Jump to content

Γενικές Απορίες Εφαρμογών για Windows Phone 8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι για το htc 8x. Όμως επειδή δε γνωρίζω τίποτα για κινητά με windows,θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάποιες απορίες μου.

1/Μπορώ να γράψω μηνύματα με t9 με ένα μήνυμα σε 160 χαρακτήρες;

2/Υπάρχει κάποιος player που μπορώ να βλέπω ταινίες στο κινητό;

3/Υπάρχει διαχειριστής αρχείων όπως ο es στο android;

4/Μπορώ να περάσω τους χαρτες της Nokia στη συσκευή;

5/Για να μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές πρέπει να έχω πιστωτική κάρτα; Επίσης έχω yahoo & gmail.Πρέπει να φτιάξω κ άλλο;

6/Για όλα το παραπάνω θα ήθελα να μου πείτε αν είναι δωρεάν.

Ευχαριστώ πολύ.

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι για το htc 8x. Όμως επειδή δε γνωρίζω τίποτα για κινητά με windows,θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάποιες απορίες μου.

1/Μπορώ να γράψω μηνύματα με t9 με ένα μήνυμα σε 160 χαρακτήρες;

2/Υπάρχει κάποιος player που μπορώ να βλέπω ταινίες στο κινητό;

3/Υπάρχει διαχειριστής αρχείων όπως ο es στο android;

4/Μπορώ να περάσω τους χαρτες της Nokia στη συσκευή;

5/Για να μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές πρέπει να έχω πιστωτική κάρτα; Επίσης έχω yahoo & gmail.Πρέπει να φτιάξω κ άλλο;

6/Για όλα το παραπάνω θα ήθελα να μου πείτε αν είναι δωρεάν.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπερα,

1) Δεν εχει Τ9 (υπαρχει μια εφαρμογη στο store αλλα δεν εχει ελληνικα), 160 χαρακτηρες κανονικα.

2) Εχει player αλλα δεν υποστηριζει υποτιτλους (αναμενουμε vlc player)

3)Οχι

4)Μπορεις, αλλα δεν ξερω αν ειναι δωρεαν.

5)Μπορεις και με paypal και νομιζω και μεσω vodafone. Ναι πρεπει να κανεις ενα microsoft account.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει Τ9; Απ' το 3310 το γνώρισα το Τ9 και τώρα στα wp δεν το έχει η Nokia; Κι εγώ νόμιζα πως το μόνο αυτονόητο πρόβλημα που λείπει στα wp ήταν τα στοιχεία της φωτογραφίας που βγάζεις ή κατεβάζεις!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να πάρω κινητό με windows για να το δοκιμάσω αλλά οι εφαρμογές που υπάρχουν δε με καλύπτουν. Οπότε θα παραμείνω σε συσκευή android. Ίσως πιο μετά όταν εμπλουτιστεί το κατάστημα της Microsoft.
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να πάρω κινητό με windows για να το δοκιμάσω αλλά οι εφαρμογές που υπάρχουν δε με καλύπτουν. Οπότε θα παραμείνω σε συσκευή android. Ίσως πιο μετά όταν εμπλουτιστεί το κατάστημα της Microsoft.

 

Καλημερα, αν επιτρεπεται ποιες εφαρμογες που σου ειναι απαραιτητες δεν υπαρχουν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει Τ9; Απ' το 3310 το γνώρισα το Τ9 και τώρα στα wp δεν το έχει η Nokia; Κι εγώ νόμιζα πως το μόνο αυτονόητο πρόβλημα που λείπει στα wp ήταν τα στοιχεία της φωτογραφίας που βγάζεις ή κατεβάζεις!

 

Στο δικό μου πάντως, όταν γράφω μου βγάζει κάποιες προτεινόμενες λέξεις (πριν ακόμα ξεκινήσω την επόμενη λέξη) και στο 90% των περιπτώσεων πέφτει μέσα. Μάλιστα έχω παρατηρήσει πως όσο περνάει ο καιρός η επιτυχία στην πρόβλεψη της επόμενης λέξεις αυξάνεται... Καλύτερο από οποιοδήποτε Τ9 ή το swype που είχα στην android συσκευή μέχρι πριν λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να πάρω κινητό με windows για να το δοκιμάσω αλλά οι εφαρμογές που υπάρχουν δε με καλύπτουν. Οπότε θα παραμείνω σε συσκευή android. Ίσως πιο μετά όταν εμπλουτιστεί το κατάστημα της Microsoft.

 

Εγώ πάντως τις εφαρμογές που είχα στο android τις έχω και στο WP8 τηλέφωνο και για να σου πω την αλήθεια είναι πολύ πιο εύχρηστες. Άσε που το UI είναι κατά πολύ καλύτερο από ότι είχα στο android (αυτό βέβαια είναι καθαρά υποκειμενικό).

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό το λόγο σκεφτόμουν συσκευή με windows.

Αλλά αν δεν έχει κάτι αντίστοιχο με το es για διαχείριση αρχείων κ έναν player για ταινίες,δωρεάν εννοείται,δε μου κάνει.

Εκτός κ αν κάνω κάνω λάθος. Αν κάνω λάθος κ υπάρχουν πείτε μου για να πάρω κ γω windows. Δεν κολλάω φανατικά σε λειτούργημα συστήματα.

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου πάντως, όταν γράφω μου βγάζει κάποιες προτεινόμενες λέξεις (πριν ακόμα ξεκινήσω την επόμενη λέξη) και στο 90% των περιπτώσεων πέφτει μέσα. Μάλιστα έχω παρατηρήσει πως όσο περνάει ο καιρός η επιτυχία στην πρόβλεψη της επόμενης λέξεις αυξάνεται... Καλύτερο από οποιοδήποτε Τ9 ή το swype που είχα στην android συσκευή μέχρι πριν λίγο καιρό.

 

Συμφωνω, φανατικος χρηστης swype και εχω παθει πλακα με το πληκτρολογιο του Lumia. Απλα νομιζα οτι ρωτησε ο φιλος για το κλασικο Τ9 και οχι σε qwerty εκδοση.

 

Μα για αυτό το λόγο σκεφτόμουν συσκευή με windows.

Αλλά αν δεν έχει κάτι αντίστοιχο με το es για διαχείριση αρχείων κ έναν player για ταινίες,δωρεάν εννοείται,δε μου κάνει.

Εκτός κ αν κάνω κάνω λάθος. Αν κάνω λάθος κ υπάρχουν πείτε μου για να πάρω κ γω windows. Δεν κολλάω φανατικά σε λειτούργημα συστήματα.

 

File Manager νομιζω δεν προκειται να εχει, για λογους ασφαλειας απο οσο εχω καταλαβει. Ειναι ελλειψη δεν λεω. Βεβαια στην πραξη δεν το εχω καταλαβει, ειναι πολυ καλη η συνυπαρξη λειτουργικου και skydrive και το κρυβει.

Edited by haigoeo
Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό το λόγο σκεφτόμουν συσκευή με windows.

Αλλά αν δεν έχει κάτι αντίστοιχο με το es για διαχείριση αρχείων κ έναν player για ταινίες,δωρεάν εννοείται,δε μου κάνει.

Εκτός κ αν κάνω κάνω λάθος. Αν κάνω λάθος κ υπάρχουν πείτε μου για να πάρω κ γω windows. Δεν κολλάω φανατικά σε λειτούργημα συστήματα.

 

Η διαχείριση των αρχείων έτσι όπως την ήξερες στο android δεν υπάρχει. Τουλάχιστον όχι προς το παρόν. Μπορείς όμως πολύ εύκολα να διαχειρίζεσαι τα αρχεία σου όταν συνδέεις τη συσκευή στο PC. Για να σου πω όμως την αλήθεια, μέχρι στιγμής δεν μου έχει χρειαστεί κάτι τέτοιο... Έχουν τελείως διαφορετική φιλοσοφία τα WP8. Σχετικά τώρα με τον player, νομίζω πως υπάρχουν αρκετοί διαθέσιμοι και θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. Εγώ πάντως με τον player που έρχεται μαζί με το λειτουργικό κάνω μια χαρά τη δουλειά μου. Πάντως, το σημαντικότερο απ' όλα είναι η ταχύτητα με την οποία γίνονται όλα και το γεγονός πως δεν υπάρχουν κολλήματα, κάτι που συνέβαινε διαρκώς με το android. Όμως, κάθε λειτουργικό έχει τη χάρη του, τα υπέρ και τα κατά του, οπότε καλό θα είναι να πιάσεις στα χέρια σου ένα windows phone πριν αποφασίσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό το λόγο σκεφτόμουν συσκευή με windows.

Αλλά αν δεν έχει κάτι αντίστοιχο με το es για διαχείριση αρχείων κ έναν player για ταινίες,δωρεάν εννοείται,δε μου κάνει.

Εκτός κ αν κάνω κάνω λάθος. Αν κάνω λάθος κ υπάρχουν πείτε μου για να πάρω κ γω windows. Δεν κολλάω φανατικά σε λειτούργημα συστήματα.

 

Για διαχείρηση αρχείων σου εξήγησαν και τα παιδιά παραπάνω. Για video player αν και ο native είναι πολύ καλός ωστόσο δεν υποστηρίζει υπότιτλους και mkv αρχεία. Επίσης δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή στο store κάποιος player της προκοπής, νομίζω ένας είναι αλλά και αυτός επι πληρωμή. Αυτή τη στιγμή ετοιμάζεται ο vlc player αλλά απ'οτι διάβασα θα αργήσει (χειμώνα μεριά). Αν βλέπεις ταινίες στο κινητό σου και δε θέλεις να μετατρέπεις ή χρειάζεσαι υπότιτλους είναι ένα θεματάκι για την ώρα στα κινητά με wp.

Χάρτες μπορείς να κατεβάσεις τους here maps (μπορείς να τους βλέπεις και offline κατεβάζοντας χάρτες για πάρα πολλές χώρες όχι μόνο της Ελλάδας) δωρεάν ακόμη και σε htc ωστόσο πλοήγηση here drive είναι επι πληρωμή.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..μολις πηρα το λουμια 520 και δν εχω καταφερει να το κανω να μου ρχεται ειδοποιηση οταν γινεται κατι στο φβ (στο hotmail ερχεται αλλα χωρις να χτυπαει)..διαβασα οτι εχουν κ αλλοι θεματα μαυτο..τι προτεινετε? Edited by tinaleei
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..μολις πηρα το λουμια 520 και δν εχω καταφερει να το κανω να μου ρχεται ειδοποιηση οταν γινεται κατι στο φβ (στο hotmail ερχεται αλλα χωρις να χτυπαει)..διαβασα οτι εχουν κ αλλοι θεματα μαυτο..τι προτεινετε?

 

Κάτι δεν έχεις κάνει σωστά στις ρυθμίσεις. Κι εγώ το 520 έχω και με ειδοποιεί...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..μολις πηρα το λουμια 520 και δν εχω καταφερει να το κανω να μου ρχεται ειδοποιηση οταν γινεται κατι στο φβ (στο hotmail ερχεται αλλα χωρις να χτυπαει)..διαβασα οτι εχουν κ αλλοι θεματα μαυτο..τι προτεινετε?

 

Αν αναφερεσαι στο official app και οχι στο ενσωματωμενο ναι εχει προβλημα αυτην την στιγμη. Δεν δουλευουν τα notifications, περιμενουμε update.

Edited by haigoeo
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα εγώ στο ενσωματωμένο υπάρχει το πρόβλημα η στην εφαρμογή facebook που κατεβάζουμε από το κατάστημα?Γιατί εγώ στο ενσωματωμένο δεν λαμβάνω καμια ειδοποίηση ενώ στην εφαρμογή που κατεβάζω από το κατάστημα μόλις ανοίξω wifi μου έρχονται

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα εγώ στο ενσωματωμένο υπάρχει το πρόβλημα η στην εφαρμογή facebook που κατεβάζουμε από το κατάστημα?Γιατί εγώ στο ενσωματωμένο δεν λαμβάνω καμια ειδοποίηση ενώ στην εφαρμογή που κατεβάζω από το κατάστημα μόλις ανοίξω wifi μου έρχονται

 

Στην εφαρμογη που κατεβαζεις απο το store ειναι το προβλημα. Μονο μια φορα στην αρχη μου εδειξε notifications στην ωρα τους. Γιατι συνηθως ερχονται καθυστερημενα (απο λιγες ωρες μεχρι και 1-2 ημερες) οποτε δεν τα βλεπεις γιατι τα εχεις δει απο web facebook.

 

Στο ενσωματωμενο αν εχεις το Me Tile στην αρχικη οθονη σε ενημερωνει. Εγω αυτο χρησιμοποιω μαζι με mobile facebook απο internet explorer και ειμαι μια χαρα προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου πάντως, όταν γράφω μου βγάζει κάποιες προτεινόμενες λέξεις (πριν ακόμα ξεκινήσω την επόμενη λέξη) και στο 90% των περιπτώσεων πέφτει μέσα. Μάλιστα έχω παρατηρήσει πως όσο περνάει ο καιρός η επιτυχία στην πρόβλεψη της επόμενης λέξεις αυξάνεται... Καλύτερο από οποιοδήποτε Τ9 ή το swype που είχα στην android συσκευή μέχρι πριν λίγο καιρό.

 

Αν είναι έτσι τότε αλλάζει το θέμα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τότε αλλάζει το θέμα!

 

Έτσι ακριβως είναι......

Ήμουν ο μεγαλύτερος υποστηρικτής του Τ9 και τώρα το έχω ξεχάσει.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις συγκεκριμενα?

 

Έχω την εφαρμογή για το facebook της Microsoft με το live tile και με ειδοποιεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

το ενσωματομενο ποιο ειναι ρε παιδια?εγω της microsoft exw που εχει τι περισσοτερες αξιολογησεις..και δν μ ερχεται τπτ..εκανα ομως μια πατεντα που διαβασα, εβαλα σε καινουργιο μειλ που εκανα να ερχονται ειδοποιησεις οταν γινεται κατι στο φβ κ εβαλα να με ειδοποιει το κινητο οταν σκαει μειλ εκει..
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εφαρμογή για το facebook της Microsoft με το live tile και με ειδοποιεί κανονικά.

 

Μια χαρα, μην το πειραξεις καθολου :lol:

Ετσι και αλλιως το εβγαλα γιατι με βολεψε πολυ το ενσωματωμενο μαζι με την mobile εκδοση απο internet explorer.

 

το ενσωματομενο ποιο ειναι ρε παιδια?εγω της microsoft exw που εχει τι περισσοτερες αξιολογησεις..και δν μ ερχεται τπτ..εκανα ομως μια πατεντα που διαβασα, εβαλα σε καινουργιο μειλ που εκανα να ερχονται ειδοποιησεις οταν γινεται κατι στο φβ κ εβαλα να με ειδοποιει το κινητο οταν σκαει μειλ εκει..

 

Το βαζεις απο ρυθμισεις - email και λογαριασμοι. Μετα αν πας στις επαφες και κανεις slide σου εμφανιζει τα νεα απο τους φιλους σου και τις σελιδες που εχεις στο facebook. Στα μηνυματα αν κανεις παλι slide μπορεις να ανοιξεις και το chat του fb.

 

Αυτο με το mail το κανω εδω και καιρο σε ολα τα κινητα και ειναι η πιο σιγουρη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση σε viber! Μόλις την έκανα, όλα καλά!
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...