Jump to content

myphone POLL: Η εταιρεία που ξεχώρισε το 2012


DJDB
 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία έκανε την «διαφορά» με αυτά που παρουσίασε το 2012;  

683 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία έκανε την «διαφορά» με αυτά που παρουσίασε το 2012;

    • LG
      15
    • Microsoft
      43
    • HTC
      13
    • Apple
      52
    • Google
      62
    • Nokia
      75
    • Samsung
      350
    • Sony
      51
    • Άλλη
      12
    • Δεν γνωρίζω/δεν απαντώ
      10


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 103
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά το Note II vs LG Vu νομίζω ότι πρόκειται για το πιο τσόντα poll..

Προφανώς το obvious result ειναι η Samsung. Μιλάμε για την εταιρεία που έχει κάνει πλέον dominate την αγορά κινητής στα android όχι μόνο στα high end αλλά και στα middle end αλλά επίσης πλέον αποδεικνύει ότι μπορεί να κάνει και innovate - το note II ειναι η απόδειξη σε αυτό.

 

Θα έλεγα όμως ότι θα μπορούσε να ειναι και η Apple αλλά για τους αντίθετους ακριβώς λόγους.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Σαμσουνγκ μακραν ηκαλυτερη

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ Samsung. Τα τελευταία τρία χρόνια έχει συνεχή πρόοδο. Φέτος νομίζω πάτησε κορυφή!

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Με σειρα προτεραιοτητας (ψηφισα Google) ...

 

1. Η ανοδος των android tablets (κυριως με το Nexus 7).

2. Το concept του Note II (και η εμπορικη επιτυχια του)

3. Το Pureview της Nokia

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Η Samsung για εμενα ετσι και αλλιως ηταν κορυφη οποτε δεν μου εκανε εντυπωση που απλα εδραιωθηκε...

 

οποτε ψηφισα την Σονυ που μου αρεσαν πολυ οι συσκευες της μεσα στο ετος(περασα και για καποιους μηνες απο το xperia S) και νομιζω οτι ειναι σε πολυ καλο δρομο για να παει ψηλα :)

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εταιρείες παρουσίασαν πάνω-κάτω τα αναμενόμενα. Είχαμε το διάδοχο του πετυχημένου note, την πολυτέλεια των HTC, την επανέκδοση του iPhone και την (αναμενόμενη) φοβερή σχεδιαστική γραμμή των LG και Sony. Φυσικά καμία συσκευή δεν θα μας εντυπωσίαζε τόσο αν δεν υπήρχε η Google με το android, να δίνει ζωή στο άψυχο πυρίτιο. Θα την ψήφιζα αν δεν υπήρχε το φιάσκο του play store και οι συσκευές της ήταν πραγματικά προσιτές στον καθένα. Η Nokia όντως φαίνεται πως έκανε το comeback αλλά πολύ ψηλές τιμές ρε παιδιά.

 

Ψήφισα ¨άλλη" και πίσω από την ψήφο μου κρύβεται η Jolla. Σίγουρα δεν είδαμε και πάρα πολλά από το sailfish, αλλά και μόνο η ανακοίνωση του αποτελεί την καλύτερη είδηση γιά μένα.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Η ξεχωριστή πρόταση για εμένα ήταν το PureView και οι καινοτομίες που φέρνει το 920 με τα WP8. Οπότε Nokia... γιατί μπορεί κάποιοι να την θεωρούν "πεθαμένη" αλλά πιστεύω ότι έχει ακόμα έναν άσσο στο μανίκι! ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα την samsung γιατί θεωρώ οτι με το note2 και το λειτουργικό που βάζει στο κινητό αυτό έχει πάει ένα βήμα μπροστά την χρηστικότητα των κινητών και στο τι θα πρέπει να έχουν στο ελάχιστο ως features. Δεν θεωρώ οτι η Nokia οτι έκανε κάτι παραπάνω από το να βγάλει ένα κινητό απλά που έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και το νέο λειτουργικό της microsoft που δεν έχει και κάτι το συγκλονιστικό να μας πει πέραν του ότι είναι μια άλλη εναλλακτική πρόταση ως λειτουργικό. Θα ήθελα στο μέλλον τα χαρακτηριστικά του Note2 να αποτελούν βάση των υπόλοιπον κινητών. Τότε θα λέω οτι η samsung το ξεκίνησε αυτό και για μένα αυτό σήμερα αποτελεί καινοτομία.
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος (που αφήνει σχόλιο) που ψήφισε Apple είμαι εγώ!

 

Αν δεν υπήρχε το i5 θα ψήφιζα Samsung.

 

Λόγω i5 ψήφισα Apple γιατί κατά την γνώμη μου είναι συνολικά (design, επιδόσεις, software) ότι καλύτερο υπήρξε ποτέ σε smartphone.

Και για να το αιτιολογήσω, μετά το πρώτο μου iPhone, το πεντάρι είναι το μόνο που κοιτάω με θαυμασμό αρκετές ημέρες μετά την αγορά του. Είναι πραγματικά έργο τέχνης.

 

Από εκεί και πέρα, την μεγάλη αλλαγή την έκανε η Microsoft, πραγματικά πολύ τολμηρή, αλλά δεν ξέρω αν θα πιάσουν τα οκτάρια. Ειδικά στο desktop.

 

Και η κορυφαία κίνηση της Samsung για εμένα (άσχετο, διαβάζω παντού τα καλύτερα για το note2 αλλά δεν μπορώ να με φανταστώ να κάνω τηλεφωνική κλήση με αυτό) είναι ότι πλέον εδραιώθηκε και στον τομέα της υποστήριξης. Σχεδόν "εξαφάνισε" ένα μεγάλο πλεονέκτημα του iOS έναντι του Android με τις αναβαθμίσεις που έδωσε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να μην σχολιάσω τον χαρακτηρισμό του i5 σαν έργο τέχνης. :)

Τελικά πραγματικά είναι πολλοί αυτοί που το επιλέγουν με αυτό το σκεπτικό.

 

Πάντως αν είχε χρησιμοποιηθεί καλύτερης ποιότητας αλουμίνιο και όχι το φθηνότερο που υπάρχει (μαλακό), θα ήταν πολύ καλύτερο. Προσωπικά δεν μ αρέσει ο τετράγωνος σχεδιασμός του. Είναι βαρετό μετά από 3 iphone να μην υπάρχουν αλλαγές στην γραμμή του.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Samsung γιατί έδειξε πως μπορείς να καινοτομείς με εξαιρετικές νέες συσκευές χωρίς να εγκαταλείπεις τις παλιές.

 

σε τι καινοτομησε δηλαδη?

 

περα απο νοκια και microsoft ολοι οι αλλοι απλα βγαλαν upgrades προηγουμενων μοντελων. στο poll αυτο τελικα απλα βλεπουμε απλα ποσοι χρησιμοποιουν samsung, apple htc κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ο μοναδικός λόγος το design του, αλλά ο συνδυασμός design, software και επιδόσεις (όπως έγραψα και πιο πάνω).

Και έχει αλλάξει σχεδιαστικά από το 4s. Είναι πολύ διαφορετικό, πίστεψέ με. Μέχρι να το πιάσω στα χέρια μου και εγώ τα ίδια με εσένα πίστευα

 

Εννοείται βέβαια πως γούστα είναι αυτά, σέβομαι απόλυτα όλες τις γνώμες δεν είναι η γνώμη μου η σωστότερη :)

 

Δεν είμαι από τους τύπους που το μοστράρω στα τραπέζια των καφέ, στην τσέπη μου το έχω όταν δεν το χρησιμοποιώ και δεν το απέκτησα λόγω μόδας κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα την samsung γιατί θεωρώ οτι με το note2 και το λειτουργικό που βάζει στο κινητό αυτό έχει πάει ένα βήμα μπροστά την χρηστικότητα των κινητών και στο τι θα πρέπει να έχουν στο ελάχιστο ως features. Δεν θεωρώ οτι η Nokia οτι έκανε κάτι παραπάνω από το να βγάλει ένα κινητό απλά που έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και το νέο λειτουργικό της microsoft που δεν έχει και κάτι το συγκλονιστικό να μας πει πέραν του ότι είναι μια άλλη εναλλακτική πρόταση ως λειτουργικό. Θα ήθελα στο μέλλον τα χαρακτηριστικά του Note2 να αποτελούν βάση των υπόλοιπον κινητών. Τότε θα λέω οτι η samsung το ξεκίνησε αυτό και για μένα αυτό σήμερα αποτελεί καινοτομία.

 

φιλε μου δεν ειναι καινοτομια αυτο. καινοτομια ειναι κατι νεο. το note 2 δεν εχει τιποτα παραπανω απ τον προκατοχο του, περα απο μια ακομα πιο μεγαλη οθονη, το οποιο θεωρειται upgrade και τα 2 παραθυρα multitasking(τα οποια αχρηστα αλλα νεα), θεωρω οτι ενα νεο λειουργικο οπως λες της Microsoft, το οποιο ειναι πραγματικα διαφορετικο απ οτιδηποτε αλλο παιζει αυτη τη στιγμη ειναι πιο σπουδαιο απο 2 παραθυρα που ειναι τοσο μικρα που πρεπει να βγαλεις τα ματια σου για να δεις μεσα σ αυτα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν ειναι καινοτομια αυτο. καινοτομια ειναι κατι νεο. το note 2 δεν εχει τιποτα παραπανω απ τον προκατοχο του, περα απο μια ακομα πιο μεγαλη οθονη, το οποιο θεωρειται upgrade και τα 2 παραθυρα multitasking(τα οποια αχρηστα αλλα νεα), θεωρω οτι ενα νεο λειουργικο οπως λες της Microsoft, το οποιο ειναι πραγματικα διαφορετικο απ οτιδηποτε αλλο παιζει αυτη τη στιγμη ειναι πιο σπουδαιο απο 2 παραθυρα που ειναι τοσο μικρα που πρεπει να βγαλεις τα ματια σου για να δεις μεσα σ αυτα.

 

Συμφωνώ ότι η Microsoft έβγαλε κάτι νέο αλλά η ψηφοφορία έχει και το νόημα του καλού. Και μένει να αποδειχτεί για τα WP8!

Link to comment
Share on other sites

Και για εμένα η samsung. Δεν προσέφερε κάτι το συγκλονιστικά πρωτότυπο, δεν έδωσε κάτι το εντυπωσιακό, αλλά δούλεψε σκληρά, σταθερά και μετρημένα, με αποτέλεσμα να μας δώσει ποιοτικές συσκευές και κάποιες (ελάχιστες) φορές μικρά δείγματα μεγαλείου (Note 2).
Link to comment
Share on other sites

Εγω samsung, μονο και μονο για το galaxy beam. επιτελους και κατι διαφορετικο και πρωτοτυπο. τωρα το θεμα για το αν ειναι απαραιτητος η οχι ενας φορητος προτζεκτορας, ενταξει σηκωνει συζητηση.

αλλα και τα galaxy S3 και note αστερια. εγω,μαλλον ειμαι απ τους λιγους που μ αρεσει το οτι εχει ενα καρο galaxy μοντελα. αναλογα τα γουστα του καθενος και απαιτησεις, με 90 ->590 ευρω βρισκεις οτι θελεις.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Samsung για την αναπτυξη και το ''τρεξιμο'' που ριχνει γενικως. Και η Google επισης, αλλα αυτη ειναι εδραιωμενη ως κολοσσος στο μυαλο μας εδω και χρονια. Αυτοι που ''εβγαλαν'' ματια φετος, ηταν οι Κορεατες...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εδω η LG εδωσε ics στο optimus 2x..Δεν υπαρχει χωρος για καμια αλλη εταιρια..

 

Χαχαχα απαιτούμε λειτουργία like! :p Πάντως και στο optimus black έδωσε, το οποίο παρεμπιπτόντως είναι ίδιο σχεδόν με το πρώτο galaxy s...

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ψηφισα την Sammy μιας και το κινητο μου για αυτη την περιοδο ειναι samsung.

Βεβαια οι αριθμοι των πωλησεων και των εσοδων δειχνουν Sammy παλι :p

Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

σε τι καινοτομησε δηλαδη?

 

περα απο νοκια και microsoft ολοι οι αλλοι απλα βγαλαν upgrades προηγουμενων μοντελων. στο poll αυτο τελικα απλα βλεπουμε απλα ποσοι χρησιμοποιουν samsung, apple htc κτλ....

 

Γιατί τα Lumia και τα WP8 δεν είναι αναβάθμιση του 800 και του 7.5?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

H Google με τις φθηνές και πολύ καλές συσκευές Nexus ξεχώρισε.

 

Ακόμα το ατελές Surface με το υπέροχο keyboard αποτέλεσε μια εξέλιξη του tablet. Μακάρι να πάρει μαθήματα η Apple και να προσθέσει α) stand β) ανάλογο keyboard και γ) υποστήριξη mouse και usb στα προϊόντα της. ...ή να ρίξει τις τιμές η Microsoft. Στα 300 ευρώ το surface θα έσκιζε αντί να μαζεύει σκόνη στα ράφια...

 

H Samsung μπράβο για το νέο φθηνό Chromebook μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί σε μερικούς να μην αρέσει το μέγεθος του note2, ουτε το χαρακτηριστικό με τα 2 παράθυρα multitasking αλλά αυτό δεν το κανει αχρηστο για όσους το χρησιμοποιούν. Αντιθετως ειναι πολυ ευχρηστο. Δεν περιμένω η Samsung να ξανα-ανακαλυψει την κατηγορία των smartphones. Όμως δείχνει οτι εξελίσεται και βελτιώνεται με τον καιρο. Έχει την προτίμηση των χρηστών του android.

 

Θα ψηφιζα Google για τις προσιτές συσκευες σε ολους (τουλαχιστον τους τυχερους που μπορούν να παραγγειλουν στη χώρα τους). Samsung γιατί δικαίως έχει αξιόλογες συσκευες που δείχνει να προτιμά ο κοσμος. Θα εριχνα και στην νοκια γιατί προσπαθει για την αλλαγή (βέβαια δεν μου αρεσει το metro...) και στην apple όμως γιατί η μικρή ταμπλέτα της είναι πολύ καλοσχεδιασμενη.

 

Επρεπε να είχαμε πιο πολλές ψηφους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...