Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Ενδιαφέρον. Έχω μια άλλη απορία. εμένα το κινητό είναι εντός εγγύησης. Αν το πάω σε ένα nokia care και ζητήσω να μου περάσουν αυτή την unbranded έκδοση θα μου αρνηθούνε? Δικό μου είναι το τηλέφωνο και επιθυμώ unbranded. Δε βλέπω το λόγο να αρνηθούν αλλά αν έχει κανείς previous experience θα ήταν ευχάριστο να το μάθουμε.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρον. Έχω μια άλλη απορία. εμένα το κινητό είναι εντός εγγύησης. Αν το πάω σε ένα nokia care και ζητήσω να μου περάσουν αυτή την unbranded έκδοση θα μου αρνηθούνε? Δικό μου είναι το τηλέφωνο και επιθυμώ unbranded. Δε βλέπω το λόγο να αρνηθούν αλλά αν έχει κανείς previous experience θα ήταν ευχάριστο να το μάθουμε.

 

Αν σου το αρνηθούν πες πως σου κάνει επανεκκινήσεις κλπ. Επίσης, αν το κάνεις μόνος σου θα χάσεις την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

@AgelosMo. Μου φαίνεται λογικό αυτό που λες για την Google. Αν και έχω Android κινητό και εγώ, διαφωνώ σε πολλά με τον τρόπο λειτουργίας του Android. Βασικά, αυτός ήταν ο λόγος που κοίταξα προς WP.

 

Μήπως φταίει που έχω λογαρισμό windowslive και όχι outlook και άδικα κατηγορώ την Microsoft;

Link to comment
Share on other sites

@AgelosMo. Μου φαίνεται λογικό αυτό που λες για την Google. Αν και έχω Android κινητό και εγώ, διαφωνώ σε πολλά με τον τρόπο λειτουργίας του Android. Βασικά, αυτός ήταν ο λόγος που κοίταξα προς WP.

 

Μήπως φταίει που έχω λογαρισμό windowslive και όχι outlook και άδικα κατηγορώ την Microsoft;

 

Μπα όχι, δεν νομίζω. Εξάλλου εγώ με hotmail ξεκίνησα απο πολύ παλιά και δεν το άλλαξα ποτέ. Τώρα που κοίταξα ας πούμε στις επαφές στο outlook.com, μου τις βγάζει ακριβώς όπως είναι στο κινητό στο people hub. Ψάξου λίγο με τις ρυθμίσεις στο microsoft account σου, ή στο calendar (θυμάμαι ότι και εκεί έγραψες οτι αντιμετώπιζεις ένα πρόβλημα με το συγχρονισμό). Απλά εγώ στο δεύτερο κινητό έχω αγανακτήσει επειδή δεν μου δέχεται το microsoft account στο ημερολόγιο, και τα βάζω όλα σε ένα (outlook).

 

Γενικά ένα τεράστιο μείον για μένα, της microsoft, είναι ότι αλλάζεις μια ρύθμιση και αυτό έχει αλυσιδωτή αντίδραση σε πολλές λειτουργίες και, επίσης, ότι πολλά πράγματα χρειάζεται να τα αλλάζεις απο το website και όχι απευθείας απο το κινητό (πχ τροποποίηση λογαριασμού ημερολογίου όπως προσθήκη εορτολογίου).

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ας το πάμε λίγο από την αρχή για να καταλάβουμε και τι σε προβληματίζει. Έστω ότι έχεις των Φουφουτο στο Gmail σου, με email, τηλέφωνα και όλα. Έχεις περάσει τον Gmail λογαριασμό σου στο κινητό και βλέπεις την επαφή του. Αν κατάλαβα καλά εσένα σε προβληματίζει γιατί αυτή η επαφη (εφόσον την έχεις περάσει στο κινητό) δεν έχει συγχρονίσει με το Outlook και δεν την βλέπεις και εκεί. Η απάντηση είναι απλή, διότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει κάτι τέτοιο διότι αν έπαιρνε τέτοια πρωτοβουλία, τότε θα γινόταν ένας κακός χαμός.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πας στον Microsoft λογαριασμό σου και να συνδέσεις τον Google λογαριασμό σου, και έτσι αυτομάτως και στο Outlook θα δεις όλες τις επαφές, και από τις δυο υπηρεσίες.

 

Κατά τα αλλά, όπως είπα και πριν, δεν βρισκω κάποιο λόγο το Outlook να τραβάει από μόνο τους τις επαφές που έχεις εσύ περασμένες στο κινητό από άλλες υπηρεσίες. Δεν ξέρω αν η κυρά-Google το κάνει αυτό στο android (πράγμα καθόλου απίθανο) αλλά το λογικό είναι οι επαφές να κρατάνε την ανεξαρτησία τους. Γιατί δηλαδή το προσωπικό μου outlook να τραβήξει τις εταιρικές επαφές με το έτσι θελω;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται να συνδέσω τον google λογαριασμό μου σε αυτόν της Microsoft;

 

Για τα υπόλοιπα, δεν λέω πως έχεις άδικο, αλλά δεν θα ήταν πιο σωστό να σε ρωτάει αν (για κάποιον δικό σου λόγο) θέλεις να συγχρονίσεις κάποια πράγματα από τον έναν λογαριασμό στον άλλο;

 

Επαφές, ημερολόγια είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό.

 

Πάντως, στο θέμα ότι μερικά πράγματα γίνονται μόνο από PC, το ίδιο ισχύει και στην Google. Η διαδικασία να προσθέσεις στο ημερολόγιο της αγαπημένες σου ομάδες με τα παιχνίδια τους, γίνεται από PC λαι δεν βρήκα άλλον τρόπο για κάτι διαφορετικό.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις στον λογαριασμό σου και θα πατήσεις επεξεργασία προφίλ. Πάνω δεξιά θα σου έχει μια επιλογή να προσθέσεις υπηρεσίες και από εκεί μπορείς να συνδέσεις άλλες email υπηρεσίες, Facebook, twitter κτλ

 

Σε αυτό που ρωτάς, αν και όπως είπα το προτιμώ χιλιες φορές όπως είναι τώρα το οποίο στην τελική δίνει το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα, δεν ξέρω αν γίνεται πρακτικά. Διότι αν κάνεις import μια επαφή από το Gmail και την επεξεργαστεις μετά στο Gmail, τότε αυτή δεν θα δεχτεί τις αλλαγές, διότι μια imported επαφή δεν επικοινωνεί πλέον με την αρχική. Ενώ με τον τρόπο που το κάνει η MS οι Gmail επαφές δεν γίνονται imported αλλά παραμένουν εκεί δεχομενες όλες τις αλλαγές που κάνεις.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

.... Η απάντηση είναι απλή, διότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει κάτι τέτοιο διότι αν έπαιρνε τέτοια πρωτοβουλία, τότε θα γινόταν ένας κακός χαμός.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πας στον Microsoft λογαριασμό σου και να συνδέσεις τον Google λογαριασμό σου, και έτσι αυτομάτως και στο Outlook θα δεις όλες τις επαφές, και από τις δυο υπηρεσίες

 

....Κατά τα αλλά, όπως είπα και πριν, δεν βρισκω κάποιο λόγο το Outlook να τραβάει από μόνο τους τις επαφές που έχεις εσύ περασμένες στο κινητό από άλλες υπηρεσίες. ;

Πάνω κάτω τα ίδια ειπα και εγώ αλλά ....

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε τις επαφές με Bluetooth και αυτόματα μετα θα συγχρονιστούν στο outlook account σου για πάντα. Μη παιδευεστε χωρίς λόγο..
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ με Επαναφορά backup και στήσιμο WP συσκευής, στο αρχικό άνοιγμα της συσκευής και της εισαγωγής του κύριου mail μου (από άλλη WP συσκευή), μπορώ να ακυρώσω την επαναφορά του και να στήσω όπως θέλω την καινούρια συσκευή;
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ με Επαναφορά backup και στήσιμο WP συσκευής, στο αρχικό άνοιγμα της συσκευής και της εισαγωγής του κύριου mail μου (από άλλη WP συσκευή), μπορώ να ακυρώσω την επαναφορά του και να στήσω όπως θέλω την καινούρια συσκευή;

 

Ναι μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει γρήγορη απάντηση. Thanks!!

Μπορείς να πάρεις back up χωρίς τις ρυθμίσεις.....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις back up χωρίς τις ρυθμίσεις.....;)

 

Ναι το ξέρω. :) Αλλά θέλω να την έχω τελείως official τη συγκεκριμένη συσκευή και να περάσω μία - μία τις εφαρμογές. Μόνο επαφές θα περάσω από mail. Είναι τα WP κόλλημα.. :D

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω. :) Αλλά θέλω να την έχω τελείως official τη συγκεκριμένη συσκευή και να περάσω μία - μία τις εφαρμογές. Μόνο επαφές θα περάσω από mail. Είναι τα WP κόλλημα.. :D

 

Και πολύ καλά θα κάνεις. Θα δείς διαφορά μεγάλη σε μπαταρία αρχικά. Μπορεί να είναι πανάλαφρα τα wp αλλά ένα φρασκερισματάκι το χρειάζονται που και που. ;)

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Χρονιος χρηστης Android και iOS ( αυτη την στιγμη εχω το iPhone 6 Plus) και αυριο απογευμα περιμενω το 1520 μου. Τοσα χρονια χρησιμοποιω τον λογαριασμο μου Google για την εισαγωγη επαφων-calendar κτλ. Επειδη το προηγουμενο μου wp ηταν το HTC Desire HD2 και δεν θυμαμαι τιποτα απο στησιμο Windows Phone, εχω καποιες-ισως noobαδικες-ερωτησεις. Κατ'αρχην,μπορω να συνδεσω τον λογαριασμο μου Google σαν κυριο λογαριασμο στο κινητο και να περαστουν επαφες και ημερολογια αυτοματα οπως στα αλλα OS? Αν το κανω αυτο, χανω καποιες λειτουργιες απο το κινητο επειδη δεν θα εχω συνδεσει τον hotmail λογαριασμο μου αλλα αυτον του Google? Στον μανισιο email client να δηλωσω τo Gmail μου ή να κατεβασω καποια Gmail reader εφαρμογη?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Χρονιος χρηστης Android και iOS ( αυτη την στιγμη εχω το iPhone 6 Plus) και αυριο απογευμα περιμενω το 1520 μου. Τοσα χρονια χρησιμοποιω τον λογαριασμο μου Google για την εισαγωγη επαφων-calendar κτλ. Επειδη το προηγουμενο μου wp ηταν το HTC Desire HD2 και δεν θυμαμαι τιποτα απο στησιμο Windows Phone, εχω καποιες-ισως noobαδικες-ερωτησεις. Κατ'αρχην,μπορω να συνδεσω τον λογαριασμο μου Google σαν κυριο λογαριασμο στο κινητο και να περαστουν επαφες και ημερολογια αυτοματα οπως στα αλλα OS? Αν το κανω αυτο, χανω καποιες λειτουργιες απο το κινητο επειδη δεν θα εχω συνδεσει τον hotmail λογαριασμο μου αλλα αυτον του Google? Στον μανισιο email client να δηλωσω τo Gmail μου ή να κατεβασω καποια Gmail reader εφαρμογη?

 

Μπορείς μια χαρά να συνδέσεις σαν δεύτερο (ο πρωτος θα είναι Hotmail/outlook) τον Google λογαριασμό σου και θα σου φέρει αυτόματα τα πάντα στο τηλέφωνο σου. (επαφές, ημερολόγιο κλπ).

Όταν βάλεις τον Google λογαριασμό θα φτιαξει αυτόματα ενα δεύτερο πλακίδιο με τον λογαριασμό όποτε δεν θες κάτι επιπλέον. Αν θες βέβαια τα ενοποιείς και τα βλέπεις και τα 2 μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Χρονιος χρηστης Android και iOS ( αυτη την στιγμη εχω το iPhone 6 Plus) και αυριο απογευμα περιμενω το 1520 μου. Τοσα χρονια χρησιμοποιω τον λογαριασμο μου Google για την εισαγωγη επαφων-calendar κτλ. Επειδη το προηγουμενο μου wp ηταν το HTC Desire HD2 και δεν θυμαμαι τιποτα απο στησιμο Windows Phone, εχω καποιες-ισως noobαδικες-ερωτησεις. Κατ'αρχην,μπορω να συνδεσω τον λογαριασμο μου Google σαν κυριο λογαριασμο στο κινητο και να περαστουν επαφες και ημερολογια αυτοματα οπως στα αλλα OS? Αν το κανω αυτο, χανω καποιες λειτουργιες απο το κινητο επειδη δεν θα εχω συνδεσει τον hotmail λογαριασμο μου αλλα αυτον του Google? Στον μανισιο email client να δηλωσω τo Gmail μου ή να κατεβασω καποια Gmail reader εφαρμογη?

 

Θα συνδέσεις και το λογαριασμό της google και της microsoft και όπου έχεις επαφές και ημερολόγιο θα σου τα συγχρονίσει. Αν δε βάλεις λογαριασμό microsoft δε θα μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές από το store.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς μια χαρά να συνδέσεις σαν δεύτερο (ο πρωτος θα είναι Hotmail/outlook) τον Google λογαριασμό σου και θα σου φέρει αυτόματα τα πάντα στο τηλέφωνο σου. (επαφές, ημερολόγιο κλπ).

Όταν βάλεις τον Google λογαριασμό θα φτιαξει αυτόματα ενα δεύτερο πλακίδιο με τον λογαριασμό όποτε δεν θες κάτι επιπλέον. Αν θες βέβαια τα ενοποιείς και τα βλέπεις και τα 2 μαζί.

 

Δηλαδη δηλωνω πρωτο λογαριασμο το Hotmail, τελειωνω το set up, πηγαινω στους λογαριαμσους email και κανω προσθεση λογαριασμου. Συνδεω εκει τον google μου, τα συγχρονιζει ολα και μου δινει και πλακιδιο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα συνδέσεις και το λογαριασμό της google και της microsoft και όπου έχεις επαφές και ημερολόγιο θα σου τα συγχρονίσει. Αν δε βάλεις λογαριασμό microsoft δε θα μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές από το store.

Οκ ευχαριστω πολυ παιδια. θα σας ταλαιπωρησω λιγακι αυτες τις μερες καθως δεν θελω να κανω λαθη και ρωταω αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Στην κάρτα SD που έχω βάλει βλέπω καθημερινά στον έλεγχο αποθήκευσης να αυξάνονται τα αλλα αρχεία με αρκετά Mb.Σήμερα έχει ξεπεράσει τα 700..Πως μπορώ να δω τι είναι και να τα σβήσω;όταν πατάω πάνω μου λέει πως δεν μπορώ να έχω πρόσβαση και να συνδεσω το κινητό με υπολογιστή μήπως τα δω από εκεί.Το συνδέω αλλά πάλι τίποτα δεν μου τα εμφανίζει.Τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες ερωτήσεις παιδιά και σας παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί η μετάβαση είναι λίγο δύσκολη. Αν μπορείτε να μου δώσετε τις καλύτερες εναλλακτικές για εφαρμογές που δεν υπάρχουν στα windows phones ή για εφαρμογές που οι μανίσιες ειναι πολύ χάλια. Δηλαδή για

1) YouTube,

2) Gmail reader (με περιβάλλον παρόμοιο των android και iOS εφαρμογών),

3) συγχρονισμo bookmarks με chrome,

4) Instagram

5) 9gag.

Τέλος, αξίζει να εγκαταστήσω το windows 8.1 update 2 μέσω του insider? θελει clean install?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες ερωτήσεις παιδιά και σας παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί η μετάβαση είναι λίγο δύσκολη. Αν μπορείτε να μου δώσετε τις καλύτερες εναλλακτικές για εφαρμογές που δεν υπάρχουν στα windows phones ή για εφαρμογές που οι μανίσιες ειναι πολύ χάλια. Δηλαδή για

1) YouTube,

2) Gmail reader (με περιβάλλον παρόμοιο των android και iOS εφαρμογών),

3) συγχρονισμo bookmarks με chrome,

4) Instagram

5) 9gag.

Τέλος, αξίζει να εγκαταστήσω το windows 8.1 update 2 μέσω του insider? θελει clean install?

 

Υπάρχουν για όλα τα γούστα.

1) Μπορείς να βάλεις mytube ή tubecast. Εγώ χρησιμοποιώ το δεύτερο, αλλά το πρώτο το έχω να κατεβάζω βίντεο και τραγούδια απο youtube.

2) Χρησιμοποιώ τον μαμίσιο και με βολεύει αρκετά αφού τα έχω συγχωνέυσει και μου έρχονται σε ένα ταχυδρομείο. Αλλά υπάρχουν ενναλακτικές όπως το metromail που είναι καταπληκτικό.

3) https://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/chrync/cf88cf1c-db73-4db4-8612-758f23c31067 το δοκίμασα μια φορά που χρειάστηκε και δούλεψε άψογα.

4) 6tag

5) την επίσημη του 9gag. Αλλά υπάρχει και αυτή https://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/9gag/91000c5c-9943-43b8-aa65-7609d91057ef του κορυφαίου εκδότη των wp Rudy Huyn. Και οι δύο είναι πολύ καλές.

 

Για την update δεν ξέρω. ανάλογα το τηλεφωνο. Στο 930 το δικό μου, δεν είδα μεγάλη διαφορά, εκτός των μενού και σε κάποιες ρυθμίσεις επιπλέον. Οπότε το ξαναγύρισα στην προηγούμενη και θα περιμένω την επίσημη.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Στην κάρτα SD που έχω βάλει βλέπω καθημερινά στον έλεγχο αποθήκευσης να αυξάνονται τα αλλα αρχεία με αρκετά Mb.Σήμερα έχει ξεπεράσει τα 700..Πως μπορώ να δω τι είναι και να τα σβήσω;όταν πατάω πάνω μου λέει πως δεν μπορώ να έχω πρόσβαση και να συνδεσω το κινητό με υπολογιστή μήπως τα δω από εκεί.Το συνδέω αλλά πάλι τίποτα δεν μου τα εμφανίζει.Τι μπορώ να κάνω;

 

Είναι η cache του browser και των εφαρμογών. Μην προσπαθείς να τη σβήσεις. Πρέπει να υπάρχει για λόγους ταχύτητας, οικονομίας μπαταρίας και οικονομίας δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν για όλα τα γούστα.

1) Μπορείς να βάλεις mytube ή tubecast. Εγώ χρησιμοποιώ το δεύτερο, αλλά το πρώτο το έχω να κατεβάζω βίντεο και τραγούδια απο youtube.

2) Χρησιμοποιώ τον μαμίσιο και με βολεύει αρκετά αφού τα έχω συγχωνέυσει και μου έρχονται σε ένα ταχυδρομείο. Αλλά υπάρχουν ενναλακτικές όπως το metromail που είναι καταπληκτικό.

3) https://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/chrync/cf88cf1c-db73-4db4-8612-758f23c31067 το δοκίμασα μια φορά που χρειάστηκε και δούλεψε άψογα.

4) 6tag

5) την επίσημη του 9gag. Αλλά υπάρχει και αυτή https://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/9gag/91000c5c-9943-43b8-aa65-7609d91057ef του κορυφαίου εκδότη των wp Rudy Huyn. Και οι δύο είναι πολύ καλές.

 

Για την update δεν ξέρω. ανάλογα το τηλεφωνο. Στο 930 το δικό μου, δεν είδα μεγάλη διαφορά, εκτός των μενού και σε κάποιες ρυθμίσεις επιπλέον. Οπότε το ξαναγύρισα στην προηγούμενη και θα περιμένω την επίσημη.

 

Λοιπον δεν θελω να προτρεχω, αλλα εχω την εντυπωση οτι τa wp θα ειναι συγκρισιμα με τις υπολοιπες πλατφορμες μετα την αναβαθμιση σε 10 και τη εκδοση νεω και κανονικων application. Υπαρχει θεμα και οσο και ομορφο και να ειναι το 1520 και οσες δυνατοτητες και να εχει, δεν μπορει να αντικαταστησει 100% ενα iOS ή android smartphone μονο και μονο μεσω workarounds. Απωλειες εδω, κατι αλλο δεν λειτουργει σωστα εκει, εφαρμογες θυμιζουν τις προ 2 χρονων αντιστοιχες στα αλλα λογισμικα. Δεν εχω πουλησει το παλιο μου κινητο, θα το κρατησω το 1520 και θα περιμενω την αναβαθμιση λογικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...