Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε έχω αρχίσει και τρελαίνομαι γιατί τους έχω πάρει 10 τηλέφωνα και με έχουν στην "τρελιτσα"....αλλά πως θα βρώ τις πληροφορίες από τα παιδιά που έχουν πάρει από αλλού συσκευές και τα επισκεύασαν από εδώ μέσα?

σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.

 

Δε παιρνεις κανενα τηλεφωνο. Δημοσιευση σε πειροδικο, τηλεφωνημα απο το δικηγορο σου και μια καταγγελιουλα στο συνηγορο καταναλωτη. Νεο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε έχω αρχίσει και τρελαίνομαι γιατί τους έχω πάρει 10 τηλέφωνα και με έχουν στην "τρελιτσα"....αλλά πως θα βρώ τις πληροφορίες από τα παιδιά που έχουν πάρει από αλλού συσκευές και τα επισκεύασαν από εδώ μέσα?

σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.

 

Σήμερα το πρωί άφησα το δικό μου για αλλαγή μπαταρίας αγορασμένο από google play Αγγλίας. Κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρε παιδιά με την ομιλία επειδή το λέτε διάφοροι, όταν μιλάς ενεργοποιείται μια λειτουργία η οποία κανει το εξης:

Όταν εχεις το κινητό κοντά στο αυτί σου (το καταλαβαίνει απο τους αισθητήρες) η οθόνη σβήνει για να μην καταναλώνει έξτρα μπαταρία. Όταν το απομακρύνεις απο το αυτί ανοίγει η οθόνη μετα απο ενα δεύτερο, οποτε και πατάς το κοκκινο κουμπί και τερματίζεις την κλήση.

Μα είναι πρόβλημα γιατί πολύ απλά δεν νομίζω να πατάει κάποιος το κόκκινο κουμπί ενώ είναι στο αυτί το τηλέφωνο.Εγώ το κατεβάζω και τιλτάρει.Δεν ανοίγει με τίποτα.Θα δοκιμάσω την λύση που είπε ο φίλος με τον τερματισμό κλήσες μέσω power button.Για το σήμα θα δοκιμάσω airplane mode όπως είπε ο rama μπας και δω άσπρη μέρα γιατί δεν πάει άλλο.Το πολύ πολύ να το πάω για service και να μου βάλουν και τα ποδαράκια γιατί και το ηχείο είναι τραγικό!Τουλάχιστον να το πάω πριν μου πέσει κάτω γιατί το έχω και ολόγυμνο:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι καινουριος χρηστης οχι μονο nexus 4, αλλα smartphone γενικοτερα. Παλιοτερα απλως δεν εμπαινα στον κοπο να ασχοληθω και πιστευα οτι εξυπηρετουνταν ολες μου οι αναγκες με pc-laptop, αλλα εκανα μεγαλο λαθος! Εδω και κατι μηνες λοιπον, αποφασισα να παρω smartphone, και μετα απο πολλες ωρες διαβασματος, review, comparisons, κτλ κτλ ( στο παρατσακ δεν πηρα το 4x), αποφασισα να παρω μια συσκευη με την οποια θα μπορω να μαθαινω συνεχεια.

Ετσι, κατεληξα στο nexus 4. Το ξερω για noobs σαν εμενα δεν χρειαζεται αυτο το κινητο, αλλα το πηρα με το σκεπτικο να μαθω πανω του το android, και με τον καιρο να πειραματιζομαι ολο κ περισσοτερο.

Σαν αισθηση(γιατι οπως ειπα δεν ειχα αλλο smartphone, αρα δεν μπορω να αξιολογισω συγκριτικα τα specs του) ειναι υπεργαματο!(σφαιρα+οθοναρα). Το μονο που μου λειπει ειναι μια καλη θηκη, αλλα δεν θα αργησει κ αυτη!

 

Με βοηθησε αρκετα και το διαβασμα που ριξα στο myphone(οπως και σε αλλα φορουμ) και ελπιζω σε καποιες βδομαδες να αρχιζω να συμμετεχω πιο ενεργα στις συζητησεις του subforum.

 

 

(μια ερωτηση: εχω κατεβασει διαφορες εφαρμογες, και γενικα δεν ειχα κανενα θεμα στο νοτοφικατιον μπαρ, αλλα το μηνυμα οτι 'το skype ειναι ετοιμο' δεν μπορω να το διωξω με τιποτα απο τα notifications! any tips? )

Link to comment
Share on other sites

έκριναν πως όντως η συσκευή είναι ελαττωματική και χρίζει αντικατάσταση αλλά επειδή έχει αγοραστεί μεσα απο το GOOGLE STORE δεν το αντικαθιστουν. Κωλο Lg λες και δεν την ήξερα ο βλάκας,είχα και πάλι προβλήματα στο παρελθόν αλλά ξανα αγόρασα προιν της μόνο γιατι είχα όλα τα nexus!καλα να τα πάθω....αλλά έχω να κάνω πολλές καταγγελειες δεν θα το αφήσω έτσι.

τι ακριβώς να ψάξω φίλε και πως?

 

Σχετικα με την θερμοκρασία το κινητό σε έκλεινε? Ποσο θερμοκρασία ενεβαζε πχ. οταν σερφαρες ή όταν έβλεπες κάνα βιντεακι? Για πες μας λίγο για να ξέρουμε τι γίνεται.Γιατί σε αλλους τους έβγαζαν καλό το κινητό και ας μην μπορούσες να το πιάσεις απο τη ζέστη!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, όσο διαβαζω τοσο πιο πολύ ψήνομαι να τσιμπησω τελικα το google nexus 4, αλλα γι αυτο συνεχιζω και σας βομβαρδίζω με ερωτήσεις (σορυ αν σας πρήζω με τα "σεντόνια" μου :O )

 

1. Ισχυει οτι τα καινουργια μοντελα που εχουν το 305k μπροστα στο serial number ειναι πιο "μάχιμα" απο τα παλια? Αυτο μπορω να το δω μονο αν το ανοιξω το κινητο ή το γραφει και πισω στο πακετακι?

2. Αυτα που με ενδιαφερουν πιο πολυ απο ολα τα προβληματα ειναι τα α) μπαταρια και β) ο ήχος. Και τα δύο εχω διαβασει οτι διορθώνονται με φρέσκο kernel (τον franco τον βλεπω σχεδον παντου) και flashάρωντας αυτο εδώ: BEATS+XLOUDER : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2025486

 

και φτάνω στο 3. και απ' οτι εχω καταλαβει, και για τα δυο χρειαζεται μονο να rootάρω το κινητο, αλλα δεν χρειαζεται να βαλω αλλη ROM, κατι που θα με βόλευε ακόμα περισσοτερο γιατι γουσταρω να παιρνω τα updates με την μια χωρις να χρειαζεται να αναβαθμίζω τις rom με "manual" τροπο. Ta χω καταλαβει "σωστα" τα παραπανω?

 

Υ.Γ.: Eχει κανεις εμπειρία με το BEATS+XLOUDER mod? Θα εχω τα αγαπημενα μου κουστικα απο το Sensation XE και επειδη θα ακουω πολυ μουσικη ειχα απογοητευτει στην αρχη με αυτα που διαβαζα στο Nexus 4. Διαβαζω ομως πολυ καλα random σχόλια και είπα να το επιβεβαιωσω και εδω. Εννοειται πως αν εχετε κατι καλυτερο μου το λετε :)

 

το ξαναβαζω εδω, γιατι μαλλον δεν το ειδαν καποιοι που ισως μπορουν να μου απαντησουν στα παραπανω :)

Link to comment
Share on other sites

το ξαναβαζω εδω, γιατι μαλλον δεν το ειδαν καποιοι που ισως μπορουν να μου απαντησουν στα παραπανω :)

 

Καλημέρα φίλε.. Λοιπον..1)Τα 305k έχουν ποδαράκια ατο πίσω μέρος,τώρα αν είναι πιο μαχημα δεν ξέρω το s/n το γράφει πανω στο κουτί.2)δεν έχω ασχοληθεί..3)Για να περνάς πραγματα εκτός απο root θέλεις και recovery οποτε και ξεκλειδωμα bootloader..Όταν τα κανεις αυτά,νομιζω δεν μπορείς να πάρεις OTA αναβάθμιση.. Άλλα μπορείς πανευκολα να ξαναγυρίσεις σε 4.2 και να κανεις την αναβάθμιση..

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την θερμοκρασία το κινητό σε έκλεινε? Ποσο θερμοκρασία ενεβαζε πχ. οταν σερφαρες ή όταν έβλεπες κάνα βιντεακι? Για πες μας λίγο για να ξέρουμε τι γίνεται.Γιατί σε αλλους τους έβγαζαν καλό το κινητό και ας μην μπορούσες να το πιάσεις απο τη ζέστη!

λοιπόν δεν μέτρησα θερμοκρασίες απλά το τηλέφωνο γινόταν παρα πολυ ζεστό,δεν μπορούσες να το βάλεις στο αυτί,και η οθόνη αποχρωματιζόταν σε παρα πολλά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί άφησα το δικό μου για αλλαγή μπαταρίας αγορασμένο από google play Αγγλίας. Κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

εμένα έχει κριθεί μη επισκευάσημο αλλά και μη αντικαταστήσιμο λόγω κανονισμών εγγύησης επειδή έχει αγοραστει από google store.

Link to comment
Share on other sites

Δε παιρνεις κανενα τηλεφωνο. Δημοσιευση σε πειροδικο, τηλεφωνημα απο το δικηγορο σου και μια καταγγελιουλα στο συνηγορο καταναλωτη. Νεο τηλεφωνο.

 

μου το δηλώνουν ελλατωματικό μη επισκευάσιμο και μη αντικαταστησιμο.Εννοείτε ότι έχω ξεκινησει τις διαδικασίες με καταγγελειες γιατί πολύ με έχουν νευριάσει..τα λαμογια.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί άφησα το δικό μου για αλλαγή μπαταρίας αγορασμένο από google play Αγγλίας. Κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

τι προβλημα ειχε?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Παληκαρι κάνε ένα edit ή multi quote αντί να κάνεις 3 συνεχόμενα posts.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τι προβλημα ειχε?

 

Δεν κράταγε η μπαταρία καθόλου.Με το ζόρι έβγαζα 1-1.15 ώρες οθόνης μόνο με wifi και μετά το 50% άμα το ζόριζα λίγο έσβηνε ξαφνικά. όταν το άνοιγα έλεγε 1% απενεργοποίηση και έσβηνε στο bootarisma.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, απο αυριο θα ειμαι και εγω κατοχος του Nexus 4. το μονο που φοβαμαι με αυτο το κινητο ειναι η αντοχη του στις πτωσεις. μαρεσει να χω το κινητο χωρις θηκες και ζελατινες χημα. σπανια μου εχει πεσει κινητο βεβαια. ειναι τοσο ευαισθητο οσο εχω καταλαβει απο τα βιντεο και απο τα λεγομενα σας?
Link to comment
Share on other sites

Μην το ρισκάρεις. Αν σπάσει το πίσω καπάκι το κουστούμι που θα σου έρθει θα είναι μεγάλο. Εγώ συμβιβάστηκα με ένα bumper για να βλέπω και την πανέμορφη πλάτη του B)
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται. Είχα ξαναρωτήσει αλλά δεν απάντησε κανένας. Έχει παρατηρήσει κανένας ένα πολύ γρήγορο τρεμόσβημα στην οθόνη του κινητού ποτέ; Δε το κάνει πάντα. Σπάνια. Κυρίως αν παίζω με το ιντερνετ ώρα...
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται. Είχα ξαναρωτήσει αλλά δεν απάντησε κανένας. Έχει παρατηρήσει κανένας ένα πολύ γρήγορο τρεμόσβημα στην οθόνη του κινητού ποτέ; Δε το κάνει πάντα. Σπάνια. Κυρίως αν παίζω με το ιντερνετ ώρα...

 

μάλλον εννοείς να χαμηλώνει λίγο η φωτεινότητα της οθόνης;;

αν ναι είναι γιατί έχει ζεσταθεί αρκετά και ρίχνει τις επιδόσεις του κινητό!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται. Είχα ξαναρωτήσει αλλά δεν απάντησε κανένας. Έχει παρατηρήσει κανένας ένα πολύ γρήγορο τρεμόσβημα στην οθόνη του κινητού ποτέ; Δε το κάνει πάντα. Σπάνια. Κυρίως αν παίζω με το ιντερνετ ώρα...

Το χω παρατηρησει και γω, μαλλον ειναι θεμα rom (παντα με custom ημουν). Δεν το κανει με ολες τις rom και δεν ειναι και θεμα θερμοκρασιας..μου το χει κανει και με νορμαλ θερμοκρασια. Δεν ειναι τπτ ανησυχητικο παντως. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. έβαλα σήμερα mb στην κάρτα μου (vodafone cu) και η συσκευή σέρνεται ενω έχω σήμα..πρεπει να κάνω κάποια ρύθμιση;; πήρα voda τηλέφωνο και μ έστειλε δυο μηνύματα αλλά δεν μ έβγαλε κάτι να πατήσω αποδοχή,τι παιζει;;
Link to comment
Share on other sites

μου το δηλώνουν ελλατωματικό μη επισκευάσιμο και μη αντικαταστησιμο.Εννοείτε ότι έχω ξεκινησει τις διαδικασίες με καταγγελειες γιατί πολύ με έχουν νευριάσει..τα λαμογια.

 

Δεν σε αφορα τι δηλωνουν και οι εσωτερικες τους διαδικασιες. Αν δε δουλευει τρεξτους οσο δε παει.

Οταν λεω νεο τηλεφωνο, εχω παρει νεο τηλεφωνο απλα επειδη μου την εσπασαν που δεν εφαρμοζαν τους νομους.

Ε, αναγκαστηκαν. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το χω παρατηρησει και γω, μαλλον ειναι θεμα rom (παντα με custom ημουν). Δεν το κανει με ολες τις rom και δεν ειναι και θεμα θερμοκρασιας..μου το χει κανει και με νορμαλ θερμοκρασια. Δεν ειναι τπτ ανησυχητικο παντως. :)

Δεν είναι σίγουρα θέμα θερμοκρασίας και ούτε μειώνει το φωτισμό. Απλά κάνει σαν υπερβολικά γρήγορο αναβόσβημα. Κάτι σα να κλείσει κάποιος και ανοίξει γρήγορα τα μάτια του. Το κάνει σε άσχετες ώρες και όχι συχνά (ευτυχώς) και όχι σε αργό ρυθμό. Πρέπει κάποιος να είναι συγκεντρωμένος στην οθόνη για να το προσέξει. Απλά ανησύχησα μη το αγόρασα ελαττωματικό και είπα να ρωτήσω. Έχω official rom. Δεν έχω βρει χρόνο να το πειράξω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αφορα τι δηλωνουν και οι εσωτερικες τους διαδικασιες. Αν δε δουλευει τρεξτους οσο δε παει.

Οταν λεω νεο τηλεφωνο, εχω παρει νεο τηλεφωνο απλα επειδη μου την εσπασαν που δεν εφαρμοζαν τους νομους.

Ε, αναγκαστηκαν. :lol:

 

φίλε καλημέρα. εμένα με ταλαιπωρουν απίστευτα. τους έχω ζητησει να με πάρει τηλέφωνο κάποιος ανώτερος περαν της εξυπηρέτησης και με εχουν γράψει κανονικοτατα. Μπορεί να έχω πάρει και καμια 20 αρια τηλέφωνα και δεν με εχουν παρει ουτε ενα. Επίσης τους εχω ζητήσει γραπτη απαντηση για τον λόγο της μη αντικαταστασης και μου λενε πως δεν στέλνουμε παρα μονο αν τους στείλω εγώ πρώτος email θετωντας τα παραπονα μου. Δεν το αντικαθηστουν για τον λόγο οτι έχει αγοραστει απο την Google Store και θα πρεπει να επικοινωνησω με αυτους. Η LG δεν ειναι αυτη που εχει αναλαβει το service ? οπότε εγω ειμαι παραλογος? οποιαδηποτε πληροφορια - βοηθεια - ενεργεια που θα μπορουσα να κανω σε παρακαλω ενημερωσε με. Αλλα οτι θα τους καταγγειλω δε το συζηταω.

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντησα.

Δεν ασχολεισαι με αυτους. Δεν κηνυγας κανεναν, δεν σε αφορα τι κανουν. Συνεχισε με καταγγελιουλα και θασαι οκ.

Στη δικη μου περιπτωση, οταν τους πηρε αρθρογραφος του περιοδικου να τους ενημερωσει οτι θα εκδοθει αρθρο και θελουν και τη δικη τους πλευρα, με πηραν γυρω στις 8 φορες σε μια ωρα. :lol::lol:

Μετα πηρε ο δικηγορος και τους ηρθε και ενας ελεγχος απο το συνηγορο ενω ηδη ειχε συμφωνηθει νεα συσκευη.

Και δεν ειναι η πρωτη φορα εννοειται.

Τιποτα χειροτερο απο αρνητικη διαφημιση.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα το κινητακι. ολα καλα, η μπαταρια μου φενεται αρκετα καλη (την περιμενα χαλια), η καμερα μια χαρα (την περιμενα πιο χαλια) επιτελους pure android! ακομα και στο symbian εβαζα ταπετσαριες απο nexus. αλλα εχω μια απορια. ψαχνω να βρω mp3 player δεν εχει απο μονο του το κινητο? αν οχι πιο να κατεβασω?
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα το κινητακι. ολα καλα, η μπαταρια μου φενεται αρκετα καλη (την περιμενα χαλια), η καμερα μια χαρα (την περιμενα πιο χαλια) επιτελους pure android! ακομα και στο symbian εβαζα ταπετσαριες απο nexus. αλλα εχω μια απορια. ψαχνω να βρω mp3 player δεν εχει απο μονο του το κινητο? αν οχι πιο να κατεβασω?

 

Πως δεν έχει; Το Play Music (Μουσική Play).

Εναλλακτικά, δοκίμασε το Poweramp.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...