Jump to content

Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργεί το link2sd; Κάνω σύνδεση των εφαρμογών αλλά τα δεδομένα μένουν στο τηλέφωνο, δεν πάνε στην κάρτα. Έχω χωρίσει την κάρτα σε δυο μέρη και έχω κάνει προσάρτηση του δεύτερου μέρους.

Δυστυχώς δεν επιτρέπεται η μεταφορά εφαρμογών στη μνήμη SD.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς δεν επιτρέπεται η μεταφορά εφαρμογών στη μνήμη SD.

 

γνωριζεις πως γινεται το swap ?

Link to comment
Share on other sites

γνωριζεις πως γινεται το swap ?

 

για κοίταξε αυτά τα δυο link μήπως σε βοηθήσουν

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2180252

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2087497

 

Επειδή έχω καιρό να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή link2sd από ότι θυμάμαι έκανες partition την sd card με το MiniTool Partition Wizard Home Edition σε fat32, ext3, ext4 και μετά έτρεχες την εφαρμογή για να συνδέσεις το partition με την εφαρμογή.

Τώρα στο galaxy 3 νομίζω ότι το partition το έκανες από recovery.

Link to comment
Share on other sites

για κοίταξε αυτά τα δυο link μήπως σε βοηθήσουν

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2180252

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2087497

 

Επειδή έχω καιρό να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή link2sd από ότι θυμάμαι έκανες partition την sd card με το MiniTool Partition Wizard Home Edition σε fat32, ext3, ext4 και μετά έτρεχες την εφαρμογή για να συνδέσεις το partition με την εφαρμογή.

Τώρα στο galaxy 3 νομίζω ότι το partition το έκανες από recovery.

 

Μάλλον κατάλαβα τι γίνεται. Με το link2sd μεταφέρεται το apk της εφαρμογής και το lib. Εγώ νόμιζα πως μεταφέρονται και τα δεδομένα κάθε εφαρμογής, αλλά από οτι κατάλαβα αυτό δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος γιατι δεν μπορω να συνδεσω το galaxy s3 mini με bluetooth sony ericsson mw600??ουτε με s3 κανονικο συνεεται ενω με galaxy s συνδεται κανονικα.καμια ιδεα??
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κατάλαβα τι γίνεται. Με το link2sd μεταφέρεται το apk της εφαρμογής και το lib. Εγώ νόμιζα πως μεταφέρονται και τα δεδομένα κάθε εφαρμογής, αλλά από οτι κατάλαβα αυτό δεν γίνεται.

 

Μεταφέρεις τα link της εφαρμογής στο partition και τα τρέχεις από εκεί , αυτό γίνεται για να ελευθερώνεις ram, υπάρχει και μια εφαρμογή στο play λέγεται gl to sdcard δεν ξέρω αν σε εξυπηρετεί γιατί είναι για games

 

Γνωριζει καποιος γιατι δεν μπορω να συνδεσω το galaxy s3 mini με bluetooth sony ericsson mw600??ουτε με s3 κανονικο συνεεται ενω με galaxy s συνδεται κανονικα.καμια ιδεα??

 

και με s2 συνδεεται

Μήπως το ένα είναι v2.1 και το galaxy v4?

Edited by millernet
Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα site της ericsson και λεει τη λυση:οτι την πρωτη φορα που συνδεσαι ανοιγεις bt στο κιν και μετα ενω εχεις το bt στο οff πατας παρατεταμενα να ανοιξει ανοιγει και κει την παταμε ολοι...το αφηνουμε.ομως αυτο λεει θελει να το κρατας ακομη κανα 3δευτερολεπτα.

μονος μου ρωταω μονος μου απανταω......:)))

Link to comment
Share on other sites

H ΜB3 της Cosmote είναι απ'αυτές που έχω κάνει root, oπότε το πιο εύκολο είναι απλά να βάλεις αυτήν, ή και πιο καινούρια. Οι roms είναι με σειρά έκδοσης (το βλέπεις και από τα ονόματα πάνε αλφαβητικά, π.χ. η ME1 είναι 3 εκδόσεις πιο μπροστά από την MB3 - Β,C,D,E), και συνήθως όσο πιο καινούρια τόσο καλύτερη.

 

Αν κατάλαβα καλά και εγώ που είμαι Cosmote μπορώ να βάλω την I8190XXAME1 από τον οδηγό Root χωρίς πρόβλημα(και ποιες ίσως οι λειτουργικές διαφορές με αυτές που δεν έχουν έρθει Ελλάδα όπως αναφέρεις?) Τέλος την ΜΒ3 rooted που αναφέρεις της Cosmote δεν την βλέπω στον οδηγό ή έχω καταλάβει λάθος (μπορώ να την βρω κάπου)? Πάντα μιλάω για την 1η μέθοδο χωρίς να μετρήσει το λεγόμενο flash counter. (όπως καταλάβατε διαβάζω προσπαθώ αλλά δεν το έχω 100% ακόμη, βλέπε σε Xperia ήταν για μένα ποιο straight forward ανά συσκευή...)

---τώρα η συσκευή αναφέρει PDA,CSC,MODEM I8190XXAMB3, I8190COSAMB1, I8190XXAMB3 αντίστοιχα-----

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το εχω κοντα στις 4-5 μερες ας γραψω τις εντυπωσεις μου.

 

Το κινητο ειναι οπως το περιμενα. Πολυ ευχαριστημενος με την επιλογη μου.

Η καμερα του μια χαρα και σε φωτο και σε βιντεο. Πολυ smooth αισθηση γενικα. Η μπαταρια του επισης κομπλε, αν δε το σκαλιζεις ολη μερα ανεβατα βγαζει τις 2 μερες.

Ειχα αναφερει ενα προβλημα με επανεκινησεις σε προηγουμενο post. Απο Κυριακη που εβγαλα και ξαναεβαλα τη sim δεν εχει ξαναγινει, οποτε ελπιζω να μην υπαρχει και εκει θεμα.

Προσωπικα το συστηνω ανεπιφυλακτα για καποιον που θελει ενα ομορφο smartphone με αξιοπρεπεις δυνατοτητες σε ολους τους τομεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία πήγα σε ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας και ζήτησα μια 3g/4g κάρτα sim, με ρώτησαν ποιο κινητό έχω τους απατάω το s3 mini, και μου είπαν ότι η συσκευή δεν είναι 3g και δεν μπορεί να υποστηρίξει και την sim. Ισχύει?
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία πήγα σε ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας και ζήτησα μια 3g/4g κάρτα sim, με ρώτησαν ποιο κινητό έχω τους απατάω το s3 mini, και μου είπαν ότι η συσκευή δεν είναι 3g και δεν μπορεί να υποστηρίξει και την sim. Ισχύει?

3G είναι σίγουρα (υπάρχει σύγχρονο κινητό που δεν είναι; ), 4G δεν είναι επίσης σίγουρα. Τώρα τι γίνεται με την κάρτα sim, δεν ξέρω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

3G είναι σίγουρα (υπάρχει σύγχρονο κινητό που δεν είναι; ), 4G δεν είναι επίσης σίγουρα. Τώρα τι γίνεται με την κάρτα sim, δεν ξέρω να σου πω.

Παίζει ρόλο που στο κατάστημα που πήγα ήταν μόνο 3 γυναίκες?

 

Update:

 

Τελικά πήρα την εταιρεία τηλέφωνο και μου είπε ότι γίνεται να πάρω 3g sim και δεν παίζει ρόλο αν η συσκευή δεν είναι 3g

Edited by millernet
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο που στο κατάστημα που πήγα ήταν μόνο 3 γυναίκες?

 

Update:

 

Τελικά πήρα την εταιρεία τηλέφωνο και μου είπε ότι γίνεται να πάρω 3g sim και δεν παίζει ρόλο αν η συσκευή δεν είναι 3g

 

 

Θα μας κουφάνουν τελείως! Είναι δυνατόν να μην είναι 3G αυτό το κινητό;

Ασφαλώς και είναι! Και όπως είπε και ο φίλος παραπάνω ασφαλώς και δεν είναι 4G που είναι μόνο πολύ λίγες συσκευές.

So simply as that!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ !

Ειμαι και εγώ στο club μιας και το αγόρασα προχθές .Σιγουρα είναι μια μεγάλη αναβάθμξιση απο το νεο v που είχα .Ομως εμένα είναι ακόμα στο 4.1.1 εκδοση και ενώ προσπάθησα για αναβάθμιση με ενημέρωνε οτι είμαι οκ .

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά και εγώ που είμαι Cosmote μπορώ να βάλω την I8190XXAME1 από τον οδηγό Root χωρίς πρόβλημα(και ποιες ίσως οι λειτουργικές διαφορές με αυτές που δεν έχουν έρθει Ελλάδα όπως αναφέρεις?) Τέλος την ΜΒ3 rooted που αναφέρεις της Cosmote δεν την βλέπω στον οδηγό ή έχω καταλάβει λάθος (μπορώ να την βρω κάπου)? Πάντα μιλάω για την 1η μέθοδο χωρίς να μετρήσει το λεγόμενο flash counter. (όπως καταλάβατε διαβάζω προσπαθώ αλλά δεν το έχω 100% ακόμη, βλέπε σε Xperia ήταν για μένα ποιο straight forward ανά συσκευή...)

---τώρα η συσκευή αναφέρει PDA,CSC,MODEM I8190XXAMB3, I8190COSAMB1, I8190XXAMB3 αντίστοιχα-----

 

Αν και αυτή η συζήτηση έπρεπε να γίνεται στο θέμα για root....

 

Έχεις δίκιο δεν υπάρχει στον οδηγό η ΜΒ3, δεν την έχω κάνει root γιατί περιορίστηκα στις sim free εκδόσεις.

Όπως είπες μπορείς να βάλεις ό,τι θες, απλά θα χάσεις την εγγύηση από τη Samsung.

Το flash counter πάντως μηδενίζεται όπως διάβασες, εύκολα. Δεν έχει λοιπόν σημασία ποια μέθοδο θα χρησιμοποιήσεις. Απλά η 1η είναι πιο εύκολη για κάποιους.

 

Έχω μια απορία πήγα σε ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας και ζήτησα μια 3g/4g κάρτα sim, με ρώτησαν ποιο κινητό έχω τους απατάω το s3 mini, και μου είπαν ότι η συσκευή δεν είναι 3g και δεν μπορεί να υποστηρίξει και την sim. Ισχύει?

 

Παίζει ρόλο που στο κατάστημα που πήγα ήταν μόνο 3 γυναίκες?

 

Update:

 

Τελικά πήρα την εταιρεία τηλέφωνο και μου είπε ότι γίνεται να πάρω 3g sim και δεν παίζει ρόλο αν η συσκευή δεν είναι 3g

Όπως απάντησαν τα παιδιά παραπάνω, η συσκευή είναι 3G, όχι 4G. Δεν υπάρχει "κάρτα 3G/4G" πια, το θέμα είναι τι υποστηρίζει το δίκτυο.

Όσο για το τηλεφώνημα, όπως είπα παραπάνω οι κάρτες είναι όλες το ίδιο. Το αν η συσκευή είναι ή δεν είναι 3G, παίζει ρόλο στο αν θα πιάνεις 3G... βάλε την κάρτα σ'ενα παλιό Nokia 3310, δε θα πιάσει 3G που να χτυπιέσαι... (κι ας το υποστηρίζει το δίκτυο)

Ελπίζω να ξεκαθάρισαν λίγο τα πράγματα.

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ !

Ειμαι και εγώ στο club μιας και το αγόρασα προχθές .Σιγουρα είναι μια μεγάλη αναβάθμξιση απο το νεο v που είχα .Ομως εμένα είναι ακόμα στο 4.1.1 εκδοση και ενώ προσπάθησα για αναβάθμιση με ενημέρωνε οτι είμαι οκ .

Δεν ξέρω σίγουρα τι κάνει η Σόνυ, η Σάμσουνγκ πάντως είναι λίγο ανώμαλη στο θέμα των αναβαθμίσεων, δηλαδή βγαίνουν ξεχωριστά για κάθε χώρα και για κάθε πάροχο. Σύνδεσε το τηλέφωνο στο Kies στο PC και δες τι γράφει, αν λέει ότι έχεις την τελευταία ενημέρωση, απλά δεν έχει βγει αναβάθμιση για σένα ακόμα, εξαρτάται από ποια χώρα προέρχεται η συσκευή σου.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σίγουρα τι κάνει η Σόνυ, η Σάμσουνγκ πάντως είναι λίγο ανώμαλη στο θέμα των αναβαθμίσεων, δηλαδή βγαίνουν ξεχωριστά για κάθε χώρα και για κάθε πάροχο. Σύνδεσε το τηλέφωνο στο Kies στο PC και δες τι γράφει, αν λέει ότι έχεις την τελευταία ενημέρωση, απλά δεν έχει βγει αναβάθμιση για σένα ακόμα, εξαρτάται από ποια χώρα προέρχεται η συσκευή σου.

 

Εγώ το πήρα με έκδοση 4.1.2 και XXAMD3 δεν εκατεστησα καθολου το kies μονο τους driver της samsung

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Άνοιξα το kies μόλις είδα στο θέμα για αναβάθμιση, εμένα μου γράφει αυτό

 

[ATTACH]33952[/ATTACH]

 

Όποιος ξέρει ας μου πει τι σημαίνει :lol:

 

 

4.1.2 και XXAMD2, Ολλανδικό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Άνοιξα το kies μόλις είδα στο θέμα για αναβάθμιση, εμένα μου γράφει αυτό

 

[ATTACH]33952[/ATTACH]

 

Όποιος ξέρει ας μου πει τι σημαίνει :lol:

 

 

4.1.2 και XXAMD2, Ολλανδικό

 

Το Kies βλέπει τη συσκευή σου ως 'πειραγμένη' και δεν μπορεί να την αναβαθμίσει. Έχεις βάλει κάποια άλλη ρομ ? Είναι πολύ πιθανό το csc σου να μην συμβαδίζει με τη συσκευή σου.

 

Διάβασε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=4424560#post4424560 πως να καταλάβεις από που προέρχεται το κινητό σου και αν συμβαδίζει το csc που θα σου δείξει το Kies με αυτό που ήδη έχεις.

Edited by Tyxerakias

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Άνοιξα το kies μόλις είδα στο θέμα για αναβάθμιση, εμένα μου γράφει αυτό

 

[ATTACH]33952[/ATTACH]

 

Όποιος ξέρει ας μου πει τι σημαίνει :lol:

 

 

4.1.2 και XXAMD2, Ολλανδικό

 

Δεν έχεις MD2, αλλά MA2.

Η τελευταία PHN Oλλανδική rom είναι εδώ:

http://www.hotfile.com/dl/230644622/0d8bb6f/I8190XXAMD3_I8190PHNAMD1_PHN.zip.html

 

(ΜD3). Mπορείς να αναβαθμιστείς άφοβα με το Odin χωρίς να χάσεις τα δεδομένα σου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους 2.

Ναι, το AM2 έχω χεχ - κεκτημένη ταχύτητα. :)

Στο φάκελο που έχω κρατήσει όταν το έκανα έχω τη ROM I8190XXAMA2_rooted

Οκ, πάω λοιπόν για την καινούργια. Ευχαριστώ και πάλι!

 

edit: Η Rom που μου έδωσες στο link δεν είναι rooted έτσι; Ξέχασα να αναφέρω πως έχω κάνει root - και θα ήθελα να συνεχίσω να είμαι rooted.

Να ψάξω λοιπόν για την έκδοση του λινκ σε rooted version?

Edited by opethmmad
Link to comment
Share on other sites

δυστηχώς για εμένα ξεκίνησαν τα προβληματα.Πολλές φορές προσπαθώ να καλέσω και αυξομειώνετε η μπάρα του σήματός ! με αποτελεσμα να μήν κάνει κλήση !

 

Καποιος με παρόμοιο πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

δυστηχώς για εμένα ξεκίνησαν τα προβληματα.Πολλές φορές προσπαθώ να καλέσω και αυξομειώνετε η μπάρα του σήματός ! με αποτελεσμα να μήν κάνει κλήση !

 

Καποιος με παρόμοιο πρόβλημα ?

 

Δοκιμασε να κανεις συνδεση μονο 2G. Να δεις αν υπαρχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις συνδεση μονο 2G. Να δεις αν υπαρχει διαφορα.

 

Στο μενου έχει μόνο επιλογή για gsm-automatic - wcdma .Ειναι κάπού αλλού αυτό ?

 

Πάντως έχω την 4.1.1 και σκέφτομαι να κάνω μόνος αναβάθμιση αφου το κινητο είναι στα αζητητα (βαση κωδικών !) :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

μου εχει σπασει τα νευρα ... συνδεεται στο usb όποτε γουσταρει(με το pc) κ πολλες φορες ενω ξεσυνδεω το usb μενει το σημα usb στο κινητο λες κ ειμαι συνδεμενος

 

το κανει σε σας ?

tool
Link to comment
Share on other sites

μου εχει σπασει τα νευρα ... συνδεεται στο usb όποτε γουσταρει(με το pc) κ πολλες φορες ενω ξεσυνδεω το usb μενει το σημα usb στο κινητο λες κ ειμαι συνδεμενος

 

το κανει σε σας ?

 

Δοκίμασες άλλη θύρα? Πιθανόν να μην έκανες εξαγωγή usb οπότε πήγαινε αντιμετώπιση προβλημάτων.

 

Στο μενου έχει μόνο επιλογή για gsm-automatic - wcdma .Ειναι κάπού αλλού αυτό ?

 

Πάντως έχω την 4.1.1 και σκέφτομαι να κάνω μόνος αναβάθμιση αφου το κινητο είναι στα αζητητα (βαση κωδικών !) :lol::lol:

 

 

 

Επιλογή 2g

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...