Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2537932

Ορμάτε όσοι θέλετε ολόκληρη η ROM και root κ unrooted, με φλας απο recovery .

O Faux έπαιξε μια χαρά σε μένα με 4.4.1 .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τελικά το πρόβλημα που είχα με την 1η θεση στην κατανάλωση του ΄΄υπηρεσίες google΄΄ και μερικά f/c καθημερινά λύθηκε με ξήλωμα της greenify.

Πλέον είμαι στα παλαιά μου δεδομένα :)

 

Εγώ δεν έχω greenify, και παίζει το ίδιο πρόβλημα... τις πρώτες δυο μέρες με dalvik και stock kernel στην beergang δούλευε καλύτερα έχω την αίσθηση σε σχέση με ART και hells...

Αλλα την βρωμοδουλειά για το battery , νομίζω ότι ευθύνεται το Location ON. Δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όλοι θα κανουν..Δεν ξέρω σίγουρα..

 

Για κάποιο λόγο ο Franko 197 δεν ρίχνει το min cpu κάτω από 384mhz.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να σας γράψω μερικές εντυπώσεις για την cm11, μετά από μια πλήρη φόρτιση-αποφόρτιση.

Πράγματι, από όσες 4.4 custom roms έχω δοκιμάσει αυτό το διάστημα, είναι η πιο πλήρης και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν καθημερινή. Σε μπαταρία φαίνεται να τα καταφέρνει πολύ καλά. Με 14% υπόλοιπο έβγαλε σχεδόν 15 ώρες αναμονή, με 4.50 sot. Wi-Fi συνεχώς ανοιχτό, σε 2g και 40 λεπτά κλήσεις.

Όμως δεν είναι όσο γρήγορη θα την ήθελα, πολύ περισσότερο σε σχέση με την 4.4.1 "μαμά", η οποία πλέον πετάει.

Το άλλο που με ενόχλησε είναι οτι έχει το περίεργο bug του χαμηλού ήχου και μάλιστα με μεγάλη διαφορά.

Λίγα λόγια για kernels. Το συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι οτι κανένα, στην παρούσα κατάσταση, δεν είναι καλύτερο του στοκ. Εκτός από περιπτώσεις που η αλλαγή αποσκοπεί σε κάποια extra λειτουργία π.χ. touch control.

Για Franco δεν έχω να πω τίποτα. Οι τελευταίες του δουλειές δε μου αρέσουν καθόλου.

Ο hells, που τόσος ντόρος έχει γίνει τελευταία κάνει την συσκευή πιο αργή. Ίσως κερδίζει λίγο περισσότερη μπαταρία. Για μένα η διαφορά απόδοσης δεν αξίζει τον κόπο.

Ο πιο αξιόλογος είναι ο semaphore, αλλά δεν μου φάνηκε να πηγαίνει τόσο καλά από μπαταρία, αν κι έχω δοκιμάσει μέχρι τον 1.8

Τα καλύτερα αποτελέσματα, ειδικά σε μπαταρία τα έχω με τον στοκ. Αν περάσετε δε σε art είναι σα να έχετε τον καλύτερο custom kernel που υπάρχει.

Κουράστηκα με τα συνεχή φλασαρίσματα και δοκιμές. Έτσι κι αλλιώς ένας έμπειρος χρήστης μπορεί να φτιάξει όπως θέλει την συσκευή. Οκ. Σχεδόν. Πάντως δε θα λείπει κάτι σημαντικό, από τις ευκολίες μιας custom. Θα περιμένω την paranoid. Μέχρι τότε flash break.

Link to comment
Share on other sites

Να σας γράψω μερικές εντυπώσεις για την cm11, μετά από μια πλήρη φόρτιση-αποφόρτιση.

Πράγματι, από όσες 4.4 custom roms έχω δοκιμάσει αυτό το διάστημα, είναι η πιο πλήρης και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν καθημερινή. Σε μπαταρία φαίνεται να τα καταφέρνει πολύ καλά. Με 14% υπόλοιπο έβγαλε σχεδόν 15 ώρες αναμονή, με 4.50 sot. Wi-Fi συνεχώς ανοιχτό, σε 2g και 40 λεπτά κλήσεις.

Όμως δεν είναι όσο γρήγορη θα την ήθελα, πολύ περισσότερο σε σχέση με την 4.4.1 "μαμά", η οποία πλέον πετάει.

Το άλλο που με ενόχλησε είναι οτι έχει το περίεργο bug του χαμηλού ήχου και μάλιστα με μεγάλη διαφορά.

Λίγα λόγια για kernels. Το συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι οτι κανένα, στην παρούσα κατάσταση, δεν είναι καλύτερο του στοκ. Εκτός από περιπτώσεις που η αλλαγή αποσκοπεί σε κάποια extra λειτουργία π.χ. touch control.

Για Franco δεν έχω να πω τίποτα. Οι τελευταίες του δουλειές δε μου αρέσουν καθόλου.

Ο hells, που τόσος ντόρος έχει γίνει τελευταία κάνει την συσκευή πιο αργή. Ίσως κερδίζει λίγο περισσότερη μπαταρία. Για μένα η διαφορά απόδοσης δεν αξίζει τον κόπο.

Ο πιο αξιόλογος είναι ο semaphore, αλλά δεν μου φάνηκε να πηγαίνει τόσο καλά από μπαταρία, αν κι έχω δοκιμάσει μέχρι τον 1.8

Τα καλύτερα αποτελέσματα, ειδικά σε μπαταρία τα έχω με τον στοκ. Αν περάσετε δε σε art είναι σα να έχετε τον καλύτερο custom kernel που υπάρχει.

Κουράστηκα με τα συνεχή φλασαρίσματα και δοκιμές. Έτσι κι αλλιώς ένας έμπειρος χρήστης μπορεί να φτιάξει όπως θέλει την συσκευή. Οκ. Σχεδόν. Πάντως δε θα λείπει κάτι σημαντικό, από τις ευκολίες μιας custom. Θα περιμένω την paranoid. Μέχρι τότε flash break.

 

ωραίο ποστ φίλε,με τα χρώματα όμως τί παίζει; Αν έχεις συνηθίσει σε γάμα 2.2 δεν παλεύεται η χλωρίνη του στοκ..

Link to comment
Share on other sites

@ noisex

 

Εξήγησε λίγο αν θες αυτό που έγραψες περί bug με τον ήχο, να ελέγξω.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

@ noisex

 

Εξήγησε λίγο αν θες αυτό που έγραψες περί bug με τον ήχο, να ελέγξω.

 

Ήταν κάτι που το είχαμε συζητήσει-συναντήσει και στην cataclysm.

Υπάρχει σημαντική διαφορά στην ένταση των ηχητικών τόνων/ ειδοποιήσεων.

Την φόρεσες;

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2546120 :)

 

Εχω περασει μονο το Bionic,ειμαι σε ART και η συσκευη παει καλυτερα,ετσι μοιαζει τουλαχιστον :)

Edited by orion79
OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Ήταν κάτι που το είχαμε συζητήσει-συναντήσει και στην cataclysm.

Υπάρχει σημαντική διαφορά στην ένταση των ηχητικών τόνων/ ειδοποιήσεων.

Την φόρεσες;

 

Εγώ που είμαι με cataclysm επιβεβαιωνω οτι οι ηχοι δεν είναι της ίδιας έντασης με στοκ. Δεν ξέρω γτ και δεν παραδέχεται κ ο δημιουργός οτι κάτι παίζει.Με hells που είμαι τώρα δεν ξέρω τρώει κάτι σκαλωματα κ δεν πιάνει η αφή στο ξεκλειδωμα ορισμένες φορες.Απο θέμα μπαταρίας με την χρηση που κάνω δεν βλέπω πανω απο 4 ώρες σε οτι κερνελ εδώ δοκιμάσει.Θέλω να γυρίσω στοκ τώρα που βγήκε η νέα εκδοση μιας και δεν έχω δοκιμάσει την κιτκατ τελείως στοκ.Φυσικά παντα με art είμαι.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ήταν κάτι που το είχαμε συζητήσει-συναντήσει και στην cataclysm.

Υπάρχει σημαντική διαφορά στην ένταση των ηχητικών τόνων/ ειδοποιήσεων.

Την φόρεσες;

 

Ναι, την πέρασα αργά το βράδυ που δεν είχα τι να κάνω. Φυσικά δεν έχω ακόμη γνώμη, πέραν του ότι λείπουν κάποια features που υπήρχαν σε CM10.2 και χρησιμοποιούσα. Με τον καιρό θα μπουν και αυτά.

Θα το κοιτάξω αυτό που λες/λέτε για τον ήχο. Λογικά δεν θα καταλάβαινα τίποτα, μιας και πάντα είχα Cyanogen, αλλά επειδή από 1/11 ήμουν με το N5 port, θα δείξει.

Είμαι με dalvik λόγω περιορισμένου χώρου.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2546120 :)

 

Εχω περασει μονο το Bionic,ειμαι σε ART και η συσκευη παει καλυτερα,ετσι μοιαζει τουλαχιστον :)

 

Αυτό το patch δεν έχει να σου προσφέρει κάτι, εφόσον τρέχεις σε art. Υποτίθεται οτι επιδρά στην dalvik, αν διαβάσεις. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ.

 

 

 

Εγώ που είμαι με cataclysm επιβεβαιωνω οτι οι ηχοι δεν είναι της ίδιας έντασης με στοκ. Δεν ξέρω γτ και δεν παραδέχεται κ ο δημιουργός οτι κάτι παίζει.Με hells που είμαι τώρα δεν ξέρω τρώει κάτι σκαλωματα κ δεν πιάνει η αφή στο ξεκλειδωμα ορισμένες φορες.Απο θέμα μπαταρίας με την χρηση που κάνω δεν βλέπω πανω απο 4 ώρες σε οτι κερνελ εδώ δοκιμάσει.Θέλω να γυρίσω στοκ τώρα που βγήκε η νέα εκδοση μιας και δεν έχω δοκιμάσει την κιτκατ τελείως στοκ.Φυσικά παντα με art είμαι.

 

Α μπράβο! Μαζί το λέγαμε. Είναι μεγάλη η διαφορά και με ενοχλεί πολύ.

Κακώς δεν έχεις δοκιμάσει στοκ. Πώς θα έχεις μέτρο σύγκρισης με τις custom; Για παίξε στοκ 4.4.1 να δεις. Είναι σαφώς πιο γρήγορη από cataclysm :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το patch δεν έχει να σου προσφέρει κάτι, εφόσον τρέχεις σε art. Υποτίθεται οτι επιδρά στην dalvik, αν διαβάσεις. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ.

 

Q: What is bionic?

A: It is a vital system library that provides i.a. basic math and memory access functions to every other library and application in Android.

 

Q: Do I need this patch?

A: It depends on what ROM you are using:

if you're on stock ROM, you'll benefit from flashing both bionic and dalvik patches,

if you're using a custom ROM, you most probably don't need bionic patch, as these are already included in most custom ROMs. You'd benefit only from flashing dalvik patch (if it's not already included by your ROM maintainer, of course),

don't use the bionic patch on CyanogenMod, PSX and probably others, because they already have more optimized versions!

 

 

Q: Why aren't these patches included in stock ROM?

A: As for bionic - I don't know. Maybe that's because Google didn't want to include vendor-specific optimizations in AOSP or maybe simply because Qualcomm never posted them in Android Code Review to be merged. As for dalvik - because they are closed-source. Here'a a good explanation by @xboxfanj:

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

 

Α μπράβο! Μαζί το λέγαμε. Είναι μεγάλη η διαφορά και με ενοχλεί πολύ.

Κακώς δεν έχεις δοκιμάσει στοκ. Πώς θα έχεις μέτρο σύγκρισης με τις custom; Για παίξε στοκ 4.4.1 να δεις. Είναι σαφώς πιο γρήγορη από cataclysm :D

Σήμερα θα την βάλω.εβαλες απο xda μια που είναι rooted;;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

όποιος θέλει στοκ 4.4.1 .....

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2537932

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

όποιος θέλει στοκ 4.4.1 .....

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2537932

 

Οτι ρώτησα απο πανω!thanks

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Οτι ρώτησα απο πανω!thanks

μάλλον και εγώ μέσα στο σ/κ θα γυρίσω σε στοκ αφού οι της cabon μας έχουν @@σει:O

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ήταν κάτι που το είχαμε συζητήσει-συναντήσει και στην cataclysm.

Υπάρχει σημαντική διαφορά στην ένταση των ηχητικών τόνων/ ειδοποιήσεων.

Την φόρεσες;

 

Εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2507021 έχει ένα fix για ήχο μήπως κανεί δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το patch δεν έχει να σου προσφέρει κάτι, εφόσον τρέχεις σε art. Υποτίθεται οτι επιδρά στην dalvik, αν διαβάσεις. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Άλλο το bionic και άλλο το dalvik patch.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ο νεος κερνελ του Αnarkia,o AK.226.KK είναι οτι πιο γρήγορο έχω φορέσει έως τώρα.

Συγκρίνεται με τον στοκ ! (Ναι...μεγαλη κουβεντα,το ξερω !! )

Μηδέν lag και φοβερή αίσθηση scrolling,ταχυτητα αποκρισης κτλ.

Γενικά αποπνέει εναν αλλο αέρα,σε μια συσκευη που ηδη παει σφαιρα απο μονη της.

Όλα αυτά σε stock 4.4,με Bionic patch και Αrt.

Μένει να δω αυτονομία τώρα.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2473454

 

http://ak.hiddenbytes.org/

Edited by orion79
Extra Info
OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως όπως τα λέει ο @noisex είναι...Οι κερνελς αυτή την στιγμη δεν συγκρίνονται με τον stock σε ταχύτητα.
Link to comment
Share on other sites

Στοκ 4.4.1 .έβαλα touch control αλλά επειδή δεν θυμάμαι,όταν επιλεγεις ponury στοκ σου αλλάζει μονο τα modules για να δουλέψει ή σου βάζει πιο παλιό κερνελ;γτ φλασαρε κάτι κ έκανε reboot.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως κάποιο radio που να τα πηγαίνει καλύτερα με το 3g στη χώρα μας; Γενικά παρατηρώ ότι σε πολλά σημεία, δεν πιάνει καλό σήμα το 3g.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως κάποιο radio που να τα πηγαίνει καλύτερα με το 3g στη χώρα μας; Γενικά παρατηρώ ότι σε πολλά σημεία, δεν πιάνει καλό σήμα το 3g.

 

Το έχω παρατηρήσει και εγώ,αλλά δεν φταιει το radio,φταίει το σήμα της εταιρίας..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...