Jump to content

Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό μου Sumsung SIII GT-18190 μου βγάζει συνεχώς στην αρχική οθόνη το μήνυμα "Η αρχική touchwiz διακόπηκε". Μαύριζε η οθόνη και το έβγαζε συνεχώς. Κολλούσε και δεν μπορούσα να κάνω σχεδόν τίποτα.

 

Έβγαλα την μπαταρία και συνήλθε. Αλλά δεν ξέρω πού οφείλεται και πώς να το προλάβω στο μέλλον.

 

Ευχαριστώ

 

Η αρχική Touchwiz είναι ουσιαστικά ο Launcher σου, το περιβάλλον που βλέπεις όταν ανοίγει η συσκευή σου. Δεν πιστεύω πως θα στο κάνει ξανά αλλά σε περίπτωση που τύχει θα σου συνιστούσα με το αριστερό πλήκτρο αφής να μπεις στις ρυθμίσεις της συσκευής, Διαχείριση Εφαρμογών, τέρμα δεξιά καρτέλα Όλα, επιλέγεις Αρχική Touchwiz και κάνεις εκκαθάριση δεδομένων.

Αν δεν γίνεται όλο αυτό μπορείς να μπεις από υπολογιστή στο site του Play Store με το λογαριασμό της google που έχεις στη συσκευή σου και να εγκαταστήσεις έναν οποιονδήποτε launcher για να μην σου πετάει σφάλμα μέχρι να κάνεις τη παραπάνω διαδικασία.

 

Δεν είναι πάντως κάτι ανησυχητικό, κάτι κόλλησε προφανώς και γι' αυτό και τα συνεχόμενα σφάλματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η αρχική Touchwiz είναι ουσιαστικά ο Launcher σου, το περιβάλλον που βλέπεις όταν ανοίγει η συσκευή σου. Δεν πιστεύω πως θα στο κάνει ξανά αλλά σε περίπτωση που τύχει θα σου συνιστούσα με το αριστερό πλήκτρο αφής να μπεις στις ρυθμίσεις της συσκευής, Διαχείριση Εφαρμογών, τέρμα δεξιά καρτέλα Όλα, επιλέγεις Αρχική Touchwiz και κάνεις εκκαθάριση δεδομένων.

Αν δεν γίνεται όλο αυτό μπορείς να μπεις από υπολογιστή στο site του Play Store με το λογαριασμό της google που έχεις στη συσκευή σου και να εγκαταστήσεις έναν οποιονδήποτε launcher για να μην σου πετάει σφάλμα μέχρι να κάνεις τη παραπάνω διαδικασία.

 

Δεν είναι πάντως κάτι ανησυχητικό, κάτι κόλλησε προφανώς και γι' αυτό και τα συνεχόμενα σφάλματα.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση και τον καθησυχασμό! Έκανα την εκκαθάριση και φαίνεται να πέτυχε!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Έχω στα χέρια μου ένα s3 mini γαλλικό με κλεδωμένη sim από την SFR (δηλαδή δεν δέχεται την ελληνική)...

Αν περάσω μέσω odin την ελληνική έκδοση του android θα δουλεύει με ελληνική sim;

 

Για να γλυτώσω τις ερωτήσεις... το κινητό δεν κλάπηκε, απλώς ένας φίλος μου το χρησιμοποιούσε εκεί και τώρα που ήρθε εδώ δεν μπορεί να το δουλέψει με την ελληνική sim.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιος καλός launcher το τηλέφωνο;

 

Καλύτερα να ρωτήσεις στο σωστό θέμα .

Android - Εφαρμογές: Launchers

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, έχω το τηλέφωνο,αρκετό καιρό και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα.Το αγόρασα μετά την πατάτα που έκανα και αναβάθμισα σε 4.1 το 9070.Μου έσπασε τα νεύρα,το έβαλα στη ναυθαλίνη και πήρα το s3mini.Προχθές μου έβγαλε ότι υπάρχει νέα αναβάθμιση λογισμικού.Άρχισε να την κατεβάζει,αλλά το ακύρωσα,διότι φοβήθηκα μην πάθω τα ίδια με το 9070.Έκλεισα και τις αυτόματες ενημερώσεις.Παρακαλώ,αν κάποιος φίλος την κατέβασε ας μου απαντήσει ποια είναι και πώς είναι η συμπεριφορά του τηλεφώνου.Υπ όψιν το δικό μου φοράει 4.1.2.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

έχω ένα s3mini απείραχτο (πιο μαμα δεν γίνεται), 13 μηνών, το οποίο τις τελευταίες μέρες έχει πολύ περίεργη συμπεριφορά.

Για παράδειγμα χθες βγήκε από τη φόρτιση (100%) σε 4 ώρες με λίγες κλήσεις (περίπου 40 λεπτά) έφτασε στο 56%, ενώ μέσα σε λίγα λεπτά

έκλεισε και ανοίγοντας έδειχνε 4% και ξανάκλεισε πριν καν φορτώσει τα πάντα.

Στο παρακάτω screenshot φαίνεται η συμπεριφορά του προχθές. (από το 50κατί έπεσε στο 26% με ένα reboot)

Έβγαλα μπαταρία και ήταν ελαφρώς φουσκωμένη.

Τι παίζει? Πιστεύω μπαταρία αλλά τα φτύσε στους 13 μήνες? Μήπως είναι τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, έχω το τηλέφωνο,αρκετό καιρό και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα.Το αγόρασα μετά την πατάτα που έκανα και αναβάθμισα σε 4.1 το 9070.Μου έσπασε τα νεύρα,το έβαλα στη ναυθαλίνη και πήρα το s3mini.Προχθές μου έβγαλε ότι υπάρχει νέα αναβάθμιση λογισμικού.Άρχισε να την κατεβάζει,αλλά το ακύρωσα,διότι φοβήθηκα μην πάθω τα ίδια με το 9070.Έκλεισα και τις αυτόματες ενημερώσεις.Παρακαλώ,αν κάποιος φίλος την κατέβασε ας μου απαντήσει ποια είναι και πώς είναι η συμπεριφορά του τηλεφώνου.Υπ όψιν το δικό μου φοράει 4.1.2.

 

Είναι πάλι η 4.1.2. Εγώ πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

έχω ένα s3mini απείραχτο (πιο μαμα δεν γίνεται), 13 μηνών, το οποίο τις τελευταίες μέρες έχει πολύ περίεργη συμπεριφορά.

Για παράδειγμα χθες βγήκε από τη φόρτιση (100%) σε 4 ώρες με λίγες κλήσεις (περίπου 40 λεπτά) έφτασε στο 56%, ενώ μέσα σε λίγα λεπτά

έκλεισε και ανοίγοντας έδειχνε 4% και ξανάκλεισε πριν καν φορτώσει τα πάντα.

Στο παρακάτω screenshot φαίνεται η συμπεριφορά του προχθές. (από το 50κατί έπεσε στο 26% με ένα reboot)

Έβγαλα μπαταρία και ήταν ελαφρώς φουσκωμένη.

Τι παίζει? Πιστεύω μπαταρία αλλά τα φτύσε στους 13 μήνες? Μήπως είναι τίποτα άλλο?

Αν η μπαταρία είναι φουσκωμένη τότε θέλει αλλαγή ,δεν έχει σημασία αν έχουν περάσει 5 ή 15 μήνες ,το μόνο παρήγορο ειναι οτι με λίγα χρήματα παίρνεις καινούργια .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

έχω ένα s3mini απείραχτο (πιο μαμα δεν γίνεται), 13 μηνών, το οποίο τις τελευταίες μέρες έχει πολύ περίεργη συμπεριφορά.

Για παράδειγμα χθες βγήκε από τη φόρτιση (100%) σε 4 ώρες με λίγες κλήσεις (περίπου 40 λεπτά) έφτασε στο 56%, ενώ μέσα σε λίγα λεπτά

έκλεισε και ανοίγοντας έδειχνε 4% και ξανάκλεισε πριν καν φορτώσει τα πάντα.

Στο παρακάτω screenshot φαίνεται η συμπεριφορά του προχθές. (από το 50κατί έπεσε στο 26% με ένα reboot)

Έβγαλα μπαταρία και ήταν ελαφρώς φουσκωμένη.

Τι παίζει? Πιστεύω μπαταρία αλλά τα φτύσε στους 13 μήνες? Μήπως είναι τίποτα άλλο?

 

Μπαταρία τέλος! 'Έτσι έγινε και με την δικιά μου. Στο service μου είπαν ότι αυτό συμβαίνει είτε από τον φορτιστή που μπορεί να δώσει περισσότερο ρεύμα ξαφνικά είτε από το ίδιο το κινητό που κάποια στιγμή ζόρισε πολύ την μπαταρία. Δυστυχώς η λύση είναι η καινούρια μπαταρία

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν γνωρίζει κάποιος: Επειδή τελευταία μου έκανε φοβερά κολλήματα ειδικά όταν ήμουν με 3G, πήγαν να κάνω επανεγκατάσταση λογισμικού με το ΚIES. Το κατέβασε κανονικά, εγκατέστησε τους drivers και ξαφνικά το KIES έβγαλε αποτυχία. Από τότε έχει κολλήσει το κινητό στο downloading do not turn of tαrget. Γνωρίζετε πως μπορεί να επανέλθει ή αν πρέπει να περιμένω; Φυσικά το ΚΙΕΣ έκλεισε.

 

Solved: Το πήγα σε download mode. το άφησα αρκετή ώρα, έβγαλα την μπαταρία, την ξαναέβαλα και λειτούργησε κανονικά. Καλού κακού και περισσότερο για δοκιμή, του επανέφερα τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και ξαναπέρασα τις ρυθμίσεις από backup που είχα.

Edited by vaggos
Link to comment
Share on other sites

Αν η μπαταρία είναι φουσκωμένη τότε θέλει αλλαγή ,δεν έχει σημασία αν έχουν περάσει 5 ή 15 μήνες ,το μόνο παρήγορο ειναι οτι με λίγα χρήματα παίρνεις καινούργια .

 

Μπαταρία τέλος! 'Έτσι έγινε και με την δικιά μου. Στο service μου είπαν ότι αυτό συμβαίνει είτε από τον φορτιστή που μπορεί να δώσει περισσότερο ρεύμα ξαφνικά είτε από το ίδιο το κινητό που κάποια στιγμή ζόρισε πολύ την μπαταρία. Δυστυχώς η λύση είναι η καινούρια μπαταρία

 

Πήραμε καινούργια μπαταρία και περιμένουμε να δούμε πως θα πάει, ευχαριστώ και τους δυο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάλι η 4.1.2. Εγώ πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά...

Καλησπέρα.

 

Απο αρχές του μήνα μου έχει έρθει και εμένα ενημέρωση να προβώ σε αναβάθμιση του Firmware.

Η συσκευή είναι σε 4.1.2 και συγκεκριμένα εχει το I8190NXXAMG1.

Λόγω του οτι η συσκευή έχει γίνει εισαγωγή από Γαλλία και όπως βρήκα σε αντίστοιχα site το νέο Firmware πρέπει να είναι το I8190NXXAND1.

Σε κάθε περίπτωση όμως δεν αλλάζει και παραμένει σε 4.1.2.

 

Σκέπτομαι να το αναβαθμίσω και μόλις το κάνω θα αναφέρω τυχών αλλαγές.

 

Σε εκτενέστερη αναζήτηση πάντως δεν βρήκα καμιά αναφορά για τι αλλαγές που περιέχει η νέα αναβάθμιση.

 

Δεν υπάρχει κάποιος που να την έχει κάνει να μας πει λεπτομέρειες?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον φευγω απο αυτο το τηλεφωνο σας εγκαταλειπω εμεινα με την δυσαρεστη εμπειρια οτι δεν αναβαθμιστικαμε ποτε στην 4.2.2 με την δυνατοτηα να περασουμε πολλες εφαρμογες. Τι θα συμβουλευα πειτε ναι στον maclaw και περαστε του τις νεες roms το τηλεφωνο θα παρει νεα πνοη ειλικρινα
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω για να διατηρήση τον ήχο κλήσης????έχω βάλει σε κάποιες επαφές και τον χάνει συνέχεια με συνέπεια να μην χτυπάει καν το κινητό.μου έχει σπάσει τα νεύρα, ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

εχω το s3 mini I8200N και μου γραφει ETL..απο που ειναι?

 

edit:το βρηκα απο Czech Republic ειναι.

PDA: I8200NXXUANC1

CSC: I8200NOXXANC1

MODEM: I8200NXXUANC1

 

αλλα υπαρχει μια εκδοση απο γερμανια που εγινε τον ιουνιο

PDA: I8200NXXUANE2

CSC: I8200NOXAANE2

MODEM: I8200NXXUANE2

 

μπορω να την περασω?θα δω διαφορες?η θα υπαρχει προβλημα?

Edited by kwstas193
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σε ένα s3 mini υπάρχουν ενεργές και η ελληνική και η αγγλικη στις γλώσσες εισαγωγής.

Στο πληκτρολόγιο δεν εμφανίζεται πλήκτρο αλλαγής γλώσσας (ούτε σύρσιμο στην μπάρα ούτε πλήκτρο αλλαγής).

Πως μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σε ένα s3 mini υπάρχουν ενεργές και η ελληνική και η αγγλικη στις γλώσσες εισαγωγής.

Στο πληκτρολόγιο δεν εμφανίζεται πλήκτρο αλλαγής γλώσσας (ούτε σύρσιμο στην μπάρα ούτε πλήκτρο αλλαγής).

Πως μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια

 

Θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου και από εκεί να τσεκάρεις ποιες γλώσσες θέλεις να χρησιμοποιείς. Όταν το κάνεις αυτό και επιστρέψεις στο πληκτρολόγιο θα δεις βελάκια στην μπάρα αριστερά και δεξιά. Έτσι θα αλλάζεις τις γλώσσες

 

Άλλο: Έχει έρθει σε κανέναν με Ελληνικό κινητό αναβάθμιση; Ήρθε σε μένα χθες από το kies. Ξέρει κανένας τι παίζει;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου και από εκεί να τσεκάρεις ποιες γλώσσες θέλεις να χρησιμοποιείς. Όταν το κάνεις αυτό και επιστρέψεις στο πληκτρολόγιο θα δεις βελάκια στην μπάρα αριστερά και δεξιά. Έτσι θα αλλάζεις τις γλώσσες

 

Άλλο: Έχει έρθει σε κανέναν με Ελληνικό κινητό αναβάθμιση; Ήρθε σε μένα χθες από το kies. Ξέρει κανένας τι παίζει;

 

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε με απεγκατάσταση του Noled. Άσχετο.... αλλά με κάποιο τρόπο αυτό έκανε την ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, με καλούν στο τηλέφωνο και ενώ η συσκευή είναι ενεργοποιημένη (ανοιχτή), στον καλούντα ενημερώνει ότι η συσκευή μου είναι απενεργοποιημένη όχι πάντα, αναγκάζομαι να κάνω συνέχεια επαννεκινήσεις αλλά το πρόβλημα παραμένει ενίοτε. Επίσης δεν λαμβάνω αυτόματα τα sms. Όταν κάποιος μου στέλνει sms δεν με ενημερώνει η συσκευή, παρά μόνον αν πατήσω το εικονίδιο με τα μηνύματα τότε μου εμφανίζονται τα νέα μηνύματα. Η ενημέρωση απο κάποιον ειδικό θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν συμβαίνει αυτό, μπορείς εσύ να πάρεις τηλέφωνο;

 

Δυστυχώς το παθαίνω και εγώ αυτό, όχι πολύ συχνά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Όταν συμβαίνει αυτό, μπορείς εσύ να πάρεις τηλέφωνο;

 

Δυστυχώς το παθαίνω και εγώ αυτό, όχι πολύ συχνά πάντως.

 

Ναι μπορώ να πάρω τηλέφωνο και όλες οι ενδείξεις της οθόνης δείχνουν ότι λειτουργεί (σήμα, wi-fi, gps κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εδώ έχουμε βρει κάποια λύση. Restart και είναι περδίκι... Δυστυχώς κάτι τέτοιες αστάθειες τις έχει το τηλέφωνο αυτό.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...