Jump to content

Jiayu G3


karafu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

karafu και λοιποί έχοντες το τηλέφωνο: ποιά ρομ χρησιμοποιείτε; έχω βάλει αυτήν την lewa που έχουν βγάλει πριν μερικές μέρες που βασίζεται στην original 4.0.4 και αν και δουλεύει χωρίς bugs, μου φαίνεται ότι είναι λίγο αργό (συγκριτικά με το προηγούμενο διπύρινο motorola atrix που είχα). Και επίσης η οθόνη όταν πατάω το κουμπί να ανάψει παίρνει περίπου μισό δευτερόλεπτο(ίσως και παραπάνω) να ανάψει!

Ακόμα, είχα πάρει και screen protector όταν το αγόρασα και το έβαλα, αλλά μου φαίνεται ότι στην αφή "θέλει λίγο παραπάνω" άγγιγμα κλπ. Οι υπόλοιποι έχετε screen protector? Νομίζω είναι gorilla glass αλλά δεν τους πολυ εμπιστεύομαι να πω την αλήθεια!

 

EDIT:

Εχω το G3 περίπου 3 βδομάδες. Μου το έφερε ενας φίλος που πήγε Κίνα. Μαζί με 2η μπαταρία και τον ξεχωριστό φορτιστή της € 150, χωρίς ακουστικά.

Άραγε που μπορούμε να παραγγείλουμε και μεις δεύτερη original μπαταρία και τον φορτιστή της;

Edited by haris_led
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 870
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το παρήγγειλα από Merimobiles με Singaporre post στις 04-01-2013 κ μου γράφει μέχρι και αυτή την στιγμή που γραφω Despatched to overseas (Country code: GR). Πότε θα μου έρθει θεωρητικά?

 

Εμένα έκανε το despatch 29/12 και 7/1 με περίμενε στο ταχυδρομείο.

 

 

Παιδιά δύο τρεις ερωτήσεις:

-Πώς ξέρω αν είναι rooted?

-Πως μπορώ να έχω ελληνικά στο πληκτρολόγιο για τις κλήσεις (π.χ. για να ψάξω το όνομα Θωμάς);

-Πως επεξεργάζομαι τις επαφές;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έκανε το despatch 29/12 και 7/1 με περίμενε στο ταχυδρομείο.

 

 

Παιδιά δύο τρεις ερωτήσεις:

-Πώς ξέρω αν είναι rooted?

-Πως μπορώ να έχω ελληνικά στο πληκτρολόγιο για τις κλήσεις (π.χ. για να ψάξω το όνομα Θωμάς);

-Πως επεξεργάζομαι τις επαφές;

 

1) Αν είναι Rooted θα βρείς ενα εικονίδιο Superuser

2) Πρέπει να καταβάσεις ενα keyboard (πχ. Swiftkey) απο το playstore και στις ρυθμίσεις να τσεκάρεις τα Ελληνικά σαν μια απο τις 3 γλώσσες που μπορείς να εχεις ταυτόχρονα (αλλάζουν με slide στο space).

3) Με το μαμίσιο Contacts ή με όποιο άλλο πρόγραμμα πάρεις απο το playstore πχ. contacts+++

Link to comment
Share on other sites

1) Αν είναι Rooted θα βρείς ενα εικονίδιο Superuser

2) Πρέπει να καταβάσεις ενα keyboard (πχ. Swiftkey) απο το playstore και στις ρυθμίσεις να τσεκάρεις τα Ελληνικά σαν μια απο τις 3 γλώσσες που μπορείς να εχεις ταυτόχρονα (αλλάζουν με slide στο space).

3) Με το μαμίσιο Contacts ή με όποιο άλλο πρόγραμμα πάρεις απο το playstore πχ. contacts+++

 

Thanks.

1. Δεν είμαι rooted τελικά. Μου τα έφαγαν τα λεφτά...

2. Τα ελληνικά τα χρειάζομαι για τα τηλέφωνα. Όταν πατάω το Ι μου βγάζει το όνομα "Ιωάννα" στις επαφές, όταν πατάω το 6 μου βγάζει όλους τους πιθανούς που έχω το κινητό τους. Όμως τα Ελληνικά γράμματα δεν υπάρχουν και δε μπορώ να βρω τα ονόματα που θέλω.

3. ΟΚ, πήγα στο People (υπήρχε) και πάτησα το αριστερό από τα τρία κάτω κουμπάκια (δεν το ήξερα μέχρι τώρα...).

Link to comment
Share on other sites

Thanks.

1. Δεν είμαι rooted τελικά. Μου τα έφαγαν τα λεφτά...

2. Τα ελληνικά τα χρειάζομαι για τα τηλέφωνα. Όταν πατάω το Ι μου βγάζει το όνομα "Ιωάννα" στις επαφές, όταν πατάω το 6 μου βγάζει όλους τους πιθανούς που έχω το κινητό τους. Όμως τα Ελληνικά γράμματα δεν υπάρχουν και δε μπορώ να βρω τα ονόματα που θέλω.

3. ΟΚ, πήγα στο People (υπήρχε) και πάτησα το αριστερό από τα τρία κάτω κουμπάκια (δεν το ήξερα μέχρι τώρα...).

 

Απο που το πηρες και δεν σου εκαναν routing αν και το πληρωσες, να ξερουμε να ριξουμε κοκκινο?

Να το αναφερεις εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=224493

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

EDIT:

 

Άραγε που μπορούμε να παραγγείλουμε και μεις δεύτερη original μπαταρία και τον φορτιστή της;

 

με πολυ γρηγορη αναζητηση εδω

http://www.jiayumobileshop.com/jiayu-mobile-phone/jiayu-jy-g3.html

Link to comment
Share on other sites

haris_led

 

Άραγε που μπορούμε να παραγγείλουμε και μεις δεύτερη original μπαταρία και τον φορτιστή της;

 

http://www.minideal.net/the-original-battery-2750mah-cradle-for-jiayu-g3-smart-phone.html

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι καλο το κινητο? για αυτο μιλαμε ετσι?

http://etotalk.com/jiayu-g3-gorilla-dual-core-10ghz-dual-sim-45-inch-hd720-ipslcd-android40_p3144.html

οθονη

ταχυτητα

μνημη εχει μονο 4GB ..ποσο ειναι ελευθερη για εγκατασταση προγ/των και αν μπορεις να μεταφερεις εφαρμογες σε καρτα μνημης

μπαταρια

υποστηριξη (root, roms, JB κλπ)

 

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καντε μου τη χαρη καποιος που εχει το κινητο

να μπει με firefox (Σε desktop mode) οχι mobile mode στη σελιδα http://www.bet365.com και να κανει μια μινι πλοηγηση να δω πως δουλευει

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καντε μου τη χαρη καποιος που εχει το κινητο

να μπει με firefox (Σε desktop mode) οχι mobile mode στη σελιδα http://www.bet365.com και να κανει μια μινι πλοηγηση να δω πως δουλευει

 

Αν περιμένεις 4 μερούλες να μου ερθει θα σου πω εγώ που παίζω bet365 συστηματικά

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στην σειρά για αγορά, από merrimobiles, αλλά, να ρωτήσω κάποια πράγματα...

από gps πως πάμε,

από μπαταρία;

 

και επειδή από ότι βλέπω, οι Κινέζοι στο meerimobiles δεν το rootaρουν, είναι δυνατόν, κάποιος από εδώ που έχει την ελληνική rom απο το etotalk να την ανεβάσει και για τους υπόλοιπους; (το παίρνω απο merrimobiles γιατι στο etotalk βγαίνει +30euro)

ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εσεις που το εχετε παρει το G3, ποια ειναι η γνωη σας για την μπαταρια?

Δειχνει το μεγεθος της η μουφα ειναι?

Χωρις χρηση, κραταει δυο εικοσιτετραωρα?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμένεις 4 μερούλες να μου ερθει θα σου πω εγώ που παίζω bet365 συστηματικά

 

Μπραβο ρε φιλε κοιταξε το και πεσμου

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

karafu και λοιποί έχοντες το τηλέφωνο: ποιά ρομ χρησιμοποιείτε; έχω βάλει αυτήν την lewa που έχουν βγάλει πριν μερικές μέρες που βασίζεται στην original 4.0.4 και αν και δουλεύει χωρίς bugs, μου φαίνεται ότι είναι λίγο αργό (συγκριτικά με το προηγούμενο διπύρινο motorola atrix που είχα). Και επίσης η οθόνη όταν πατάω το κουμπί να ανάψει παίρνει περίπου μισό δευτερόλεπτο(ίσως και παραπάνω) να ανάψει!

Ακόμα, είχα πάρει και screen protector όταν το αγόρασα και το έβαλα, αλλά μου φαίνεται ότι στην αφή "θέλει λίγο παραπάνω" άγγιγμα κλπ. Οι υπόλοιποι έχετε screen protector? Νομίζω είναι gorilla glass αλλά δεν τους πολυ εμπιστεύομαι να πω την αλήθεια!

 

EDIT:

 

Άραγε που μπορούμε να παραγγείλουμε και μεις δεύτερη original μπαταρία και τον φορτιστή της;

 

Την etotalk mod rom έχει από την ώρα που το πήρα. Την καθυστέρηση που αναφέρεις στο άναμμα της οθόνης την κάνει και σε μενα, αλλά μόνο αυτό. Η απόκριση στην αφή είναι άριστη.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες σύντομες απαντήσεις από έναν κάτοχο.

 

1. Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από κινητό android αλλά από αυτά που διάβασα, με αρκετά εντατική χρήση, ένα μέσο διπύρηνο δύσκολα βγάζει τη μέρα. Ακόμα δεν του έχω βάλει sim (οπότε περιορίζεται πολύ η κατανάλωση) αλλά με ανοιχτό συνέχεια wifi και bluetooth και 2-4 ώρες ψάξιμο την ημέρα έβγαλε 3 μέρες μετά την πρώτη φόρτιση.

 

2. Η οθόνη μου φαίνεται μια χαρά. Πολύ φωτεινή και με καλή ανάλυση. Έβαλα τη φωτεινότητα στο αυτόματο και όταν ήμουν σε σχετικά σκοτεινό περιβάλλον είδα ότι κατανάλωνε το 2% της ενέργειας όταν το android system είναι στο 86% και τα wifi και bluetooth από 5%.

 

3. Ταχύτητα δεν ξέρω να κρίνω. Του έβαλα να παίξει βίντεο με διάφορα προγράμματα. Στα 1080p είχε σπαστή εικόνα και πότε έπαιζε τον ήχο με καθυστέρηση, πότε σταμάταγε... Στα 720p λίγο σπαστή κίνηση (παρακολουθούσες εύκολα) και καλός ήχος.

Μιας και είπα για ήχο, το ηχειάκι του είναι αρκετά δυνατό. Μάλλον θα ακούω πλέον το κινητό μου όταν το έχω στην τσέπη... Καλό είναι πάντως να μην παίζει στο τέρμα γιατί μπουκώνει.

 

4. Ελεύθερα έχει 2.5 GB. Από τη διαχείριση των apps στα settings επιλέγεις το app που θέλεις, και το στέλνεις στην κάρτα... Δεν ήξερα ότι είναι τόσο απλό!:cool:

 

5. Πάμε και το bet365.com λοιπόν. Δεν έχω ξαναμπεί ούτε στο desktop μου για να συγκρίνω. Επέλεξα την επιλογή "σύντομη περιήγηση" ή κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι τρέχει μια mobile version. Έχει μενού χωρίς ίχνος εικόνας είδα ζωντανά αποτελέσματα (μέχρι και το δευτερόλεπτο), αποδόσεις κτλ. Δεν ξέρω τι ψάχνεις για να σου πω συγκεκριμένα...

 

6. Σχετικά με το merimobiles την είπα τη γνώμη μου. Ούτε το root μου έκαναν ούτε για τα Ελληνικά ενδιαφέρονται ούτε για το ότι μου έστειλαν ασημί αντί για μαύρο (στο chat που τους το έλεγα μου είπαν ότι το μαύρο είναι ένα πιο σκούρο ασημί!!!!:wacko::wacko: Για σκέψου, τι μαθαίνει κανείς όταν μιλά με κινέζους!!!!!). Απ' ότι έχω δει, κάπως πιο φτηνό είναι το http://www.pandawill.com με δωρεάν μεταφορικά, ενώ θεωρείται και αξιόπιστο. Δεν έχει, βέβαια, root, αλλά και που το παραγγέλνεις ξέρεις ότι θα το πάρεις;;; Το πληρώνεις και αν δε μπει, στην καλύτερη θα σου πιστώσουν το ποσό (ούτε καν το επιστρέφουν) για επόμενη αγορά και θα σε πουν και αχάριστο!!!:mad::mad:

:shoot: merimobiles.com :rocket:

 

7. GPS δεν έχω δοκιμάσει (δεν έχει βγει ακόμα έξω αφού δεν έχω βρει τρόπο να πάρω τις επαφές από το OmniaII και να τις πάω στο G3:(...)

 

8. Όντως, όταν πατήσεις το κουμπί για ενεργοποίηση της οθόνης (και αυτά της ρύθμισης της έντασης) κάνει αρκετό χρόνο (γύρω στο δευτερόλεπτο) να ανάψει (σε σημείο που νομίζεις ότι δεν το πάτησες). Φαντάζομαι θα συνηθίζεται με τον καιρό...

Link to comment
Share on other sites

6. Σχετικά με το merimobiles την είπα τη γνώμη μου. Ούτε το root μου έκαναν ούτε για τα Ελληνικά ενδιαφέρονται ούτε για το ότι μου έστειλαν ασημί αντί για μαύρο (στο chat που τους το έλεγα μου είπαν ότι το μαύρο είναι ένα πιο σκούρο ασημί!!!!:wacko::wacko: Για σκέψου, τι μαθαίνει κανείς όταν μιλά με κινέζους!!!!!). Απ' ότι έχω δει, κάπως πιο φτηνό είναι το http://www.pandawill.com με δωρεάν μεταφορικά, ενώ θεωρείται και αξιόπιστο. Δεν έχει, βέβαια, root, αλλά και που το παραγγέλνεις ξέρεις ότι θα το πάρεις;;; Το πληρώνεις και αν δε μπει, στην καλύτερη θα σου πιστώσουν το ποσό (ούτε καν το επιστρέφουν) για επόμενη αγορά και θα σε πουν και αχάριστο!!!:mad::mad:

:shoot: merimobiles.com :rocket:

 

Πάντως μπορείς να μπείς εδώ και να γράψεις για την εμπειρία σου με το merimobiles, και λογικά θα σου απαντήσουν. Απαίτησε να σου επιστρέψουν τα χρήματα και αναγκαστικά θα το κάνουν για να μην χαλάσουν την εικόνα τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπορω να εχω λιγη βοηθεια να κανω και γω μια παραγγελια απτο merimobiles για το κινητακι?Δεν εχω ξανακανει αγορα απο το ιντερνετ και ειμαι και ασχετος γενικα απο αγορες smartphones.Ποια ειναι τα accessories που πρεπει να επιλεξω και ποιον τροπο αποστολης?Πρεπει να τους γραψω κατι συγκεκριμενο για το τι να γραψουν στο δεμα για το τελωνειο?Σας λεω ειμαι τελειως ασχετος!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!στο status της Singapore post γράφει 13/01 arrived at overseas.αυτό σημαίνει πως θα μου έρθει ειδοποίηση σήμερα για να το παραλάβω;;

 

Πολύ ανυπόμονος είσαι!!! Άφησέ τους μια μέρα στο τελωνείο και μία για το ταχυδρομείο της γειτονιάς σου (και ίσως και μια ακόμα μέχρι να πάει στο τελωνείο)....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ανυπόμονος είσαι!!! Άφησέ τους μια μέρα στο τελωνείο και μία για το ταχυδρομείο της γειτονιάς σου (και ίσως και μια ακόμα μέχρι να πάει στο τελωνείο)....
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ανυπόμονος είσαι!!! Άφησέ τους μια μέρα στο τελωνείο και μία για το ταχυδρομείο της γειτονιάς σου (και ίσως και μια ακόμα μέχρι να πάει στο τελωνείο)....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπορω να εχω λιγη βοηθεια να κανω και γω μια παραγγελια απτο merimobiles για το κινητακι?Δεν εχω ξανακανει αγορα απο το ιντερνετ και ειμαι και ασχετος γενικα απο αγορες smartphones.Ποια ειναι τα accessories που πρεπει να επιλεξω και ποιον τροπο αποστολης?Πρεπει να τους γραψω κατι συγκεκριμενο για το τι να γραψουν στο δεμα για το τελωνειο?Σας λεω ειμαι τελειως ασχετος!

 

τροπο αποστολης συστημενο ταχ,η ems,εγω παρελαβα 2 φορες αυτο τον μηνα με Singapore post ολα μια χαρα,τωρα αν το θες τουταρισμενο η με καρτα μνημης η αλλο το σημειωνεις,επισης καλο θα ειναι να τους στειλεις και εμαιλ με ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

τροπο αποστολης συστημενο ταχ,η ems,εγω παρελαβα 2 φορες αυτο τον μηνα με Singapore post ολα μια χαρα,τωρα αν το θες τουταρισμενο η με καρτα μνημης η αλλο το σημειωνεις,επισης καλο θα ειναι να τους στειλεις και εμαιλ με ολα αυτα.

 

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Καρτα μνημης λεω να χτυπησω απο e-bay που παιζει να βρω πιο φθηνα αλλα δεν ξερω ακομα.Μηπως να επιλεξω και τιποτα αλλο πχ δεν θα με χαλαγε να παρω και ενα φορτιση αυτοκινητου στα 3 δολλαρια.Για τον τροπο αποστολης,αυτο που με νοιαζει ειναι να ρθει σχετικα γρηγορα(πχ σε λιγοτερο απο 2 βδομαδες) και να εχει τις λιγοτερες πιθανοτητες να το ανοιξουν στο τελωνειο και να μην εχω θεματα με φορολογηση κτλ.

Α και μην ξεχασω πως θα θελα να χει αν γινεται ελληνικο μενου(αν και χω σιχαθει τα greeklish,η απουσια ελλην χαρακτηρων ειναι το λιγοτερο που θα με πειραζε)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...