589-quad-core-2g-32g-with-4-7-inch-hd-ips-retina-screen-13mp-camera.html επιλογή "Original 3000mah battery +$9.99" είναι για αγορά δεύτερης μπαταρίας;

Επίσης κανά κουπονάκι παίζει; :D

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε κάποια ελληνική ρομ από της τελευταίες που να έχει ελληνικά? Η μόνο αγγλικά έχουν όλες ?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε κάποια ελληνική ρομ από της τελευταίες που να έχει ελληνικά? Η μόνο αγγλικά έχουν όλες ?

 

Όλες που γράφουν multilanguage δυστυχώς δεν έχουν ελληνικά. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω αυτή που είναι άπο galaxy s4 δεν αξίζει; γιατι θυμάμαι την είχες δοκιμάσει εσύ

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Όλες που γράφουν multilanguage δυστυχώς δεν έχουν ελληνικά. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω αυτή που είναι άπο galaxy s4 δεν αξίζει; γιατι θυμάμαι την είχες δοκιμάσει εσύ

Κοίτα ακόμα αυτήν έχω και είμαι ευχαριστημένος, αλλά έλεγα μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...