Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Δουλεύει με στοκ κερνελ? Σίγουρα? Υπάρχει κάποιος που το Έχει?, ρωτάω Γιατί ξέρω ότι δουλεύει μόνο με custom kernel Και όχι Και με όλους.Σου δίνεται όμως η δυνατότητα να κατεβάσεις έναν τροποποιημένο από τον dev στοκ κερνελ.

Το λέω γιατί πήγα να το βάλω με στοκ αλλά δεν δούλευε, αλλά είχα αρτ αν θυμάμαι καλά.

 

Για τον @gleft που ρωτάει αρτ ή νταλβικ, αν δουλεύουν οι εφαρμογές που θες με αρτ, τότε αρτ.Εγώ όμως επειδή ηθελα gravity box αναγκαστικά έχω dalvik.

 

Όπως ακριβώς το περιγράφεις δουλεύει. Εάν είσαι στον στοκ kernel σου κατεβάζει και φλασάρει έναν τροποποιημένο. Εξακολουθεί να είναι στοκ. Απλώς έχει ενεργοποιημένα τα modules που χρειάζεται η εφαρμογή.

Μια χαρά παίζει με art.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια την βοηθεια σας γιατι κολλησα στην εγκατασταση της purity και ενω περναω κανονικα την ρομ και τα γκαπς μετα ανοιγει το τηλεφωνο σαν να εχει την στοκ ρομ περναει το σταδιο με τις κουκιδες αναβαθμιζει τις εφαρμογες και μετα κανει ρεσταρτ παλι κουκιδες και κολλαει εκει...να πω οτι περασα την ρομ και με wipe και χωρις και παλι τα ιδια
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει με στοκ κερνελ? Σίγουρα? Υπάρχει κάποιος που το Έχει?, ρωτάω Γιατί ξέρω ότι δουλεύει μόνο με custom kernel Και όχι Και με όλους.Σου δίνεται όμως η δυνατότητα να κατεβάσεις έναν τροποποιημένο από τον dev στοκ κερνελ.

Το λέω γιατί πήγα να το βάλω με στοκ αλλά δεν δούλευε, αλλά είχα αρτ αν θυμάμαι καλά.

 

Για τον @gleft που ρωτάει αρτ ή νταλβικ, αν δουλεύουν οι εφαρμογές που θες με αρτ, τότε αρτ.Εγώ όμως επειδή ηθελα gravity box αναγκαστικά έχω dalvik.

 

Ναι παίζει με stock, αυτή ακριβώς ήταν η περίπτωσή μου και μου έκανε εντύπωση γιατί και εγώ νόμιζα ότι είναι προνόμιο των custom kernels μόνο. Ωστόσο, αν δεν θέλεις να πληρώσεις η free έκδοση είναι πρακτικά άχρηστη κατά τη γνώμη μου, τι να το κάνεις μόνο το Slide2Wake χωρίς Slide2Lock και setonboot; Γιαυτό θα φλασάρω κάποιον custom kernel που έχει ενσωματώσει ολόκληρο το Touch Control.

 

παιδια την βοηθεια σας γιατι κολλησα στην εγκατασταση της purity και ενω περναω κανονικα την ρομ και τα γκαπς μετα ανοιγει το τηλεφωνο σαν να εχει την στοκ ρομ περναει το σταδιο με τις κουκιδες αναβαθμιζει τις εφαρμογες και μετα κανει ρεσταρτ παλι κουκιδες και κολλαει εκει...να πω οτι περασα την ρομ και με wipe και χωρις και παλι τα ιδια

 

Εγώ την πέρασα εχθές, όντας σε stock 4.4. Αρχικά έκανα μόνο wipe dalvik/cache και μου έβγαζε force close σε όλες τις google εφαρμογές. Οπότε μπήκα πάλι recovery, τράβηξα ένα wipe data partition/factory reset και μετά μπήκε σωστά.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Ναι παίζει με stock, αυτή ακριβώς ήταν η περίπτωσή μου και μου έκανε εντύπωση γιατί και εγώ νόμιζα ότι είναι προνόμιο των custom kernels μόνο. Ωστόσο, αν δεν θέλεις να πληρώσεις η free έκδοση είναι πρακτικά άχρηστη κατά τη γνώμη μου, τι να το κάνεις μόνο το Slide2Wake χωρίς Slide2Lock και setonboot; Γιαυτό πάω θα φλασάρω κάποιον custom kernel που έχει ενσωματώσει ολόκληρο το Touch Control.

 

οταν λες στοκ,εννοεις χωρις τον τροποποιημενο?

anyway,νομιζω οτι και custom να βαλεις παλι θες την Paid για τους λογους που θες,εκτος και αν εχεις βρει καποιον που εχει ολο το touchcotrol δωρεαν. στην 4.3 που ειχα franco ηθελε ξεχωριστα την εφαρμογη,τα Module Που λεμε,ειναι για να ειναι συμβατο το t/c με το kernel. πχ ο hell ειδα οτι τα εβγαλε, o semaphore οχι ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πέρασα εχθές, όντας σε stock 4.4. Αρχικά έκανα μόνο wipe dalvik/cache και μου έβγαζε force close σε όλες τις google εφαρμογές. Οπότε μπήκα πάλι recovery, τράβηξα ένα wipe data partition/factory reset και μετά μπήκε σωστά.
ποια gapps εβαλες? ηθελα να περασω τα minor μιας και δεν νεχω πολυ χωρο στο κινητο καθοτι 8αρι. μπορεις να βαλεις ενα λινκ για να δο αν κατεβασα τα σωστα ζιπ?
Link to comment
Share on other sites

οταν λες στοκ,εννοεις χωρις τον τροποποιημενο?

anyway,νομιζω οτι και custom να βαλεις παλι θες την Paid για τους λογους που θες,εκτος και αν εχεις βρει καποιον που εχει ολο το touchcotrol δωρεαν. στην 4.3 που ειχα franco ηθελε ξεχωριστα την εφαρμογη,τα Module Που λεμε,ειναι για να ειναι συμβατο το t/c με το kernel. πχ ο hell ειδα οτι τα εβγαλε, o semaphore οχι ακομα.

 

Εννοώ πρωτού βάλω την εφαρμογή ήμουν με stock kernel. Όταν την πέρασα με ρώτησε να κατεβάσει κάτι και έδωσα οκ, ενώ έκανε και reboot, ίσως να κατέβασε τον τροποποιημένο stock που λες δεν πρόσεξα τι έγραφε ακριβώς είναι η αλήθεια. Το νόημα μου ήταν ότι δεν χρειάζεται να έχεις απο πριν κάποιον custom μέσα για να παίξει σωστά όπως νόμιζα ως τώρα. Σχετικά με την εφαρμογή είμαι σίγουρος ότι με hells b38 στην 4.3 είχα πλήρη T/C λειτουργία και βέβαια δεν αγόρασα την εφαρμογή ούτε την "βρήκα" αλλού αρά μάλλον το είχε ενσωματώσει όλο ο Γερμανός. Γιαυτό λέω ότι θα ψάξω κάποιον αντίστοιχο kernel και για 4.4.

 

ποια gapps εβαλες? ηθελα να περασω τα minor μιας και δεν νεχω πολυ χωρο στο κινητο καθοτι 8αρι. μπορεις να βαλεις ενα λινκ για να δο αν κατεβασα τα σωστα ζιπ?

 

Έβαλα το FULL Complete Package (245 mb) για να είμαι σίγουρος. Εδώ: http://www.androidfilehost.com/?fid=23212708291681724

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2546120 Αυτά τα έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι χρήσιμα;
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει Purity, την οποία εμπιστεύομαι από τότε που είχα Galaxy Nexus, και hells kernel. Screen on time φτανω με το ζόρι 3 ώρες. Είναι φυσιολογικό αυτό; περίμενα λίγο παραπάνω!
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει Purity, την οποία εμπιστεύομαι από τότε που είχα Galaxy Nexus, και hells kernel. Screen on time φτανω με το ζόρι 3 ώρες. Είναι φυσιολογικό αυτό; περίμενα λίγο παραπάνω!

 

Δώσε ένα Screenshot της κατανάλωσης.... 3 ώρες με art είναι πολύ λίγο

Link to comment
Share on other sites

Δώσε ένα Screenshot της κατανάλωσης.... 3 ώρες με art είναι πολύ λίγο

 

Θα στείλω τη νύχτα που 8α έχει πέσει η μπαταρία, γιατί το έβγαλα από την πρίζα πριν 3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε ένα Screenshot της κατανάλωσης.... 3 ώρες με art είναι πολύ λίγο

 

Υπάρχει κάποια τεχνική εξήγηση σύμφωνα με την οποία το ART πρέπει να καταναλώνει λιγότερη μπαταρία; Γιατί από τα λίγα ομολογουμένως που διάβασα, το πλεονέκτημα του έχει να κάνει κυρίως με την ομαλότερη-ταχύτερη εκτέλεση των εφαρμογών, δεν είδα κάτι για μπαταρία. Η τουλάχιστον, προσωπικά η διαφορά αυτονομίας μεταξύ Dalvik-ART δεν φαίνεται με τη δική μου χρήση. 2 μέρες έβγαζα και βγάζω +/- 4-6 ώρες ανάλογα και με τη χρήση.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2546120 Αυτά τα έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι χρήσιμα;

 

Nαι τα εχω βαλει. Η διαφορα ειναι ικανοποιητικη για μενα σε συνδιασμο με franco. Και οχι, δεν κανω benchmarks (εκει παει στο θεο η διαφορα).

Post may contain irony.
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει Purity, την οποία εμπιστεύομαι από τότε που είχα Galaxy Nexus, και hells kernel. Screen on time φτανω με το ζόρι 3 ώρες. Είναι φυσιολογικό αυτό; περίμενα λίγο παραπάνω!

 

Φίλε μου ποια gapps έβαλες; το δεύτερο βήμα που λέει στο xda μετά το φλασάρισμα της ρομ τι ακριβώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια τεχνική εξήγηση σύμφωνα με την οποία το ART πρέπει να καταναλώνει λιγότερη μπαταρία; Γιατί από τα λίγα ομολογουμένως που διάβασα, το πλεονέκτημα του έχει να κάνει κυρίως με την ομαλότερη-ταχύτερη εκτέλεση των εφαρμογών, δεν είδα κάτι για μπαταρία. Η τουλάχιστον, προσωπικά η διαφορά αυτονομίας μεταξύ Dalvik-ART δεν φαίνεται με τη δική μου χρήση. 2 μέρες έβγαζα και βγάζω +/- 4-6 ώρες ανάλογα και με τη χρήση.

 

μεχρι να στο εξηγησει καποιος ειδικος ή να βρεις καποιο σωστο αρθρο,(παντως εδω στο myphone εχει γινει συζητηση πανω στο θεμα). θα σου πω τι διαβασα και με τις γνωσεις που εχω σε προγραμματισμο μπορω να πω οτι ισχυει,αλλα σιγουρα παιζουν και αλλοι παραγοντες που δεν ξερω.

Αν οντως η διαφορα της dalvik με την art ειναι οτι η πρωτη καθε φορα που χρειαζετε να τρεξει μια εφαρμογη,την μεταγλωτιζει εκεινη την στιγμη,ενω η δευτερη(αρτ) το κανει μια φορα κατα την εγκατασταση( ή οταν γινεται εναλλαγη κατα το bootαρισμα της συσκευης) και το μεταγλωτισμενο κωδικα(εκτελεισμο αρχειο) το αποθηκευμη "μονιμα" στην μνημη,τοτε ναι δικαιολογητε η λιγοτερη καταναλωση και η ταχυτερη αποκριση και ο αυξημενος χωρος που χρειαζετε.

ο λογος που δικαιολογηται ειναι οτι οταν εισαι με dalvik καθε φορα που ανοιγεις μια εφαρμογη ο δουλευει ο μεταγλωτιστης,ενω στην αρτ δεν γινεται.

 

οπως,ομως, ειπα δεν ξερω αν η διαφορα μεταξυ dalvik και αρτ ειναι σιγουρα αυτη που σου περιγραφω.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη διαφορά είναι αυτή που περιέγραψες

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ποια gapps έβαλες; το δεύτερο βήμα που λέει στο xda μετά το φλασάρισμα της ρομ τι ακριβώς είναι;

 

Έβαλα τo "Full Complete Package" . Έχει πολλά gapps, αλλά τα σβήνεις μετά όσα δε θες. Το δεύτερο βήμα είναι αν έχει κάποιο fix διαθέσιμο το rom να το flashαρεις. Αυτή τη στιγμή δεν έχει, άρα το αγνοείς!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το συζητάγαμε, πέρασα hells-core b42 kk και απολαμβάνω πλήρες Touch Control. Με τη διαφορά ότι το ονομάζει "Screen Wake Control" κ οι επιλογές είναι "Sweep 2 Wake" και "Sweep 2 Sleep" αλλά πρακτικά είναι το ίδιο πράγμα που κάνει και η εφαρμογή του Touch Control και δωρεάν. Στο thread διαβάζω καλά σχόλια σαν απόδοση οπότε ίσως να μείνω με αυτόν για καιρό αν δεν κάνει τίποτα περίεργα.

 

Παραθέτω και το link επειδή είναι στο Nexus 4 General και όχι στα development: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2495373

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το συζητάγαμε, πέρασα hells-core b42 kk και απολαμβάνω πλήρες Touch Control. Με τη διαφορά ότι το ονομάζει "Screen Wake Control" κ οι επιλογές είναι "Sweep 2 Wake" και "Sweep 2 Sleep" αλλά πρακτικά είναι το ίδιο πράγμα που κάνει και η εφαρμογή του Touch Control και δωρεάν. Στο thread διαβάζω καλά σχόλια σαν απόδοση οπότε ίσως να μείνω με αυτόν για καιρό αν δεν κάνει τίποτα περίεργα.

 

Παραθέτω και το link επειδή είναι στο Nexus 4 General και όχι στα development: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2495373

 

Το sweep To wake ούτως ή άλλως δωρεάν είναι.... Το double tap δεν είναι! Εγώ γι αυτό πλήρωσα την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

οκ, εγω κυριως για το slide/sweep 2 wake + sleep ενδιαφερομουν, το double tap δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα, οποτε με τον hells φαινεται οτι κανω τη δουλεια μου.
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

με εχει σπασει τα ωευρα η purity δεν λεει να μει με τπτ...την εγκαθιστα και κολλαει στα κυκλακια της στοκ ρομ. εχει σχεση το οτι την κατεωαζω απο το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση, εσεις με 4.4, ειστε με dalvic η με art;

 

Λόγω του ότι έχω την 8αρα εξαίρεση του κινητού, είμαι με dalvik γιατί η art δεύτερο κάποιο από χωριό της συσκευής.

Οι περισσότεροι πάντως με 16άρια και από τη στιγμή που οι εφαρμογές που τρέχουν είναι συμβατές με art, χρησιμοποιούν φυσικά art.

 

 

 

Για hells-core και franco τη γνώμη έχετε; Ποιος είναι πιο καλός;

 

Έχω αγορασμένη την εφαρμογή του Franco, αλλά την κατανάλωση που έχω με hell (~4.5 ώρες SOT, 18 ώρες on battery, σχεδόν συνέχεια με Wi-Fi, ελάχιστο 3G) δεν βρήκα στον Πορτογάλο...

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

με εχει σπασει τα ωευρα η purity δεν λεει να μει με τπτ...την εγκαθιστα και κολλαει στα κυκλακια της στοκ ρομ. εχει σχεση το οτι την κατεωαζω απο το κινητο?

 

Τι να σου πω... Εγώ έμαθα με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο, δηλαδή πέρασμα στην SD και φλασάρισμα από recovery και έτσι τα κάνω όλα. Αυτά τα "OTA" updates, όταν πρόκειται για ROM, λειτουργικό ή οτιδήποτε σχετικό τα αποφεύγω για να μην τρέχω αργότερα. Έτσι πέρασα και την Purity η οποία μπήκε χωρίς κανένα πρόβλημα (με Factory reset και τα υπόλοιπα wipes).

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... Εγώ έμαθα με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο, δηλαδή πέρασμα στην SD και φλασάρισμα από recovery και έτσι τα κάνω όλα. Αυτά τα "OTA" updates, όταν πρόκειται για ROM, λειτουργικό ή οτιδήποτε σχετικό τα αποφεύγω για να μην τρέχω αργότερα. Έτσι πέρασα και την Purity η οποία μπήκε χωρίς κανένα πρόβλημα (με Factory reset και τα υπόλοιπα wipes).

 

+1 πάντα έτσι περνάω νέες ρομ

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με την beergang ( α ρε carbon τι μας κάνεις ). Τις τελευταίες ημέρες μου παρουσιάζει στην κατανάλωση την μπαταρίας από 25% έως 35% , πρώτο στην λίστα ακόμα και από την οθόνη !

Το κουφό είναι ότι δεν έχει αλλάξει κάτι από την συνηθισμένη χρήση που του εκανα.... ( δεδομένα και wifi ανοίγουν όταν τα χρειάζομαι )

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με την beergang ( α ρε carbon τι μας κάνεις ). Τις τελευταίες ημέρες μου παρουσιάζει στην κατανάλωση την μπαταρίας από 25% έως 35% , πρώτο στην λίστα ακόμα και από την οθόνη !

Το κουφό είναι ότι δεν έχει αλλάξει κάτι από την συνηθισμένη χρήση που του εκανα.... ( δεδομένα και wifi ανοίγουν όταν τα χρειάζομαι )

 

Ποιό σου παρουσιάζει πρώτο? Δεν κατάλαβα? :p

 

Εγώ έχω πρόβλημα στην κατανάλωση με το Google Search... Με όλα stock....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...