Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέα Features των 8.1 :happy:

από wpcentral

http://www.wpcentral.com/developers-leak-new-features-windows-phone-81-sdk

 

Epic update!!! Ελπιζω να μας το δωσει μεσω Developer Preview για πιο γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ένα μήνα πριν

 

Ενα μηνα απο ποτε; Τον Απριλιο δεν θα το παρουσιασει επισημα;

Εχω χασει λιγο την επαφη λογω αλλων τρεξιματων..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο που περιμένεις την πραγματική σύγκλειση και την πραγματική έννοια "οικοσύστημα"... απλά τα περί "γλεντιών" :) ήταν αυθόρμητο γιατί βλέπω ότι όχι μόνο η αλλαγές είναι σημαντικές και πολλές, αλλά και έρχονται σε ένα σημείο που η φιλοδοξία για αύξηση του αριθμού των χρηστών έφτασε σε υψηλά επίπεδα, νομίζω ότι αυτό το update σε συνδυασμό με την ήδη χρήση του από dev's θα δώσει και τις αναμενόμενες εφαρμογές, δλδ διπλό το καλό.

 

Βέβαια αν πετύχει τον στόχο της (σημαντική αύξηση μεριδίου αγορας) τότε θα πούμε αντίο στη πολύ καλή τιμολογιση που έχουν τώρα οι συσκευές......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα μηνα απο ποτε; Τον Απριλιο δεν θα το παρουσιασει επισημα;

Εχω χασει λιγο την επαφη λογω αλλων τρεξιματων..

 

Μάρτιος κατασκευαστές , Απρίλιος Developers , Μάιος επίσημα

Link to comment
Share on other sites

Stewe ξέρεις την άποψη μου αλλά αυτή τηβ ενοποίηση την ακουω απο τον Οκτώβριο του 12!

Εγω θελω να δω πρωτα φτηνα και αξιοποιησημα ταμπλετ και ενοποιημένα με τα Windows και μετα ειμαι σίγουρος πως θα έρθουν και στα wp.

Μην ξεχνάτε οτι έγινε το μπαμ με τα Android tablet οποτε εκει κατα την γνώμη μου πρέπει πρωτα να δωσει βαρος.

Απο την άλλη είναι και λίγο αυθαιρετη ακομα αυτη η άποψη γιατι δεν συγκλίνουν τα χρόνο διαγράμματα οπως δεν συγκλινουν και με το xbox που υποτίθεται οτι θα "ενώνεται" με το pc.

Εγω περιμένω απλά πράγματα που τόσο καιρό τα λέμε και τα ξερετε όλοι. Αλλαγη πλευσης για ακομα μια φορα δεν θα την ηθελα

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αν πετύχει τον στόχο της (σημαντική αύξηση μεριδίου αγορας) τότε θα πούμε αντίο στη πολύ καλή τιμολογιση που έχουν τώρα οι συσκευές......

 

 

Το πιστεύω κι εγώ αυτό, γι' αυτό έχω προγραμματισει αγορά λίγο πριν την επίσημη έκδοση της 8.1. Νομίζω από εκεί και πέρα θα σταματήσει η κατρακύλα τιμών. Όχι ότι θα αγοράσει όλος ο κόσμος WP, αλλά το φαινόμενο σε 4-5 μήνες τα κινητά των 500 ευρώ να πέφτουν στα 300 δεν θα το δούμε.

 

Σαν συσκευή μάλλον για το 925 με βλέπω, που σε κάνα δίμηνο τρίμηνο θα είναι στα 250 ευρώ μάλλον. Εκτός και αν φάει καμιά μεγάλη κατρακύλα το 1020, που δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Το 925 το δινουν ηδη 249€ πχ προσφατα που εψαχνα για το 1020 στην voda

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Το 925 το δινουν ηδη 249€ πχ προσφατα που εψαχνα για το 1020 στην voda

 

Επεσε τόσο; Στο σκρουτζ βλέπω τώρα το 16αρι στα 295 ευρώ.

Μακαρι. αυτο σημαίνει σε κάνα δίμηνο θα είναι ίσως ακόμη πιο κάτω (αν και μπορεί να γίνει και το αντίθετο μιας και βλέπω πχ τώρα το Ativ S στα 227 ευρώ, όταν πριν απο 3 μήνες είχε 178 ευρώ για αρκετό καιρό.)

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αν πετύχει τον στόχο της (σημαντική αύξηση μεριδίου αγορας) τότε θα πούμε αντίο στη πολύ καλή τιμολογιση που έχουν τώρα οι συσκευές......

Έχεις δίκιο, αλλά από την άλλη δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

το καλό όμως είναι ότι είτε πάρεις ένα WP με 200 ευρώ είτε με 500, σαν εμπειρία (λαγκαρισματα, tiles,τρόπος χρήσης...) θα είναι το ίδιο.

εκεί που θα είναι οι διαφορές είναι σε άλλα θέματα, δλδ οθόνη, μνήμη, ασύρματη φόρτιση, 4g κ.α.

Link to comment
Share on other sites

το καλό όμως είναι ότι είτε πάρεις ένα WP με 200 ευρώ είτε με 500, σαν εμπειρία (λαγκαρισματα, tiles,τρόπος χρήσης...) θα είναι το ίδιο.
κι αυτό ειδικά για τα λαγκαρίσματα , δε μπορεί να το ξέρει κανείς, γιατί όσο θα αυξάνουν οι απαιτήσεις του λειτουργικού κάποιες συσκευές ίσως να εμφανίζουν αδυναμία να ανταποκριθούν

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

κι αυτό ειδικά για τα λαγκαρίσματα , δε μπορεί να το ξέρει κανείς, γιατί όσο θα αυξάνουν οι απαιτήσεις του λειτουργικού κάποιες συσκευές ίσως να εμφανίζουν αδυναμία να ανταποκριθούν

 

Για αυτό και βγάζουν το 525, ένα 520, με 1Gb Ram. :)

 

P.S.: Ένα 1520 θέλω.. Είναι "παντόφλα", για κανένα λόγο δε θα βολεύει στην τσέπη, σε landscape δεν υπάρχει περίπτωση να πληκτρολογήσω, αλλά είναι πανέμορφη συσκευή... :O #€%&* Nokia, φωτιές μας ανάβεις..

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όντως και το Nokia 525 έχει πέσει αρκετά! Το Nokia 920 το έχει ένας φίλος και πάει καλα. Έπεσε και αυτό, Σκεφτόταν η αδερφή μου για το 1020...θα δουμε! Edited by filam
διορθ
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά γιατί κάτι κάνω λάθος.

Πως μπορώ όταν πατάω πχ από το facebook από μήνυμα ή από ποστ ένα λινκ του youtube να ανοίγει η εφαρμογή και όχι ο browser?

Και για άλλες αντίστοιχες εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα μετάβαση από symbian σε wp πριν από λίγες μέρες και έχω μία απορία. Σε wp (πιο συγκεκριμένα htc 8s) ότι επαφή πας να βάλεις στο κινητό είτε από άλλο κινητό (με bluetooth) είτε πας να αποθηκεύσεις μια νέα, υποχρεωτικά αυτή είναι και επαφή hotmail και μόλις μπεις στο ίντερνετ συγχρονίζεται με το hotmail και δημιουργεί μια νέα επαφή μόνο με αριθμό, χωρίς mail;; Αυτό δεν μπορώ να το αποφύγω με κάποιο τρόπο και να έχω απλά μια επαφή μόνο στο κινητό και τίποτα άλλο; Δηλαδή άμα βάλω στο κινητό 100 επαφές θα δημιουργηθούν αυτόματα και 100 επαφές στο hotmail μου έχοντας μόνο έναν αριθμό κινητού;

 

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό το θέμα;

 

Αφού όταν προσθέσεις νέα επαφή σου δίνει επιλογή για προσθήκη στο outlook η google. Δεν μπορεί να παει αλλου η επαφή. Και το outlook συγχρονίζει αυτόματα, λόγω του οτι αποτελεί και microsoft account.

Link to comment
Share on other sites

Αφού όταν προσθέσεις νέα επαφή σου δίνει επιλογή για προσθήκη στο outlook η google. Δεν μπορεί να παει αλλου η επαφή. Και το outlook συγχρονίζει αυτόματα, λόγω του οτι αποτελεί και microsoft account.

Να κάνω μια σχετική/άσχετη ερώτηση.

Όταν πήρα το κινητό, έφτιαξα ένα outlook account για το store μιας και δεν είχα και πέρασα και το gmail μου από το οποίο πέρασαν όλες οι επαφές με φωτογραφίες κλπ, όλα κομπλέ.

Μετά σκέφτηκα ότι δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να έχω κι ένα επιπλέον backup των επαφών και στο outlook μιας που αν και περασμένες οι επαφές μου στο κινητό, αν αφαιρέσω το gmail μου εξαφανίζονται κι αυτές και με τις περίεργες σχέσεις Microsoft-Google δεν ξέρουμε αν αύριο σταματήσει να υποστηρίζει αυτή την δυνατότητα (χρήσης Gmail account σε WP).

Δεν βρήκα τρόπο όμως να κάνω συγχρονισμό τις επαφές της συσκευής με το outlook και στις επιλογές του outlook μέσα από το κινητό έχει επιλογή μόνο για συγχρονισμό mail και τίποτα άλλο, ενώ στις επιλογές του gmail έχει επιλογές για συγχρονισμό mail, επαφών και ημερολογίου.

Οπότε τι κάνω?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανεις κάτι. Αν πας στο people.live.com και δώσεις το microsoft account σου, θα δεις όλες τις επαφες σου απο όσα account εχεις τυχόν συγχρονισει. Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια σχετική/άσχετη ερώτηση.

Όταν πήρα το κινητό, έφτιαξα ένα outlook account για το store μιας και δεν είχα και πέρασα και το gmail μου από το οποίο πέρασαν όλες οι επαφές με φωτογραφίες κλπ, όλα κομπλέ.

Μετά σκέφτηκα ότι δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να έχω κι ένα επιπλέον backup των επαφών και στο outlook μιας που αν και περασμένες οι επαφές μου στο κινητό, αν αφαιρέσω το gmail μου εξαφανίζονται κι αυτές και με τις περίεργες σχέσεις Microsoft-Google δεν ξέρουμε αν αύριο σταματήσει να υποστηρίζει αυτή την δυνατότητα (χρήσης Gmail account σε WP).

Δεν βρήκα τρόπο όμως να κάνω συγχρονισμό τις επαφές της συσκευής με το outlook και στις επιλογές του outlook μέσα από το κινητό έχει επιλογή μόνο για συγχρονισμό mail και τίποτα άλλο, ενώ στις επιλογές του gmail έχει επιλογές για συγχρονισμό mail, επαφών και ημερολογίου.

Οπότε τι κάνω?

το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ, τελικά έκανα τα παρακάτω.

στο outlook έβαλα πάλι το mail με το οποίο ενεργοποίησα την συσκευή, μου έβγαλε λοιπόν ακομα έναν λογ/μο ίδιο με την διαφορα ότι στις επιλογές εχει ρύθμιση συγχρονισμού και για επαφές και ημερολόγιο, έβαλα λοιπόν αυτόν στην αρχική οθόνη και τον έβαλα να κάνει sync κάθε μια ώρα (έτσι το θέλω εγώ, εσύ βάλτο όποτε θέλεις) τον αρχικό λογ/μο επειδή δεν μπορεί να σβήσει αλλά ούτε και να απενεργοποιηθεί το sync το εχω μια φορά την ημέρα χωρις live tile....

κάπως έτσι βολεύτηκα.

αν κάποιος έχει κάποια καλύτερη ιδέα περιμένω να την ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανεις κάτι. Αν πας στο people.live.com και δώσεις το microsoft account σου, θα δεις όλες τις επαφες σου απο όσα account εχεις τυχόν συγχρονισει.

Μπήκα εκεί, αλλά φυσικά είναι κενό. Έχει διάφορες επιλογές δίπλα, προφανώς εννοείς να κάνω link το gmail μου για να τα συγχρονίσει?

Και μετά πως θα περαστούν οι επαφές στο κινητό θα πρέπει να ξαναπεράσω δεύτερη φορά το ίδιο account όπως είπε ο alfa από πάνω?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα εκεί, αλλά φυσικά είναι κενό. Έχει διάφορες επιλογές δίπλα, προφανώς εννοείς να κάνω link το gmail μου για να τα συγχρονίσει?

Και μετά πως θα περαστούν οι επαφές στο κινητό θα πρέπει να ξαναπεράσω δεύτερη φορά το ίδιο account όπως είπε ο alfa από πάνω?

 

Αρχικά υπάρχει ένα εργαλείο της Microsoft για την μεταφορά των email και επαφών από το Gmail στο Outlook.com, μπορείς να το βρεις εδώ: https://mail.live.com/?rru=inbox%3fimport%3dgmail%26iaep%3d9

 

Αν τώρα θες να μεταφέρεις μόνο τις επαφές, τότε λογικά μπορείς να τις εξάγεις από το Gmail σε αρχείο με .csv μορφή και μετά να τις εισάγεις στο outlook.com από τις επαφές πατάς διαχείρηση->προσθήκη ειπαφών->εισαγωγή απο αρχείο.

 

Τέλος, δεν χρειάζεται να ξαναπεράσεις δεύτερη φορά τον ίδιο λογαριασμό, απλά θα συγχρονίζει και τις επαφές απο μόνος του (έτσι πρέπει τουλάχιστον).

Edited by Sotirisko
διόρθωση στο τελευταίο
Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Τέλος, δεν χρειάζεται να ξαναπεράσεις δεύτερη φορά τον ίδιο λογαριασμό, απλά θα συγχρονίζει και τις επαφές απο μόνος του (έτσι πρέπει τουλάχιστον).

 

Αυτό δεν το σκέφτηκα :wacko: και μάλλον εχεις δίκιο, θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το σκέφτηκα :wacko: και μάλλον εχεις δίκιο, θα το δοκιμάσω.

Ενημέρωσε μας όμως τελικά για να ξέρουμε και εμείς τι να κάνουμε που θα το επιχειρήσουμε πρώτη φορά.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας όμως τελικά για να ξέρουμε και εμείς τι να κάνουμε που θα το επιχειρήσουμε πρώτη φορά.

δημιούργησα μια νέα επαφή, "δοκιμή : 123456" , κατά την δημιουργία όταν με ρώτησε που να την δημιουργήσει πάτησα gmail, μετά όταν έκανα sync τους λογ/μους μου είδα οτι η επαφή υπήρχε και το outlook και στο gmail. μετά έσβησα την επαφή απο το κινητό και έκανα sync , όπως λογικά περίμενα έσβησε και από το gmail και από το outlook.

άρα δεν υπάρχει θέμα με τον συγχρονισμό των επαφών, φαντάζομαι οτι αυτό θα γίνετε και για το ημερολόγιο, αν και δεν το δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω αν αυτά που γράφω για τα Windows Phone 8.1 μπορούν να γίνουν χωριστό θέμα, τα αναφέρω εδώ και όποιος θέλει τα βλέπει. :)

 

Πώς θα λειτουργεί η πολυαναμενόμενη αποθήκευση εφαρμογών στην κάρτα μνήμης είναι μια απορία που έχουμε όλοι.

Απάντηση:

 

Διαδικαστικά αναφέρω ότι μία ορισμένη κάρτα μνήμης θα καταχωρείται στο λειτουργικό των Windows Phone 8.1 με ένα μοναδικό αναγνωριστικό που θα καταγράφεται στο φάκελο 'WPSystem' της κάρτας. Αυτό συμβαίνει την πρώτη φορά που εισάγεται η κάρτα μνήμης στο κινητό, ώστε όταν θα επανεισαχθεί να αναγνωριστεί τόσο από το λειτουργικό όσο και από τις εφαρμογές.

 

Με βάση το (προσωρινό) sdk των Windows Phone 8.1 πάντα,

οι εφαρμογές θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στην κάρτα μνήμης

είτε με τη βοήθεια του file picker ή μέσω των Windows.Storage APIs

 

Οι ενέργειες που θα μπορούν να κάνουν οι εφαρμογές:

-άνοιγμα και επεξεργασία αρχείων

-δημιουργία και διαχείριση φακέλων

 

Οι εφαρμογές επιβεβαιώνεται από το sdk ότι ΔΕ θα έχουν πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος.

Στην δε κάρτα μνήμης οι εφαρμογές θα αποθηκεύουν αρχεία προσβάσιμα αλλά και αρχεία κρυπτογραφημένα (LocalFolder). Τα προσβάσιμα αρχεία θα μπορούν να διαβαστούν και σε σταθερό υπολογιστή με card reader. Τα κρυπτογραφημένα αρχεία της μιας εφαρμογής ΔΕ θα μπορούν να διαβαστούν από καμία άλλη εφαρμογή.

 

Η κάθε εφαρμογή θα έχει δηλωμένους ποιους τύπους αρχείων θα ανοίγει, κάτι που μεταφράζεται στο ότι εξ ορισμού οι εφαρμογές δε θα έχουν πρόσβαση παρά σε συγκεκριμένους τύπους αρχείων η καθεμιά.

 

 

Υποστηριζόμενοι (κατά πάσα πιθανότητα) τύποι αρχείων

 

ήχου

.3g2

.3gp

.3gpp

.3gp2

.adt

.asf

.aac

.amr

.adts

.qcp

.mp3

.mp4

.m4r

.mpa

.m4a

.pya

.wav

.wma

.wm

 

εικόνας

.bmp

.hdp

.jpeg

.jpe

.jpg

.jxr

.gif

.png

.tiff

.tif

.wdp

 

βίντεο

.3g2

.3gp

.3gpp

.3gp2

.asf

.avi

.mp4v

.mov

.mp4

.m4v

.pyv

.wm

.wmv

 

και κάπου επίσης πρέπει να λέει πως επιτρέπεται στις εφαρμoγές να μπορούν από μόνες τους να υποστηρίζουν και επιπλέον τύπους αρχείων.

 

:cool:

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...