Jump to content

Q VS. Free2GO


PsyGreg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντώνη ναι έχεις δίκιο θα το δω και αυτό οπωσδήποτε αν γυρίσω προς Q.Kmpatra ναι σωστό είναι αυτό που λες,απλά έτσι όπως είναι τα πράγματα πρέπει να βάζουμε 2 κάρτες κάθε 4 μήνες για να έχω μετα για το πακέτο και επειδή εγώ έβαζα τα 1500' μόλις τελείωνα τα 300' τώρα που θα παει 10€ δεν ξέρω κάθε 4μηνο πόσες κάρτες πρέπει να βάζω (δεν τα πάω καλά με τα μαθηματικά) εκτός του ότι πρέπει να πηγαίνω σε κατάστημα να βάζω 12€ για να φτάνει..Και το κατάστημα είναι στην πόλη,δεν είναι εύκολο όταν μένεις σε χωριό της επαρχίας.Τέλος πάντων,ελπίζω κάτι να γίνει και να αλλάξουν απόφαση για κάτι αλλά δεν το βλέπω.

 

Μπορεις και ηλεκτρονικα να κανεις ανανεωση,αρκει να εχεις εστω μια χρεωστικη καρτα.

Εξισου ασφαλες και γρηγοροτερα σε σχεση με αλλους τροπους.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και ηλεκτρονικα να κανεις ανανεωση,αρκει να εχεις εστω μια χρεωστικη καρτα.

Εξισου ασφαλες και γρηγοροτερα σε σχεση με αλλους τροπους.

 

Έχει επιλογή για 12€ η online ανανέωση?ή πάει κατευθείαν 15€?

Link to comment
Share on other sites

Έχει όλα τα ακέραια από 5€ και πάνω.

 

Καλό αυτό..Μάλλον έχω μείνει λίγο πίσω γιατί είχα κάνει 2-3 ανανεώσεις πριν κανένα 6μηνο αλλά θυμάμαι ότι πήγαινε από τα 5 στα 10€ κλπ.. Εκτός αν δεν το έβρισκα εγώ.Αφου υπάρχει αυτή η δυνατότητα πάλι καλά.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απο κατω απο τα στανταρ ποσα εχει κουτακι να βαλεις οσο θες.
Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό..Μάλλον έχω μείνει λίγο πίσω γιατί είχα κάνει 2-3 ανανεώσεις πριν κανένα 6μηνο αλλά θυμάμαι ότι πήγαινε από τα 5 στα 10€ κλπ.. Εκτός αν δεν το έβρισκα εγώ.Αφου υπάρχει αυτή η δυνατότητα πάλι καλά.Ευχαριστώ

 

Εχει κουμπακια 5-10-15-20-30 ευρω και κατω λεει γραψε οτι ποσο θελεις.Δηλαδη 6,7,8,12€.

Απλα υπολογιζε το 12 δια του 1,12 στο κινητο και αφαιρεσε 30 λεπτα που ειναι το τελος για να ξερεις ποσα θα μεινουν στη καρτα ως υπολοιπο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα.Για μεταφορά από Whats up τι από τα 2 συμφέρει αυτό τον καιρό για λεπτά προς όλους και σε πακέτα αλλά και προσφορές που έρχονται στο κινητό?Κυρίως λεπτά προς όλους θέλω αλλά έχω κάνει αίτηση στη Wind και επειδή ακόμα έχω την δυνατότητα να επιλέξω ανάμεσα σε αυτά τα 2 θέλω την γνώμη σας.Σχεδόν όλοι οι συγγενείς μου έχουν Cosmote οπότε θα ήθελα κυρίως λεπτά προς όλους, τι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Για μεταφορά από Whats up τι από τα 2 συμφέρει αυτό τον καιρό για λεπτά προς όλους και σε πακέτα αλλά και προσφορές που έρχονται στο κινητό?Κυρίως λεπτά προς όλους θέλω αλλά έχω κάνει αίτηση στη Wind και επειδή ακόμα έχω την δυνατότητα να επιλέξω ανάμεσα σε αυτά τα 2 θέλω την γνώμη σας.Σχεδόν όλοι οι συγγενείς μου έχουν Cosmote οπότε θα ήθελα κυρίως λεπτά προς όλους, τι λέτε?

 

Εγώ θα σκάλιζα κατ' αρχάς τις ιστοσελίδες των δύο προγραμμάτων, να δω τα βασικά πακέτα. Αν κάποιο σε βολεύει περισσότερο για τη χρήση που φαντάζεσαι, έχεις καταλήξει. "Κρυφές" προσφορές και έκτακτες προσφορές έχει περισσότερες η Q, της οποίας η φιλοσοφία ταιριάζει πιο πολύ στο "πολλές μικρές κλήσεις", αν υπολογίσεις ότι τα πακέτα συνήθως αφορούν λιγότερο από 200 λεπτά ομιλίας και χρέωση ανά δευτερόλεπτο. Στον τομέα των data, εκτός από τα bonus ανανέωσης και τα στάνταρ πακέτα, μάλλον στην Q πετυχαίνεις επίσης περισσότερες προσφορές στο επίπεδο του μισού έως 2GB. Όλα αυτά αν σ' αρέσει να περιμένεις "πότε θα έρθει αυτή η προσφορά που περιμένω".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σκάλιζα κατ' αρχάς τις ιστοσελίδες των δύο προγραμμάτων, να δω τα βασικά πακέτα. Αν κάποιο σε βολεύει περισσότερο για τη χρήση που φαντάζεσαι, έχεις καταλήξει. "Κρυφές" προσφορές και έκτακτες προσφορές έχει περισσότερες η Q, της οποίας η φιλοσοφία ταιριάζει πιο πολύ στο "πολλές μικρές κλήσεις", αν υπολογίσεις ότι τα πακέτα συνήθως αφορούν λιγότερο από 200 λεπτά ομιλίας και χρέωση ανά δευτερόλεπτο. Στον τομέα των data, εκτός από τα bonus ανανέωσης και τα στάνταρ πακέτα, μάλλον στην Q πετυχαίνεις επίσης περισσότερες προσφορές στο επίπεδο του μισού έως 2GB. Όλα αυτά αν σ' αρέσει να περιμένεις "πότε θα έρθει αυτή η προσφορά που περιμένω".

 

Όπως έγραψα και στο νημα της καρτοκινητης είχα ξεχάσει τελείως τα μηνύματα αυτά και ζητώ συγνώμη.Τελικά με πήραν και μου είπαν ότι είδαν την αίτηση για F2G,μου ζήτησαν συγγνώμη λόγω φόρτου και επέλεξα αυτό.Εχω στείλει email στη Wind και τους εξήγησα την κατάσταση,τους έδειξα μέσω φώτο pdf ότι αφήνω φοιτητικό με χιλιάδες mb κλπ και αφού με ευχαρίστησαν μου είπαν ότι θα μπει άμεσα στη λίστα προσφορών.Ελπίζω να μείνω καλυμμένος.. Θα ήθελα κάτι πιο στάνταρ σε πακέτα αλλά σε τιμές τύπου Q καθώς οι τιμές του Whats up με του F2G ταιριάζουν πιο πολύ από ότι στην Q και συνήθως κάνω μεγάλες κλήσεις.Απλα στην πράσινη δεν δίνω ούτε Ευρώ παραπάνω,ίσως έψαχνα μια αφορμή οπότε ας είναι και στο F2G θα κολλάω και ένα more μαζί με το βασικό και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ποιό από τα δύο (f2g / q) έχει την μικρότερη ελάχιστη κατανάλωση; Και τα δύο είναι στα 10 ευρώ ανά 60 ημέρες; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 ίδια διάρκεια υπολοίπου έχουν. 2 μήνες. 5 ευρω είναι η ελάχιστη online ανανέωση προς το παρόν. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Να μην ξεχνάμε ότι με 5 ευρώ στο Free to Go έχεις 1500 λεπτά προς τρεις αριθμούς της Wind και της Q
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κανονικά, αρκεί να εκπληρώνεται η προϋπόθεση ο αριθμός να είναι έξι μήνες στο δίκτυο εφόσον προέρχεται από φορητότητα. Για τους άλλους αριθμούς δεν υπάρχει προϋπόθεση. Φυσικά σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται κάθε δύο μήνες να γίνεται ανανέωση.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο κανόνας που σου έγραψα ισχύει και σε q και σε f2g.

Αν το νούμερό σου είναι λιγότερο από 6 μήνες στη wind (και πριν ήταν αλλού),δεν μπορείς να πάρεις τα 120'. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ο συνδυασμός γίνεται κανονικά.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα! Αν κατάλαβα καλά, κανείς δεν προσφέρει 12 μήνες με μια ανανέωση, χωρίς φραγή εισερχομένων; Η Wind ήταν η τελευταία που πρόσφερε κάτι τέτοιο; Χρειάζομαι κινητό μόνο για εισερχόμενες κινήσεις, οπότε η ανανεώσεις θα είναι μόνο για να διατηρηθεί η γραμμή.

Πια εταιρία προσφέρει την καλύτερη λύση τώρα; Η F2G και η Q κρατάνε ανοιχτή τη γραμμή μέχρι και 4 μήνες μετά την ανανέωση, ακόμα και εάν βάλω μόνο €1 κάθε τετράμηνο;

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2023 at 11:19 ΠΜ, eshroom said:

Καλημέρα! Αν κατάλαβα καλά, κανείς δεν προσφέρει 12 μήνες με μια ανανέωση, χωρίς φραγή εισερχομένων; Η Wind ήταν η τελευταία που πρόσφερε κάτι τέτοιο; Χρειάζομαι κινητό μόνο για εισερχόμενες κινήσεις, οπότε η ανανεώσεις θα είναι μόνο για να διατηρηθεί η γραμμή.

Πια εταιρία προσφέρει την καλύτερη λύση τώρα; Η F2G και η Q κρατάνε ανοιχτή τη γραμμή μέχρι και 4 μήνες μετά την ανανέωση, ακόμα και εάν βάλω μόνο €1 κάθε τετράμηνο;

F2G που δίνει από 1€ ανανέωση, αλλιώς δες την κόκκινη με το cashback.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mol said:

1€ πως???

Στο νέο σχήμα του F2G που έχει 3 μόνο πακέτα ομιλίας, 3 πακέτα δεδομένων και τίποτα άλλο πέρα από Flash Offers, Log n Win και Tap and Get It δίνει ανανέωση από 1€ online.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα, ειμαι αναμεσα σε q kai f2g για δευτερο αριθμο. Για την Q διαβασα οτι δεν εχει πακετα SMS. Αν δεν προλαβεις να απαντησεις σε κληση σου στελνει SMS?

Ποιες ειναι οι διαφορες στις χρεωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...