Jump to content

Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρόνια πολλα σε όλους!

ποιος θα μου δώσει το αρχείο για ροοτ σε έκδοση XXAMD3 ?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4442862&switched=true

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Σε ευχαριστώ αυτό το ποστ αναζητούσα :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήθελα να βάλω το CWM touch στο s3 mini, και πηγαίνοντας στο site του Clockwork Mod μου έδινε .img file για το κινητό μας (αλλά και για όλα τα άλλα).

Μιας και τώρα μαθαίνω τι και πώς, δεν έβρισκα τρόπο να το περάσω, αφού και ως zip file μου εμφάνιζε installation aborted.

 

Έτσι αποφάσισα να το μετατρέψω σε .tar και να το περάσω μέσα από το Odin. Η μετατροπή έγινε με το πρόγραμμα Cygwin με win8.1 x64 και ακολούθησα αυτόν τον οδηγό, μιας και δεν ήξερα τι εντολές να δώσω. http://www.w0lfdroid.com/2013/04/android-how-to-convert-img-recovery-to.html

 

Τέλος, για να μην χρειαστεί να το κάνετε και εσείς και να τρώτε τον χρόνο σας, θα βρείτε το αρχείο ανεβασμένο, έτοιμο για flash (ως PDA) με το Odin. To δοκίμασα και λειτουργεί άψογα.

https://mega.co.nz/#!TR9XnIYa!FcABHlAgwaBR6nORF8kIAUfIyoRlkgWxFfnyXyYYeiY

 

 

(δεν γινόταν να ανέβει στο forum)

 

 

να που μου ξαναχρειάστηκε :D το λίνκ λειτουργεί ακόμα για όποιον το θέλει, μιας και το έχω ανεβάσει εγώ από το account μου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά. Έχω την stock rom και σκεφτόμουν να περάσω κάποια άλλη (για CyanogenMod έλεγα) γιατί κάνει κάποια κολλήματα αλλά και επειδή δεν μου αρέσει και πολύ το touchwiz αλλά βλέπω ότι υπάρχουν διάφορα bugs.. Αξίζει να βάλω κάποια άλλη rom; Θα δω μεγάλη διαφορά από την stock σε ταχύτητα και αυτονομία; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά. Έχω την stock rom και σκεφτόμουν να περάσω κάποια άλλη (για CyanogenMod έλεγα) γιατί κάνει κάποια κολλήματα αλλά και επειδή δεν μου αρέσει και πολύ το touchwiz αλλά βλέπω ότι υπάρχουν διάφορα bugs.. Αξίζει να βάλω κάποια άλλη rom; Θα δω μεγάλη διαφορά από την stock σε ταχύτητα και αυτονομία; Ευχαριστώ!

 

Εγώ με Cyanogen 10.2 είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Μικροπροβληματκάκια υπάρχουν είναι η αλήθεια. Μου έχει κάνει κάποια restart (και η stock έκανε βέβαια) και όταν ανοίγω το poweramp μετά δεν λειτουργεί το κλείδωμα οθόνης (αλλά ξαναέβαλα widgetlocker οπότε δεν με ενοχλεί). Απο άποψη κατανάλωσης εγώ βλέπω ελαφρώς βελτιωμένη απόδοση απο την Stock. Γενικά έχω ακούσει πως υπάρχουν άλλες custom που στον τομέα της κατανάλωσης τα πάνε ακόμη καλύτερα. Εγώ όμως προς το παρόν δεν σκέφτομαι να την αλλάξω καθώς είναι σαφώς καλύτερη η εμπειρία χρήσης απο την stock. Ελάχιστο lag και αρκετά extra που διευκολύνουν τον χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω βάλει 2 φορές cyanogenmod. τη μια είχα πρόβλημα με τη μπαταρία και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι, και πριν 2 μέρες είπα να ξαναδοκιμάσω το 11. Στην αρχή δεν δούλευαν τα touch buttons του κινητού, έκανα και μια πατάτα με το recovery του maclaw και χρειάστηκε να το ξαναπεράσω.

Όταν πια δουλεύαν όλα και είπα "οκ, τελειώσαμε", μετά από λίγο το κινητό έκλεισε. Δεν έκανε restart, έκλεισε τελείως. Αυτό είναι το μοναδικό πράγμα που δεν θέλω να συμβαίνει. Έφαγε σουτ και γύρισα σε στοκ rooted, που δεν μου lagαρε ποτέ και που με το titanium και το greenify + nova launcher, απλά βαριέμαι να το κοιτάω πόσο καλά δουλεύει :p

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας χρονια παιδια.Σκεφτομαι αυριο με8αυριο να παω να το παρω και εγω.Διαβαζω το τοπικ εδω και πολυ καιρο και εχω δει απο πολλους να λενε για το ξυπνητυρι και την ο8ονη που ειναι ποιο γκρι σε καποιο σημειο και διαφορα αλλα.Υπαρχουν ακομα αυτα τα προβληματα?Σαν δευτερο κινητο 8α το εχω μιας και πουλησα το one mini.Απο μπαταρια ξερω οτι 8α 8ελει κα8ε μερα φορτιση με την χρηση που κανω εγω.Επειδη 8α το παρω 100€ καινουργιο [100€ εκπτωση εχω απο το media markt) κατεληξα σε αυτο.

Α και κατι ακομα! Διαβασα οτι nfc εχουν καποια αναλογα για ποια χωρα προοριζονται.Λογικα γερμανικο 8α ειναι το κινητο.θα εχει nfc?

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας χρονια παιδια.Σκεφτομαι αυριο με8αυριο να παω να το παρω και εγω.Διαβαζω το τοπικ εδω και πολυ καιρο και εχω δει απο πολλους να λενε για το ξυπνητυρι και την ο8ονη που ειναι ποιο γκρι σε καποιο σημειο και διαφορα αλλα.Υπαρχουν ακομα αυτα τα προβληματα?Σαν δευτερο κινητο 8α το εχω μιας και πουλησα το one mini.Απο μπαταρια ξερω οτι 8α 8ελει κα8ε μερα φορτιση με την χρηση που κανω εγω.Επειδη 8α το παρω 100€ καινουργιο [100€ εκπτωση εχω απο το media markt) κατεληξα σε αυτο.

Α και κατι ακομα! Διαβασα οτι nfc εχουν καποια αναλογα για ποια χωρα προοριζονται.Λογικα γερμανικο 8α ειναι το κινητο.θα εχει nfc?

 

Το i8190 δεν έχει NFC.... Το i8190N έχει....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία.. Όσο για τα ερωτήματά μου υπάρχουν ακόμα αυτά τα προβλήματα? Και να μην έχει nfc δεν με πειράζει και τόσο. Ποιό πολύ για την οθόνη προβληματίζομαι
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε ολους

ερωτησουλα πρεπει να αλλαξω καρτα sim για καποιο λογο απο τη vodafone;;; την εχω 6 μηνες και την ειχα σε απλο κινητο.

για 3g θελει άλλη κάρτα???

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε ολους

ερωτησουλα πρεπει να αλλαξω καρτα sim για καποιο λογο απο τη vodafone;;; την εχω 6 μηνες και την ειχα σε απλο κινητο.

για 3g θελει άλλη κάρτα???

ευχαριστω

 

Δεν νομίζω πως πλέον δίνουν κάρτες που να μην υποστηρίζουν 3G οπότε σίγουρα θα ναι 3G αυτή που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία.. Όσο για τα ερωτήματά μου υπάρχουν ακόμα αυτά τα προβλήματα? Και να μην έχει nfc δεν με πειράζει και τόσο. Ποιό πολύ για την οθόνη προβληματίζομαι

 

Δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα με την οθόνη

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν αλλά με αυτό το αρχείο το κινητό δεν κάνει ροοτ...Το προσπάθησα 3-4 φορές.

http://s20.postimg.org/tfe09cact/12334.jpg

 

Αν είναι εύκολο κάποιος να μου δώσει το σωστό αρχείο :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα εχθές μου εμφάνισε το κινητό μου ότι κοντεύει να γεμίσει η μνήμη. Παραξενεύτηκα διότι δεν έχω κατεβάσει και τόσες πολλές εφαρμογές. Ανακάλυψα ότι έχει δημιουργηθεί ένας φάκελος ονόματι offlineimages με 25.000 φωτογραφίες που δεν είαι δικές μου αλλά από internet. Ο φάκελος εμφανίζεται στην εσωτερική sd, μέσα στο φάκελο ενός application, του Greece News. Το θέμα είναι ότι το App αυτό έχω να το χρησιμοποιήσω πάρα πολύ καιρό ενώ οι φωτογραφίες που εμφανίζονται στο φάκελο δεν τις έχω κάνει access ποτέ, τις βλέπω δηλαδή πρώτη φορά. Το πρόβλημα είναι ότι οταν συνδέομαι με usb για να σβησω τις φωτογραφίες, ο explorer δεν τις εμφανιζει μεσα στο φακελο παρα βγαζει μονο εικονιδιο του φακού που ψάχνει τον φάκελο. Αναγκαζομαι προς το παρον να τις σβηνω από το κιμητο με το astra. Καμιά ιδέα;

 

A, καλή χρονιά και χρόνια πολλά

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα με την οθόνη

 

Χθες που το ειδα απο κοντα στο μαγαζι μια χαρα ηταν η ο8ονη.Απλα επειδη ειχε αναφερ8ει απο καποια παιδια κατι σελιδες ποιο πισω ειπα να ρωτησω μηπως ειχε βγει καμια ελλατωματικη παρτιδα.Αν το πετυχω σημερα σε ασπρο 8α το παρω αλλιως 8α το παραγγειλω

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαζω αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2406934 και ενημερώνω

με τον τρόπο αυτό και μετά απο restart εμφανίστηκε η επιλογη μετακινηση στην καρτα sd. Κατεβαζω το sygic και ενημερωνω αν μπορει να λειτουργησει.

Edited by tilaverboy
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλά με αυτό το αρχείο το κινητό δεν κάνει ροοτ...Το προσπάθησα 3-4 φορές.

Αν είναι εύκολο κάποιος να μου δώσει το σωστό αρχείο :)

 

Το kies το χρειάζεσαι μόνο για τους driver, μην περιμένεις να σου αναγνωρίσει την συσκευή, εγώ όταν το έκανα root, δεν χρησιμοποίησα το kies , το μόνο που έκανα ήταν να κατεβάσω τους driver της Samsung. Επειδή το έκανα root πέρσι, δεν θυμάμαι αν είχε το su ή το είχα κατεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Το kies το χρειάζεσαι μόνο για τους driver, μην περιμένεις να σου αναγνωρίσει την συσκευή, εγώ όταν το έκανα root, δεν χρησιμοποίησα το kies , το μόνο που έκανα ήταν να κατεβάσω τους driver της Samsung. Επειδή το έκανα root πέρσι, δεν θυμάμαι αν είχε το su ή το είχα κατεβάσει.

 

samsung galaxy core,κ samsung galaxy note2 εγιναν αναβαθμιση(οντας ρουταρισμενα κ τα 2)απο kies...

Link to comment
Share on other sites

Το kies το χρειάζεσαι μόνο για τους driver, μην περιμένεις να σου αναγνωρίσει την συσκευή, εγώ όταν το έκανα root, δεν χρησιμοποίησα το kies , το μόνο που έκανα ήταν να κατεβάσω τους driver της Samsung. Επειδή το έκανα root πέρσι, δεν θυμάμαι αν είχε το su ή το είχα κατεβάσει.

 

Ναι το ξέρω ότι χρειάζεται μόνο για τους οδηγούς.Απλά το πόσταρα για την έκδοση και μόνο καθώς ψάχνω το ρουταρισμένο αρχείο της συγκεκριμένης έκδοσης.Κατέβασα το αντίστοιχο από τον οδηγό που υπάρχει στο φόρουμ και δεν κάνει ροοτ..:(

Επειδή το είχα ξανακάνει ροοτ το su μου το εμφάνισε αλλά τώρα δεν βρίσκω τη ρουταρισμένη έκδοση να το ξανακάνω.

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλη χρόνια σε ολους. Συγγνώμη αν ξαναρωταω κάτι που έχει απαντηθεί ηδη, αλλά δεν προλάβαινε να διαβάσω το thread. Υπάρχει stock firmware για το τηλέφωνο που να μην έχει όλο αυτό το bloatware που έρχεται προεγκατεστημένο;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια. Προσφατα ειχα δωσει το samsung s3 mini σε ενα φιλο μου να μου περασει το cyanogenmod και αν και ψηθηκα στην αρχη τωρα κανω σκεψεις να ξαναγυρισω στα παλια γιατι δεν ενθουσιαστηκα και τοσο πολυ να πω την αληθεια γιατι τα original εχουν καποιες λεπτομεριες που με βολευαν περισσοτερο. Και λεω κατσε να γραψω εδω μηπως μπορει να μου πει καποιος τα ακριβη βηματα χωρις να κανω καμια πατατα και μετα να ψαξω σε ξενες σελιδες να το κανω μονος μου. Αλλωστε και απo την αλλη αν σκεφτω να το πουλησω καποια στιγμη μπορει ο αγοραστης να μην θελει το cyan αλλα τα original android. Ευχαριστω! :)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είχα ξανακάνει ροοτ το su μου το εμφάνισε αλλά τώρα δεν βρίσκω τη ρουταρισμένη έκδοση να το ξανακάνω.

 

Οι εκδόσεις όλες που έχει, είναι root (pre – rooted) . Επειδή το έχεις ξανακάνει, έλεγξε να μην τρέχει το kies, να ξεκινήσεις το odin ως administrator, άλλαξε θύρα μήπως αυτό επηρεάζει , μόλις μπεις σε download mode τότε σύνδεσε την συσκευή με το pc. Επίσης κάνε και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. (Εγώ πάντως όταν το είχα κάνει root είχα επιλέξει τον δεύτερο τρόπο).

Link to comment
Share on other sites

Οι εκδόσεις όλες που έχει, είναι root (pre – rooted) . Επειδή το έχεις ξανακάνει, έλεγξε να μην τρέχει το kies, να ξεκινήσεις το odin ως administrator, άλλαξε θύρα μήπως αυτό επηρεάζει , μόλις μπεις σε download mode τότε σύνδεσε την συσκευή με το pc. Επίσης κάνε και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. (Εγώ πάντως όταν το είχα κάνει root είχα επιλέξει τον δεύτερο τρόπο).

 

Δεν θέλω με τον δεύτερο τρόπο γιατί θα μετρήσει ο counter, επίσης σκέφτηκα να κάνω επαναφορά αλλά δεν έχω χρόνο για το back up των αρχείων...Θα προσπαθήσω και σε άλλη θύρα αν και μέχρι τώρα έχω φλασάρει με οντιν 5 φορές...

 

<ID:0/007> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> I8190XXAMD3_rooted.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/007> Odin v.3 engine (ID:7)..

<ID:0/007> File analysis..

<ID:0/007> SetupConnection..

<ID:0/007> Initialzation..

<ID:0/007> Get PIT for mapping..

<ID:0/007> Firmware update start..

<ID:0/007> boot.img

<ID:0/007> NAND Write Start!!

<ID:0/007> modem.bin

<ID:0/007> recovery.img

<ID:0/007> STE_boot1.img

<ID:0/007> STE_boot2.img

<ID:0/007> system.img

<ID:0/007> cache.img

<ID:0/007> hidden.img

<ID:0/007> RQT_CLOSE !!

<ID:0/007> RES OK !!

<ID:0/007> Completed..

<OSM> All threads completed. (succeed 1 / failed 0)

<ID:0/007> Removed!!

<ID:0/004> Added!!

Edited by panagis_89

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καμία αναβάθμιση θα πάρει η μεχρι την 4.1.2;; Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...