Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μονάχα την εγγύηση. :p

 

Σωστά, δεν θα σου καλύψει η εγγύηση τη βλάβη λόγω νερού, αλλά αν το πας στο επίσημο service, η εγγύηση θα συνεχίσει να τρέχει και μετά την επισκευή.

 

Αν το ανοίξεις μόνος σου, και "φανεί", την ακυρώνεις μια για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά βλέπω διάφορα unboxings και δεν βλέπω η συσκευασία να περιέχει ακουστικά...όσοι από εσάς το έχετε, μπορείτε να μου πείτε αν δίνει ή όχι η LG στερεοφωνικά ακουστικά (ψείρες) ??!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βλέπω διάφορα unboxings και δεν βλέπω η συσκευασία να περιέχει ακουστικά...όσοι από εσάς το έχετε, μπορείτε να μου πείτε αν δίνει ή όχι η LG στερεοφωνικά ακουστικά (ψείρες) ??!

 

Όχι δεν δινει

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν δινει

 

:blink:

 

Αν είναι ποτέ δυνατόν...έτσι δικαιολογεί την "χαμηλή" τιμολόγηση??! LOL

 

Ευχαριστώ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δεν θα σου καλύψει η εγγύηση τη βλάβη λόγω νερού, αλλά αν το πας στο επίσημο service, η εγγύηση θα συνεχίσει να τρέχει και μετά την επισκευή.

 

Αν το ανοίξεις μόνος σου, και "φανεί", την ακυρώνεις μια για πάντα.

 

έχετε δίκιο σε αυτό αλλά πιστεύω εαν ανοίξεις προσεκτικά τις δυο βιδουλες χωρίς να τις γρατζουνισεις και φαίνεται οτι ανοίχτηκαν και βγάλεις μόνο το πίσω γυαλί δεν θα έχεις πρόβλημα.δεν είπαμε να το κάνεις και όλο το τηλ βίδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν δινει

 

Και αυτό ισχύει και για τα Αγγλικά μοντέλα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Mην φυσάτε ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ηλεκτρονικές συσκευές με πιστολάκι. Αστο στον ηλιο να στεγνώσει δυο μέρες, βάλτο σε ποτήρι με ρύζι να τραβήξει την υγρασία αλλά προς θεού όχι πιστολάκι. Στην ανάγκη άστο και μια βδομάδα κλειστό. Έχω δει συσκευές να λειτουργούν μετά από δύο μήνες με αυτόν τον τρόπο.

 

Και μην επιχειρήσεις να το ενεργοποιήσεις, θα βραχυκυκλώσει και καληνύχτα

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Been there...Την επαθε το κινητο με καφε αλλα μονο το ακουστικο χαλασε.

Σε 5 δευτερολεπτα με μια ριπη απο πεπιεσμενο αερα (εχω για το καθαρισμο του λαπτοπ) στο ακουστικο και ηταν οπως πριν.

Βαριομουν τα service. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ, όλους σας, για το ενδιαφέρον.

Τα τελευταία νέα έχουν ως εξής: Απογοητευμένος από την κακή μου τύχη έβαλα το κινητό στο kit και το γύρισα "μαμά", σκεπτόμενος να απευθυνθώ στο service. Μετά από αυτή την ενέργεια άλλαξε η συμπεριφορά του. Μπορώ ακούω και με ακούν σε κλήση. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω/δεν έχω δοκιμάσει. Σίγουρα όμως είναι μια σημαντική εξέλιξη. Τώρα αν τα αποτελέσματα της υγρασίας φανούν μετά δεν ξέρω.

Από εκεί και πέρα οφείλω να πω πως Franco kernel, τον οποίο χρησιμοποιούσα είναι "παραμύθι". Και εξηγούμαι: Η αυτονομία είναι, με μεγάλη διαφορά, χειρότερη και από άποψη απόδοσης δεν υπάρχει διαφορά, για να μην πω πως τα πράγματα είναι χειρότερα. (Αν κάποιος χρησιμοποιεί Twitter και falcon pro θα δει ότι με Franco υπάρχει θέμα στο scrolling, που δεν υπάρχει στο stock kernel).

Η συσκευή είναι μια χαρά με "μαμίσια" rom και kernel. Εξάλλου αυτός είναι ο λόγος που επιλέξαμε nexus.

Το μόνο που χρειάζεται η συσκευή είναι ξεκλείδωμα και root. Τέλος. Οι οποίοι πειραματισμοί με custom kernels και rims δεν αρμόζουν στο N4, αλλά σε παλιότερες συσκευές, όπως το X10, το arc s, ή την Acer A500 ταμπλέτα, που έχω. Δηλαδή σε συσκευές "ξεχασμένες" από τον Θεό.

Το μόνο που πραγματικά κάνει διάφορα στον πειραματισμό με Franco κλπ είναι οι ρυθμίσεις για τα χρώματα της οθόνης και η οποία διάφορα στην απόδοση του ήχου. Τα βάζεις στη ζυγαριά και διαλέγεις.

Edited by noisex
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτο που λες για το n4 το λες σοβαρά τοτε ξαναπαρε το arc. Άκου δεν αρμόζει το custom σε nexus...τι άλλο θα ακούσουμε θεέ μου.και Στην τελική αν όπως λες δε χρειαζεται τπτ γιατί να το ξεκλειδωσεις και να κάνεις root?έτσι για λεζάντα?
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτο που λες για το n4 το λες σοβαρά τοτε ξαναπαρε το arc. Άκου δεν αρμόζει το custom σε nexus...τι άλλο θα ακούσουμε θεέ μου.και Στην τελική αν όπως λες δε χρειαζεται τπτ γιατί να το ξεκλειδωσεις και να κάνεις root?έτσι για λεζάντα?

 

Καταρχήν είπα την άποψή μου, ως flashholic, με όλες τις άλλες συσκευές μου. Εκτός αν απαγορεύεται.

Στην παρούσα χρονική κατάσταση, για μένα, μόνο προβλήματα δημιουργεί η custom "επέμβαση" κι αυτή είναι άποψή μου. Προς τί η ειρωνεία;

Ως προς το root ναι. Για "λεζάντα", όπως λες, θέλω να δουλεύω 2-3 εφαρμογές, που καλώς ή κακώς, παίζουν μόνο αν είσαι root.

Κάποια στιγμή, ορισμένοι, θα πρέπει να ξεπεράσετε τη "ξερολίαση" και να μάθετε να σέβεστε και μια διαφορετική οπτική/άποψη. Εξάλλου αυτός είναι ο ρόλος του φόρουμ. Αν όχι τουλάχιστον να μην απαντάτε, με "υφάκι".

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είπα την άποψή μου, ως flashholic, με όλες τις άλλες συσκευές μου. Εκτός αν απαγορεύεται.

Στην παρούσα χρονική κατάσταση, για μένα, μόνο προβλήματα δημιουργεί η custom "επέμβαση" κι αυτή είναι άποψή μου. Προς τί η ειρωνεία;

Ως προς το root ναι. Για "λεζάντα", όπως λες, θέλω να δουλεύω 2-3 εφαρμογές, που καλώς ή κακώς, παίζουν μόνο αν είσαι root.

Κάποια στιγμή, ορισμένοι, θα πρέπει να ξεπεράσετε τη "ξερολίαση" και να μάθετε να σέβεστε και μια διαφορετική οπτική/άποψη. Εξάλλου αυτός είναι ο ρόλος του φόρουμ. Αν όχι τουλάχιστον να μην απαντάτε, με "υφάκι".

Δεν είπα τίποτα ειρωνικά.εριστικα ναι.ειρωνικά όχι.είναι τουλαχιστον άτοπο το να λες ότι η συσκευή που πρεσβευει το ξεκλειδωμα, το root,και τίς custom ROMs οτι δεν τα χρειάζεται. Κανένας δεν είπε να μην πεις την άποψη σου όσο ιδιαίτερη η άκυρη και αν ακούγεται. Για σένα είναι σωστη για τους υπόλοιπους 99% είναι λάθος.τι να κάνουμε τωρα.,είναι ΛΑΘΟΣ.ανευ συζητήσεως.και άλλο το σου δημιούργησε θέματα η customια αλλο δε χρειαζεται στο N4.τελείως άσχετο το ενα με το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα πολύ καλά ότι η απάντηση σου ήταν εριστική, αλλά κράτησα το "ειρωνική", ως πιο ελαφρύ, για να μη μπούμε σε αντιπαράθεση και off topic, σεβούμενος τους υπόλοιπους. Ετυμολογικά ο "εριστικός" είναι πιο βαρύς χαρακτηρισμός από τον "είρωνα", αλλά δεν περιμένω να το γνωρίζεις.

Η συσκευή δεν έχει ωριμάσει ακόμα σε custom επίπεδο. Όλα είναι χειρότερα.

Η κουβέντα τελειώνει εδώ κι ο καθένας μας μπορεί να πιστεύει ότι αγαπά. Δεν θα υπάρξει συνέχεια, στο συγκεκριμένο, από μέρους μου.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου κι εμένα είναι ότι δε χρειάζεται custom ROM/kernel για να δουλέψει το κινητό και μάλιστα υποδειγματικά. Το android έχει γρήγορη και αξιοζήλευτη εξέλιξη. Μην υποτιμαμε τους Google devs, χωρίς αυτούς δεν θα υπήρχε όλο αυτό που κρατάμε σήμερα στα χέρια μας και για να τους έχει προσλάβει η Google μιλάμε για πολύ ικανούς επαγγελματίες.

 

Από την άλλη, αυτή είναι η μαγεία αυτής της συσκευής, παρέχει τα πάντα, από κώδικα, ενημερώσεις και drivers σε όλους, από τον πιο μικρό, νέο dev ως τον πιο έμπειρο. Αποτέλεσμα, η συσκευή να είναι ο ορισμός της παραμετροποίησης και του πειραματισμού, από το να αλλάξεις το εικονίδιο της μπαταρίας έως kernel, rom οι οποίες δουλεύουν καλύτερα από κάθε άλλο κινητό.

 

Ο καθένας αποφασίζει και κάνει ότι θέλει. Η απόλυτη ελευθερία.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα πολύ καλά ότι η απάντηση σου ήταν εριστική, αλλά κράτησα το "ειρωνική", ως πιο ελαφρύ, για να μη μπούμε σε αντιπαράθεση και off topic, σεβούμενος τους υπόλοιπους. Ετυμολογικά ο "εριστικός" είναι πιο βαρύς χαρακτηρισμός από τον "είρωνα", αλλά δεν περιμένω να το γνωρίζεις.

Η συσκευή δεν έχει ωριμάσει ακόμα σε custom επίπεδο. Όλα είναι χειρότερα.

Η κουβέντα τελειώνει εδώ κι ο καθένας μας μπορεί να πιστεύει ότι αγαπά. Δεν θα υπάρξει συνέχεια, στο συγκεκριμένο, από μέρους μου.

 

Τι γνωρίζω και το παρά γνωρίζω μη στεναχωριεσαι.και μετά απο το ετυμολογικό μάθημα επίσης τελειώνει εδώ η κουβέντα. άποψη σου άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την προσωπική μου γνώμη, λόγω φόρτου εργασίας και λόγω του οτι δεν έχω ασχοληθεί με πειράγματα παρα ελάχιστα στο παρελθον, δεν θα κινδυνευα να χάσω κάποια χρήσιμα έγγραφα που κρατώ στο κινητο λόγω δουλειάς, με την απειρία μου στο θέμα πείραγμα.

Επέλεξαν το nexus 4 λόγω του pure android , αφού προηγουμενος είχα galaxy note και galaxy s3. Όλα τα μπιχλιμπιδια που βάζει μέσα η σαμμυ και ο αισχρός για μενα TW launcher με κάναν να στραφω στο pure android.

Τι να πω πως το galaxy note 1 με jelly bean ηταν τόσο βαρύ που νόμιζα πως είχα στην κατοχή μου κινητο των 80 ευρώ! Οτι και να εκανα υπήρχε Λανγκ και κομπιασματα τα οποία κατα κύριο λόγω οφειλόνταν στα ``καλουδια'' που το είχε φορτώσει η σαμμυ.

Ξέρω και αλλους συναδέλφους που προχώρησαν στην αγορά nexus 4 συσκευής για τους ίδιους παραπανω λόγους.

Σίγουρα το κινητο ενδείκνυται για πείραγμα αλλά επίσης και ενα μέρος των αγοραστών που απλα θέλουν το τελευταίο λογισμικό απο την google χωρίς τα βαρίδια των εταιρειών πχ σαμμυ, htc κα.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την προσωπική μου γνώμη, λόγω φόρτου εργασίας και λόγω του οτι δεν έχω ασχοληθεί με πειράγματα παρα ελάχιστα στο παρελθον, δεν θα κινδυνευα να χάσω κάποια χρήσιμα έγγραφα που κρατώ στο κινητο λόγω δουλειάς, με την απειρία μου στο θέμα πείραγμα.

Επέλεξαν το nexus 4 λόγω του pure android , αφού προηγουμενος είχα galaxy note και galaxy s3. Όλα τα μπιχλιμπιδια που βάζει μέσα η σαμμυ και ο αισχρός για μενα TW launcher με κάναν να στραφω στο pure android.

Τι να πω πως το galaxy note 1 με jelly bean ηταν τόσο βαρύ που νόμιζα πως είχα στην κατοχή μου κινητο των 80 ευρώ! Οτι και να εκανα υπήρχε Λανγκ και κομπιασματα τα οποία κατα κύριο λόγω οφειλόνταν στα ``καλουδια'' που το είχε φορτώσει η σαμμυ.

Ξέρω και αλλους συναδέλφους που προχώρησαν στην αγορά nexus 4 συσκευής για τους ίδιους παραπανω λόγους.

Σίγουρα το κινητο ενδείκνυται για πείραγμα αλλά επίσης και ενα μέρος των αγοραστών που απλα θέλουν το τελευταίο λογισμικό απο την google χωρίς τα βαρίδια των εταιρειών πχ σαμμυ, htc κα.

 

+1000000:) ορθοτατος...γιατι να πειραξεις την σουπερ ταχεια(τρενο)???

αν παρεις ενα αμαξι με 300 αλογα!!! το πειραζεις???

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

+1000000:) ορθοτατος...γιατι να πειραξεις την σουπερ ταχεια(τρενο)???

αν παρεις ενα αμαξι με 300 αλογα!!! το πειραζεις???

 

Αν υπάρχει οίκος βελτίωσης που ασχολείται εκτενέστατα με τη μάρκα και το μοντελο σου παρέχοντας υποστήριξη; Εύκολα.Ατοπη σύγκριση όμως.Εμείς οτι κάνουμε είναι τσαμπε και ανα πάσα στιγμη γυρνάει stock.

Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

To ότι έφτιαξε το ακουστηκό/μικρόφωνο ήταν σύμπτωση. Ίσως με το φλασάρισμα να το ζέστανες εσωτερικά και να έφυγε το νερό.

 

Τέλος καλό όλα καλά και να ελπίζεις να μην γίνει εσωτερική οξείδωση. :confused:

 

Σχετικά με Franco Kernel και επειδή τον δουλεύω δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω. Η μπαταρία είναι σαφώς χειρότερη σε σχέση με την Custom Rom αλλα ήδη με την r125 και τις ριζικές αλλαγές στον governor το κινητό απογείωσε την αυτονομία του.

 

Είμαι τώρα που μιλάμε σε 22 ώρες αφόρτιστος με 1 ώρα οθόνης, πάντα ανοικτά 3g+Wifi και μου μένει 47% μπαταρία. Νομίζω οτι υπάρχει αισθητή βελτίωση. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω ανοιχτό το Google now τέρμα κάτω μου βγάζει αυτό.

 

 

Βελτίωση της τοποθεσίας μου.

Για ποιο ακριβή τοποθεσία, ενεργοποιήστε το wi-fi. Αυτό λειτουργεί και χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο.

 

Δηλαδή έχοντας ανοιχτό το wifi συνέχεια βοηθάει;; Το wifi στο N4 έχει και άλλη χρήση;

Γνωρίζει κανείς;;;

Edited by CjGeorgio
Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει οίκος βελτίωσης που ασχολείται εκτενέστατα με τη μάρκα και το μοντελο σου παρέχοντας υποστήριξη; Εύκολα.Ατοπη σύγκριση όμως.Εμείς οτι κάνουμε είναι τσαμπε και ανα πάσα στιγμη γυρνάει stock.

 

μαλλον δεν το καταλαβες καλα...και να λες οτι ο αλλος ειναι ατοπος δεν το καταλαβαινω....με αυτο που εγραψα απλα δηλωσα οτι εγω θα ημουν ευχαριστημενος με τα 300 αλογα!!!τωρα αν εσυ θες να τα κανεις 500 ειναι δικος σου θεμα και δικαιωμα σου...χωρις να εισαι ατοπος...και οχι φιλικα,συμφωνα με τον χαρακτηρισμο σου!!!!!!!

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω το επόμενο myPOLL να έχει θέμα:

Nexus 4: φοράτε/θα φορούσατε custom rom?

:p

 

Κι εγώ είμαι υπέρ της stock rom (άντε έχω και franco kernel). Μέχρι εκεί. Οι custom roms θα με απασχολήσουν όταν θα έχει λήξει η επίσημη υποστήριξη της Google (και εφόσον έχω ακόμα τη συσκευή στα χέρια μου)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να γίνονται παρεξηγήσεις παιδιά.όλοι έχουμε το ίδιο τηλέφωνο. Απο κει κ πέρα ο καθένας με τις αναγκες του κ το χρονο που διαθέτει ασχολείται λιγότερο ή περισσότερο.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο καλό είναι σε γενικές γραμμές αλλά εγώ θα το πουλήσω.

Ζεσταίνεται πάρα πολύ και η μπαταρία του χάλια οπως σε όλα τα lg.

Είμαι γρήγορο και δεν κολλάει, είναι όμορφο αλλά ευαίσθητο σε γρατσουνιές και η κάμερα του αρκετά μέτρια, ειδικά σε φώτο χαμηλού φωτισμού.

Για τα 360 ευρώ που το έβγαλαν στο play store πολύ καλό αλλά θα γυρίσω στα galaxy, περιμένω το s4.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο καλό είναι σε γενικές γραμμές αλλά εγώ θα το πουλήσω.

Ζεσταίνεται πάρα πολύ και η μπαταρία του χάλια οπως σε όλα τα lg.

Είμαι γρήγορο και δεν κολλάει, είναι όμορφο αλλά ευαίσθητο σε γρατσουνιές και η κάμερα του αρκετά μέτρια, ειδικά σε φώτο χαμηλού φωτισμού.

Για τα 360 ευρώ που το έβγαλαν στο play store πολύ καλό αλλά θα γυρίσω στα galaxy, περιμένω το s4.

 

Εννοείς 320€.

Τόσο έχει το 16gb

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...