Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για το g4 basic ρωταω παλι.τα βαρια παιχνιδια τα παιζει(real racing 3,modern combat 4 και αλλα τετοια παιχνιδια?gps αν εχεις βαλει?το wi-fi τη λεει ειναι καλο?μπορει να σας εχω ζαλισει αλλα ηταν οι τελευταιες ερωτησεις μου

 

 

 

Βρήκες τον άνθρωπο να ρωτήσεις για παιχνίδια (γενικά παιχνίδια δεν παίζω πουθενά, ούτε στο pc ούτε και στο κινητό) αλλά από την βαθμολογία του δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Gps με το igo primo που το δοκίμασα αρκετά καλό, Wi-Fi είμαι ικανοποιημένος απλά, δεν θα του έβαζα εδώ το τέλειο, σε όλα τα αλλά το παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βρήκες τον άνθρωπο να ρωτήσεις για παιχνίδια (γενικά παιχνίδια δεν παίζω πουθενά, ούτε στο pc ούτε και στο κινητό) αλλά από την βαθμολογία του δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Gps με το igo primo που το δοκίμασα αρκετά καλό, Wi-Fi είμαι ικανοποιημένος απλά, δεν θα του έβαζα εδώ το τέλειο, σε όλα τα αλλά το παίρνει.

 

Σε οτι εχει σχεση με τη φωτογραφικη?

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι εχει σχεση με τη φωτογραφικη?

 

Κοιτα για κινητο του βαζω αριστα !!! δεν ειναι φωτογραφικη μηχανη να εχει καλο ζουμ, η πολυ καλο φακο.

Link to comment
Share on other sites

μια ακομα παρατηρηση, με την ρομ απο minideal εχουμε ελληνικα, οπου πουθενα δεν τα βρισκουμε και η φωτογραφιες που εβγαζα με αυτην ειχαν f2. 2 στης αλλες ρομ δεν εχουν ελληνικα και οι φωτογραφιες εχουν f 2. 4 . τωρα δεν μπορω να το καταλαβω αυτο;
Link to comment
Share on other sites

μια ακομα παρατηρηση, με την ρομ απο minideal εχουμε ελληνικα, οπου πουθενα δεν τα βρισκουμε και η φωτογραφιες που εβγαζα με αυτην ειχαν f2. 2 στης αλλες ρομ δεν εχουν ελληνικα και οι φωτογραφιες εχουν f 2. 4 . τωρα δεν μπορω να το καταλαβω αυτο;

 

Παρεπιμπτόντως το rom που υποστηρίζει Ελληνικά αναβαθμίστηκε: http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4-7/

Mπορεί κάποιος να ελέγξει αν η καινούρια έκδοση φορτίζει ή ακόμα ακόμα έχει το "touchscreen fix" της τελευταίας επίσημης έκδοσης?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.δεν ξερω αν εννοεις αυτο που θα γραψω αλλα προχθες μιλησα με το minideal και μου ειπανε πως στα καινουργια κομματια καποια θεματα λυθηκαν.οπως το otg, και τα κουμπακια κατω τωρα αναβουν.σε εσας αναβουν?

το f2.2 ειναι καλυτερο η το f2.4?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.δεν ξερω αν εννοεις αυτο που θα γραψω αλλα προχθες μιλησα με το minideal και μου ειπανε πως στα καινουργια κομματια καποια θεματα λυθηκαν.οπως το otg, και τα κουμπακια κατω τωρα αναβουν.σε εσας αναβουν?

το f2.2 ειναι καλυτερο η το f2.4?

 

καλημερα, οχι δεν αναβουν τα κουμπακια. το f 2.2 ειναι καλυτερο.

στο otg εγω δεν ειχα καποιο προβλημα. αν το παρεις απο minideal να παρουμε και εμεις την rom την ελληνικη !!!

Link to comment
Share on other sites

Το f δεν γίνεται να αλλάξει . Ειναι hardware χαρακτηριστικο του φακου και εεξαρταται απο τα γφωμετρικα χαρακτηριστικα του φακου, αρα δεν μεταβαλλεται με την αλλσγη της ρομ
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιμπτόντως το rom που υποστηρίζει Ελληνικά αναβαθμίστηκε: http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4-7/

Mπορεί κάποιος να ελέγξει αν η καινούρια έκδοση φορτίζει ή ακόμα ακόμα έχει το "touchscreen fix" της τελευταίας επίσημης έκδοσης?

 

 

 

Σήμερα την δοκίμασα και αυτή, στην παλιά όπως είχα πει δεν φόρτιζε, όταν έπαιρνες τηλέφωνο χάνονταν η γραμμές του σήματος και έβγαζε κάτι ότι χάθηκε ο πομπός και χανόταν η κλήση.

Τώρα στην καινούργια έκδοση: φορτίζει, παίρνει κανονικά τηλέφωνο, είναι η μοναδική ρομ που σου δίνει στον λογαριασμό του Google να συχρονιση ο στοκ internet με τους σελιδοδείκτες του pc, η φωτογραφική μηχανή βγάζει με f2.4 και αυτή και έχει καινούργιο μενού στης ρύθμισης.

Την κρατώ μέχρι να δούμε αν θα έχουμε του minideal.

Link to comment
Share on other sites

Το f δεν γίνεται να αλλάξει . Ειναι hardware χαρακτηριστικο του φακου και εεξαρταται απο τα γφωμετρικα χαρακτηριστικα του φακου, αρα δεν μεταβαλλεται με την αλλσγη της ρομ

 

 

 

Και πως γίνεται να έχω διαφορετική τιμή σε διαφορετική ρομ?

1 φωτογραφία με f2.2 http://i164.photobucket.com/albums/u29/trikalos/th_IMG_20130625_123230_zpse0596414.jpg

2 φωτογραφία με f2.4 από το ίδιο κινητό. http://i164.photobucket.com/albums/u29/trikalos/th_IMG_20130706_144126_zpsae14664a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα την δοκίμασα και αυτή, στην παλιά όπως είχα πει δεν φόρτιζε, όταν έπαιρνες τηλέφωνο χάνονταν η γραμμές του σήματος και έβγαζε κάτι ότι χάθηκε ο πομπός και χανόταν η κλήση.

Τώρα στην καινούργια έκδοση: φορτίζει, παίρνει κανονικά τηλέφωνο, είναι η μοναδική ρομ που σου δίνει στον λογαριασμό του Google να συχρονιση ο στοκ internet με τους σελιδοδείκτες του pc, η φωτογραφική μηχανή βγάζει με f2.4 και αυτή και έχει καινούργιο μενού στης ρύθμισης.

Την κρατώ μέχρι να δούμε αν θα έχουμε του minideal.

 

Να ρωτήσω: Δεδομένου ότι ο φακός είναι δεδομένος μήπως η διαφορά μεταξύ f2.2 και f2.4 προέρχεται απο λάθος καταγραφή της ποιοτητας του φακού απο το λογισμικό? Δλδ μήπως με άλλα λόγια και στις δυο περιπτώσεις έχουμε f2.4 παρ'ότι σε μια γραφει f2.2?

 

Τέλος στην κανούρια rom (αν και όποτε) μπορείς να ελέγξεις της ποιοτητα του gps (ίδια, χειρότερη, μηδαμινη - δλδ δε βρισκει καν δορυφόρους) όπως και επίσης να αναφερθείς στην ποιότητα της αφής (υπήρχε θεμα που το έλυσε η Jiayu αλλα νομίζω οι περισσότεροι rom-άδες δεν έχουν βάλει το "fix" στα roms τους)?

 

...σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλα το κινητό δεν το έχω στα χέρια μου και όταν το ξαναπιάσω -στον περιορισμένο χρόνο που θα μου δωθεί- θέλω να ξερω αν αξίζει να φλασάρω το απο πάνω rom. Τhanks ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω: Δεδομένου ότι ο φακός είναι δεδομένος μήπως η διαφορά μεταξύ f2.2 και f2.4 προέρχεται απο λάθος καταγραφή της ποιοτητας του φακού απο το λογισμικό? Δλδ μήπως με άλλα λόγια και στις δυο περιπτώσεις έχουμε f2.4 παρ'ότι σε μια γραφει f2.2?

 

Τέλος στην κανούρια rom (αν και όποτε) μπορείς να ελέγξεις της ποιοτητα του gps (ίδια, χειρότερη, μηδαμινη - δλδ δε βρισκει καν δορυφόρους) όπως και επίσης να αναφερθείς στην ποιότητα της αφής (υπήρχε θεμα που το έλυσε η Jiayu αλλα νομίζω οι περισσότεροι rom-άδες δεν έχουν βάλει το "fix" στα roms τους)?

 

...σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλα το κινητό δεν το έχω στα χέρια μου και όταν το ξαναπιάσω -στον περιορισμένο χρόνο που θα μου δωθεί- θέλω να ξερω αν αξίζει να φλασάρω το απο πάνω rom. Τhanks ;)

 

Όλες οι φωτογραφίες με την παλιά ρομ λένε f2.2 και όλες με της υπόλοιπες f2.4, τώρα να είναι τυχαίο δεν το γνωρίζω, ας μας το πει κάποιος που ασχολείται με αυτά.

Τώρα με το gps, πέρασα πρώτα την εφαρμογή faste fix για το gps, έβαλα τοποθεσία Ευρώπη και μετά με το gps test άνοιξα το gps. Σε 10-15 δευτερόλεπτα είχα 5 ενεργούς δορυφόρους !!!

Το fix της οθόνης το είχα περάσει εδώ και 15 μέρες χειροκίνητα σε αρχείο που είχα κατεβάσει από κάποια ρομ, οπότε δεν έχω δει διάφορα σε με την τελευταια ρομ που το εχει μεσα.

Edited by trikalos
Link to comment
Share on other sites

Το fix της οθόνης το είχα περάσει εδώ και 15 μέρες χειροκίνητα σε αρχείο που είχα κατεβάσει από κάποια ρομ, οπότε δεν έχω δει διάφορα σε με την τελευταια ρομ που το εχει μεσα.

 

τι εννοείς το fix της οθόνης? το αρχείο gps.conf?

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι φωτογραφίες με την παλιά ρομ λένε f2.2 και όλες με της υπόλοιπες f2.4, τώρα να είναι τυχαίο δεν το γνωρίζω, ας μας το πει κάποιος που ασχολείται με αυτά.

Τώρα με το gps, πέρασα πρώτα την εφαρμογή faste fix για το gps, έβαλα τοποθεσία Ευρώπη και μετά με το gps test άνοιξα το gps. Σε 10-15 δευτερόλεπτα είχα 5 ενεργούς δορυφόρους !!!

Το fix της οθόνης το είχα περάσει εδώ και 15 μέρες χειροκίνητα σε αρχείο που είχα κατεβάσει από κάποια ρομ, οπότε δεν έχω δει διάφορα σε με την τελευταια ρομ που το εχει μεσα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την αναφορά! Αρα μπορώ να συμπεράνω ότι το ρομ είναι ιδανικό για όσους θέλουν Ελληνικά. Αν θυμαμαι καλά η ταχύτητα ήταν και μια χαρα στην προηγουμενη έκδοση και ουτε φαινόταν να έχανε την μπαταρία γρήγορα... Αν δεν υπήρχε και το θέμα με το F2.4 θα ήμασταν ιδανικά... μια παράκληση μόνο είναι δυνατόν να δώσεις λινκ με το update.zip για το fix της οθόνης?

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να ρωτησω και εγω κατι?με την ρομ του minideal δε το εχει κανενας με την 4.2.1 με ελληνικα?και αν το εχει τι προβληματα εχει δηλαδη?γιατι ακουω διαφορα και δεν καταλαβενω τιποτα.γιατι λεω να το κανω παραγγελια αυριο απο minideal το g4 basic ετσι.. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να ρωτησω και εγω κατι?με την ρομ του minideal δε το εχει κανενας με την 4.2.1 με ελληνικα?και αν το εχει τι προβληματα εχει δηλαδη?γιατι ακουω διαφορα και δεν καταλαβενω τιποτα.γιατι λεω να το κανω παραγγελια αυριο απο minideal το g4 basic ετσι.. ευχαριστω

 

Απ'όσα μπορώ να συμπεράνω η rom του mini-deal είναι η καλύτερη αν θέλεις Ελληνικά. Είναι αυθεντική έκδοση του firmware με συν τα Ελληνικά και (ίσως) την καλύτερη φωτογραφική. Αλλα καλύτερα να αφήσω τον trikalos να σου απαντήσει πάνω σε αυτό μιας που και τη χρησιμοποίησε. Και ναι εκτός απο τον trikalos κανείς άλλος εδω δε φαίνεται να την είχε (μετα την έσβησε πριν θυμηθει να κάνει backup), οπότε ο λόγος του μετράει...

 

Κατα τ'άλλα (αν το πήρες/πάρεις απο αλλού το κινητό) εναλλακτικές υπάρχουν για Ελληνικά αλλα θέλει ψάξιμο και ιστορίες η υπόθεση...

Edited by Stevethegreat
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσα μπορώ να συμπεράνω η rom του mini-deal είναι η καλύτερη αν θέλεις Ελληνικά. Είναι αυθεντική έκδοση του firmware με συν τα Ελληνικά και (ίσως) την καλύτερη φωτογραφική. Αλλα καλύτερα να αφήσω τον trikalos να σου απαντήσει πάνω σε αυτό μιας που και τη χρησιμοποίησε. Και ναι εκτός απο τον trikalos κανείς άλλος εδω δε φαίνεται να την είχε (μετα την έσβησε πριν θυμηθει να κάνει backup), οπότε ο λόγος του μετράει...

 

Κατα τ'άλλα (αν το πήρες/πάρεις απο αλλού το κινητό) εναλλακτικές υπάρχουν για Ελληνικά αλλα θέλει ψάξιμο και ιστορίες η υπόθεση...

 

Όπως τα λες είναι φιλέ, μια εβδομάδα που είχα την ρομ του minideal δεν θυμάμαι να είχα κάποιο πρόβλημα σε κάτι. Αν παραγγειλης το g4 να το πάρεις από εκεί και να ζητήσεις και να υποστηρίζει τα ελληνικά !!! τώρα τα υπόλοιπα ρουτ και αλλά τα βρίσκεις και έξω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα..

νεος στο forum αν και το διαβαζω για λιγο καιρο.

προσφατα ελαβα το jiayu G4. πρώτη εντύπωση: εντυπωσιακό

οθονη πολυ καλη wifi καλο φωτογραφικη καλη

μετα αρχιζουν τα προβλήματα. ..

1ο πρόβλημα

προσπαθώντας να ενεργοποιήσω το gps δεν βρίσκει δορυφόρους.

Δορυφόρους βρίσκει μόνο όταν το ΑGPS ειναι ανοιχτο (χρεώσεις)

2ο πρόβλημα

δεν εμφανίζει σήμα δικτύου για μεγάλα διαστήματα της ημέρας, ενώ στο σημείο που βρίσκομαι έχει πολύ καλό σήμα και δεν έχω το 3g ανοιχτο

επικοινώνησα με minideal και μου είπαν να το στείλω για επισκευή.

έχει κανείς καμία καλύτερη ιδεα αν μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου? γιατι να παει κίνα βάλε τουλάχιστον 1 μήνα με αμφίβολη επιστροφή

thnks

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να αλλαξεις της καρτες?με δυο δεν το δουλευεις?ποιας εταιριας εναι?δεν εχει καθολου? σου δειχνει το χ εκει στο σημα και παιρνεις τηλ και σου λεει δεν ειναι διαθεσημος?sorry για της ερωτησης αλλα να καταλαβω θελω.οσον αφορα το gps περνα κανενα sygic η κανενα τετοιο αλλο και ανοιγεις μονο τους δορυφορους και πιανει μια χαρα χωρις χρεωση μια τελευταια ερωτηση,ποτε το εχεις παρει?τα τρια κουμπακια κατω αναβουν καθολου? Edited by fatsionas
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να αλλαξεις της καρτες?με δυο δεν το δουλευεις?ποιας εταιριας εναι?δεν εχει καθολου? σου δειχνει το χ εκει στο σημα και παιρνεις τηλ και σου λεει δεν ειναι διαθεσημος?sorry για της ερωτησης αλλα να καταλαβω θελω.οσον αφορα το gps περνα κανενα sygic η κανενα τετοιο αλλο και ανοιγεις μονο τους δορυφορους και πιανει μια χαρα χωρις χρεωση μια τελευταια ερωτηση,ποτε το εχεις παρει?τα τρια κουμπακια κατω αναβουν καθολου?

 

μία κάρτα vodafone στη δεύτερη θεση η άλλη είναι για μικρή sim. (αλήθεια τι κάρτα μπαίνει εκεί; )

εκεί που έχει τέντα σήμα, εκεί χάνεται και δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο.

επανέρχεται κατα βούληση, όποτε θυμηθεί. την περισσότερη ώρα πάντως είναι εκτός δικτύου.

το έχω μία εβδομάδα αυτο μου το έκανε τις τελευταίες μέρες.

Κουμπάκια δεν ανάβουν Nop

Edited by blackship
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησουμε τον trikalos που το εχει.παιρνει μια στανταρ sim και μια κομενη?το 3g σε ποια sim παει?στην στανταρ η την αλλη?και πως την κοβουμαι?εσυ εχεις θεμα με το σημα?
Link to comment
Share on other sites

μία κάρτα vodafone στη δεύτερη θεση η άλλη είναι για μικρή sim. (αλήθεια τι κάρτα μπαίνει εκεί; )

εκεί που έχει τέντα σήμα, εκεί χάνεται και δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο.

επανέρχεται κατα βούληση, όποτε θυμηθεί. την περισσότερη ώρα πάντως είναι εκτός δικτύου.

το έχω μία εβδομάδα αυτο μου το έκανε τις τελευταίες μέρες.

Κουμπάκια δεν ανάβουν Nop

 

 

Καταρχήν με το gps, βαλε την εφαρμογή faste fix και άλλαξε από Ασία σε Ευρώπη και δοκίμασε μετά με το gps test.

Τώρα σαν πρώτη κάρτα θα πρέπει να βάλεις την μικρή sim και δοκίμασε αν κάνει αυτό το πρόβλημα.

κατάλαβα ότι το τηλέφωνο το πηρές από minideal, αν θα μπορούσες να έπαιρνες ένα buck up την ρομ με τα ελληνικά να μας την έδινες και σε εμάς?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν με το gps, βαλε την εφαρμογή faste fix και άλλαξε από Ασία σε Ευρώπη και δοκίμασε μετά με το gps test.

Τώρα σαν πρώτη κάρτα θα πρέπει να βάλεις την μικρή sim και δοκίμασε αν κάνει αυτό το πρόβλημα.

κατάλαβα ότι το τηλέφωνο το πηρές από minideal, αν θα μπορούσες να έπαιρνες ένα buck up την ρομ με τα ελληνικά να μας την έδινες και σε εμάς?

 

Όντως ενα backup της rom του minideal θα βοηθούσε πολύ κόσμο. Για όσους ενδιαφέρονται εχω βήμα βήμα οδηγίες για backup εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4793348#post4793348

 

Επίσης @trikalos, εγκατεστησα το rom με τα Ελληνικά απο το needrom και δε μου τα λεει καλά η αφή μήπως έχεις έυκαιρο το .zip με το touch fix? Γιατι ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι. Ευχαριστώ.

Edited by Stevethegreat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...