Jump to content

Oppo Find 5


nikosnt74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι δεν τις εδιωξες με ένα root uninstaller? :)

Έχω βαρεθεί τόσα χρόνια να "καθαρίζω" τα κινητά που αγοράζω από τις γελοίες εφαρμογές που πετάει μέσα η κάθε εταιρεία για δήθεν καλύτερη εμπειρία.Οπότε βρίσκω μια rom που μου αρέσει και τελείωασα.Άσε πο έτσι πειραματίζομαι κιόλας με διαφορετίκα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 904
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Μετά από πολύ διάβασμα στο που να επενδύσω για κινητό, έστειλα εχθές παραγγελία για Oppo Find 5 λευκό στην τιμή των 299 ευρώ από το site της Oppo στην Ευρώπη.

 

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους όσους σπαταλούν τόσο πολύ χρόνο ώστε όλοι μας να έχουμε τα reviews και να μπορούμε να αποφασίσουμε τι κινητό να αγοράσουμε.

 

Θα ήθελα τα φώτα σας.

 

1) Με ποια Rom έρχονται τώρα πια?

2) Ποια είναι η καλύτερη Rom, Cynaogen, Omni, Colors, κάποια άλλη? Μπορώ να ζήσω και χωρίς το ελληνικό μενού, αρκεί να υπάρχει ελληνική γραμματοσειρά.

 

Περιμένω με αγωνία τα φώτα σας, ώστε να μην χαθεί λεπτό από την προεργασία μέχρι να έρθει το OPPO..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Πέτρο και καλή χρονιά! Για ακόμα πιο εξειδικευμένες απαντήσεις υπάρχουν και το επίσημο ελληνικό sub-forum της OPPO εδώ: http://www.oppoforums.com/forums/greek.46/ , αλλά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω και εδώ όσο μπορώ.

 

1) Το κινητό νομίζω ότι τώρα έρχεται με την stable 1.0.2 του Color OS, αλλά έχει διατεθεί ήδη η beta 1.0.4. Λόγω έλλειψης χρόνου, έχω μείνει στην 1.0.2 αλλά είμαι αρκετά ευχαριστημένος, καθώς είναι smooth, έχει πολλά gestures που βολεύουν απίστευτα και η διάρκεια της μπαταρίας με ικανοποιεί αρκετά καθώς πιάνω πάνω από 3,5 ώρες ανοιχτής οθόνης πάντα ότι και να κάνω...

 

2) Προς το παρόν γιατί έχει την καλύτερη κάμερα αλλά και μέχρι να εξοικειωθείς και να δεις ο ίδιος αν σε βολεύει η εργοστασιακή ρομ, σου προτείνω να μείνεις με αυτήν και να την αναβαθμίσεις, αν και έχω ακούσει καλά λόγια και για την OMNI....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα ,

υπαρχει δυνατοτητα αυξησης του ηχου του ηχειου του ακουστικου , περαν απο τα πλαινα κουμπια αυξομειωσης ,

γιατι εχω προβλημα χαμηλης εντασης ηχου και δεν ακουγεται σε εξωτερικο χωρο ?

Εχει engineer menu ο συγκεκριμενος επεξεργαστης , οπως εχουν οι mediatek , που μπορεις να αλλαξεις παραμετρους ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γκρίνια και παράπονα για την συχνότητα των updates αλλά και την ποιότητά τους. Η 1.0.3 και 1.0.4 απογοητευτικές από ότι καταλαβαίνω στο φόρουμ της Oppo
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι κ γω να αγοράσω τωρα το Oppo find 5 για αλλαγή λίγο απο τα windows phone (trophy,lumia800,ativ s)...

με αγχώνει λίγο το θέμα της μπαταρίας...με μέτρια χρήση wifi και 3g βγάζει μια μέρα ανετα? πχ με to ativ s τωρα βγάζω κοντα 2 μέρες...έχει λυθεί το θέμα αυτο τωρα σωστα?

επειδή έχω να δουλέψω android απο πάαααρα πολυ παλιά.. να ρωτήσω λίγο...στο market είναι διαθέσιμες όλες οι εφαρμογές και λειτουργούν τα widgets κανονικα όπως σε όλα τα android...? γτ φιλαράκι έιχε παραγγείλει απο Κινα ένα Lenovo κ έιχε αρκετα θέματα με γλώσσες και εφαρμογές κ κυριώς και με αναβαθμίσεις της ιδια της Lenovo...

επίσης (αν γνωρίζει κανεις..) ΄τωρα που πλησιάζει η ώρα του find 7 θα συνεχίσει η υποστήριξη του find 5 σε αναβαθμίσεις ή διορθώσεις Bugs ?

Link to comment
Share on other sites

απο σημερα κατοχος η κοπελα μου :) το κινητο υπεροχο :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν το ειδατε αυτο...

 

http://www.techgear.gr/oppo-find-5-mini-announced-83048/

 

Ξερουμε αν εχει καπακι για μπαταρια αυτο;;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα ,

υπαρχει δυνατοτητα αυξησης του ηχου του ηχειου του ακουστικου , περαν απο τα πλαινα κουμπια αυξομειωσης ,

γιατι εχω προβλημα χαμηλης εντασης ηχου και δεν ακουγεται σε εξωτερικο χωρο ?

Εχει engineer menu ο συγκεκριμενος επεξεργαστης , οπως εχουν οι mediatek , που μπορεις να αλλαξεις παραμετρους ?

 

Εγώ δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα. Απεναντίας, το βρίσκω τόσο δυνατό που προσπαθώ να το έχω χαμηλά γιατί ακούγεται ο συνομιλητής μου στα 2 μέτρα σχεδόν! Άμα με φορμάτ και αναβαθμίσεις δεν έχουν βελτιωθεί τα πράγματα, δοκίμασε να εγκαταστήσεις από Play Store, κάποιες εφαρμογές τύπου volume+, volume booster, κτλ μπας και δεις κάποια βελτίωση...ή σύγκρινε το με άλλα κινητά και άμα υπάρχει μεγάλη διαφορά μπορεί να υπάρχει όντως κάποιο μηχανικό πρόβλημα...

 

 

Σκέφτομαι κ γω να αγοράσω τωρα το Oppo find 5 για αλλαγή λίγο απο τα windows phone (trophy,lumia800,ativ s)...

με αγχώνει λίγο το θέμα της μπαταρίας...με μέτρια χρήση wifi και 3g βγάζει μια μέρα ανετα? πχ με to ativ s τωρα βγάζω κοντα 2 μέρες...έχει λυθεί το θέμα αυτο τωρα σωστα?

επειδή έχω να δουλέψω android απο πάαααρα πολυ παλιά.. να ρωτήσω λίγο...στο market είναι διαθέσιμες όλες οι εφαρμογές και λειτουργούν τα widgets κανονικα όπως σε όλα τα android...? γτ φιλαράκι έιχε παραγγείλει απο Κινα ένα Lenovo κ έιχε αρκετα θέματα με γλώσσες και εφαρμογές κ κυριώς και με αναβαθμίσεις της ιδια της Lenovo...

επίσης (αν γνωρίζει κανεις..) ΄τωρα που πλησιάζει η ώρα του find 7 θα συνεχίσει η υποστήριξη του find 5 σε αναβαθμίσεις ή διορθώσεις Bugs ?

 

 

Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με ότι και αν έχω βάλει στο κινητό μέχρι τώρα. Είναι κανονικά πιστοποιημένο για να μπαίνει στο Play Store χωρίς να χρειάζονται περίεργες "αλχημείες" όπως σε άλλα κινέζικα (πχ turbo-x) και ο επεξεργαστής του είναι τόσο διαδεδομένος που τον υποστηρίζουν όλοι οι κατασκευαστές....Ελληνική γλώσσα, αν θέλεις υπάρχει πλέον και η OPPO βγάζει τουλάχιστον μια αναβάθμιση το μήνα για αυτό το κινητό...Επίσης και η μπαταρία, από όλα τα κινητά που είχα μέχρι τώρα, είναι η καλύτερη, ανεξαρτήτως χρήσης βγάζει μια μέρα, αν είμαι κιόλας πιο φειδωλός με το ίντερνετ και τα παιχνίδια, βγάζει διήμερο εύκολα

 

 

Δε ξερω αν το ειδατε αυτο...

 

http://www.techgear.gr/oppo-find-5-mini-announced-83048/

 

Ξερουμε αν εχει καπακι για μπαταρια αυτο;;

 

Μέχρι στιγμής δεν έχει ακουστεί ότι θα έρθει προς Ευρώπη ή ΗΠΑ μεριά, αλλά αν ρωτάς αν έχει αποσπώμενη μπαταρία, η απάντηση είναι πως όχι. Για να διασφαλίσει η OPPO τη μέγιστη δυνατή ποιότητα κατασκευής, έχει αποφασίσει τη χρήση unibody σχεδίων...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι κ γω να αγοράσω τωρα το Oppo find 5 για αλλαγή λίγο απο τα windows phone (trophy,lumia800,ativ s)...

με αγχώνει λίγο το θέμα της μπαταρίας...με μέτρια χρήση wifi και 3g βγάζει μια μέρα ανετα? πχ με to ativ s τωρα βγάζω κοντα 2 μέρες...έχει λυθεί το θέμα αυτο τωρα σωστα?

επειδή έχω να δουλέψω android απο πάαααρα πολυ παλιά.. να ρωτήσω λίγο...στο market είναι διαθέσιμες όλες οι εφαρμογές και λειτουργούν τα widgets κανονικα όπως σε όλα τα android...? γτ φιλαράκι έιχε παραγγείλει απο Κινα ένα Lenovo κ έιχε αρκετα θέματα με γλώσσες και εφαρμογές κ κυριώς και με αναβαθμίσεις της ιδια της Lenovo...

επίσης (αν γνωρίζει κανεις..) ΄τωρα που πλησιάζει η ώρα του find 7 θα συνεχίσει η υποστήριξη του find 5 σε αναβαθμίσεις ή διορθώσεις Bugs ?

 

Χθες 27 ώρες ανοιχτό, με 2 ώρες οθόνη και 24% μπαταρία να απομένει. Προχθές, 18 ώρες ανοιχτό, πάνω από 3 ώρες μουσική με poweramp, κάτι παραπάνω από 3,5 ώρες οθόνη και 6% μπαταρία. Κλειστά μόνο το NFC και το Bluetooth. Με Omnirom, και snapdragon batteryguru (δεν είμαι σίγουρος ότι βοηθάει)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο.Βρήκατε πουθενά στην Ελλάδα να πουλάει κανείς θήκες για το κινητό.Καλή η εργοστασιάκη αλλά σπαστικό το άνοιξε-κλείσε.
Link to comment
Share on other sites

Άμα κοίταξες στο σκρουτζ και δεν βρήκες, απλά δεν υπάρχουν. Μόνη λύση το ebay, που εγώ προσωπικά όχι μόνο το προτιμώ αλλά και το συνιστώ, λόγω της τεράστιας ποικιλίας και των χαμηλών τιμών..
Link to comment
Share on other sites

Και γω επειδή δεν μπορουσα αλλο με το ανοιξε κλείσε παράγγειλα από το http://www.oppomart.com/accessories.html?acc_compatible=25
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39794&stc=1&d=1389531561

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39795&stc=1&d=1389531561

 

not bad, δεδομένων των παραπόνων που έχουν γραφτεί

Link to comment
Share on other sites

η μαυρη εκδοση του κινητου που στοιχιζει 349Ε εχει διαφορες μεγαλες απο την ασπρη που ειχε εμφανιστει στην αρχη ή μονο το οτι προκειται για κινητο με 32gb και αυτο το μαυρο ομορφο χρωμα;

 

στα 349Ε δεν ειναι ασχημο...αν και ολιγον ακριβουτσικο...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Μονον αυτο, το μαυρο εχει αποσυρθει απο την ευρωπαικη αγορα.

Το μάυρο συνεχίζει να υπάρχει στο Ευρωπαϊκό κατάστημα της oppo.

http://europe.oppostyle.com/find-5/9-find-5-midnight.html

Link to comment
Share on other sites

το 16γκμπαιτ,λευκο ,ειμαι καινουργιος χρηστης,στο αγγλικο μενου μαλλον θα το αφησω,για να βαλω μορ λοκαλ πρεπει να γινει ρουτ πρωτα ή ετσι οπως ειναι γινεται?
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάλεις το miroκατι για Ελληνικά,ούτε να γίνει ρουτ..

 

Κανε dial *#0000# και οταν πας στις γλώσσες θα σου έχει και τα Ελληνικά πλέον να επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, τα custom gestures δεν δουλεύουν με κλειστή οθόνη;;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να είναι κουφ@λίτσες εκεί στην oppo.Μέχρι πριν 2 μέρες είχε εξαντληθεί το μαύρο των 32gb και λέγανε ότι δεν θα το ξαναφέρουνε.Ξαφνικά ξαναεμφανίστηκε και εξαντλήθηκε το άσπρο των 16gb και ξαναγράφουνε ότι δεν θα ξαναστοκαριστεί.:whistle:

Τυχαίο?Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάλεις το miroκατι για Ελληνικά,ούτε να γίνει ρουτ..

 

Κανε dial *#0000# και οταν πας στις γλώσσες θα σου έχει και τα Ελληνικά πλέον να επιλέξεις.

ευχαριστω,αλλα δεν καταφερα αποτελεσμα ετσι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω,αλλα δεν καταφερα αποτελεσμα ετσι

 

H εκδοση V1.0.4i Beta που εχω βαλει , εχει επιλογη Ελληνικων .

Edited by mbar
Link to comment
Share on other sites

ωραια,εγω τουλαχιστο ψαχνοντας λιγο google search σε ενα φορουμ oppo βρηκα οτι στις ρυθμισεις γλωσσας εχει android keyboard και εκει δινει επιλογη για γραφη ελληνικων σε sms πληκτρολογησης γενικα,κατι ειναι και αυτο,το επελεξα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...