Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω προσωπικα δεν εχω παρατηρησει κατι με την αποκριση του κινητου....ειναι τελεια.

απο την αλλη πολλοι κερνελς βελτιωνουν την αποκριση της οθονης...οποτε για μενα παρτο.εκτος αν εχεις το badget και περιμενεις htc one ή s4:lol:

 

Μπα... αποκλείεται να δώσω τόσα. Ακόμα και το Nexus θα δω αν μπορώ να το φέρω με κάποιο τρόπο από Αμερική ή αν το πετύχω σε προσφορά όπως το είχε το e-shop πρόσφατα.

Το nexus στο Public είχε μια συσκευούλα (νομίζω αντικλεπτικό ήταν), το οποίο το είχαν τοποθετήσει πάνω στην οθόνη, δεν ξέρω αν το επηρέαζε αυτό. Ήταν και σπασμένο το γυαλι στην πίσω γωνία. :p

Αν μπορεί να δουλέψει καλά custom kernel σε stock rom, ακόμα καλύτερα γιατί δεν θέλω να μπλέξω με roms, τουλάχιστον στην αρχή.

Είχα franco kernel στο LG Optimus One, κάνει τρομερή δουλειά ο τύπος. Οπότε το πιο πιθανό είναι να δοκιμάσω stock rom, root και kernel αρχικά.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπα... αποκλείεται να δώσω τόσα. Ακόμα και το Nexus θα δω αν μπορώ να το φέρω με κάποιο τρόπο από Αμερική ή αν το πετύχω σε προσφορά όπως το είχε το e-shop πρόσφατα.

Το nexus στο Public είχε μια συσκευούλα (νομίζω αντικλεπτικό ήταν), το οποίο το είχαν τοποθετήσει πάνω στην οθόνη, δεν ξέρω αν το επηρέαζε αυτό. Ήταν και σπασμένο το γυαλι στην πίσω γωνία. :p

Αν μπορεί να δουλέψει καλά custom kernel σε stock rom, ακόμα καλύτερα γιατί δεν θέλω να μπλέξω με roms, τουλάχιστον στην αρχή.

Είχα franco kernel στο LG Optimus One, κάνει τρομερή δουλειά ο τύπος. Οπότε το πιο πιθανό είναι να δοκιμάσω stock rom, root και kernel αρχικά.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. :)

 

μπορει να επηρεαζε την οθονη το αντικλεπτικο....μπορει να χε μεινει πολυ λιπος απο αλλα δακτυλα....μπορει να ηθελε reboot....

στοκ ρομ με κερνελ ειναι μια πολυ ωραια λυση χωρις πολλα πολλα φλασαρισματα...

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχονται στο θέμα μου για ενημέρωση!!!

18 του μήνα αγοράζω το κινητό από ελληνικό κατάστημα

20 παίρνω τηλέφωνο την LG ότι έχω θέμα με το μικρόφωνο και ένα τρίξιμο στο κάτω μέρος δίπλα στην USB

23 το παραλαμβάνει η κούριερ

24 με καλούν για διευκρινήσεις

26 το έχω στα χέρια μου με αλλαγμένο το μικρόφωνο και το πίσω κάλυμμα

 

Αποτέλεσμα... Έχω το τηλέφωνο έστω και με μια εβδομάδα καθυστέρηση πλήρως λειτουργικό και το καλύτερο.... Με την νέα πλάτη με τα δοντακια!!!!!

 

Καλημέρα σε ολους σας!!!

 

Όχι ρε φουστη μου!με μπριζωνεις να το στείλω για σερβις χωρίς να έχει κάτι μονο κ μονο για την αλλαγή στο πισω καπακι που σου έκαναν!χαχα

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχονται στο θέμα μου για ενημέρωση!!!

18 του μήνα αγοράζω το κινητό από ελληνικό κατάστημα

20 παίρνω τηλέφωνο την LG ότι έχω θέμα με το μικρόφωνο και ένα τρίξιμο στο κάτω μέρος δίπλα στην USB

23 το παραλαμβάνει η κούριερ

24 με καλούν για διευκρινήσεις

26 το έχω στα χέρια μου με αλλαγμένο το μικρόφωνο και το πίσω κάλυμμα

 

Αποτέλεσμα... Έχω το τηλέφωνο έστω και με μια εβδομάδα καθυστέρηση πλήρως λειτουργικό και το καλύτερο.... Με την νέα πλάτη με τα δοντακια!!!!!

 

Καλημέρα σε ολους σας!!!

 

τι λες τωρα,ωραιος!το τριξιματακι που λες,τι ειναι?μενα διπλα στο usb κανει ενα κλακ κλακ αμα το πατησω,σαν κουμπακι σκληρο!

 

αψογο το σερβις παντως!

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

τι λες τωρα,ωραιος!το τριξιματακι που λες,τι ειναι?μενα διπλα στο usb κανει ενα κλακ κλακ αμα το πατησω,σαν κουμπακι σκληρο!

 

αψογο το σερβις παντως!

Ακριβως αυτό έκανε και μένα.

Το Πατούσα Κλακ κούμπωνε.

Το άφηναν Κλακ ξεκουμπωνε.

Καμια φορα έμενε μέσα και μετά από λίγο μόνο του ξεκουμπωνε.

Βρες και κανενα προβλήματα ακόμη και στειλτο!!!

Edited by paokaras45
Link to comment
Share on other sites

Σας γραφω απο την παραλία με ντάλα ήλιο.η οθόνη τα σπάει!55 βαθμούς με wifi,μια χαρά Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Σας γραφω απο την παραλία με ντάλα ήλιο.η οθόνη τα σπάει!55 βαθμούς με wifi,μια χαρά

 

εχει wifi η παραλια??:p

55?? εμενα επιασε χτες 42 και νομιζα οτι θα κανει μπαμ....με πιο προγραμμα βλεπεις θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

εχει wifi η παραλια??:p

55?? εμενα επιασε χτες 42 και νομιζα οτι θα κανει μπαμ....με πιο προγραμμα βλεπεις θερμοκρασια?

 

Πιάνει απο την καφετέρια πανω.μέσα απο την εφαρμογή του Φράνκο.η θερμοκρασία για την ζέστη που έχει τώρα είναι μια χαρά

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πιάνει απο την καφετέρια πανω.μέσα απο την εφαρμογή του Φράνκο.η θερμοκρασία για την ζέστη που έχει τώρα είναι μια χαρά

 

αν κρινω απο την 42 θερμοκρασια την δικια, στο δικο σου ανετα πετας κανα λουκανικο απανω:lol::p

καλα που εχει γυαλι και απαγει την θερμοκρασια:D

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτό έκανε και μένα.

Το Πατούσα Κλακ κούμπωνε.

Το άφηναν Κλακ ξεκουμπωνε.

Καμια φορα έμενε μέσα και μετά από λίγο μόνο του ξεκουμπωνε.

Βρες και κανενα προβλήματα ακόμη και στειλτο!!!

 

ωραια..θα περιμενω το επομενο κουσουρι :p

 

Σας γραφω απο την παραλία με ντάλα ήλιο.η οθόνη τα σπάει!55 βαθμούς με wifi,μια χαρά

 

μια απ τα ιδια και δω,περαια θεσσαλονικης,τρομερος καιρος,εχω το κινητο διπλα στα παγακια :p

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μου απαντήσει κάποιος;

Ευχαριστώ

φιλε μου,ειχα το htc desire s και νομιζα οτι ειχα καλο εργαλειο...καλο ηταν!!!!!!

πηρα το nexus και δεν το αφηνω απο τα χερια μου....τρομερη αποκριση της οθονης,μιας και αυτο ειναι που σε βασανιζει,ανοιγεις οτι προγραμμα θες χωρις να κουραζετε η συσκευη καθολου,ο τασκ μανατζερ τα σπαει,τον ανοιγεις και μπαινεις σε προηγουμενες εφαρμογες και απλα συνεχιζεις απο εκει που ειχες σταματησει!!!!!!!απιστευτες ταχυτητες σε ολα χωρις λαγκ η κοληματα.....χτυπατο:D

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Οκ !! Τους εβαλα και αυτους στη λιστα! ;)

Ευχαριστω ! :)

Φιλε καλημέρα!

Μήπως σου είναι ευκολο να με ενημερωσεις τι ειναι το κερνελ αν αξίζει να το εγκαταστησω στο νεξους 4 και τι αλλάζει;

Σε ευχαριστώ εκ το προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φιλε καλημέρα!

Μήπως σου είναι ευκολο να με ενημερωσεις τι ειναι το κερνελ αν αξίζει να το εγκαταστησω στο νεξους 4 και τι αλλάζει;

Σε ευχαριστώ εκ το προτέρων

 

Για αρχή ξεκίνησε από εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλημέρα!

Μήπως σου είναι ευκολο να με ενημερωσεις τι ειναι το κερνελ αν αξίζει να το εγκαταστησω στο νεξους 4 και τι αλλάζει;

Σε ευχαριστώ εκ το προτέρων

 

O Kernel ειναι ο πυρηνας του λειτουργικου συστηματος.

Η "καρδια/ραχοκοκκαλια του Linux - Αndroid αν θες.

Kernel υπαρχει και στα Windows,αλλα και στα υπολοιπα λειτουργικα συστηματα.

Αναβαθμιζωντας τον kernel στη συσκευη σου,με ποιο προσφατες εκδοσεις ειναι σαν να κανεις ενα update στο Android λειτουργικο σου.

Ο κυριοτερος λογος που το κανουμε ομως ,χρησιμοποιωντας custom Kernels, ειναι αλλος...

H λιστα με τους Kernels που βλεπεις πιο πανω,δεν ειναι απλα η επομενη εκδοση του Kernel που εκδιδει η Google για το Android.

H λιστα αυτη περιλαμβανει προσωπικη εργασια πολλων ωρων και δοκιμων,απο ανεξαρτητους προγραμματιστες/Developers ,οπου παιρνουν τον βασικο κερνελ που εκδοσε τελευταια φορα η Google για το Nexus,τον ενημερωνουν και κανουν πολλες αλλαγες,με σκοπο οταν τον βαλουμε στο τηλεφωνο να εχουμε πχ. καλυτερη αυτονομια,καλυτερη αποκριση οθονης,καλυτερα Sleep states,καλυτερα χρωματα,ηχο,διαχειριση ενεργειας..και πολλα αλλα.

Οπως καταλαβαινεις,εφοσον ειναι δουλεια που προερχεται απο ανεξαρτητους developers,δεν λειπουν και τα λαθη επισης.

Γιαυτο και καθε τοσο,με καθε νεα εκδοση ενος custom kernel,ερχονται και νεες διορθωσεις η νεες παραλειψεις.

Σε γενικες γραμμες,η δουλεια που κανουν οι developers ειναι τοσο υψηλου επιπεδου,που πολλοι απο εμας εχουμε καποιο custom kernel για καθημερινη χρηση.

Μαλιστα,πολλοι δεν θελουν να ξαναγυρισουν στον στοκ kernel της Google !!! ;)

Αυτα απο εμενα και ελπιζω να σε καλυψα!

Αν καποιο απ τα παιδια εχει να συμπληρωσει κατι περισσοτερο,ειναι πολυ ευπροσδεκτος !! (Δεν ειμαι προγραμματιστης! :p)

Edited by orion79
OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή ξεκίνησε από εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146

 

Μαλιστα....κάτι ψιλοκαταλαβα!!!!

Ενδιαφέρον και πολύ αναλυτικό φιλέ το άρθρο σου....

Μπορείς να μου δώσεις βήματα απο που κ πως θα εγκαταστησω το κερνελ και για σένα που είσαι έμπειρος κ ενήμερος τι μου προτεινεις να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Σε πρώτη φάση θα σου προτείνω να μην πειράξεις kernel και τα σχετικά μιας και δεν ξέρεις καν αν το χρειάζεσαι. Τέτοια πειράγματα ειναι για αυτούς που θέλουν να βρίσκονται σε δουλειά που λέμε, που θέλουν να πειράζουν και να tweak-αρουν τη συσκευή τους με όχι πάντα ουσιαστικό κέρδος πέρα από το πειραγμα αυτό καθεαυτό.

 

Τα πάντα ωστόσο υπάρχουν εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα....κάτι ψιλοκαταλαβα!!!!

Ενδιαφέρον και πολύ αναλυτικό φιλέ το άρθρο σου....

Μπορείς να μου δώσεις βήματα απο που κ πως θα εγκαταστησω το κερνελ και για σένα που είσαι έμπειρος κ ενήμερος τι μου προτεινεις να βάλω;

 

Θα σου δωσω βασικες πληροφοριες φιλε μου αλλα θα πρεπει και εσυ να διαβασεις και να ψαξεις λιγο,ωστε να εξοικιωθεις με τις βασικες εννοιες του Android πρωτα,αλλιως μπορει να βγαλεις off τη συσκευη σου αν κανεις λαθος κινησεις.

1. Για να βαλεις Custom kernel η custom rom,θα πρεπει πρωτα να ρουταρεις (να γινεις χρηστης root - Διαχειριστης) τη συσκευη σου.

2.Ο Bootloader ειναι κλειδωμενος σε ολες τις νεες συσκευες. Θα πρεπει να τον ξεκλειδωσεις για να μπορεσεις να βαλεις Custom Kernel.

3. Roms μπορεις να βαλεις και χωρις να ξεκλειδωσεις Bootloader,ορισμενες φορες ,αλλα χρειαζεσαι root δικαιωματα.

4. Για ολα τα παραπανω χρειαζεσαι ενα pc,στο οποιο να εχεις εγκαταστησει τους απαραιτητους drivers,ωστε να επικοινωνει με το Nexus σου (ADB και FASTBOOΤ drivers)

5. Ολα τα παραπανω γινονται πολυ ευκολα,χρησιμοποιωντας ενα software (Δωρεαν) που θα σου κανει αυτη τη δουλεια.

Εγω χρησιμοποιω το Nexus 4 Toolkit 1.3.0 απο εδω : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1995688

 

Καλο ειναι να αφιερωσεις αρκετο χρονο,διαβαζωντας για το Android και τις βασικες του εννοιες. Πρεπει να ξερεις τι κανεις,ωστε να μην εχεις προβληματα.

Υπαρχουν απειρα ποστς σε αυτο το φορουμ,και ψαχνωντας στη Google θα βρεις τα παντα επισης!!

 

Καλο διαβασμα!! Και,αν εχεις αποριες....εδω ειμαστε !!! ;)

 

Σε πρώτη φάση θα σου προτείνω να μην πειράξεις kernel και τα σχετικά μιας και δεν ξέρεις καν αν το χρειάζεσαι. Τέτοια πειράγματα ειναι για αυτούς που θέλουν να βρίσκονται σε δουλειά που λέμε, που θέλουν να πειράζουν και να tweak-αρουν τη συσκευή τους με όχι πάντα ουσιαστικό κέρδος πέρα από το πειραγμα αυτό καθεαυτό.

 

Τα πάντα ωστόσο υπάρχουν εδώ.

 

Συμφωνω απολυτα !!! :)

Edited by orion79
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι υπάρχουν αρμόδια topics για: τα αξεσουάρ για το Nexus 4, για τις τροποποιήσεις/βελτιώσεις του Nexus 4 και την αγορά του. Τέλος υπάρχει αρμόδιο forum για εφαρμογές Android.

 

Πριν ρωτήσετε κάτι πρέπει να ψάχνετε για το αρμόδιο topic.

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι υπάρχουν αρμόδια topics για: τα αξεσουάρ για το Nexus 4, για τις τροποποιήσεις/βελτιώσεις του Nexus 4 και την αγορά του. Τέλος υπάρχει αρμόδιο forum για εφαρμογές Android.

Απλα ήθελα να φτιαξω τα χρώματα του νεξους μου...είναι δύσκολο; αν θες προώθησε με στο αντίστοιχο φόρουμ με βήματα να το κανω

Σε ευχαριστω

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Απλα ήθελα να φτιαξω τα χρώματα του νεξους μου...είναι δύσκολο; αν θες προώθησε με στο αντίστοιχο φόρουμ με βήματα να το κανω

Σε ευχαριστω

Διάβασε στο θέμα για τις τροποποιήσεις για τον franco Kernel.

Κάνει αυτό που λες και πολλά άλλα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά από μπάνιο στην παραλία μπορώ να πω ότι εντυπώσεις μου από την συσκευή είναι άριστες.οθόνη πολύ καλή από άποψη φωτεινότητας, έβλεπα τα πάντα με άνεση με γυαλιά ηλίου και λίγο που το έπαιξα με 3g δεν παρατήρησα να ζεσταίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Με ψήσατε... σε 2 μέρες θα έχω στα χέρια μου το νέο μου Nexus! :D

 

Ερωτήσεις:

1) Συνδυασμό Stock Rom - Franko Kernel έχετε δοκιμάσει; Πως δουλεύει;

2) Ποιόν Launcher χρησιμοποιείτε; Next; Nova; Θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο "smooth".

Edited by tsintsIgnis
Link to comment
Share on other sites

Με ψήσατε... σε 2 μέρες θα έχω στα χέρια μου το νέο μου Nexus! :D

Ερώτηση: Συνδυασμό Stock Rom - Franko Kernel έχετε δοκιμάσει; Πως δουλεύει;

 

Aψογα!Ημουν ετσι πανω απο 3 εβδομαδες!Για να μην σου πω οτι σκεφτομαι να ξαναγυρισω :p

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Με ψήσατε... σε 2 μέρες θα έχω στα χέρια μου το νέο μου Nexus! :D

 

Ερωτήσεις:

1) Συνδυασμό Stock Rom - Franko Kernel έχετε δοκιμάσει; Πως δουλεύει;

2) Ποιόν Launcher χρησιμοποιείτε; Next; Nova; Θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο "smooth".

δεν σε εψησε κανενας...αυτο ηθελες απλα αναζητουσες επιβεβαιωση!!!αντε καλοδουλευτο....εγω χρησιμοποιω tsf shell,εφετζιδικο και συνεργαζετε αριστα με τον πυραυλο...

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Με ψήσατε... σε 2 μέρες θα έχω στα χέρια μου το νέο μου Nexus! :D

 

Ερωτήσεις:

1) Συνδυασμό Stock Rom - Franko Kernel έχετε δοκιμάσει; Πως δουλεύει;

2) Ποιόν Launcher χρησιμοποιείτε; Next; Nova; Θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο "smooth".

 

Όπως είπαν και τα παιδιά μάλλον επιβεβαίωση έψαχνες. Δε θα το μετανιώσεις.

1) Έτσι το δουλεύω, σχεδόν από την αρχή. Κάποια διαστήματα γύρισα σε stock kernel, γιατί έκανε κάτι νερά ο Franco, αλλά πλέον τα πάει καλά.

2) Θεωρώ πως όποιον Launcher κι αν βάλεις σε αυτή τη συσκευή έχει τέτοια δύναμη που μπορεί να τον διαχειριστεί. Τώρα είμαι με Nova. Θα ήθελα να δοκιμάσω τον Next αλλά η τιμή του είναι υπερβολικά υψηλή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...