Jump to content

Lenovo P770


giorgosvolos2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, αγόρασα και εγώ το παραπάνω κινητό ( 3 μάλιστα) κυρίως λόγω της μπαταρίας του. Ακόμα το ψάχνω, φαίνεται να μην κολλάει πουθενά. Βέβαια τελείωσα τη μπαταρία σε μια μέρα...

Αυτό που με ενοχλεί αρχικά είναι ότι για να το ξεκλειδώσω χρειάζεται να πατάω το power και μετά να το ξεκλειδώνω απο την οθόνη. Υπάρχει επιλογή πουθενά να μην χρειάζεται να πατάω το κουμπάκι;;;; Το κινητό το πήρα απο minideal rooted και με play store

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 837
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και καλό ΣΚ σε όλη την παρέα.

 

Το συγκεκριμένο τηλέφωνο το έχω στην κατοχή μου εδώ και 2 εβδομάδες (το δεύτερο που μου στέλνουν γιατί το πρώτο είχε θέματα με την οθόνη).

 

Αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:

 

1) δεν μπορώ να βρώ κάποιο πρόγραμμα για τα sms που να με αφήνει με ελληνικούς χαρακτήρες να στέλνω 160 (τώρα μπορώ μέχρι 60) και παράλληλα την ώρα που γίνεται η αποστολή να μπορώ να επιλέξω ποια sim να χρησιμοποιήσει. Τώρα στέλνει μόνο από την πρώτη.

 

2)Πολλές φορές ανάλογα πως είναι αποθηκευμένος ο αριθμός που με καλεί και από ποιό δίκτυο δεν μου εμφανίζει το όνομα της αποθηκευμένης επαφής, αλλά τον αριθμό (κάτι παίζει με το +30 δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς). Σκεφτόμουν να τα αποθηκεύσω όλα με +30 και δεύτερη καταχώρηση στην ίδια επαφή σκέτο νούμερο 69..... κλπ. Κάτι τέτοιο θα δούλευε;

 

3) Ενώ γενικά στο wlan δεν έχει θέμα μόνο στο δικό μου router στο σπίτι (zte της wind) συνδέεται για λίγο και ενώ δουλεύει κανονικά μετά από λίγη ώρα σταματάει να αποκρίνεται όλη η εφαρμογή και δεν μπορώ ούτε καν να το απενεργοποιήσω. Καμία ιδέα;

 

4) Τέλος δεν μπορεί να βρεί την τοποθεσία μου ούτε στο google maps ούτε στο google Play ούτε στο Viber και γενικά πουθενά. Παίζει κάτι με τις ρυθμίσεις του gps;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Συγνώμη αν σας κούρασα και αν ξαναρωτάω χιλιοειπωμένα πράγματα. Αν κάποιες απορίες έχουν ήδη απαντηθεί παρακαλώ στείλτε μου link αν όχι περιμένω ιδέες-προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό ΣΚ σε όλη την παρέα.

 

Το συγκεκριμένο τηλέφωνο το έχω στην κατοχή μου εδώ και 2 εβδομάδες (το δεύτερο που μου στέλνουν γιατί το πρώτο είχε θέματα με την οθόνη).

 

Αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:

 

1) δεν μπορώ να βρώ κάποιο πρόγραμμα για τα sms που να με αφήνει με ελληνικούς χαρακτήρες να στέλνω 160 (τώρα μπορώ μέχρι 60) και παράλληλα την ώρα που γίνεται η αποστολή να μπορώ να επιλέξω ποια sim να χρησιμοποιήσει. Τώρα στέλνει μόνο από την πρώτη.

 

2)Πολλές φορές ανάλογα πως είναι αποθηκευμένος ο αριθμός που με καλεί και από ποιό δίκτυο δεν μου εμφανίζει το όνομα της αποθηκευμένης επαφής, αλλά τον αριθμό (κάτι παίζει με το +30 δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς). Σκεφτόμουν να τα αποθηκεύσω όλα με +30 και δεύτερη καταχώρηση στην ίδια επαφή σκέτο νούμερο 69..... κλπ. Κάτι τέτοιο θα δούλευε;

 

3) Ενώ γενικά στο wlan δεν έχει θέμα μόνο στο δικό μου router στο σπίτι (zte της wind) συνδέεται για λίγο και ενώ δουλεύει κανονικά μετά από λίγη ώρα σταματάει να αποκρίνεται όλη η εφαρμογή και δεν μπορώ ούτε καν να το απενεργοποιήσω. Καμία ιδέα;

 

4) Τέλος δεν μπορεί να βρεί την τοποθεσία μου ούτε στο google maps ούτε στο google Play ούτε στο Viber και γενικά πουθενά. Παίζει κάτι με τις ρυθμίσεις του gps;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Συγνώμη αν σας κούρασα και αν ξαναρωτάω χιλιοειπωμένα πράγματα. Αν κάποιες απορίες έχουν ήδη απαντηθεί παρακαλώ στείλτε μου link αν όχι περιμένω ιδέες-προτάσεις.

Κοιταξε ποια Rom έχει το τηλέφωνο εάν είναι root Από κει και πέρα η πρέπει να αλλάξεις την rom που έχει το τηλέφωνο η να την αναβαθμίσεις.Εμένα μου ήρθε με foxtrot 010 είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε όλα και στο gps που το σέταρα από εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981 για να το φτιάξεις το gps πρέπει να είναι root το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα μηνυματα θα βαλεις το Handcent, στελνει κανονικα με 160 χαρακτηρες..

Καποιο που να σου δινει επιλογη sim για αποστολη δε νομιζω να υπαρχει.. Είναι μονο η επιλογη από τη διαχειριση καρτας sim που εχει το τηλεφωνο.. Οποια θες βαζεις..!

 

Για επαφες-κληση εχω το DW contacts.. Δε μου δημιουργησε ποτε το προβλημα που περιγραφεις.. Ολους τους αριθμους τους εχω αποθηκευμενους χωρις +30…

 

Δεν εχω κανει καμια ρυθμιση στο gps.. Κατεβασα τους χαρτες από το google play και σε (ανοιχτο χωρο) λιγα δευτερα βρηκε την τοποθεσια μου!.. Και εγω το ειχα παρει ρουταρισμενο απο minideal!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Θα χρησιμοποιήσω τις εφαρμογές που μου προτείναετε

 

Υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός για να κάνω εγκατάσταση την Rom που μου προτείνατε; Είμαι τελείως αρχάριος σε τέτοια θέματα.

 

Το τηλέφωνο είναι root αλλά για κάποιο λόγο μου έστειλαν μια έκδοση που είχε μόνο αγγλικά και Ρώσικα

Link to comment
Share on other sites

Για τα μηνύματα με 160 ελληνικους χαρακτήρες, βάλτε xposed framework και gravitybox, εφόσον έχετε jellybean rom
Link to comment
Share on other sites

Για τα μηνύματα με 160 ελληνικους χαρακτήρες, βάλτε xposed framework και gravitybox, εφόσον έχετε jellybean rom

 

πεεεες το ρε σταύρο τοοοσο καιρό :))) (το έβλεπα το xposed αλλά ποτέ δεν το είχα βάλει)

Link to comment
Share on other sites

πεεεες το ρε σταύρο τοοοσο καιρό :))) (το έβλεπα το xposed αλλά ποτέ δεν το είχα βάλει)

 

Αυτό με τα SMS βγήκε την προηγούμενη εβδομάδα με το gravity box 2.5.0. Οπότε δεν υπήρχε πιο πριν ;-)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα SMS βγήκε την προηγούμενη εβδομάδα με το gravity box 2.5.0. Οπότε δεν υπήρχε πιο πριν ;-)

 

λεεεεεπτομέριες :)))

 

 

 

σε μένα με Lewa πάντως παραμένει το ίδιο με τα sms (δοκίμασα και strip non-ecodable Και strip all unicode)

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

σε μένα με Lewa πάντως παραμένει το ίδιο με τα sms (δοκίμασα και strip non-ecodable Και strip all unicode)

είναι τελείως διαφορετική η εφαρμογή μηνυμάτων-κλήσεων-επαφών στη Lewa-Miui, οπότε δεν είναι συμβατό το mod

Link to comment
Share on other sites

Για τα μηνύματα με 160 ελληνικους χαρακτήρες, βάλτε xposed framework και gravitybox, εφόσον έχετε jellybean rom

 

Καλησπέρα.

Αυτά μπορώ να τα βάλω και εγώ που έχω την etotalk rom;

(παρεπιπτόντως επειδή διαβάζω ότι πολλοί έχετε πρόβλημα επειδή δε σας ρωτάει με ποιά κάρτα να στείλετε τα SMS, με την etotalk rom με ρωτάει πριν στείλει το μήνυμα, με ποιά sim θέλω να το στείλω. Αν θέλετε δοκιμάστε την και αυτήν, μπορεί να σας βολεύει. Τα προβλήματά της, είναι τα μηνύματα των 60 χαρακτήρων και το skype, το οποίο φυσικά, έχω βάλει το παλιό, όπως είχε πει κάποιος φίλος σε προηγούμενο post, και λειτουργεί τέλεια. Εγώ τουλάχιστον κάποιο άλλο πρόβλημα δεν έχω αντιληφθεί.)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αυτά μπορώ να τα βάλω και εγώ που έχω την etotalk rom;

(παρεπιπτόντως επειδή διαβάζω ότι πολλοί έχετε πρόβλημα επειδή δε σας ρωτάει με ποιά κάρτα να στείλετε τα SMS, με την etotalk rom με ρωτάει πριν στείλει το μήνυμα, με ποιά sim θέλω να το στείλω. Αν θέλετε δοκιμάστε την και αυτήν, μπορεί να σας βολεύει. Τα προβλήματά της, είναι τα μηνύματα των 60 χαρακτήρων και το skype, το οποίο φυσικά, έχω βάλει το παλιό, όπως είχε πει κάποιος φίλος σε προηγούμενο post, και λειτουργεί τέλεια. Εγώ τουλάχιστον κάποιο άλλο πρόβλημα δεν έχω αντιληφθεί.)

 

fasteagle δεν έχει κάποιος πρόβλημα με το stock (είτε έχεις etotalk rom , είτε lewa, είτε life Κλπ) πρόγραμμα για τα sms , όλα ρωτάνε (εκτός αν το έχεις επιλέξει εσύ να στέλνει από default από κάποια sim) , το πρόβλημα είναι ότι αυτή την λειτουργία δεν την υποστηρίζουν (ακόμα) τα διάφορα έξτρα sms προγράμματα , όπως gosms-handcent στα οποία είναι λυμένο το άλλο πρόβλημα με τους λίγους χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σε όλους τους ιδιοκτήτες. Παρατήρησα ότι το κινητό, εάν κλείσει/κάνει επανεκκίνηση με το WLAN ανοιχτό, μόλις ξαναμπεί στο Android, κάνει επανεκκίνηση σε ανύποπτο χρόνο, συνήθως μερικά δευτερόλεπτα αφού συνδεθεί με το τοπικό Router. Αν το έχω κλειστό πριν την επανεκκίνηση και το ανοίξω χειροκίνητα μετά, όλα καλά. Το κάνει και σε κανέναν άλλο αυτό(φέρει την modαρισμένη έκδοση του etotalk, που βασίζεται στην S121 btw);

 

Υ.Γ. Ετοιμάζομαι να το σπρώξω στην αδερφή μου και αφού επανέφερα το αρχικό backup έκανα factory reset. Δεν έχω ιδέα αν το έκανε παλιά, γιατί δε νομίζω να έτυχε να το είχα ανοιχτό το WLAN σε επανεκκίνηση ποτέ, γι αυτό και ρωτάω.

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό με την Life rom μπαίνω και βλέπω ότι πλέον δεν την ανανεώνει ο ρώσος. Ψάχνω κάποια rom με αγγλικά μενού κι ελληνικά sms 160 χαρακτήρων και gps χωρίς προβλήματα. Θα αρχίσω να διαβάζω από την αρχή πάλι το θέμα για πληροφορίες που βρίσκονται σκόρπιες αλλά θα εκτιμούσα κάποια βοήθεια.
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

update: Απ'ότι φαίνεται το κάνει σταθερά εφόσον δεν έχει sim μέσα. Έφτιαξε μόλις μπήκε ξανά sim.

 

* Btw Το LEWA ανανεώνεται σταθερά βλέπω. Η τελευταία dev που έχω είναι από τις 13/09. Για τα μηνύματα δες το μήνυμα του Σταύρου σχετικά με το Gravity/Exposed(είναι ψιλοαπαραίτητο για όλα τα MTK κινητά). Το GPS/BLuetooth φαίνεται να φτιάχνει εκ πρώτης με την LEWA και το Skype με την παλιότερη έκδοση που θα βρεις στις πρώτες σελίδες. Αυτά...

 

* Επίσης αυτό -> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2253442 (δε το έχω δοκιμάσει, αλλά λέει near AOSP που είναι κάτι που μου αρέσει πολύ)

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Edited by prodromaki
Link to comment
Share on other sites

update: Απ'ότι φαίνεται το κάνει σταθερά εφόσον δεν έχει sim μέσα. Έφτιαξε μόλις μπήκε ξανά sim.

 

* Btw Το LEWA ανανεώνεται σταθερά βλέπω. Η τελευταία dev που έχω είναι από τις 13/09. Για τα μηνύματα δες το μήνυμα του Σταύρου σχετικά με το Gravity/Exposed(είναι ψιλοαπαραίτητο για όλα τα MTK κινητά). Το GPS/BLuetooth φαίνεται να φτιάχνει εκ πρώτης με την LEWA και το Skype με την παλιότερη έκδοση που θα βρεις στις πρώτες σελίδες. Αυτά...

 

* Επίσης αυτό -> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2253442 (δε το έχω δοκιμάσει, αλλά λέει near AOSP που είναι κάτι που μου αρέσει πολύ)

 

Φιλικά, Πρόδρομος

 

lewa υπάρχει πιο νέα (αλλά έχουν αλλάξει την σελίδα και έχω χάσει το που έχει το changelog της κάθε έκδοσης)

για τα μηνύματα με lewa δεν λειτουργεί το gravity (το gps έτσι κι έτσι , μια παίζει με την μια , μια θέλει agps reset και άλλα)

 

τώρα για την foxtrot ούτε εγώ την δοκίμασα αλλά με ενοχλεί το στυλ ποστάρω κάτι στο xda , δεν δίνω πολλές πληροφορίες και τους λέω μπείτε για παραπάνω στο κλασικό ρώσικο forum που μιλάμε μόνο ρώσικα

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το κυριλλικό αλφάβητο όπως φαίνεται παρακάτω. Επειδή θα μπει πελατολόγιο στο τηλέφωνο θα ήθελα να μπορώ να ψάξω στα ελληνικά. Αλλά δεν θέλω να λύσω το μοναδικό πρόβλημα και να φορτωθώ καινούρια. Το Skype είναι σημαντικό για εμένα γιατί το δουλεύω τακτικά. Κρατάω την πρότασή σου για δοκιμή όταν έρθει το εταιρικό κινητό. Αν κάποιος άλλος έχει κάποια πρόταση, δεκτή.

http://i296.photobucket.com/albums/mm188/pantelikas/lenovo_p770/screenshot.jpg

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

lewa υπάρχει πιο νέα (αλλά έχουν αλλάξει την σελίδα και έχω χάσει το που έχει το changelog της κάθε έκδοσης)

για τα μηνύματα με lewa δεν λειτουργεί το gravity (το gps έτσι κι έτσι , μια παίζει με την μια , μια θέλει agps reset και άλλα)

 

τώρα για την foxtrot ούτε εγώ την δοκίμασα αλλά με ενοχλεί το στυλ ποστάρω κάτι στο xda , δεν δίνω πολλές πληροφορίες και τους λέω μπείτε για παραπάνω στο κλασικό ρώσικο forum που μιλάμε μόνο ρώσικα

 

Ισχύει αυτό με το Exposed.frmw και τα μη AOSP ROMs, αλλά δεν ξέρω αν στην LEWA υφίσταται το πρόβλημα με τους 60 χαρακτήρες(και εάν υφίσταται, ίσως έχει στις ρυθμίσεις της εφαρμογής μηνυμάτων σχετική επιλογή). Δεν είμαι πολύ των μηνυμάτων και την ημέρα που την πέρασα προσωρινά, κυρίως το υλικό έλεγξα. Πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο MMS.apk που κάνει αυτόματα strip τους unicode χαρακτήρες(Ρίξε μια ματιά στις πρώτες σελίδες της συζήτησης).

Ένα νέο για τους πελάτες του etotalk κυρίως: Μετά το πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις, εκνευρίστηκα αρκετά ώστε να τους στείλω ένα mail, και μου απάντησαν με link σε νεώτερη έκδοση του ROM τους(S125). Είναι βασισμένη στην αμέσως προηγούμενη της τελευταίας επίσημης(S127). Δεν έχω αυτή τη στιγμή το p770 στα χέρια μου, αλλά λογικά αύριο μεθαύριο θα κάνω την δοκιμή και θα σας πω αν διορθώνει οτιδήποτε από τα γνωστά προβλήματα.

 

Υ.Γ. Κι εμένα μ' ενοχλεί αυτό με τους Ρώσους, αλλά προφανώς είναι για να αποφεύγει να απαντάει στα ίδια, από δυο φορές. Αν σκεφτείς κι όλα ότι σου προσφέρουν κατά μια έννοα τζάμπα support, τότε...

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το κυριλλικό αλφάβητο όπως φαίνεται παρακάτω. Επειδή θα μπει πελατολόγιο στο τηλέφωνο θα ήθελα να μπορώ να ψάξω στα ελληνικά. Αλλά δεν θέλω να λύσω το μοναδικό πρόβλημα και να φορτωθώ καινούρια. Το Skype είναι σημαντικό για εμένα γιατί το δουλεύω τακτικά. Κρατάω την πρότασή σου για δοκιμή όταν έρθει το εταιρικό κινητό. Αν κάποιος άλλος έχει κάποια πρόταση, δεκτή.

http://i296.photobucket.com/albums/mm188/pantelikas/lenovo_p770/screenshot.jpg

Επειδη ενδιαφερομαι και εγω για το κινητο λογω της μπαταριας του,δεν καταλαβα τι γινεται στις επαφες με Ελληνικες γραμματοσειρες.Υπαρχει προβλημα ή τις δειχνει κανονικα;

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τις δείχνει τις επαφές.

Στην παραπανω φωτογραφια που ειναι το προβλημα;

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στην μπάρα δεξιά...

Αυτο εννοω,γιαυτο οι ερωτησεις που κανω.Οταν ψαχνει τις επαφες υπαρχει αυτο το προβλημα δηλαδη;

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...