Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 620


Vercetti13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ προερχόμενος από symbian (Ε7) και συμβιώνοντας με το 620 εδώ και 1 εβδομάδα περίπου,μπορώ να πω ότι από το κινητό είμαι υπερευχαριστημένος όσον αφορά στην ταχύτητα και την απλότητα που έχουν τα WP8!Το κινητό είναι κλασικό ΝΟΚΙΑ και η ποιότητα κατασκευής του πολύ καλή για μέσης κλάσης κινητό!Φοβερό σήμα,πολύ καλή λήψη wi fi,φοβερή η καινούρια έκδοση των χαρτών της ΝΟΚΙΑ και αρκετά καλή φωτογραφική μηχανή!Γενικώς είναι φοβερό κινητό απλά κανα 2 πράγματα που με ξένισαν στο λογισμικό

1.Οι αναφορές μηνύματος που έρχονται με μήνυμα και όχι σαν πληροφορία.Μικρό το κακό θα μου πεις αλλά με πήγε αρκετά χρόνια πίσω!

2.Θα ήθελα να είχε μια ειδοποίηση όταν είναι σε αναμονή το κινητό και έχεις μην ή κλήση όπως άλλωστε έχουν και τα symbian κινητά!!Ελπίζω να έρθει σε μελλόντική αναβάθμιση

και 3.Τα κουμπιά της αυξομείωσης έντασης να δουλεύαν σαν zoom in zoom out όταν λειτουργεί η κάμερα.

Η έλλειψη ραδιοφώνου δεν την θεωρώ και τόσο σημαντική μιας και ποτέ δεν το χρησιμοποιούσα ιδιαίτερα αλλά καλό θα ήταν να υπάρχει σαν επιλογή για όσους το χρειάζονται

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω σου έχει αφήσει θετικές εντυπώσεις το κινητό,το ψήνω να το πάρω και εγώ όμως αξίζει καλύτερα από ένα android σε αυτό το price range;
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τι ζητάς. Σίγουρα είναι πολύ πιό σταθερό και απαλό από ένα Android. Aπό εφαρμογές δεν μου έχει λείψει καμία αλλά δεν ασχολούμαι με παιχνίδια. Τι να σου πώ...το hardware είναι εξαιρετικό (το ίδιο και το τέλειο μέγεθος που μου είχε λείψει) οπότε το ερώτημα δεν είναι αν θα σου αρέσει το 620 αλλά αν θα σου αρέσουν τα WP8. Εμένα μου άρεσαν γιατί έχουν εντελώς διαφορετικό σχεδιασμό και φιλοσοφία από το Android που το ψιλοβαρέθηκα. Το ίδιο διαφορετικό είναι και το iOS...και τώρα τα WP8 είναι πολύ πιό ανοικτά από το iOS.

 

Η σταθερότητα των wp και η ταχύτητα μ αρέσουν το μόνο που με προβληματίζει είναι το app store τους που έχει σημαντικά λιγότερα apps σε σχέση με android/ios.

Tα 512 ram φτάνουν;

Η ποιότητα κλήσης είναι καλή;

Edited by dimitris99
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι στο μέλλον να γίνουν περισσότερες σίγουρα θα είναι κάτι που θα τραβήξει περισσότερο κόσμο στην πλατφόρμα και θα εξαλείψει τις όποιες αμφιβολίες υπάρχουν σχετικά με τον περιορισμένο αριθμό apps σε σύγκριση με τις άλλες πλατφόρμες.

Τώρα παιχνίδια δεν παίζω ούτε εγώ καθόλου σε κινητά λογικά θα είμαι οκ με 512 ram.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες. Το κινητό πρέπει να'ναι πολύ καλό. Χρειαζόταν αυτή η απλότητα κάποια στιγμή. Πήξαμε στις εκατομμύρια εφαρμογές. Πόσες από αυτές χρησιμοποιήσαμε; Απλά μπουκώσαμε. Προσωπικά βαρέθηκα και πιο πολύ κουράστηκα με android. προβλήματα, λαγκαρίσματα, πειράγματα, ρομς και ποτέ ικανοποιημένος. Το 620 τουλάχιστον είναι "κινητό τηλέφωνο", δεν είναι αχταρμάς. Είμαι πολύ κοντά στο να το πάρω κι αν δεν καταφέρω αυτό, θα πάω σίγουρα σε 610.
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου θα πεταχτεί για λίγες ημέρες την επόμενη εβδομάδα Γερμανία. Νομίζω εκεί ήδη κυκλοφορεί και σε καλή τιμή. Αν το αγοράσει από Γερμανία, με γερμανική Rom φαντάζομαι δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα στη γλώσσα, αφού το θέλει με αγγλικό μενού αλλά και ελληνικό πληκτρολόγιο.

 

Σε περίπτωση βλάβης όμως, γίνεται δεκτό στην ελληνική αντιπροσωπεία;

Edited by Stratilatis
Link to comment
Share on other sites

@haki

Βλέπω αυτά στο review του cnet και με απογοητεύουν.

"The bad: The Lumia 620 loses points for poor call quality, a short screen time-out, a small battery, and numerous design issues -- including a hard-to-find SIM card slot."

http://reviews.cnet.com/smartphones/nokia-lumia-620/4505-6452_7-35551447.html

Link to comment
Share on other sites

Στην 32άρα κάρτα φόρτωσα μερικά βίντεο που είχα κόχει για το θηρίο, το 4Χ, σε ανάλυση 1280Χ720, με 6000 kbps bitrate, και τα παίζει σαν να μην τρέχει τίποτε!

:

 

Δοκίμασες να περάσεις κανα βίντεο με 1080 ανάλυση να δεις πώς τρέχει? Σε ένα review που είχα δεί για το 8s που είναι και αυτό με 512 ram, ενώ το βίντεο με ανάλυση 720 το έτρεχε άψογα, αυτό με 1080 ανάλυση το πήγαινε καρέ-καρέ και ανέφερε ο reviewer πως ευθύνεται η ram για αυτό!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

@niotheros: Μόλις κατέβασα ένα βιντεάκι σε Full HD (1980X1080) από το Youtube και το μετέτρεψα σε mp4, ανάλυσης 1920Χ1080, με bitrate 4000 kbps και το τερατάκι το αναπαράγει καταπληκτικά!

 

Ωραίος φίλε! Άλλη μια απορία που έχω! Smart Shoot και Cinemagraph έχει και αυτό ή είναι μόνο για τα 820 και 920?

Ευχαριστώ!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη εο 620 ειναι στη λιστα με τα υποψηφια μπορει καποιος να μου πει τι παραπανω παιρνω με τα WP8? δηλ τι παραπανω θα κερδισω απο το να παρω το lumia 900 για παραδειγμα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη εο 620 ειναι στη λιστα με τα υποψηφια μπορει καποιος να μου πει τι παραπανω παιρνω με τα WP8? δηλ τι παραπανω θα κερδισω απο το να παρω το lumia 900 για παραδειγμα

 

επειδη ψαχνομαι και γω για το lumia 620 οταν το nexus s μου τα φτυσει , ορισμενα πραγματα που εχουν τα 8 και δεν εχουν τα 7.8

 

high contrast in settings

Kids Corner

Screen Shots

battery level apps

Bluetooth file transfer

USB mass storage

lockscreen notifications

Data sense

offline maps

persistent Wifi

Camera lenses

MicroSD card support

Over-the-air updates

Internet Explorer 10

Multi-core processor support

Real multitasking

http://cdn1.afterdawn.fi/storage/pictures/Nokia-WP8-vs-WP78.jpg

Edited by ignus
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει πάθει το skroutz και εμφανίζει μόνο ένα κατάστημα να έχει το 620. Χθες που κοίταξα είχε αρκετά καταστήματα που μάλιστα έχουν αρχίσει και ρίχνουν τις τιμές.

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/c3235d5b6b6543208be35a378edc8656/productinfo.aspx

 

Από προχθές έχει βγάλει και το gsmarena review για την συσκευή. Δυστυχώς στον τομέα ήχου από τα ακουστικά το έχουν βγάλει μέτριο! Αντίστοιχα το HTC 8S που έχει παρόμοιες μετρήσεις το έχουν βγάλει ως ένα από τα δυνατότερα σε ένταση!

 

Επίσης εντύπωση μου κάνει η ποιότητα της κάμερας. Σε συγκριτικό με το 920 και το 8S, το 620 έχει μεγαλύτερη λεπτομέρεια, καλύτερα χρώματα και αντίθεση.. τόσο σε φωτογραφίες όσο και σε βίντεο.

http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=3&idPhone1=5147&idPhone2=4967&idPhone3=5000

http://www.gsmarena.com/vidcmp.php3?idType=2&idPhone1=5147&idPhone2=5000&idPhone3=4578

 

Δεν ξέρω κατά πόσο να εμπιστευτώ τα reviews του gsmarena με αυτά που μας λέει!

Link to comment
Share on other sites

Εξεταζω προς αγορα το 620 σε συγκριση με το 900 προσπαθω να καταλαβω τι θα μου λειψει με το καθε ενα.

Τα βρισκω σε παραπλησιες τιμες γι'αυτο ενδιαφερομαι. Βεβαια η χρηση που θελω ειναι κλησεις - μηνυματα - καμερα (προτιστως) και email - social networking (δευτερευοντως) - gps (αρκετα σπανια) με αυτη τη σειρα κιολας.

 

Εχω κανει το αντιστοιχο νημα στην επιλογη συσκευης. Εδω ειμαι για να καταλαβω τι περιορισμους θα εχω με το 620 σε σχεση με το 900 (αν μαθω και το αντιθετο ακομη καλυτερα)

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει απαντήσει ο ignus πιο πάνω τα υπέρ του 620 λόγω wp8. Εφόσον έχεις ανοίξει θέμα στο "επιλογή συσκευής" καλύτερα να συνεχίσεις εκεί την σύγκριση.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη απαντησα απο το κινητο και δεν προσεξα τα προηγουμενα σχολια.

Ηταν κατατοπιστικοτατος. Δεν ηρθα εδω για να κανω συγκριση των συσκευων αλλα των λειτουργικων κυριως. Μου ελυσε ολες τις αποριες το παραπανω ποστ. Οποτε συντομα θα πω και τις εντυπωσεις μου απο οπου καταλληξω!

 

Ευχαριστω πολυ παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να ανεβάσει κάποιος βραδυνες φωτογραφίες για να δουμε την ποιότητα των ληψεων.
Link to comment
Share on other sites

Το 620 σε σχέση με το 8S έχει:

 

1. Αντικαθιστώμενο περίβλημα σε διάφορα χρώματα

2. Αφαιρούμενη μπαταρία

3. Εξαιρετική δωρεάν παγκόσμια πλοήγηση

4. NFC

5. Πολλές ενδιαφέρουσες εφαρμογές της Nokia

 

Να προσθέσω επιπλέον πως έχει και μπροστινή κάμερα για βιντεοκλήσεις και τα σχετικά!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζει κανεις ποτε το φέρνει επισημα η ΝΟΚΙΑ στην Ελλαδα? Και αν εχει ακουστει η τιμη...

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να ανεβάσει κάποιος βραδυνες φωτογραφίες για να δουμε την ποιότητα των ληψεων.

 

http://www.iapp-mac.com/2013/02/14/nokia-lumia-620-vs-htc-8s-comparativa-scatti-low-light-by-hdblog/

Οι πάνω είναι του 620 και οι κάτω του 8S. Αρκετά καλές μπορώ να πω αν και δεν τις βλέπουμε σε πραγματικό μέγεθος.

 

υ.γ. Αν μπείτε από υπολογιστή μην προσπαθήσετε να σκρολάρετε με την ροδέλα.. θα κάνετε μία ώρα. Πιάνετε με το ποντίκι και σέρνετε την σελίδα σαν να είναι οθόνη αφής.

Link to comment
Share on other sites

http://www.iapp-mac.com/2013/02/14/nokia-lumia-620-vs-htc-8s-comparativa-scatti-low-light-by-hdblog/

Οι πάνω είναι του 620 και οι κάτω του 8S. Αρκετά καλές μπορώ να πω αν και δεν τις βλέπουμε σε πραγματικό μέγεθος.

 

υ.γ. Αν μπείτε από υπολογιστή μην προσπαθήσετε να σκρολάρετε με την ροδέλα.. θα κάνετε μία ώρα. Πιάνετε με το ποντίκι και σέρνετε την σελίδα σαν να είναι οθόνη αφής.

 

Eξαιρετικες οι φωτογραφιες αν οντως ειναι πραγαμτικες. Λιγοτερο θορυβο και απο το lumia 900 που ειχα προηγουμενως.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά ακόμα δείγματα της κάμερας σε σύγκριση με το 920.

http://www.iapp-mac.com/2013/02/21/nokia-lumia-620-la-fotocamera-convince-anche-nel-confronto-con-il-lumia-920/

Link to comment
Share on other sites

Μερικά ακόμα δείγματα της κάμερας σε σύγκριση με το 920.

http://www.iapp-mac.com/2013/02/21/nokia-lumia-620-la-fotocamera-convince-anche-nel-confronto-con-il-lumia-920/

 

δεν εχω εμπειρο ματι και δεν κολλησα και την μουρη μου στην οθονη αλλα δεν βλεπω ουσιαστικη διαφορα :blink:

 

εκτος βεβαια αν στο ζουμαρισμα το 620 πιξελιασει ασχημα :P

btw στο gsmarena camera tool εκανα μια συγκριση τα 620,820 και το nexus s μου και η καμερα του nexus s δειχνει καλυτερη απο τα αλλα 2 -_-

Edited by ignus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...