Jump to content

Oppo Find 5


nikosnt74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω κατι.Θελω να βαλω και γω την omni αλλα χθες που προσπαθησα μου εβγαλε error στο recovery.Παιζει ρολο που πηγα να το κανω μεσω cwm και οχι μεσω maxwen recovery?και κατι αλλο.Ο kernel ειναι μεσα στη rom ή τον φλασαρουμε πρωτα?Και ποιον να χρησιμοποιησω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 904
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Installation(From Any Other ROM)

 

Put all the below files on your device

Twrp Recovery 2.6.3.0

OmniRom

Supersu

Gapps for 4.4

 

1##For OmniROm at this point of time the recovery which is going to work is TWRP and CWM is not working at the moment

 

2##Modems for Find 5 are not in the OmniRom and if coming from Color OS might need to be changed to v4.1. Do it only when you are having Network issues.

 

Δες και τις οδηγεις απο το ελληνικο blog και με την ακριβη σειρα πως μπαινει.

 

Ακομα δεν το εβαλα..λεω να ασχοληθω το ΣΚ. Με την colorOS παιζει μια χαρα αλλα την παροιμια με τον διαολομε τα παιδια του που δεν ειχε 'δουλεια να κανει' την ξερετε....:X:p

Edited by maroubas
Link to comment
Share on other sites

το μεγάλο συν της ομνι, σε σχέση με την "έγχρωμη", είναι ότι αφήνει περισσότερη ραμ ελεύθερη. Τώρα μου αφήνει 1250+ MB ελεύθερα, ενώ πριν είχα ~890MB
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα ενα widget clock για να το βαλω στην οθόνη και δεν το παιρνει .Τι κανω λάθος ?
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα ενα widget clock για να το βαλω στην οθόνη και δεν το παιρνει .Τι κανω λάθος ?

 

Από λίγα έως πολλά.. Δώσε πιο πολλές πληροφορίες, τι widget, τι clock, θέλει UCCW? Θέλει zooper?

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Από λίγα έως πολλά.. Δώσε πιο πολλές πληροφορίες, τι widget, τι clock, θέλει UCCW? Θέλει zooper?
Ηθελε να το παρω από την κάτω οθόνη και τράβηγμα πάνω οπότε οκ .Με τη mikrosim τι να κανω ? Να την παω στον Γερμανό να μου την κόψουν?
Link to comment
Share on other sites

Αν πιανουν τα χερια σου καντο μονος σου και παρε το σχετικο ανταπτορα να βρισκεται.

Λεω να δοκιμασω την omni rom. Ποια εκδοση παιζει απροβληματιστα;

Link to comment
Share on other sites

Bάλε την τελευταία nightly 191213.Την πέρασα σήμερα και όλα καλά.Δεν αναβαθμίζω καθημερινά αλλά όποτε κρίνω εγώ απαραίτητο.Κάνε και ένα back up πρώτα καλού κακού να βρίσκεται.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες το usb debug mode σε ποια οθονη ακριβώς το βρίσκουμε και τι κανουμε για να μπουμε ?

 

Στα Settings δεν το βρισκω ...

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μετη μπαταρια ειναι σοβαρο. Ξεκινησα το πρωι με 100% εκανα καποιες κλησεις, ενεργοποιημενα ολα (gps,3g,wifi) φωτεινοτητα 80% και τωρα εχω 20% μεσα σε 5 λεπτα που γραφω το μνμ αυτο απο 24 πηγε 19 καρι δε παει καλα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες το usb debug mode σε ποια οθονη ακριβώς το βρίσκουμε και τι κανουμε για να μπουμε ?

 

Στα Settings δεν το βρισκω ...

 

Με ποια ROM είσαι;

Είναι στις ρυθμίσεις -> επιλογές για προγραμματιστές -> εντοπισμός σφαλμάτων usb.

Για να ενεργοποιήσεις την "επιλογή για προγραμματιστές/ developer options" πρέπει να εισέλθεις στο μενού "σχετικά με το τηλέφωνο/ about phone" και στην επιλογή "αριθμός έκδοσης/ build number" να την πατήσεις επτά φορές.

Πατώντας της 7 φορές ενεργοποιείς το κρυφό μενού για να επιλέξεις το usb debugging.

Link to comment
Share on other sites

Με ποια ROM είσαι;

Είναι στις ρυθμίσεις -> επιλογές για προγραμματιστές -> εντοπισμός σφαλμάτων usb.

Για να ενεργοποιήσεις την "επιλογή για προγραμματιστές/ developer options" πρέπει να εισέλθεις στο μενού "σχετικά με το τηλέφωνο/ about phone" και στην επιλογή "αριθμός έκδοσης/ build number" να την πατήσεις επτά φορές.

Πατώντας της 7 φορές ενεργοποιείς το κρυφό μενού για να επιλέξεις το usb debugging.

Ακριβώς και επιτυχώς ! Ευχαριστώ:)
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΙΟ ειναι καλυτερο το xiaomi m 3 η το οππο find 5!/?

 

Περί ορέξεως.Το Μ3 σίγουρα σαν πιο καινούριο κερδίζει πόντους.Κάτσε να κυκλοφορήσει πρώτα ,να δούμε και κανά review και μετά τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΠΟΙΟ ειναι καλυτερο το xiaomi m 3 η το οππο find 5!/?

 

Γράφεις σε λάθος θέμα, τέτοιες συζητήσεις αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια και απο μενα. πλεον υπαρχουν 3 οppo στην παρεα 2 5αρια και ενα r819. η απορια μου ειναι η εξης: τα προγραμματα gps που χρησιμοποιουμε σε αλλα anroid τηλεφωνα λειτουργουν κανονικα στα oppo? υπαρχει καποιο που δουλευει στανταρ απροβληματιστα να το βαλω? (δεν κανω την ερωτηση στο ειδικο θεμα για τα gps γιατι ενδιαφερομαι μονο για τα oppo). ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια και απο μενα. πλεον υπαρχουν 3 οppo στην παρεα 2 5αρια και ενα r819. η απορια μου ειναι η εξης: τα προγραμματα gps που χρησιμοποιουμε σε αλλα anroid τηλεφωνα λειτουργουν κανονικα στα oppo? υπαρχει καποιο που δουλευει στανταρ απροβληματιστα να το βαλω? (δεν κανω την ερωτηση στο ειδικο θεμα για τα gps γιατι ενδιαφερομαι μονο για τα oppo). ευχαριστω

Εχω δουλεψει το sygic και το navigon.Και τα δυο πανε απροβληματιστα.Οσο για το ποσο γρηγορα κλειδωνει δορυφορους το κινητο θα παθεις πλακα.Κρατησα το sygic μονο και μονο για το λογο οτι δεν πιανει πολυ αποθηκευτικο χωρο(κοντα στα 100mb,ενω το navigon κοντα στα 700).Πληροφοριακα παντα,δοκιμαζεις και επιλεγεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μου 'ρθε και 'μένα το Find 5 μου , εκπληκτική κατασκευή! Να ρωτήσω κάτι μόνο ,καθάριζα λίγο την οθόνη του (locked) και άρχισε να παίζει μουσική (Google music) χωρίς να έχω gesture για να ανοίξει. Υπάρχει τίποτα στις ρυθμίσεις που δεν πρόσεξα; Δοκίμασα τυχαία gestures μετά με το δάχτυλο και τίποτα :p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κι από εμένα. Είμαι έτοιμος να κάνω την παραγγελία μου για το Find5. Δυστυχώς δεν υπάρχει το 32άρι, οπότε θα πάω για το μικρό. Έχω μερικές απορίες όμως που με κρατούν ακόμη.

 

  1. Αξίζει να περιμένω για το Find 7; Αν έβγαινε γύρω στην τιμή του Ν1 θα συνέφερε χαλαρά αλλά βλέπω τρελά specs και υποθέτω ότι θα φύγει πάνω από 500
  2. Τελικά είναι 2 χρόνια η εγγύηση ή 1; Αν είναι 2 που αναγράφεται γιατί βλέπω 1 να γράφει
  3. Ισχύει αυτό που διάβασα κάπου ότι παραλαμβάνει το κινητό courier και το φέρνει πίσω από το service χωρίς χρέωση;
  4. Ξέρουμε από πότε μετράει το 18μηνο των update; Από τον Φεβρουάριο που κυκλοφόρησε ή τον Δεκέμβριο που παρουσιάστηκε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κι από εμένα. Είμαι έτοιμος να κάνω την παραγγελία μου για το Find5. Δυστυχώς δεν υπάρχει το 32άρι, οπότε θα πάω για το μικρό. Έχω μερικές απορίες όμως που με κρατούν ακόμη.

 

  1. Αξίζει να περιμένω για το Find 7; Αν έβγαινε γύρω στην τιμή του Ν1 θα συνέφερε χαλαρά αλλά βλέπω τρελά specs και υποθέτω ότι θα φύγει πάνω από 500
  2. Τελικά είναι 2 χρόνια η εγγύηση ή 1; Αν είναι 2 που αναγράφεται γιατί βλέπω 1 να γράφει
  3. Ισχύει αυτό που διάβασα κάπου ότι παραλαμβάνει το κινητό courier και το φέρνει πίσω από το service χωρίς χρέωση;
  4. Ξέρουμε από πότε μετράει το 18μηνο των update; Από τον Φεβρουάριο που κυκλοφόρησε ή τον Δεκέμβριο που παρουσιάστηκε;

 

1) Εγώ πιστεύω ότι θα κάνει όσο έκανε το Find 5 όταν βγήκε, δλδ 400-430 ευρώ.

2) 2 χρόνια εγγύηση. Ο πρώτος χρόνος απο την Oppo, ο 2ος απο την OppoStyle.

3) Ναι.

4) Δε γνωρίζω.

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχω δουλεψει το sygic και το navigon.Και τα δυο πανε απροβληματιστα.Οσο για το ποσο γρηγορα κλειδωνει δορυφορους το κινητο θα παθεις πλακα.Κρατησα το sygic μονο και μονο για το λογο οτι δεν πιανει πολυ αποθηκευτικο χωρο(κοντα στα 100mb,ενω το navigon κοντα στα 700).Πληροφοριακα παντα,δοκιμαζεις και επιλεγεις.

 

Όντως η απόδοση του GPS του ειναι αναμενόμενα πολύ καλή. Το navigon φυσικά δεν πιάνει τόσο χώρο αν έχεις μονο τους χάρτες της Ελλάδας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1) Εγώ πιστεύω ότι θα κάνει όσο έκανε το Find 5 όταν βγήκε, δλδ 400-430 ευρώ.

 

Θα ήταν τρομερό σε αυτή την τιμή αλλά θα ακύρωνε την ύπαρξη του N1. Σε όλους τους τομείς θα είναι καλύτερο σύμφωνα με τα specs που διέρρευσαν.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν τρομερό σε αυτή την τιμή αλλά θα ακύρωνε την ύπαρξη του N1. Σε όλους τους τομείς θα είναι καλύτερο σύμφωνα με τα specs που διέρρευσαν.

 

Η ύπαρξη του ν1 δεν ακυρώνεται μιας και αυτό πλέον είναι phablet. Δηλαδή προσφέρεται σε άλλους χρήστες πλέον. Και το find 7 στα 400-450 θα κυμανθεί μιας και μετά η τιμή ξεφεύγει πολύ για ένα όχι τόσο name κινητό. Όπως και εγώ προτίμησα το nexus 5 για διάφορους άλλους λόγους. Σε αυτή την αγορά θα χτυπήσει το find 7 στις 5-5.2 ίντσες.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να το παραγγείλω και εγώ, αλλά διάβασα ότι δεν έχει ράδιο? Εκτός και αν κάνω λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...