Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

help! παιδεύομαι αρκετη ωρα σημερα με το nexus 4

να ρωτησω ειχα το nexus s και οταν ηθελα να αλλαξω ρομ εκανα το εξης εμπαινα στο clockworkmod recovery εκανα τα σχετικα wipe και format και στο τελος mount usb storage, εβλεπε ο υπολογιστης το κινητο περναγα την ρομ- gapps στο κινητο , και install

 

τωρα στο nexus 4 πρωτο προβλημα δεν λειτουργει το mount usb storage , λυση βρηκα με το fastboot και την εντολη adb push ονομαρομ.zip /sdcard/. ειναι σωστο ?

δευτερο εκανα install 2 διαφορετικες ρομ και μενει το κινητο στο boot animation γιατι??

 

μπορει να μου πει καποιος τα βηματα για το πως περναμε μια ρομ σωστα??

 

Σωστά με το adb push. Βάζεις ρομ και gapps κάνεις factory reset, wipe cache, wipe dalvik cache, format /system και φλασαρεις τα ζιπ.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συγκρινω τον 198 με τον 197 και 196.Στους προηγουμενους το scroling σε εφαρμογες,launcher κτλπ ε είχε αρκετά κολληματακια,ενω ο στοκ κυλαγε άψογα..Με τον 198 δεν έχω δει κάτι τέτοιο είναι παντού smooth.Μένει να δω απο μπαταρία τι κανει..

 

Τελικά σε μένα μετά από 2-3 μέρες χρήσης με τον 198, δεν μπορώ να πω ότι είδα καμία διαφορά από τον 194 ή 197.

Όλα τρέχουν οκ σε σύστημα που δεν δεν έχει γίνει wipe data από το 4.2.2

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε μένα μετά από 2-3 μέρες χρήσης με τον 198, δεν μπορώ να πω ότι είδα καμία διαφορά από τον 194 ή 197.

Όλα τρέχουν οκ σε σύστημα που δεν δεν έχει γίνει wipe data από το 4.2.2

 

Τι να πω εγώ πάντως έχω δει διάφορα σε ταχύτητα scrolling σε σχέση με τον 196..Επίσης ο 198 έχει καλύτερη μπαταρία απο τον μαμά κατα την γνώμη μου,ίσως λογο uv..

Link to comment
Share on other sites

Με Purity και δύο διαφορετικούς kernel (Hells αρχικά και AK 227 εδώ και δύο μέρες) μου έχει παρουσιάσει και με τους δύο το εξής: Αμέσως μετά από φρέσκια εκκίνηση, το digitizer μοιάζει να είναι νεκρό. Δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις το τηλ. ή να πατήσεις οποιοδήποτε soft key. Δουλεύουν μόνο τα Power κ Volume keys. Την πρώτη φορά μετά από ενα reboot έστρωσε. Τη δεύτερη μετά από 2-3 reboot συνέχιζε το ίδιο οπότε έκανα ένα wipe dalvik/cache και ήρθε στα ίσια του.

 

Δηλαδή αν έχω κάνει 10 boots συνολικά με Purity, μου το έκανε στα 2. Αρχικά νόμιζα ότι ήταν θέμα hells αλλά κ με AK τα ίδια. Όμως αυτό είχε γίνει και με PA 3.99 με 4.3 και hells. Το μόνο κοινό που βλέπω σε αυτά τα 3 διαφορετικά config, είναι το ενεργοποιημένο Sweep2Wake που είχα πάντα. Να φταίει άραγε αυτό;

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

μαλλον αυτό φταίει η τα βολτς..τσεκαρε τα μηπως ειναι αρκετά χαμηλά..μου το έχει κάνει εμένα και χωρις το touchwake,ανεβασα τα βολτς και ηταν οκ..
Link to comment
Share on other sites

Με Purity και δύο διαφορετικούς kernel (Hells αρχικά και AK 227 εδώ και δύο μέρες) μου έχει παρουσιάσει και με τους δύο το εξής: Αμέσως μετά από φρέσκια εκκίνηση, το digitizer μοιάζει να είναι νεκρό. Δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις το τηλ. ή να πατήσεις οποιοδήποτε soft key. Δουλεύουν μόνο τα Power κ Volume keys. Την πρώτη φορά μετά από ενα reboot έστρωσε. Τη δεύτερη μετά από 2-3 reboot συνέχιζε το ίδιο οπότε έκανα ένα wipe dalvik/cache και ήρθε στα ίσια του.

 

Δηλαδή αν έχω κάνει 10 boots συνολικά με Purity, μου το έκανε στα 2. Αρχικά νόμιζα ότι ήταν θέμα hells αλλά κ με AK τα ίδια. Όμως αυτό είχε γίνει και με PA 3.99 με 4.3 και hells. Το μόνο κοινό που βλέπω σε αυτά τα 3 διαφορετικά config, είναι το ενεργοποιημένο Sweep2Wake που είχα πάντα. Να φταίει άραγε αυτό;

 

Κι εγώ είχα ακριβώς την ίδια συμπεριφορά και με άλλους κέρνελς.Αυτό συνέβαινε όταν είχα το τριξτερ μοντ σε run on boot και το s2w ενεργοποιημένο.Μιλάμε να σκάει σουπερ σημαντικό τηλεφώνημα και να μην μπορώ να απαντήσω την κλήση και να πρέπει να κάνω ρρ..δράμα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα ακριβώς την ίδια συμπεριφορά και με άλλους κέρνελς.Αυτό συνέβαινε όταν είχα το τριξτερ μοντ σε run on boot και το s2w ενεργοποιημένο.Μιλάμε να σκάει σουπερ σημαντικό τηλεφώνημα και να μην μπορώ να απαντήσω την κλήση και να πρέπει να κάνω ρρ..δράμα

 

Ακριβως το ίδιο επαθα σήμερα!!εγώ έχω στοκ Ρομ κ στοκ κερνελ αλλά με module για double tap.αυτό πρεπει να φταίει

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό φταίει παιδιά, δεν πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το s2w στο boot, το είπε ο ak στο xda στο αντίστοιχο thread, εγώ το έχω απενεργοποιημένο στο trickster και το ενεργοποιώ αυτόματα με καθυστέρηση 30sec μέσω tasker

 

link: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2473454&page=257

Edited by eurochild
Nexus 4 / powered by hells-Core kernel
Link to comment
Share on other sites

Άντε το βρήκαμε τουλάχιστον. Μέσω tasker όταν λες, εννοείς την επιλογή "Καθυστέρηση/Delay" του set on boot του Trickster?
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Έχω 4.4 το έχω περάσει από toolkit, βρήκα στο net ένα αρχείο για το update 4.4.2 με όνομα " 4f6d2fc7377dbb48caecaa658bb139da2b063b33.signed-occam-KOT49H-from-KRT16S.4f6d2fc7.zip" απλά το φλασάρω από το tmw ;
Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Έχω 4.4 το έχω περάσει από toolkit, βρήκα στο net ένα αρχείο για το update 4.4.2 με όνομα " 4f6d2fc7377dbb48caecaa658bb139da2b063b33.signed-occam-KOT49H-from-KRT16S.4f6d2fc7.zip" απλά το φλασάρω από το tmw ;

 

Πρεπει να εισαι τελειως stock απο kernel και ρομ.

Μετα φλασαρεις με τελευταιο twrp.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άντε το βρήκαμε τουλάχιστον. Μέσω tasker όταν λες, εννοείς την επιλογή "Καθυστέρηση/Delay" του set on boot του Trickster?

 

Όχι, έχω 20sec delay στο trickster και το παρακάτω setup στο tasker με delay 25sec

 

Screenshot_2013-12-11-21-14-55.png Screenshot_2013-12-11-21-15-01.png

 

* echo 1 > /sys/android_touch/sweep2wake

Nexus 4 / powered by hells-Core kernel
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες ώρες τρέχω CM 11.0 ( cm-11-20131210-NIGHTLY-mako) μετά από clean install. Βλέπω μεγάλη διαφορά στην απόκριση, αλλά στην μπαταρία μία από τα ίδια σε σχέση με το CM 10.2. Πάντως λίγο καλύτερα αισθάνομαι και το WiFi. Θα πειραματιστώ λίγο ακόμη...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε μια εναλλακτική εφαρμογή του touch control. Φαίνεται να έχει ενδιαφέρον...

Δεν είμαι σε pc για να δώσω απ'ευθείας link. Κάντε search στο play store "gravity screen on / off".

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες ώρες τρέχω CM 11.0 ( cm-11-20131210-NIGHTLY-mako) μετά από clean install. Βλέπω μεγάλη διαφορά στην απόκριση, αλλά στην μπαταρία μία από τα ίδια σε σχέση με το CM 10.2. Πάντως λίγο καλύτερα αισθάνομαι και το WiFi. Θα πειραματιστώ λίγο ακόμη...

 

Και εγω σε Cm 11 ειμαι. Η μονο αρνητική εντυπωση ειναι ο browser που εχει ενσωματωμενο.

Kολλαει, δεν κανει "σωστό" ζουμ κτλ.

Να φανταστεις ο Chrome ειναι καλύτερος! Που φτασαμε... :P

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε μια εναλλακτική εφαρμογή του touch control. Φαίνεται να έχει ενδιαφέρον...

Δεν είμαι σε pc για να δώσω απ'ευθείας link. Κάντε search στο play store "gravity screen on / off".

 

Το δούλεψε ς;το βαλα στα γρήγορα αλλά δεν μου άρεσε να ανοίγει η οθόνη με sensors.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα μεν ,αλλά θα έλεγα για αυτούς που δεν έχουν nexus, αρα και δυνατότητα για την t/c

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα μεν ,αλλά θα έλεγα για αυτούς που δεν έχουν nexus, αρα και δυνατότητα για την t/c

 

Σωστός.

Να ρωτησω μιας κ δεν απαντηθηκε.με στοκ κερνελ αμα κατεβάσεις απο touch control στοκ ponury ειναι ο ίδιος στοκ ή κατεβάζει κάνα παλιό;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

Να ρωτησω μιας κ δεν απαντηθηκε.με στοκ κερνελ αμα κατεβάσεις απο touch control στοκ ponury ειναι ο ίδιος στοκ ή κατεβάζει κάνα παλιό;

 

Νομίζω ότι δεν κατεβάζει παλιό, το είχαν ποστάρει στο τοπικ της εφαρμογής στο xda πριν από λίγες ημέρες

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενω είχα την cataclysm 4.4, σήμερα μου ήρθε μήνυμα απο vodafone οτι εφτασα στο 80% του πακέτου δεδομένων.

 

Ανοίγω και τι να δω, προσπαθουσε συνεχως να κάνει google update απο τα data ρε γμτ και μου κάψε 1,2 giga απο data.

 

Αυτά δεν υποτίθεται οτι ελεγχονται και κανει google update μονο απο wifi

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος ο οποίος χρησιμοποιεί το TouchControl (έχει επιλογή για doubletap2wake), να μου πει αν για να λειτουργήσει απαιτεί τον συνδυασμό με κάποιον συγκεκριμένο kernel, ή αν λειτουργεί ανεξαρτήτως ποιον kernel έχεις εγκατεστημένο;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος ο οποίος χρησιμοποιεί το TouchControl (έχει επιλογή για doubletap2wake), να μου πει αν για να λειτουργήσει απαιτεί τον συνδυασμό με κάποιον συγκεκριμένο kernel, ή αν λειτουργεί ανεξαρτήτως ποιον kernel έχεις εγκατεστημένο;

 

υπάρχουν πολλοί κέρνελ που την υποστηρίζουν, franko, hells και νομίζω και ο stock πλέον, πρέπει να είσαι ρουτ όμως

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλοί κέρνελ που την υποστηρίζουν, franko, hells και νομίζω και ο stock πλέον, πρέπει να είσαι ρουτ όμως

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, ή εφαρμογή χρειάζεται συνδυασμό με κάποιον συγκεκριμένο kernel, αλλά πλέον είναι πολλοί αυτοί που την υποστηρίζουν, οπότε κι εγώ με hells δεν θα έχω πρόβλημα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, ή εφαρμογή χρειάζεται συνδυασμό με κάποιον συγκεκριμένο kernel, αλλά πλέον είναι πολλοί αυτοί που την υποστηρίζουν, οπότε κι εγώ με hells δεν θα έχω πρόβλημα.

 

όχι δεν θα έχεις, άνοιξε το internet , θα κατεβάσει κάποιο module και μετά είσαι οκ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...